Rozliczenia dla mikro i małych instalacji mają podlegać VAT

Rozliczenia dla mikro i małych instalacji mają podlegać VAT
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Zgodnie z najnowszym projektem nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii wprowadzanie i pobór energii z sieci co do zasady ma podlegać VATpiszą Sławomir Patejuk i Marcin Baj z kancelarii podatkowej Advicero Tax.

W świetle obecnie obowiązujących przepisów istnieje wyraźne wyłączenie zawarte w ustawie o OZE, na mocy którego wprowadzanie i pobór energii z sieci nie podlegają pod VAT. Stosownie bowiem do art. 4 ust. 9 ustawy o OZE, wprowadzanie energii elektrycznej do sieci, a także pobieranie tej energii z sieci, nie są świadczeniem usług ani sprzedażą w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Potwierdza to stanowisko zaprezentowane do tej pory przez polskie organy podatkowe (np. interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z 2017-03-16, 3063-ILPP1-1.4512.169.2016.2.MW).

Najnowszy projekt zmiany przepisów usuwa z ustawy o OZE przepis regulujący wskazane wyłączenie. Jeśli nowelizacja wejdzie w życie w zaproponowanym kształcie, czynności wprowadzania i poboru energii z sieci co do zasady będą opodatkowane VAT. Będą one bowiem stanowiły odpłatne dostawy towarów (w postaci energii), objęte zakresem zastosowania ustawy o VAT.

Zmiana w tym zakresie wydaje się być pokłosiem stanowiska zaprezentowanego przez Ministerstwo Finansów w lipcu 2017 r. (pismo nr PG2.6050.48.2017). W ocenie ministerstwa, usunięcie z ustawy o OZE wyłączenia, o którym mowa powyżej, jest konieczne z uwagi na fakt, że:

  • kwestie dotyczące opodatkowania VAT są uregulowane w przepisach ustawy o VAT oraz przepisach wykonawczych do tej ustawy i powinny pozostać przedmiotem wyłącznie tych regulacji. Ministerstwo przypomniało także, że stosownie do art. 4 ustawy o VAT, ulgi i zwolnienia podatkowe udzielone na podstawie innych ustaw niż ustawa o VAT nie mają zastosowania do podatku VAT;
  • w wyroku w sprawie C-219/12 Fuchs, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził, że eksploatacja modułu fotowoltaicznego zainstalowanego na służącym prywatnym celom domu mieszkalnym, lub obok niego, stanowi działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów dyrektywy VAT (wypada w tym miejscu zauważyć, że ma to niebagatelne znaczenie, gdyż podatnikami VAT są podmioty prowadzące działalność gospodarczą).

Na gruncie znowelizowanych przepisów wprowadzanie energii elektrycznej do sieci przez prosumenta będzie co do zasady opodatkowane VAT. Dodatkowo, prosument dokonujący odpłatnej dostawy energii co do zasady będzie zobowiązany do udokumentowania takiej transakcji fakturą VAT i będzie musiał dokonać stosownej rejestracji jako podatnik VAT, składać deklaracje VAT oraz pliki JPK.

Z drugiej strony pojawi się szansa, aby prosument mógł wnioskować o zwrot naliczonego podatku VAT związanego z zakupem i instalacją paneli instalacji OZE oraz zakupem innych towarów i usług związanych z produkcją i poborem wyprodukowanej przez siebie energii (problemem praktycznym może być ustalenie, czy ma on prawo do zwrotu częściowej czy całej kwoty podatku naliczonego związanego z takimi zakupami).

Niezależnie od powyższego, na mocy art. 113 ustawy o VAT, zwolnione z VAT są podmioty, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł netto.

Wydaje się, że większość małych podmiotów pobierających i wprowadzających energię do sieci, będzie mogła zdecydować się na kontynuację zwolnienia z VAT na mocy tego przepisu. Każdorazowo prosument będzie musiał zdecydować, która z opcji jest dla niego bardziej opłacalna.

