Nowelizacja ustawy o OZE już w Sejmie

Nowelizacja ustawy o OZE już w Sejmie
Fot. Kancelaria Sejmu RP
REKLAMA

Projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii został opublikowany na stronach Kancelarii Sejmu. Otwiera to drogę do jego przyjęcia przez posłów i senatorów, co umożliwi wdrożenie poprawionych mechanizmów wsparcia dla producentów energii odnawialnej.

Rada Ministrów przyjęła przygotowany przez Ministerstwo Energii projekt nowelizacji ustawy o OZE na początku tego miesiąca. Teraz, po niemal trzech tygodniach, projekt w końcu został skierowany do Sejmu, co otwiera drogę do procedowania  w sejmowej Komisji do Spraw Energi i Skarbu Państwa.

Najbliższe posiedzenie Sejmu zaplanowano w dniach 10-11 kwietnia i wtedy może rozpocząć się pierwsze czytanie projektu, jednak na razie posiedzenia komisji kierowanej przez posła PiS Wojciecha Zubowskiego nie ma jeszcze w wykazie prac sejmowych.

Przed przyjęciem nowelizacji przez Radę Ministrów resort energii postanowił wprowadzić zmiany w jej aktualnym projekcie i do ostatniej chwili trwały uzgodnienia prowadzone na poziomie poszczególnych ministerstw.

W połowie tego miesiąca, a więc już po zaakceptowaniu projektu przez Radę Ministrów, do Ministerstwa Energii trafiło pismo Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w którym UOKiK zwraca się o wycofanie wniosku o notyfikację Komisji Europejskiej przewidywanej w projekcie pomocy publicznej na modernizację instalacji OZE, a także dla instalacji hybrydowych. Urząd wezwał jednocześnie do wszczęcia procedury prenotyfikacji KE rozwiązań zawartych w projekcie.

Tymczasem wcześniej, w dniu 5 marca br., a więc dzień przed przyjęciem projektu nowelizacji przez Radę Ministrów, do resortu energii trafiło pismo Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które uznało, że projekt jest zgodny z prawem Unii Europejskiej.

W ubiegłym tygodniu najnowszemu projektowi nowelizacji ustawy o OZE poświęcone zostało posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Górnictwa i Energii, podczas którego projekt ten skrytykował prezes Urzędu Regulacji Energetyki, natomiast do jego szybkiego przyjęcia wzywali przedstawiciele organizacji branżowych związanych z OZE. Więcej na ten temat w artykule: URE o nowelizacji ustawy o OZE: „kolejny przykład budowania chaosu”.

Projekt nowelizacji ustawy o OZE, który trafił dzisiaj do Sejmu, jest dostępny pod tym linkiem.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (8)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
Zastanawiam się, czy to w ogóle czytać półżartem pół serio.......Rozumiem, że wobec pikujących w dół sądarzy PiS - wszystko co trzymano miesiącami ma być uchwalane byleby do społeczeństwa szła wrzuta za wrzutą good news. Ciekawe co popodmieniali na trasie KPRM-Sejm?
Ls |
Elektrycznej nie większej niż 50 kW - czyli będzie 50kW z 0:7 dla przedsiębiorcy bo nic z tego nie rozumiem?
Ksiądz |
mikroinstalacja – instalację odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 50 kW,
Mietkos |
Jaka jest cena referencyjna dla hydroenergii dla taryf FIT , 550 czy 630 zł/MWh?
zwęglona zielona pyra |
Najdalej z a3 miesiące znów znowelizują
alladyn-solar-batt |
Do zwęglona zielona pyra: za 3 miesiące będą zajęci wyborami lokalnymi więc ,,wrzucą'' tylko do netu ,,projekt'' tej zmiany bo to będą w ich mniemaniu konsultacje. Potem zmienią w nim jedenaście szczegółów (już bez konsultacji) wrzuca do KPRM gdzie poleży kolejne pięć miesięcy a w listopadzie do laski marszałkowkiej (o ile nie zeżrą jej korniki)
Energetyk |
A może, tak jak poprzednią ustawę o opłacie zastępczej. nową ustawę o OZE, przegłosować w ciągu jednej nocy ? Teraz dopiero posłowie PIS zlitowali by się nad upadającym sektorem energetyki odnawialnej !!!!
spokojnie Panowie |
Ceny w aukcja - ceny referencyjne są tym razem brutto, powodzenia.

Giełda OZE

Kupię projekt elektrowni fotowoltaicznej z PNB i wygraną aukcją.

Kupię projekt elektrowni fotowoltaicznej z PNB i wygraną aukcją. Zainteresowani sprzedażą proszę pod czytaj dalej...

Firma poszukuje działek pod projekty PV

Firma KRD Global Group poszukuje działek do wydzierżawienia pod projekty fotowoltaiczne w całej Pols czytaj dalej...

V80/ 2 MW

Vestasy V-80, 2MW, sprzedamy czytaj dalej...

Micon 500+600kW+750kW

Micony 500, 600kW, DeWind 500kW, Wind World 750kW, do sprzedazy i demontazu do stycznia 2019 czytaj dalej...