Obowiązkowa certyfikacja dla elektrowni o mocy od 2 MW

Obowiązkowa certyfikacja dla elektrowni o mocy od 2 MW
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Urząd Regulacji Energetyki informuje, że wprowadzona w życie ustawa o rynku mocy implementuje obowiązek udziału w procesie tzw. certyfikacji ogólnej dotyczący wszystkich właścicieli jednostek wytwórczych, których moc osiągalna brutto jest nie mniejsza niż 2 MW.

Urząd podkreśla, że ustawa o rynku mocy, która weszła w życie 18 stycznia 2018 r., określa zasady organizacji i funkcjonowania tego rynku oraz nakłada szereg obowiązków na uczestników rynku: operatorów systemów przesyłowego i dystrybucyjnych, wytwórców energii elektrycznej, podmioty oferujące usługę redukcji zapotrzebowania, zarządcę rozliczeń, a także URE oraz ministra energii.

Jednym z takich obowiązków jest udział w procesie certyfikacji ogólnej dotyczący wszystkich właścicieli jednostek wytwórczych, których moc osiągalna brutto jest nie mniejsza niż 2 MW.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 19 ustawy o rynku mocy, moc osiągalna brutto jednostki fizycznej wytwórczej to potwierdzona testami maksymalna moc czynna, przy której jednostka fizyczna wytwórcza może pracować przy parametrach nominalnych przez czas nie krótszy niż 4 kolejne godziny, bez uszczerbku dla trwałości tej jednostki.

Do tej kategorii zaliczają się również magazyny energii elektrycznej definiowane przez ustawę o rynku mocy jako „wyodrębnione urządzenie lub zespół urządzeń służący do przechowywania energii w dowolnej postaci, niepowodujący emisji będących obciążeniem dla środowiska, w sposób pozwalający co najmniej na jej częściowe odzyskanie oraz posiadający zdolność do dostawy mocy elektrycznej do systemu elektroenergetycznego”.

Certyfikacja ogólna ma na celu pozyskanie informacji o jednostkach fizycznych oraz wpisaniu ich do rejestru rynku mocy. Zebrane informacje będą służyły do przygotowania propozycji parametrów aukcji.

Urząd wskazuje, że obowiązek ten dotyczy wszystkich przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie wytwarzania energii elektrycznej, również tych, którzy nie są objęci obowiązkiem uzyskania koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej udzielonej przez URE.

Zgodnie z zapisami ustawy o rynku mocy, pierwsza certyfikacja ogólna rozpocznie się 3 kwietnia i zakończy się 29 maja 2018 r. i zostanie przeprowadzona zgodnie z regulaminem rynku mocy, w którym będą określone m.in. zasady organizacji i przebieg procesu certyfikacji.

Brak przystąpienia do certyfikacji ogólnej skutkuje możliwością nałożenia przez URE kary administracyjnej na właściciela jednostki fizycznej wytwórczej.

Wysokość kary pieniężnej nie może przekroczyć 5 proc. przychodu ukaranego przedsiębiorcy, osiągniętego w poprzednim roku podatkowym, a jeżeli kara pieniężna wymierzana jest przedsiębiorcy prowadzącemu działalność na podstawie koncesji, wysokość kary nie może przekroczyć 5 proc. przychodu ukaranego przedsiębiorcy, wynikającego z działalności koncesjonowanej, osiągniętego w poprzednim roku podatkowym (art. 85 ust. 5 ustawy o rynku mocy).

Za przeprowadzenie procesu certyfikacji ogólnej odpowiadają Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A.

Pytania dotyczące obowiązku poddania się certyfikacji ogólnej należy kierować na adres: rynek.mocy@ure.gov.pl .

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
Z pozoru .....nieistotna informacja...A jednak bardzo wazna.PSE już wie, już skapowało,że brakuje mocy w Systemie na poziomie około 16%.....Stąd pilnie szukają ,,amortyzatora'' m.in. w mechanizmach DSM/DSR. Dlatego by uzyskać wiedzę jak wiele mocy można uzyskać z takich mechanizmów - robią certyfikację wszystkiego bo dotychczasowe dane o mocach jednostek wytwórczych okazały się lipne, fikcyjne, a elektrownie w Polsce wytwarzają mniej mocy niż PSE sadziło do tej pory. Powstała mala panika....bo obecnie rzeczywiście blisko do black-outu. Jeszcze dwa lata temu sądzono, że mamy w Polsce zapas mocy rzędu 7-9%....Mrzonki uleciały jak dym z komina...
alladyn-solar-batt |
Oby lato nie było upalne i suche
Seb |
Ci to są płodni jak chodzi o papier, karta dużej rodziny normalnie
Pefałka |
Spisek, wszędzie spisek, każda zmiana, wszyscy spiskują. Jak zgaśnie światełko w lodówce, to pewnie też spisek partii rządzącej. A jak lato będzie upalne i suche, to też po to, żeby zarobić na obywatelach.
alladyn-solar-batt |
,,Zegary umieszczone na budynkach i wewnątrz nich, zamontowane w urządzeniach, mogą się znacznie spóźniać. Organizacja dostawców energii elektrycznej wydała w tej sprawie specjalne oświadczenie. _______________________________________________________Trwające od początku stycznia niedobory w energii elektrycznej, z którymi boryka się cała Europa, odcisnęły swoje piętno na urządzeniach. A konkretnie na zegarach elektronicznych, które mogą się spóźniać nawet pięć minut. _______________________________________________________ Jak wyjaśnia ENTSO-E, organizacja skupiająca największych dostawców energii elektrycznej, konieczne było obniżenie częstotliwości prądu dostarczanego do odbiorców. A to właśnie ta częstotliwość jest podstawą obliczania upływu czasu. Standardowa częstotliwość wynosi 50 Hz, jej zmiana wpływa więc na pracę urządzeń. Specjaliści wyjaśniają _______________________________________________________ W instrukcji urządzeń takich jak radiobudziki można znaleźć informację, że zegar jest synchronizowany częstotliwością napięcia sieci energetycznej. Podobnie jest w przypadku zegarów w kuchence, mikrofalówce, umieszczanych na lub wewnątrz budynków. Odmierzanie czasu jest więc ściśle uzależniona od jej wartości. Częstotliwość nie może być niższa niż 47,6 i wyższa n iż 52.4 Hz. _______________________________________________________ Gigantyczny niedobór energii elektrycznej _______________________________________________________ ENTSO-E wyjaśnia, że niedobór energii elektrycznej jest najwyższy w historii. Wynosi obecnie 113 GWh. Problemy w europejskiej sieci generowane są przede wszystkim przez obszar Serbii, Macedonii, Czarnogóry, Kosowa, ale konkretna przyczyna niedoboru nie jest do końca znana. _______________________________________________________ Zegary, które się spóźniają można przestawić ręcznie, jednak znów mogą się spóźniać. Sytuacja unormuje się bowiem nie wcześniej niż za kilka tygodni.
A |
Czy gdzieś jest zapisane jakimi dokumentami potwierdzać moc określoną testami?

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...