Sławomir Patejuk, dyrektor w kancelarii podatkowej Advicero Tax

Marcin Baj, senior consultant w kancelarii podatkowej Advicero Tax

Zobacz również

Komentarze (64)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
sol |
No to w takim razie wszyscy przesiębiorcy mogą zostać prosumentami.
OZEman |
Coraz bardziej odechciewa mi się tego OZE.
Agat |
No. I co teraz z ideą prosumenta? Czyli tak: wprowadzę energię do sieci - VAT, pobiorę energię z sieci - VAT, pobiorę energię z "magazynu" do którego oddałem energię w ilości 0,8 (prosument) i znowu VAT? Kurcze 500+ musi się nieźle sypać, skoro nawet tu szukają kasy - prosumentów to ile jest? 12 000? Wg mnie wszystko dąży do tego, żeby BigEnergy przejęła całość - Kowalski ma zużywać prąd, płacić nie wykazywać żadnej inicjatywy ani pomysłów i samodzielności. Całkowita realizacja hasła UE - Myśl globalnie, działaj lokalnie - w tłumaczeniu na polski -> Myśl jak wszyscy, działaj tylko we własnym ogródku.
Agat |
@OZEman. Wiesz, może nie oddasz prądu za równowartość większą niż 200 000 PLN... Ale mogą wprowadzić wyjątek dla prosumentów - niech czują się wyróżnieni!!!
analityk |
W Mozambiku firma Scatec "dopina" model finansowy na elektrownię PV o mocy 40MW. Koszt inwestycji 76mln USD Umowa oczywiście PPA na 25 lat (bo po co obciążać kosztami społeczeństwo). Produkcja energii to ok 79000 MWh rocznie co odpowiada zapotrzebowaniu ok 175tys gospodarstw domowych. Swoja droga ciekawe zestawienie 1 gospodarstwo potrzebuje ok 450kWh/rocznie.Dla porównania łączna moc PV w Polsce to 100MW (nie liczę tutaj mikroinstalacji, których jest drugie 100MW) W Polsce PKB na jednego mieszkańca wynosi 27690$ (wg parytetu siły nabywczej waluty) w Mozambiku 1220$ (dane za 2016) 23 RAZY WIĘCEJ. Nie mam pytań.
Seas |
@GwZ, nie chodzi tu o przedsiębiorców, płatników VAT, czy innych z obrotem 200 tys. Chodzi o osoby fizyczne, często emerytów, mające kilkadziesiąt tysięcy zł przychodu brutto rocznie, poczynając od minimalnej krajowej. Takich ludzi wśród prosumentów jest najwięcej. Mają oni instalacje 3-10 kWp, wprowadzają do sieci od 2 do 7 MWh rocznie i tyle pobierają w ramach opustu. Dobrze byłoby powiedzieć tym ludziom czy są krezusami za swoje pieniądze i czy dojna zmiana dowali im podatek VAT.
Agat |
@analityk. Widzisz tam jest normalność, bo tam jest Mozambik a nie Zielona Wyspa. Tam można zrobić wszystko na normalnych, rynkowych zasadach z obopólną korzyścią. W Polsce urząd skarbowy zawsze uratuje nas przed zrobieniem dobrego interesu z korzyścią dla wszystkich stron. Nie mówiąc już o tym, że największym wrogiem każdego Polaka, jego rodziny i jego firmy są instytucje państwa polskiego. Amen.
Ksiądz |
Brawo Polska haha zrujnować prosumenta... tylko tyle potrafi ten chory kraj!
VAT |
@Seas przy opuscie i zalozeniu energia wprowadzona=pobrana koszty dla US powinny sie chyba wyzerowac? za to odzyskasz 8 albo 23 proc. kosztu instalacji. poza tym masz do wyboru zwolnienie (trudno zrobic 200k PLN na mikroinstalacji)
Ksa |
500+ musi się jakoś zamortyzować :)
Prawda |
Na polskie tłumacząc PIS wprowadził: PODATEK OD SŁOŃCA! Bo jak inaczje wytłumaczyć podatek za wprowadzaoną energię do sieci kiedy to energetyka nie dała mi ani grosza do mojej instalacji PV!
Seas |
VAT, właśnie skreślony artykuł gwarantował brak VAT na energię wprowadzoną do sieci i pobraną w ramach opustu. Jak sobie wyobrażasz odzyskanie 8 czy 23 % VAT jak nie jesteś jego płatnikiem?
