Tyle Duńczycy dopłacą do zielonej energii

Tyle Duńczycy dopłacą do zielonej energii
Fot. Vattenfall
REKLAMA

Duńska rządowa agencja energetyczna podała stawkę opłaty, która jest przerzucana na rachunki odbiorców końcowych i z której finansowana jest produkcja energii odnawialnej, ale także badania nad nowymi technologiami w elektroenergetyce.

Duńska agencja Energistyrelsen informuje, że wartość tzw. opłaty PSO w drugim kwartale br. wyniesie 0,147 DKK/kWh (ok. 0,08 zł/kWh) i będzie nieznacznie niższa niż w pierwszym kwartale 2018 r., w którym wynosiła 0,149 DKK/kWh.

Energistyrelsen zaznacza, że ta stawka została oszacowana na podstawie średnich cen w kontraktach forward dla rynku energetycznego w zachodniej Danii (0,228 DKK/kWh), a także ceny liczonej osobno dla systemu energetycznego wschodniej części kraju (0,244 DKK/kWh).

Agencja zaznacza, że prognozowane ceny na rynku hurtowym są niższe, co oznacza jednocześnie wyższy koszt subsydiów. Jednak z drugiej strony notowana przeciętnie w drugim i trzecim kwartale generacja z wiatru jest niższa niż w pierwszym kwartale, co sprzyja obniżeniu kosztów PSO.

Duńczycy obliczają wartość opłaty PSO co kwartał, bazując na prognozach cen energii na rynku hurtowym, a także na zakładanej generacji oraz konsumpcji energii. Ponadto na wysokość opłaty PSO wpływa ewentualna nadwyżka wpływów lub ich niedobór w stosunku do realnie poniesionych kosztów z wcześniejszego kwartału.

Energistyrelsen szacuje że opłata PSO w całym 2018 r. wyniesie 0,15 DKK/kWh w porównaniu do 0,155 DKK/kWh w roku 2017.

Ostatnie decyzje duńskich władz zakładają stopniowe wycofywanie się z opłaty PSO, co ma nastąpić w latach 2017-2022 i co ma przełożyć się na średnio 10-procentowe obniżenie kosztów energii dla gospodarstw domowych i 25-procentowy spadek kosztów energii dla przedsiębiorstw.

Koszty systemu wsparcia dla OZE, mającego pomóc w realizacji celów duńskiej polityki energetycznej, mają zostać przeniesione stopniowo w ciągu kilku nabliższych lat do budżetu krajowego.

Według Eurostatu, w 2016 r. Duńczycy osiągnęli udział energii odnawialnej w ogólnej konsumpcji energii na poziomie 32,2 proc., podczas gdy wyznaczony dla nich cel na rok 2020 wynosi 30 proc.

Jeszcze wyższy udział OZE Dania posiada wyłącznie w elektroenergetyce. Jak poinformował duński operator systemu elektroenergetycznego Energinet, w 2017 r. działające w Danii farmy wiatrowe wyprodukowały ok. 14,7 TWh energii elektrycznej, co stanowi dotychczasowy rekord rocznej generacji z wiatru w tym kraju.

Dzięki temu energetyka wiatrowa zwiększyła udział w miksie wytwarzania energii elektrycznej w Danii za rok 2017 aż do 43,6 proc., bijąc poprzedni rekord odnotowany w roku 2015, kiedy duńskie wiatraki osiągnęły 42-procentowy udział w krajowym miksie generacji.

red. gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
gospodarz |
A gdzie jest Moja Pv ????
TTTT |
8 gr za kWh ..... "co ma przełożyć się na średnio 10-procentowe obniżenie kosztów energii dla gospodarstw domowych" To u nich prąd po 80 gr za kWh ?
analityk |
Wg Eurostatu za pierwszą połowę 2017r średnie ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w Danii wyniosły 30,5EUR za 100kWh, czyli za 1KWh 0,305EUR. Kurs EUR/PLN 4,22. Duńczycy płacą 1,29zł za kWh. Należy dodać, że Dania to tzw. opiekuńcze państwo, gdzie są bardzo wysokie podatki, także te zawarte w energii elektrycznej. Z tej ceny 30,5EUR ok 20EUR stanowią podatki. Samo wytworzenie energii kosztuje ok 10EUR/100kWh wliczając w to duży import z Niemiec. W Niemczech te proporcje rozkładają się mniej więcej po równo. Mniej niż 15EUR/100kWh kosztuje wytworzenie energii a drugie 15EUR/100kWh "kosztują" podatki

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...