Egzaminy na certyfikowanego instalatora OZE. Jaka zdawalność?

Egzaminy na certyfikowanego instalatora OZE. Jaka zdawalność?
Fot. Fortum Sverige

W tym roku Urząd Dozoru Technicznego przeprowadził już pięć egzaminów na certyfikowanego instalatora mikroi małych instalacji OZE. Wszystkie dotyczyły systemów fotowoltaicznych. Ilu przystępujących zakończyło pierwsze tegoroczne egzaminy z pozytywnym wynikiem?

Jak informuje firma Atum, która organizuje szkolenia przygotowujące do egzaminów na certyfikowanego instalatora OZE, do pierwszych czterech tegorocznych egzaminów przystąpiły 102 osoby, z których pozytywny wynik uzyskało 45 osób, a więc 44 proc. zdających.

Piąty z dotychczas przeprowadzonych w tym roku egzaminów odbył się wczoraj w Gdańsku, a jego wyniki nie zostały jeszcze ogłoszone przez Urząd Dozoru Technicznego.

REKLAMA

UDT wznowił w połowie ubiegłego roku, po dłuższej przerwie, egzaminy na certyfikowanych instalatorów mikro- (do 40 kWe) i małych (do 200 kWe) systemów produkujących odnawialną energię elektryczną lub instalacji OZE o mocy cieplnej do 600 kW, co było możliwe dzięki wejściu w życie w czerwcu 2017 r. nowego rozporządzenia regulującego kwestię certyfikacji.

W przeprowadzonych w ubiegłym roku egzaminach zauważalny był spadek zdawalności w stosunku do egzaminów prowadzonych zanim w listopadzie 2016 roku moc utraciło poprzednie rozporządzenie regulujące tą kwestię. Przeprowadzone do tamtego czasu egzaminy z pozytywnym wynikiem kończyło ok. 70 proc. zdających.

Tymczasem podczas pierwszych egzaminów w ubiegłym roku, które odbyły się w okresie od połowy lipca do końca października u.br., przeciętna zdawalność wyniosła 57 proc.

Wydawany przez UDT na podstawie zdanego egzaminu certyfikat potwierdza posiadanie kwalifikacji do instalowania kotłów i pieców na biomasę, systemów fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych, pomp ciepła lub płytkich systemów geotermalnych. Jest wydawany na 5 lat, a po tym okresie może zostać przedłużony na kolejne 5 lat po spełnieniu przez instalatora niezbędnych wymagań.

REKLAMA

Najbliższe egzaminy na certyfikowanego instalatora systemów fotowoltaicznych odbędą się w Rzeszowie (10 kwietnia), Kielcach (24 kwietnia), Katowicach (14 maja), Wałbrzychu (17 maja) oraz Warszawie (22 maja).

Najbliższe egzaminy na certyfikowanego instalatora pomp ciepła zaplanowano w Katowicach (16 kwietnia), Warszawie (24 kwietnia) oraz Gdańsku (24 maja).

Na razie UDT nie przewiduje kolejnych egzaminów na instalatorów innych technologii OZE.

Opłata za egzamin każdorazowo wynosi 854,3 zł, a koszt wydania certyfikatu to 213,58 zł.

Pomimo, iż w firmie Atum średnia zdawalność na egzaminach w Urzędzie Dozoru Technicznego jest wyższa niż średnia zdawalność w całej Polsce, da się odczuć, że jest niższa niż w latach ubiegłych. Wpływ na to może mieć kilka czynników. Część osób zaczyna dopiero poznawać rynek, przez co nie ma aż tak zaawansowanej wiedzy, jaka jest wymagana na egzaminach. Zdarza się również, że osoby kierowane są na kursy z dotacji i nie wiążą swojej przyszłości z zawodem instalatora systemów fotowoltaicznych, przez co nie mają pełnej motywacji, a ich zaangażowanie i koncentracja na omawianych zagadnieniach jest bardzo niska. Często odkładają decyzje o przystąpieniu do egzaminu na późniejszy termin, przez co nawet najlepiej wyłożona wiedza, w międzyczasie nieutrwalana i niepraktykowana, ulatnia się. Duże zainteresowanie na rynku instalatorów sprawia, że wiele osób w bardzo krótkim czasie chce się przebranżowić, nie będąc na to gotowym – komentuje dr inż. Marcin Michalski, wykładowca firmy Atum.

W prowadzonej przez Urząd Dozoru Technicznego bazie certyfikowanych instalatorów mikro- i małych systemów OZE znajduje się już około 2 tys. osób. W tym około 1,5 tys. posiada certyfikat instalatora systemów fotowoltaicznych.

red. gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.