VAT |
@Seas tak wynika z tej opinii, że masz wybor, mozesz nie placic vat, ale bez prawa do zwrotu 8 albo 23%, albo mozesz wejsc na vat, dostac zwrot 8/23 a jest szansa, ze vat z wprowadzenia energii do sieci zbilansuje ci sie z kosztem vat na energii pobranej i nie bedziesz miec wiekszych kosztow
VAT |
2/2 wybor jesli nie przekroczysz 200k PLN ale o to bedzie trudno przy malej instalacji
alladyn-solar-batt |
Kiedy uprzedzałem Was wszystkich, że PiS likwiduje Prosumentyzm i komunalizuje poprzez zmiany ustawowe energię wprowadzaną do sieci przez Prosumentów, komunalizuje bo to Państwo stawia warunki ustawowe na polecenie BigEnergy to poza dwiema czy trzema osobami reszta milczała gdy proponowałem uruchomienie masowych protestów obywatelskich. Nawet żaden nie margnął, że to być może potrzebne. Zobaczycie wobec tego jak bardzo nieopłacalne według projektodawców tych zmian ma być branie się za OZE w celu wprowadzenia energii do sieci. _______________________________________________________ W powyższej sprawie zmontowanej przez Rząd i pracującą na Zlecenie BigEnergy kancelaria poświadcza nieprawdę. Z cyt wyroku wynika, że przywołanie postępowanie było prowadzone w sprawie ,, Całość wyprodukowanej przy użyciu modułu energii elektrycznej jest dostarczana do sieci na podstawie umowy przyłączenia zawartej na czas nieoznaczony ze spółką Ökostrom Solarpartner, Ö Vertriebs GmbH, za które to dostawy Pan Fuchs otrzymuje wynagrodzenie, opodatkowane podatkiem VAT.'' _______________________________________________________W związku z powyższym przywołany wyrok nie znajduje zastosowania do czynności związanych z wprowadzaniem do sieci energii w ramach tzw. ,,opustów'', ale i tak PiS (jak widzimy) prowadzące goebbelsowską kampanię informacyjną, której zadaniem jest wpojenie ludziom na siłę i wbrew faktom rzekomej podstawy do opodatkowania polskich Prosumentów VAT-em jakoby miała wynikać z wyroków TE _______________________________________________________,,Zmiana w tym zakresie wydaje się być pokłosiem stanowiska zaprezentowanego przez Ministerstwo Finansów w lipcu 2017 '' - stanowisko Ministerstwa Finansow rezimu PiS w tej sprawie wynika WYŁACZNIE z zamiaru opodatkowywania wszystkiego co nieopodatkowane bowiem reżim potrzebuje kasę na rozdawnictwo w zakresie fundowania synekur i obsadzania na nich służalczych jednostek przydatnych zwłaszcza w okresie przedwyborczym, który nadchodzi wielkimi krokami _______________________________________________________Trybunał Sprawiedliwośći wyraźnie zaznaczył, że warunkiem bezwzględnie wymaganym jest : ,,Działalność polegającą na eksploatacji modułu fotowoltaicznego należy uznać za działalność gospodarczą w rozumieniu wyżej powołanego przepisu, jeżeli ma ona na celu uzyskiwanie dochodu o charakterze stałym.'' _______________________________________________________Jak powszechnie wiadomo wprowadzanie do sieci energii elektrycznej w ramach opustów nie ma charakteru dochodu, co więcej nie jest działalnością gospodarczą, a co więcej bezdyskusyjnie nie ma ,,charakteru stałego, bowiem comiesięcznie nawet wolumeny wprowadzane do sieci są inne. _______________________________________________________Dla uczciwości może Kancelaria podałaby, że klu całej sprawy i przedmiotem sporu była odmowa tamtejszego organu podatkowego zwrotu VAT od wartości zainstalowanego przez tamtejszego podatnika sprzętu do PV. Dziś
Felek |
