Energa pozyskała 15 mln zł unijnej dotacji

Energa pozyskała 15 mln zł unijnej dotacji
Energa press
REKLAMA

Unijne fundusze, które pozyskał operator systemu dystrybucyjnego Energa-Operator, pozwolą zrealizować dwa projekty rozbudowę stacji elektroenergetycznej GPZ w Kątach Rybackich oraz w regionie Ostrowie Północ. Wartość obu inwestycji to ponad 20 milionów złotych.

Energa-Operator informuje, że dofinansowane projekty zakładają budowę i przebudowę sieci wysokiego napięcia, wymianę transformatorów oraz przebudowę stacji elektroenergetycznych w celu likwidacji „wąskich gardeł” oraz przy wykorzystaniu funkcjonalności sieci inteligentnej.

W celu zapewnienia ciągłości dostaw oraz zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju, w ramach programu wspierane są inwestycje w tzw. inteligentną infrastrukturę w sektorze elektroenergetycznym wskazane w Liście Projektów Strategicznych (Project Pipeline) i uwzględnione w Wykazie Projektów Zidentyfikowanych publikowanych przez Ministerstwo Energii – komentuje wiceprezes Energa-Operator SA, Marek Kasicki.

Rozbudowa stacji elektroenergetycznej GPZ Kąty Rybackie ma kosztować 7,3 mln zł, a przyznane dofinansowanie sięga 5,2 mln zł. Celem projektu jest zapewnienie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej dla ok. 7,5 tys. odbiorców zlokalizowanych na terenie Mierzei Wiślanej.

Spółka podaje, że konieczność jego realizacji wynika z braku możliwości zachowania najlepszych parametrów energii elektrycznej dla odbiorców zlokalizowanych w tym obszarze w przypadku awarii jedynego transformatora, a także z rosnącego – szczególnie w okresie letnim – zapotrzebowania na energię elektryczną w miejscowościach pasa nadmorskiego w związku z rozwojem bazy turystycznej w tym rejonie.

Drugi projekt „Rozbudowa stacji elektroenergetycznej GPZ Ostrów Północ” ma wartość projektu ponad 13 mln zł, a dofinansowanie wynosi 9,5 mln zł.

Cel to zapewnienie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej dla prawie 20 tysięcy odbiorców zlokalizowanych na terenie Ostrowa Wielkopolskiego.

Konieczność realizacji tego projektu ma wynikać głównie ze znacznego wyeksploatowania części urządzeń stacji – w szczególności urządzeń rozdzielni 110 kV i 15 kV wybudowanych w 1978 r. – które może doprowadzić do awarii i w konsekwencji wstrzymania dostaw energii elektrycznej.

Oba projekty umożliwią zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej dla odbiorców oraz poprawę efektywności działania systemu. Ich celem jest również ograniczenie możliwości wystąpienia awarii urządzeń w stacjach elektroenergetycznych co przełoży się na skrócenie czasu występowania ewentualnych przerw w zasilaniu – komentuje Piotr Dorawa, prezes Energa-Operator SA.

Realizacja obu inwestycji rozpocznie się już w tym miesiącu i potrwa do kwietnia 2019 roku.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
IXI |
Wszelkie dotacje nigdy nie są dla zwykłego Kowalskiego.
1234 |
Dotacje unijne na rozbudowę a zysk na "zawierzenie"

Giełda OZE

Nowy nabór dotacji OZE do 85% w Woj. Lubuskim.

Katana Konsulting zaprasza firmy i jednostki samorządu terytorialnego w dniach od 26 listopada 2018 czytaj dalej...

Kredyty pomostowe do dotacji na budowę biogazowni.

Katana Konsulting zaprasza wszystkich Wnioskodawców aplikujących obecnie o bezzwrotne dotacje unijne czytaj dalej...

Sprzedam Projekt elektrowni słonecznej 0,5 MW z wygraną aukcją (398 zł za 1 MWh) wraz z gruntem oraz projekt 0,5 MW z gruntem, 30 km od Wrocławia

Oferta sprzedaży100 % udziałów w spółce Perpetum Energia sp z o.o. Właściciela Elektrown isłonecznej czytaj dalej...

Enercon E40 500 kw Certyfikaty

Na sprzedaz Enercon E40 500 kw woj wielkopolskie ziemia dziierżawa osoby zainteresowane proszę czytaj dalej...