Wirtualna elektrownia sonnen obejmie auta elektryczne

Wirtualna elektrownia sonnen obejmie auta elektryczne
sonnenCharger. Fot. sonnen
REKLAMA

Firma sonnen, europejski lider w sprzedaży domowych magazynów energii, zbudowała w Niemczech sieć złożoną z magazynów energii, które posiadają jej klienci i które razem działają jak wirtualna elektrownia. Teraz sonnen włączy do niej również samochody elektryczne.

sonnen rozpoczyna sprzedaż domowych stacji ładowania samochodów elektrycznych o mocy 22 kW, które mogą pobierać energię bezpośrednio z dachowych instalacji fotowoltaicznych lub z domowych magazynów energii.

Niemiecka firma podkreśla, że włączenie samochodowych baterii do stworzonego przez nią systemu energetycznego umożliwi wykorzystanie nadpodaży energii ze źródeł odnawialnych, co zmniejszy ryzyko ograniczania produkcji energii z OZE w celu stabilizowania sieci.

W ramach stworzonego w Niemczech przez sonnen systemu wirtualnej elektrowni jej uczestnicy – posiadający dachowe instalacje fotowoltaiczne i domowe magazyny energii – mogą dzielić się między sobą nadwyżkami produkowanej energii, korzystając z sieci dystrybucyjnej.

Oprogramowanie uczestnika sonneCommunity, który akurat posiada niedobór energii, wysyła o tym sygnał, a system wirtualnie przekierowuje do niego nadwyżki energii posiadanej przez innego członka społeczności stworzonej przez sonnen.

Ponadto operator wirtualnej elektrowni może wykorzystać – w zamian za udostępnianie uczestnikom sonnenCommunity darmowej energii – rozproszone magazyny energii do zarządzania podażą i popytem na energię, w ten sposób odpowiadając na potrzebę bilasnowania sieci i sprzedając energię za pośrednictwem giełdy w Lipsku.

Teraz do systemu stworzonego przez sonnen mogą zostać włączone samochody elektryczne. – Już teraz łączymy tysiące magazynów energii w największą na świecie wirtualną elektrownię. Wraz z sonnenCharger możemy włączyć do systemu również samochody elektryczne, dostarczając korzyści zarówno operatorom sieci jak i odbiorcom – komentuje Philipp Schröder z sonnen.

E-mobilność okaże się sukcesem tylko, gdy stanie się aktywną częścią systemu energetycznego. Wiele lokalnych sieci nie jest w stanie poradzić sobie z rosnącą liczbą samochodów elektrycznych. Zamiast wydawania milionów na coraz większe kable, oferujemy zrównoważone rozwiązanie, które integruje samochody elektryczne z siecią, aby w inteligentny sposób kontrolować ich ładowanie i redukować obciążenie sieci dystrybucyjnych – dodaje przedstawiciel niemieckiej firmy.

sonnen wylicza, że około 8 tysięcy uczestników wirtualnej elektrowni w ramach tzw. sonnenCommunity otrzymuje gratis rocznie po około 8 MWh energii elektrycznej. Biorąc pod uwagę, że średnie zużycie energii przez niemieckie gospodarstwo domowe wynosi około 5 MWh, oznacza to darmowe 3 MWh energii, którą można doładować samochód elektryczny.

Dostawa ładowarek sonnen ma się rozpocząć w kolejnym kwartale i będą one początkowo przekazywane gratis pierwszym klientom niemieckiej firmy, którzy już są częścią sonnenCommunity i którzy przystąpią do jednego z planów taryfowych o nazwie sonnenFlat8000.

Prezentacja sonnenCharger

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
SPS |
"operator wirtualnej elektrowni może wykorzystać – w zamian za udostępnianie uczestnikom (...) darmowej energii – rozproszone magazyny energii do zarządzania podażą i popytem na energię, w ten sposób odpowiadając na potrzebę bilasnowania sieci i sprzedając energię za pośrednictwem giełdy" - i tak (z dodatkowymi małymi usprawnieniami) wyglądać będzie sieć energetyczna przyszłości. W ten sposób technologia jeszcze raz pokazała, że wczorajsze problemy (niesterowalne źródła różnych technologii, wysokie ceny magazynów en., ograniczenie przepustowości sieci, itd.) dziś mogą być elegancko 'sprzężone' i kompleksowo rozwiązane.
azza |
@SPS z pewnością tak będzie wyglądać sieć energetyczna przyszłości wszędzie poza jednym zasmrodzonym ponad wszelką miarę grajdołem w którym od lat najwięcej do powiedzenia mają osobniki posiadające w miejscu półkul mózgowych dwie bryły węgla ! By tak się stało jak piszesz potrzebna jest wizja i wizjonerzy do jej realizacji, natomiast my mamy tylko kopaczy ( jedni kopią węgiel, inni społeczeństwo w d...)
SPS |
@azza: jedyna nadzieja w tym że gospodarki UE to naczynia połączone. Jeśli w krajach ościennych (zwłaszcza od zachodu i południa) wzrośnie elektryfikacja transportu to zwiększy się też "ciśnienie" w PL i siłą rzeczy powinny te technologie i rozwiązania przenikać do nas.

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...