Witamy w polsce, gdzie dobija sie leżącego pałką bejsbolową w postaci VAT, podatku i innych danin na górnictwo.
alladyn-solar-batt |
Jak pisałem w kwietniu 2017 celem dla ustanowienia ,,opustów'' (w zamiarze późniejszej ich likwidacji) było.....rozbicie jedności ruchów Prosumenckich, które szybko się w Polsce konsolidowały i byłby w przyszłości z tym polityczny problem. KONKUURENCYJNOŚĆ. Dalej zatem - nie protestujcie.
alladyn-solar-batt |
Do Felek: tak- trafiłeś w sedno. Zaprojektowano ,,ratunek dla zbankrutowanego górnictwa''. Wcielono je do przedsiębiorstw energetycznych - co po prostu kosztowało i kosztuje NADAL g i g a n t y c z n e pieniądze......Teraz za tę hucpę - mają zapłacić m.in. Prosumenci co widzimy po zamiarze obłożenia opustów VAT-em.
MojaPV |
Za głowę się łapię jak czytam te komentarze - system podatkowy to cos co do zasady odnosi się do wszystkich. Jak widać niektórzy mają z tym problem... ręce opadają.
Seas |
@MojaPV - jak zawsze napisałeś by nic nie napisać.
Andrzej_PV |
@ MojaPV - rób więcej dzieci na 500+ żeby kto miał za 20 lat fedrować nasze polskie wunglo-złoto hihi
MojaPV |
@Andrzej_PV Dzieci to najlepsza inwestycja (i nie myślę tu o 500+) lepsza niż to co wciskasz ludziom codziennie jako rzekome oszczędnosci.
Aldebaran |
Mam wrażenie, że to raczej ogólny wymóg EU aby opodatkować VAT-em produkcję z PV. Pamiętam, że przy wprowadzaniu opustów były informacje, że KE musi się do tego odnieść, bo w UE takiego systemu nie ma. Widocznie przyszła informacja, że jednak produkcji prądu nie można zwolnić z VAT, jakby tego nie uzasadniać. Oczywiście jako przyszły prosument, wcale nie podoba mi się to, a już zwłaszcza konieczność (?) zaprowadzenia własnej działalności gospodarczej i odprowadzania składek na ZUS, choćby "tylko" 300 zł miesięcznie na NFZ.
zwęglona zielona pyra |
Armagedon fiskalny dopiero nastąpi. Wpływy z VAT w styczniu spadły o 17%r/r. To pokazuje , że wszystkie dyrdymały Morawieckiego są dyrdymałami do kwadratu. Uszczelnienie miało dać kilkadziesiąt miliardów , a dało co najwyżej 4-5mld. Teraz czekamy na podwyżki stawiki VAT do 27% jak u Orbana
alladyn-solar-batt |
Do Aldebaran: ,,Widocznie przyszła informacja, że jednak produkcji prądu nie można zwolnić z VAT, jakby tego nie uzasadniać'' - nie przyszła. ,,Przyszła'' inna - wpływy do ZUS muszą wzrosnąć o 40%. Trzeba nominalnie ,,mianować'' cywili - przedsiębiorcami. Jak nie zapłacą - to się ich ukarze z karno-skarbowej i.....zlikwidują to całe PV.
TT |
Jak ja się cieszę, że nie mam umowy z OSD, a nadwyżki idą w magazyn, EV czy piec. Polityka omijania tego państwa z daleka procentuje coraz bardziej. W zasadzie wasze problemy mnie nie dotyczą.
alladyn-solar-batt |
Do TT: otóż to, dlatego wielokrotnie pisałem. Tylko off-grid lub semi off-grid.
aa |
@Alladyn i TT Oj chłopaki lubię Was,ale dajcie spokój z tymi bateriami.Ile tego trzeba mieć aby ogrzewać budynek PC? 6,8 MWh ? TT bawisz się w EV to ile dodatkowo do ładowania?
aa |
Oczywiści Ah
sol |
@aa. Ale przecież to nie chodzi o baterie i ich pojemność. Tu chodzi o to, że rząd spodziewając się wzrostu OZE już teraz wprowadza przepisy, żeby OZE opodatkować. Przepisy jak widać są sprzeczne, ale to nie przeszkadza najpierw ściągnąć podatek-haracz, a potem się procesować ze zdeterminowanym obywatelem. A więc wynik dodatni i tak będzie po stronie rządowej. Jest to sytuacja do której już powinniśmy się przyzwyczaić i nie będzie to tylko dotyczyć OZE. O nie ... Wszelkie przejawy kontaktu obywatela z organami państwowymi i samorządowymi będą opodatkowane, albo centralnie, albo lokalnie. Bo żeby komuś dać to innym trzeba zabrać. Innej matematyki po prostu nie ma. Taki Alladyn ma jeszcze siłę, żeby się temu złu przeciwstawić, ale to wołanie na puszczy.
