W Szczecinie powstało Laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii

W Szczecinie powstało Laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii
Fot. JA Solar
REKLAMA

Na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie rozpoczęło działanie Laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii. Dzięki niemu możliwe będą badania nad ekologicznymi sposobami wytwarzania ciepła i energii.

W laboratorium znajdują się dwa moduły mikrokogeneracyjne (produkujące energię elektryczną i ciepło). Pierwszy z nich wykorzystuje technologię ogniwa paliwowego – dzięki niemu możliwe jest wytwarzanie energii elektrycznej w procesie reakcji chemicznej wodoru pochodzącego z reformingu gazu ziemnego z powietrzem atmosferycznym. W drugim układzie podstawowym elementem jest silnik Stirlinga o spalaniu zewnętrznym. Ciepło powstające ze spalania gazu ziemnego przetwarzane jest na energię elektryczną.

To bardzo nowoczesne rozwiązania, które należą w Polsce do rzadkości. Ogniwo paliwowe oraz silnik Stirlinga to dwa układy do zastosowań domowych, a przetwarzanie gazu ziemnego to jedna z najczystszych form pozyskiwania energii elektrycznej – powiedział PAP w poniedziałek pomysłodawca laboratorium dr hab. inż. Adam Koniuszy. Dodał, że jest to jedno z najsprawniej pozyskujących energię laboratoriów w Polsce.

Laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii powstało na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, głównie na potrzeby dydaktyczne.

Przeznaczone jest przede wszystkim do edukacji ekologicznej studentów, ale będzie też udostępniane młodzieży szkół średnich czy osobom zainteresowanym problematyką odnawialnych źródeł energii. Widzimy również potrzebę stosowania niskoemisyjnych technologii choćby ze względu na problem smogu w Polsce – powiedział Adam Koniuszy. Dodał, że laboratorium wyposażone jest też w piec z innowacyjnym systemem spalania biomasy. Zastosowano w nim system spalania, w którym najpierw następuje proces zgazowania biomasy, a następnie spalenie powstałego gazu w komorze pieca. – Takie rozwiązanie zapewnia niską emisję pyłów i przyczynia się do ograniczenia zjawiska smogu – podkreślił Koniuszy.

Jak powiedział pomysłodawca projektu, rozwiązania, które znajdują się w laboratorium, są wciąż dość drogie, ale "zyskują coraz większą popularność", zatem za kilka lat "będą najprawdopodobniej standardem w gospodarstwach domowych".

W ramach projektu powstała też instalacja badawczo-dydaktyczna do wytwarzania biopaliw zaawansowanych trzeciej generacji. Stanowisko pozwala na produkcję biomasy z mikroglonów. Jej składniki, głównie oleje, które są prekursorami biopaliw, mogą zastąpić konwencjonalne nośniki energii.

– Mamy już za sobą pierwsze prace nad przygotowaniem biodiesla. Pozyskiwana z mikroglonów biomasa doskonale się do tego nadaje. Pracujemy nad optymalizacją procesów, aby tej biomasy i składników, z których produkujemy biopaliwa mieć jak najwięcej, tak, aby było to uzasadnione ekonomicznie – powiedziała dr hab. Małgorzata Hawrot-Paw z Katedry Inżynierii Systemów Agrotechnicznych ZUT.

Laboratorium zostało dofinansowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, a część sprzętu została zakupiona dzięki dotacji sponsorów. Jak poinformowali koordynatorzy projektu, w ramach Laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii prowadzone będą kursy, szkolenia i warsztaty dla młodzieży szkolnej i nauczycieli, a także członków klastrów energetycznych, instalatorów i monterów urządzeń OZE.

PAP Nauka w Polsce / Elżbieta Bielecka

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
analityk |
bardzo dobry artykuł, dodałbym jeszcze tekst dotyczący projektu Einstein. Jest to sezonowy magazyn energii cieplnej (STES) Instalacja składa się z kolektorów słonecznych, które w sezonie letnim podgrzewają wodę, następnie trafia ona do dużego zaizolowanego zbiornika umieszczonego pod ziemią. Pod koniec sezonu letniego woda w tym zbiorniku ma 80 stopni. Sezon grzewczy ma ok 180 dni wiec jest możliwość przy udziale pompy ciepła mieć darmowe c.o w zimie i c.w.u przez cały rok. Innymi bardziej skomplikowanym projektem jest MERITS. Jest to instalacja kolektorów słonecznych podgrzewających wodę w systemie grzewczym, dzięki przemianom fazowym. Czynnik będący w systemie to octan sodu, posiadający 5x większą pojemność cieplna niż woda. Partnerem w tym projekcie jest Mostostal Warszawa. Obecnie trwają prace nad ukończeniem prototypu dla przeciętnego gospodarstwa domowego. To tzw termoakumulator PCM. W tym przypadku dostarczanie ciepła nie podnosi temperatury. Zmienia się za to stan skupienia. Wykorzystuje się tzw. ciepło utajone. Istnieje możliwość zbudowania zasobników składających się z 4-6 cel z octanem sodu. Można je zbudować wew. i na zew. budynku. W 2012r wykonano pilotażowy projekt w Berlinie. Założenia to: dom 140metrów kwadratowych, zapotrzebowanie na ciepło 30kWh/m2/rok (dom potrzebuje 4200kWh/rocznie), 4os i zużycie wody 50l/os/dzień. Okazało się, że zapotrzebowanie na 100% energii wymaga 50metrów kwadratowych powierzchni kolektorów słonecznych i 15 termobaterii, czyli 60 cel z octanem sodu. .
IXI |
Cytat: "...wytwarzanie energii elektrycznej w procesie reakcji chemicznej wodoru pochodzącego z reformingu gazu ziemnego z powietrzem atmosferycznym". Czy nie prościej byłoby napisać, że chodzi o spalanie wodoru, czyli zwykły silnik gazowy napędzający prądnicę?

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...