NIK sprawdza, co zrobił rząd, aby wdrożyć cel OZE na rok 2020

NIK sprawdza, co zrobił rząd, aby wdrożyć cel OZE na rok 2020
Minister energii Krzysztof Tchórzewski. Fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, flickr cc
REKLAMA

Najwyższa Izba Kontroli ma badać działania prowadzone w ostatnich latach m.in. przez Ministerstwo Energii w celu wywiązania się Polski z zobowiązania do zwiększenia udziału zielonej energii w krajowym miksie energetycznym do poziom 15 proc. na koniec obecnej dekady. ME wielokronie zapewniało, że realizacja celu OZE nie jest zagrożona, jednak dane o krajowej produkcji zielonej energii wyglądają dosyć alarmująco.

Zgodnie z dyrektywą 2009/28/WE państwa członkowskie są zobowiązane do zapewnienia określonego udziału energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto w 2020 r., na co złożyć się ma udział OZE w konsumpcji energii elektrycznej, cieplnej oraz w energii wykorzystanej w transporcie.

Obowiązkowe, krajowe cele mają dać łącznie założony 20-procentowy udział energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto w Unii Europejskiej. W przypadku Polski cel określono na 15 proc.

O tym, że z realizacją celu OZE na 2020 rok możemy mieć problem potwierdziły ostatnie dane Głównego Urzędu Statystycznego w zakresie udziału energii odnawialnej w krajowej energetyce za rok 2016.

Główny Urząd Statystyczny podał, że w roku 2016 udział odnawialnych źródeł energii w końcowym zużyciu energii brutto w Polsce wyniósł 11,3 proc. To poziom niższy od zanotowanego w latach 2013-2015, kiedy wyniósł kolejno 11,37 proc., 11,49 proc. oraz 11,93 proc.

Udział energii z OZE w elektroenergetyce wyniósł w 2016 roku 13,36 proc. wobec 13,43 proc. w roku 2015. Udział energii z OZE w ciepłownictwie i chłodnictwie sięgnął 14,7 proc. wobec 14,54 proc. w roku 2015. Z kolei udział zielonej energii w transporcie wyniósł zaledwie 3,93 proc. wobec 6,44 proc. w roku 2015.

Teraz, jak ustaliła „Rzeczpospolita” temu, jak polski rząd w latach 2015-17 wspierał realizację krajowych zobowiązań w zakresie OZE na rok 2020, ma się przyglądać Najwyższa Izba Kontroli.

To nie jest standardowa kontrola. Kierunek badaniu nadały alarmujące dane GUS o spadającej produkcji zielonej energii. Wnioski mogą być miażdżące dla resortu energii i spółek pod jego kontrolą – „Rzeczpospolita” cytuje rozmówcę zaznajomionego z tą sprawą.

NIK potwierdził „Rzeczpospolitej”, że kontrola jest prowadzona i że obejmuje nie tylko Ministerstwo Energii, ale także inne jednostki, które mają wpływ na realizację krajowego celu OZE. Audyty w samym resorcie energii miały trwać ponad trzy miesiące.

Link do artykułu w „Rzeczpospolitej”.

red. gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (25)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Mastrr |
W końcu ktoś coś zauważył, szkoda że to nic nie zmieni
Tchórzewski Zajączkowski |
wziął pensje i wali ścieme, opłaca trolli na forach itp.
MojaPV |
NIK o branży wiatrowej: NIK negatywnie ocenia proces powstawania lądowych farm wiatrowych w Polsce. Władze gmin decydowały o lokalizacji farm wiatrowych ignorując społeczne sprzeciwy. Budową wielu elektrowni wiatrowych zainteresowane były pełniące funkcje lub zatrudnione w gminach osoby, na których ziemi farmy powstały. Zgody lokalnych władz na lokalizację elektrowni wiatrowych zostały w większości przypadków uzależnione od przekazania na rzecz gminy darowizn przez firmy budujące elektrownie lub sfinansowania przez nie dokumentacji planistycznej.
Negatyw dla ME |
Polska musi spełnić obowiązek OZE a Tchórzewski i Piotrowski doprowadzili do upadku tego sektora gospodarki i zagrożenia, że Polska będzie musiała zapłacić kary za niezrealizowanie tego obowiązku. Ciekawe czy NIK określi winę ME za zaniedbania w tym zakresie i wskaże tych" pseudo ministrów " jako bezpośrednich płatników tych kar. Nie, zapewne znajdzie się tysiące obiektywnych czynników, które wytłumaczą nieudolność, zaciekłość w zwalczaniu instalacji OZE w kraju, kompletną bezkarną głupotę tych rządzących , którzy postawili sobie za cel wyniszczenie wszystkiego co wiąże się z energetyką odnawialną . Ich dwuletnie działanie przyniosło tylko i wyłącznie szkodę. Może niech NIK zmusi ich przynajmniej do szybkiego przekazania nowej Ustawy o OZE do Parlamentu, która oczekiwana jest bezskutecznie przez całe środowisko od przeszło roku.
Ratujcie OZE |
Informacja dla NIK: zmuście ME do przekazania nowej ustawy o OZE do Parlamentu. Uratujecie może tym samym energetykę odnawialna w Polsce. Jeszcze pół roku zwłoki, to ten Tchórzewski wykończy połowę OZE w Polsce.
MojaPV |
Oj, i co teraz? Za co mnie trolla będą teraz opłacać. To daje do myślenia.... Teraz bez mydła będę wchodził branży wiatrowej, na wszystkich forach będę wychwalał wiatraki od 150kW do 5MW bo chcę zmazać z siebie tą całą otoczkę trolla na którą w sumie zasłużyłem. Przepraszam Was wszystkich! Byłem głupi, uwierzyłem w dobra zmianę....
MojaPV |
Żenująca próba podpinania się pod kogoś, nisko upadłeś
Janko |
MojaPV - co do tej wiatrakowej kontroli NIK rządzicie od prawie 3 lat, macie prokuraturę i prawie sądy a nie udało wam się nikogo skazać, mało tego - nikomu nie postawiliście zarzutów. Co pokazuje że całe to "stopwiatrakom.eu" to walenie w pusty bęben za podejrzane pieniądze... Tymczasem NIK wszczął kontrolę realizacji DEKLARACJI OZE na 2020 r. Ciekawe czy będą chcieli rozmawiać urzędnikami ministerstwa administracji ?
Tchórzewski Zajączkowski |
MałpaPV myślę że rzeczywiście nisko trzeba upaść aby ktoś dobrowolnie chciał się podszywać pod takiego kalekę jak ty. Na szczęscie gość sobie robi jaja.
Radek |
Skoro NIK zajęła się kontrolą działań ME związanych z rozwojem OZE, to może skontrolowałaby też niewykonywanie przez spółki energetyczne prawa wynikającego z art 4. ust. 3 ustawy o OZE (bilansowanie międzyfazowe)? Jak oceniacie szanse powodzenia misji wystąpienia o taką kontrolę z pozycji pojedynczego prosumenta?
green |
Wystarczy popatrzeć na osobę pełniącą funkcję ME by poznać wiedzieć, że rząd zrobił tyle co nic.
MojaPV |
@Janko Kwestionujesz te ustalenia w sprawie wiatraków?
ElektrowniaPV |
@MojaPV pasożycie - zmień forum!
Art |
Niech tylko wreszcie wejdzie w życie nowelizacja ustawy o OZE a nastąpi eksplozja budów i uruchamiań nowych instalacji poniżej 1 MW mocy (a w szczególności do 500 kW). Spokojnie będzie można mieć o 3 GW więcej w biogazie i fotowoltaice do końca 2020.
X |
@Art, udał ci się żart :-)
Art |
@X - czemu żart? Ile Czesi nabili w 3 lata instalacji PV? 1.5 GW w latach 2008-10! A Niemcy w samym 2011 wybudowały ponad 1,4 GW w biogazowniach. Mozna? Można! Tylko qwa niech wreszcie uchwałą nowelizację bo cały polski rynek zdechnie i w to miejsce wejdą firmy zagraniczne.
Mały |
Minister i jego świta działa ale na rzecz większego smogu.
X |
@Art, poza chińczykami i bigenergy nikt nie zainwestuje w państwie tak niestabilnego prawa. No może jeszcze ruskie poprzez swoje litewskie słupy.
MojaPV |
taaa... czesi tak popłynęli, że potem musieli prawo wstecz zmieniać :D
Art |
@X - zainwestuje zainwestuje ;) Byle tylko wreszcie uchwalili zasady wg których można inwestować.
Master |
@PV- jak idioci Czesi dali stawki około 1,2 zł z KWh to się dziwisz? Kwoty nie jestem na 100% pewien ale było to bardzo dużo U Nas nie ma zaufania i raczej mało kto będzie wchodził jeszcze raz do tej samej rzeki, osobiście mam nadzieję że NIK im dowali, chociaż tak naprawdę powinna to zrobić KE. Patrząc na sprawę obiektywnie nie instalując żadnych mocy udział OZE w 2020 spadnie do około 10%, realnie zużycie prądu wzrośnie o około 5% i od zakładanego progu będizemy dalej. W następnej perspektywie będziemy nadrabiać stare zobowiązania a co dopiero kolejne procenty
ziko |
Nie dam sobie ręki uciąć że NIK jeszcze nie jest " nasz " a jego opinia będzie zgodna z rzeczywistością
woytek |
To było jasne po "nocnej" nowelizacji ustawy OZE w 2015 likwidującej Taryfy Gwarantowane FiT, ale nikt nie słuchał i wychwalał super opusty. czas pokazał kto miał rację
7latwOZE |
krótką pamięć tu mają . Wszystko w OZE padło że Donka . Za jego czasów decydenci z bigenergy rozwalili "współspalaniem" rynek zielonych certyfikatów ( milinony wydane na wirtualne "biopaliwa") a kolesie prowadzący Podmioty Odpowiedzialne za Bilansowanie (POB) "bilansowaniem handlowym OZE" rozwalili rynek energii . Nie do rozliczenia przewały miliardy złotówek dla wysokich POwców . Czysty przekręt w białych rękawiczkach bo ...."wszystko zgodnie z ustanowionym przez ówczesny nierząd prawem . PiiS nic z tym dotychczas nie zrobił bo im to pasowało . Jak ktoś uwierzył POwcom że warto w Polsce inwestować w OZE to jego problem. Jeśli nie był z tych wtedy politycznie poprawnych i nie wiedział o tym ,że ma sobie zagwarantować długoterminowa umowę na energię i odkup świadectw pochodzenia po dobrych pieniądzach to wylądował z ręką w nocniku . Teraz Piisy muszą już coś z OZAmi zrobić bo do 2020 nie zostało dużo czasu . Jak się widzi ich pragmatyczne podejście do innych tematów to pewno pojawi się jakiś "czarnoksiężnik z krainy OZ"e . I załatwi temat bez napychania kieszeni tym co mieli dobre układy z poprzednią ekipą i mimo rozwalenia przez tąże ekipę zielonego rynku mieli zagwarantowaną pewną kasę kosztem społeczeństwa ( tym sposobem 2 razy wysadzali w kosmos polskie spółki energetyczne - czytaj polskie społeczeństwo ) VIVe la POlonge
Master |
Spodziewam się że ten raport będzie pretekstem do dymisji Tchorzewskiego

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...