aa |
@sol Nie tłumacz mi rzeczy oczywistych.Od 5 lat uprawiana jest partyzantka z ustawami i za poprzednich i za obecnych złodziei.Nic nie trwa dłużej niż 1 rok.Manipulują jak chcą.Powiem Wam kto jest najbardziej winny.My ,jako społeczeństwo ,bo od ponad 25 lat wybieramy cały czas tych samych bandytów do rządzenia.Zna ktoś jakąś fajną posiadłość w Czechach?
TT |
@aa- auta ładowane na taryfie nocnej w domu lub pod firmą, a zużycie energii w lutym 56kWh na dziennej i 292 kWh nocna. Wszystko na dwie rodziny i zero oszczędzania na prądzie czysta rozpusta energetyczna. Komu takie wydatki na "paliwo" do aut i dom to za małe oszczędności to niech kupi sobie taniej modlitewnik i modli się o tanie paliwo mądrych polityków czy pro obywatelskie ustawy. Mnie ta zabawa odpowiada,
aa |
@TT Zadałem Ci pytanie o ogrzewanie
aa |
Dodam Styczeń 2400kWh ,luty 2100kWh.Czekam na ofertę na akumulatory
TT |
@aa- pakiet od Tesli na alledrogo 40tys. - 80 kWh. -wystarczy?
aa |
@TT Mało.Początki marca miałem produkcję po 220kWh na dzień.Nie upcham w nią,nawet grzejąc 1000l bufor grzałkami.Zmierzam do tego,że na dzień dzisiejszy nie ma mozliwości zakumulować odpowiedniej ilości energii przez pół roku ,aby starczylo na kolejne 6 mcy.To powoduje ,że póki co jesteśmy skazani na tych manipulantów.Obowiazujące przepisy pozwalają mi na zuzycie 0kW/rok,ale oczywiscie caly czas podnosza opłaty stałe.Przy poprzedniej ustawie jeszcze mi płacili.Aku nadal jest zbyt drogą zabawą przy takim zużyciu.Mam 38kWh w kwasie do wykorzystania 19kWh ,ale tylko na sytuacje awaryjne
aa |
Zresztą to nie na temat.Rypią nas po rogach jak leci.Przejście tylko na off grid nie wchodzi w rachubę.Za drogi interes.Gdybym nie ogrzewał PC może tak.
TT |
@aa- zacny uzysk, ale to dowodzi, że jesteśmy w przededniu rewolucji, która tak właśnie przeraża tych garniturowych błaznów. Moim priorytetem to robienie maksymalnych oszczędności bez wchodzenia w jakiekolwiek umowy z państwem. Nawet świadome przeinwestowanie mniej boli niż kanty na obywatelu ze strony państwa. Jednak wolność pod każdym względem rozwija człowieka, a to jak inwestycja w naukę, zawsze procentuje.
aa |
@TT.I tak trzymajmy.A może zapasy wodoru z PV i kogeneracja.Alladyn wie wiecej
mk |
No to napiszę tyle..... PoPiS się dla mnie kończy jako alternatywa wyborcza. Więcej. Cała moja najbliższa rodzina głosowała na "dobrą zmianę". Wszyscy są użytkownikami PV za moim przyczynkiem . Obłożyliśmy fotowoltaiką co się dało. Doinwestowaliśmy domy w pompy ciepła, termoizolację itp. bez korzystania z jakiś subsydiów, programów dotacyjnych, prosumenta itd. Po prostu stosujemy zasadę: z dala od cwaniaków korzystających BOŚ'u czy WFOŚiGW . Wszystko za swoje ciężko zarobione pieniądze . Jak przejdzie ten interpretacja co do obłożenia VAT'em , czy też wymyślą jakiekolwiek inne obciążenie poza już istniejącym opustem ( mało wam jeszcze BE - 20% za free), to mają od razu ze 30 głosów wyborczych w plecy. A wszyscy mamy znajomych i jesteśmy raczej kreatywni w kształtowaniu opinii wyborczych . No to kurcze nie jestem w stanie stwierdzić dokładnie, co tam będzie lądować do urny z naszych rąk i rąk znajomych. Ale kuź.....a za cenę gorszego bytu ja świadomie wybiorę tym razem "gorszą zmianę" aby nie mieć później wyrzutów, że muszę iść walczyć z władzą na ulicy za dobrobyt , godne wychowanie i życie dzieci . Kropla po kropli i czara zaczyna się przepełniać.
