Jak PiS wybrnie z pułapki pod nazwą Elektrownia Ostrołęka?

Jak PiS wybrnie z pułapki pod nazwą Elektrownia Ostrołęka?
Minister energii Krzysztof Tchórzewski w Elektrowni Ostrołęka. Fot. Ministerstwo Energii
REKLAMA

Ostatnia elektrownia węglowa w Polsce będzie najdroższą i najmniej potrzebną. Może utrudnić także negocjacje rządu RP w sprawie pakietu zimowego. Ale budowa ma ruszyć „jeszcze w tym roku”.

W piątek minister energii Krzysztof Tchórzewski pojechał do Ostrołęki na zaproszenie tamtejszych samorządowców i działaczy PiS. Według relacji ludzi zaznajomionych ze sprawą miał zatrzeć niepewność, jaka zagościła w sercach lokalnych orędowników powstania elektrowni po wcześniejszej wizycie w Ostrołęce premiera Mateusza Morawieckiego.

Premier nie odwiedził elektrowni, był za to w miejscowym Domu Spokojnej Starości, gdzie zjadł szarlotkę i pośpiewał z pensjonariuszkami. W wywiadzie dla portalu eostroleka.pl o elektrowni wypowiedział się bardzo enigmatycznie – stwierdził, że jest „potrzebna”, ale unikał szczegółów, odsyłając po nie do zaangażowanych w inwestycję spółek czyli Energi i Enei.

W Ostrołęce dobrze znana jest negatywna opinia o tej inwestycji bliskiego doradcy premiera, Wojciecha Myśleckiego, więc wizyta ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego miała dać paliwo zwolennikom budowy siłowni.

I minister polał miód na  ich serca. – Ciągle mi o tym przypominają poseł Czartoryski, senator Mamątow, senator Kraska, poseł Wargocka, że ma to być największa inwestycja we wschodniej Polsce od 30 lat. Jakież to jest wyzwanie? Żeby ta elektrownia mogła dostarczać prąd, to do Ostrołęki muszą codziennie wjeżdżać cztery składy pociągowe złożone z siedemdziesięciu wagonów. Ta elektrownia będzie spalała na dobę 9-11 tys. ton węgla. Ta budowa, która się rozpocznie jeszcze w tym roku, jest olbrzymim wyzwaniem i wielu ludzi twierdziło, że region nasz, w tym Ostrołęka, nie jest w stanie temu podołać. W ciągu 5 lat, bo tyle będzie mniej więcej trwała budowa, w momencie szczytowym będzie pracowało około 5 tys. ludzi, około 100-120 przedsiębiorstw – mówił minister do zgromadzonych w domu kultury mieszkańców, którzy jednak nie mogli zadawać pytań.

Ostrołęka C jest obecnie największym energetycznym problemem rządu. W kampanii wyborczej politycy tej partii obiecywali w regionie reaktywację budowy, zamrożonej przez zarząd Energi w 2012 r. z uwagi na wątpliwą rentowność inwestycji. Wtedy koszt  szacowano na 6 mld zł, dzisiaj wydatki mogą okazać się znacznie większe. Elektrownia Ostrołęka C ma mieć moc 1000 MW, zastąpi obecnie działającą Ostrołękę B., wybudowaną jeszcze w latach 60-tych.

Otwarcie ofert na budowę wywołało konsternację. Konsternacja zapanowała również w Komisji Europejskiej. Jak Rząd zamierza wybrnąć z budowy?

Rafał Zasuń, WysokieNapiecie.pl

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
IXI |
Straszne, że aż strach!
klon Witczaka |
Rządy Idiotów ...
ElektrowniaPV |
Jeszcze docenicie ten wspaniały rząd.
gospodarz |
ElektrowniaPV Docenimy, docenimy na pewno przy najbliższych wyborach, obiecuję Ci EL.PV
Ha,ha |
Jak patrzy się na tego Tchórzewskiego to przychodzi na myśl sekretarz wojewódzki PZPR : "ZBUDUJEMY MISIA NA MIARĘ NASZYCH CZASÓW". Panie ministrze, a może już czas zająć się owieczkami !
Ha,ha |
Jak patrzy się na tego Tchórzewskiego to przychodzi na myśl sekretarz wojewódzki PZPR : "ZBUDUJEMY MISIA NA MIARĘ NASZYCH CZASÓW". Panie ministrze, a może już czas zająć się owieczkami !

Giełda OZE

Kupię projekt elektrowni fotowoltaicznej z PNB i wygraną aukcją.

Kupię projekt elektrowni fotowoltaicznej z PNB i wygraną aukcją. Zainteresowani sprzedażą proszę pod czytaj dalej...

Firma poszukuje działek pod projekty PV

Firma KRD Global Group poszukuje działek do wydzierżawienia pod projekty fotowoltaiczne w całej Pols czytaj dalej...

V80/ 2 MW

Vestasy V-80, 2MW, sprzedamy czytaj dalej...

Micon 500+600kW+750kW

Micony 500, 600kW, DeWind 500kW, Wind World 750kW, do sprzedazy i demontazu do stycznia 2019 czytaj dalej...