Tyle Duńczycy dopłacą do zielonej energii

Tyle Duńczycy dopłacą do zielonej energii
Fot. Vattenfall
REKLAMA

Duńska rządowa agencja energetyczna podała stawkę opłaty, która jest przerzucana na rachunki odbiorców końcowych i z której finansowana jest produkcja energii odnawialnej, ale także badania nad nowymi technologiami w elektroenergetyce.

Duńska agencja Energistyrelsen informuje, że wartość tzw. opłaty PSO w drugim kwartale br. wyniesie 0,147 DKK/kWh (ok. 0,08 zł/kWh) i będzie nieznacznie niższa niż w pierwszym kwartale 2018 r., w którym wynosiła 0,149 DKK/kWh.

Energistyrelsen zaznacza, że ta stawka została oszacowana na podstawie średnich cen w kontraktach forward dla rynku energetycznego w zachodniej Danii (0,228 DKK/kWh), a także ceny liczonej osobno dla systemu energetycznego wschodniej części kraju (0,244 DKK/kWh).

Agencja zaznacza, że prognozowane ceny na rynku hurtowym są niższe, co oznacza jednocześnie wyższy koszt subsydiów. Jednak z drugiej strony notowana przeciętnie w drugim i trzecim kwartale generacja z wiatru jest niższa niż w pierwszym kwartale, co sprzyja obniżeniu kosztów PSO.

Duńczycy obliczają wartość opłaty PSO co kwartał, bazując na prognozach cen energii na rynku hurtowym, a także na zakładanej generacji oraz konsumpcji energii. Ponadto na wysokość opłaty PSO wpływa ewentualna nadwyżka wpływów lub ich niedobór w stosunku do realnie poniesionych kosztów z wcześniejszego kwartału.

Energistyrelsen szacuje że opłata PSO w całym 2018 r. wyniesie 0,15 DKK/kWh w porównaniu do 0,155 DKK/kWh w roku 2017.

Ostatnie decyzje duńskich władz zakładają stopniowe wycofywanie się z opłaty PSO, co ma nastąpić w latach 2017-2022 i co ma przełożyć się na średnio 10-procentowe obniżenie kosztów energii dla gospodarstw domowych i 25-procentowy spadek kosztów energii dla przedsiębiorstw.

Koszty systemu wsparcia dla OZE, mającego pomóc w realizacji celów duńskiej polityki energetycznej, mają zostać przeniesione stopniowo w ciągu kilku nabliższych lat do budżetu krajowego.

Według Eurostatu, w 2016 r. Duńczycy osiągnęli udział energii odnawialnej w ogólnej konsumpcji energii na poziomie 32,2 proc., podczas gdy wyznaczony dla nich cel na rok 2020 wynosi 30 proc.

Jeszcze wyższy udział OZE Dania posiada wyłącznie w elektroenergetyce. Jak poinformował duński operator systemu elektroenergetycznego Energinet, w 2017 r. działające w Danii farmy wiatrowe wyprodukowały ok. 14,7 TWh energii elektrycznej, co stanowi dotychczasowy rekord rocznej generacji z wiatru w tym kraju.

Dzięki temu energetyka wiatrowa zwiększyła udział w miksie wytwarzania energii elektrycznej w Danii za rok 2017 aż do 43,6 proc., bijąc poprzedni rekord odnotowany w roku 2015, kiedy duńskie wiatraki osiągnęły 42-procentowy udział w krajowym miksie generacji.

red. gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
gospodarz |
A gdzie jest Moja Pv ????
TTTT |
8 gr za kWh ..... "co ma przełożyć się na średnio 10-procentowe obniżenie kosztów energii dla gospodarstw domowych" To u nich prąd po 80 gr za kWh ?
analityk |
Wg Eurostatu za pierwszą połowę 2017r średnie ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w Danii wyniosły 30,5EUR za 100kWh, czyli za 1KWh 0,305EUR. Kurs EUR/PLN 4,22. Duńczycy płacą 1,29zł za kWh. Należy dodać, że Dania to tzw. opiekuńcze państwo, gdzie są bardzo wysokie podatki, także te zawarte w energii elektrycznej. Z tej ceny 30,5EUR ok 20EUR stanowią podatki. Samo wytworzenie energii kosztuje ok 10EUR/100kWh wliczając w to duży import z Niemiec. W Niemczech te proporcje rozkładają się mniej więcej po równo. Mniej niż 15EUR/100kWh kosztuje wytworzenie energii a drugie 15EUR/100kWh "kosztują" podatki

Giełda OZE

Grunt z dzierżawą PV

Sprzedam grunt o pow 4ha z zawartą dzierżawą farmy foto na 30 lat z rocznym przychodem, bez kosztów czytaj dalej...

TERMIKA eco line - zestaw paneli fotowoltaiczny 2,70 kW

TERMIKA ECO LINE zajmuje się projektowaniem, montażem oraz sprzedażą systemów fotowoltaicznych. Nas czytaj dalej...

sprzedam biogazownie rolniczą

Sprzedam nowoczesną i działającą biogazownię rolniczą 0,99 MW w Łagiewnikach (woj. dolnośląskie) poł czytaj dalej...

Projekty PV i FW

Wykonujemy pełną procedurę administracyjną pozwalającą na rozpoczęcie budowy farm wiatrowych i fotow czytaj dalej...