Fanspeedway'a |
Ja już w poprzednich wyborach głosowałem na świeżą krew , liczyłem że wejdą do sejmu dostaną trochę kaski i coś nowego rozbije ten beton popis(owo)psl(owy) i kukiz(owy). Niestety się nie udało , teraz będzie ciężko bo dobra zmiana rozwinęła też swe macki w komisjach wyborczych . Ale zamierzam zamazać wszystkich oprócz tego na kogo zagłosuję , by te sk....y nic nie przerobiły
WOJO |
czyli kolejna"DOBRA ZMIANA".... Może by ten pseudo-rząd zrobił zmianę i sie poddał do dymisji, bo takie "wspieranie OZE" nikomu nie wyjdzie na dobre....
MojaPV |
problemy bogatego społeczeństwa... "tragedia! muszę (tak jak wszyscy inni) podatek zapłacić". ręce opadają...
ProOZE |
Widzę, że większość wypowiadających się przeczytała tylko tytuł artykułu, albo osiągają obroty na swoich pv ponad 200 000 zł (cha cha !). Po co wylewać tyle pomyji, skoro dla normalnego prosumenta nic się nie zmieni.
Romna |
I rzeczywiście będzie Polska w ruinie, tak jak obiecali !
Seas |
@ ProOZE - dla normalnego prosumenta nic się nie zmieni. Czyli jeżeli wprowadze do sieci 6,25 MWh rocznie i pobiorę 5 MWh (dla uproszczenia przyjąłem rozliczenie roczne) to zapłacę tylko opłaty stałe?. To w jakim celu PiS wykreślił art.4 ust. 9?
poki |
Ale wy pieprzycie może przeczytajcie artykuł jeszcze raz kogo VAT dotyczy, bo ja 200 tyś nie przerobię jako prosument. A dla tych co przekroczą to czemu nie.
M |
Tak się zastanawiam, jakiś czas temu było głośno że w PV mocno inwestują plebanie, kościoły - jeśli zrobią VAT dla każdego z prosumentów a za jakiś czas zrobią te "instytucje" zostaną objęte podatkiem?
Agat |
@poki - Po prostu zrobią "wyłączenie dla prosumentów" i bedziesz buli VAT nawet, jak nie będziesz przekraczał obrotu rocznego 200 000 PLN. Po to napisali "VAT dla prosumentów".
sol |
@Agat. I nie zapominajmy o PDOF, albo na zasadach ogólnych, albo liniowy 19%.
Aldebaran |
Jeżeli wystawię f-rę vat dla BE, to oni zapłacą mi naliczony vat, a ja go w zębach zaniosę do US. Jednak dodatkowo będę musiał opodatkować 18% swój dochód ze sprzedaży im prądu. Tak więc nie dość, że BE zabierze sobie moje 20% energii, to jeszcze od sprzedanej energii będę musiał zapłacić podatek 18 %, oraz z tytułu prowadzenia D.G. zapłacić składkę do ZUS, w wysokości minimalnej 319,94 zł miesięcznie (wariant tylko z NFZ), z czego nie odliczę kwoty 44,40 zł miesięcznie, tj. 532,80 zł rocznie, która na zawsze pójdzie się paść.... Do tego cała papierologia, jpk, pamiętanie o datach, terminach i ciągły stres, czy na pewno dobrze.... To robi się interes po byku.
sic |
naiwni ci od 200k. Przecież oni wprowadzają nowe prawo, a potem rozporządzeniem zmieni się wysokość. I tak z 200k wyrzuci się dwa zera i będziecie mieli piękne opodatkowanie od 2 tysięcy rocznie. Wpierw się biorą za dużych prywatnych inwestorów. A potem się wezmą za wszystkich małych. Tak jak było z wiatrakami.
miki |
Czy powyższa poprawka (VAT) oznacza konieczność rejestracji działalności gospodarczej dla prosumenta (osoba fizyczna) dysponującego instalacją 3kwp? Zakładając że tak/nie jakie będą dodatkowe koszty podatku VAT jeżeli obecnie oddaję do sieci 3000kwh, pobieram jakieś 1500-2000kwh wychodząc na 0? Obecnie moim kosztem są tylko opłaty stałe.
Agat |
@miki Żeby być VATowcem na Zielonej Wyspie nie musisz prowadzić działalności gospodarczej.
Aldebaran |
@Agat Możesz konkretnie napisać jak w PL można dokonywać sprzedaży towarów, usług, wystawiać faktury vat i nie prowadzić działalności gospodarczej ?
Karolina |
Ciekawy, rzeczowy artykuł. Gratuluję, Marcinie :)
Do paranoików |
Sracie żarem niepotrzebnie. Poczytajcie najpierw ustawę o VAT, a potem zróbcie po trzy wdechy i wydechy i żyjcie dalej ;) Ta ustawa jest dla wszystkich, nie tylko dla prosumentów więc nie może być tak, że jest wyłączenie z VAT-u dla wszystkich poniżej 200 000 zł, a tylko dla prosumenta mniej (a kto naprodukuje energii za więcej niż 200 000 zł???), bo akurat nasz rząd z UE na czele postanowił się uwziąć na właścicieli PV. Pułapu tego też nie obniżą dla wszystkich bo wtedy kupa małych firemek musiałaby przejść na VAT. Polecam trochę racjonalnego myślenia.
EcoSolar.pl |
To niestety nie jest mądry pomysł. Ale każdy rząd do tej pory niszczył prosumentów. Innymi słowy mogło by być dobrze ale będzie jak zwykle. Skorumpowani urzędnicy państwowi jak zwykle wspierają firmy energetyczne i korporacje.
Agat |
@Aldebaran Jest tak, gdy prowadzisz działalność zarobkową, która nie wymaga prowadzenia DG, a jest objęta ustawą o VAT, przykładem jest np. wynajem lokali dla celów niemieszkaniowych.
KKK |
To nie dojna zmiana dowala tylko Ministerstwo Gospodarki pod zmienioną dla niepoznaki nazwą - te same cwane łby tam siedzą i dla interesu różnych grupek rzucają kłody przed rozwój OZE - od farm wiatrowych po prosumentów w myśl zasady "byle tylko to dobrze nie wystartowało bo będzie katastrofa" - czyt. dużo roboty
KKK |
To nie dojna zmiana dowala tylko Ministerstwo Gospodarki pod zmienioną dla niepoznaki nazwą - te same cwane łby tam siedzą i dla interesu różnych grupek rzucają kłody przed rozwój OZE - od farm wiatrowych po prosumentów w myśl zasady "byle tylko to dobrze nie wystartowało bo będzie katastrofa" - czyt. dużo roboty
ksaa |
Mnie nie przeraża płacenie podatków bo z podatków Państwo żyje, płaćmy i żyjmy i mym, ale jak można być takim debilem, żeby zabijać perspektywicznie dochodową gałąź gospodarki zanim się na dobre rozkręci?
zyrandol |
Niestety kasta budżetowa, która rządzi Polską niedługo opodatkuje oddychanie z wyłączeniem swoich z kasty.
Ocher |
To celowe działanie złego gospodarowania energią i kupowania sobie czasu do zmiany energetyki . Pokazuje to że rząd nie ma strategii energetycznej dla siebie a negocjacje klimatyczne okazały się fiaskiem . Przykra sprawa że energetyką rządzą stołkowce i emeryci górniczy . Strategia energetyczna powinna zabezpieczyć obie strony jak region Śląsk czyli restrukturyzacje jak i mądre oraz przewidywalne zaprojektowanie nowej energetyki wszystkich technologii na przykładzie Niemiec .

Giełda OZE

Vestasy V-80, 2 MW

Vestasy V-80, 2.000 kWh, wysokie 80m, do odbioru w 3-cim kwartale 2019, inkl. pierscien fundamentowy czytaj dalej...

Micony NM 900/52 , 74m

Micony 900kW (alternatywa do V-52), 52m lopaty, wysokosc wiezy 74m, bardzo dobry stan techniczny, do czytaj dalej...

Sprzedam generator 2000 kW po remoncie

Generator Weier 2000 kW typ DVSG 500/4 MSP nr 605934, rok produkcji: 2005, remont IV kwartał 2018r., czytaj dalej...

Kupie projekty elektrowni wiatrowych oraz pracujące turbiny

Kupie projekty elektrowni wiatrowych oraz pracujące turbiny. czytaj dalej...