Hiszpański rząd przegrywa kolejny arbitraż ws. OZE

Hiszpański rząd przegrywa kolejny arbitraż ws. OZE
Fot. Ben, flickr cc
REKLAMA

Taki jest efekt arbitrażu przeprowadzonego przez izbę handlową ze Sztokholmu. Inwestor z Luksemburga skarżył się z powodu strat poniesionych w związku z retroaktywnymi cięciami zasad hiszpańskiego systemu wsparcia dla OZE, które Madryt wdrożył w roku 2013.

Przed kilkoma laty hiszpańskie władze drastycznie pogorszyły warunki inwestowania na rodzimym rynku odnawialnych źródeł energii, obcinając m.in. wstępnie gwarantowane jeszcze na wiele lat ceny energii odnawialnej, które przyznano inwestorom.

Decyzje Madrytu sprawiły, że inwestycje na hiszpańskim rynku OZE stanęły w miejscu, a niekorzystne zmiany dotknęły nie tylko nowe projekty, ale także już wcześniej zrealizowane elektrownie OZE, na których budowę decydowano się w oparciu o przewidziane wstępnie na wiele lat rządowe gwarancje sprzedaży energii.

W efekcie napędzany wcześniej taryfami gwarantowanymi hiszpański rynek OZE dotknął kilkuletni marazm, a dopiero teraz inwestycje w energetyce odnawialnej w Hiszpanii zaczynają odżywać wraz z wdrożeniem przez Madryt dużych aukcji dla OZE, ale także wraz z pojawianiem się tzw. grid parity i coraz widoczniejszą konkurencyjnością OZE na hiszpańskim rynku energetycznym.

Wprowadzone wcześniej retroaktywne cięcia spotkały się z reakcjami inwestorów, którzy poszli w tej sprawie do sądów. W lepszej sytuacji w tym kontekście są inwestorzy zagraniczni, którzy mają więcej podstaw do dochodzenia swoich racji – choćby na podstawie podpisanej przez Hiszpanię międzynarodowej umowy tzw. Karty energetycznej czy międzyrządowych umów o wzajemnej ochronie inwestycji.

Teraz finał w międzynarodowym sądzie arbitrażowym znalazła kolejna sprawa związana z niekorzystnymi dla branży OZE zmianami.

Sąd arbitrażowy w Sztokholmie zdecydował, że Madryt będzie musiał zapłacić odzkodowanie zarejestrowanej w Luksemburgu firmie NovEnergia, która wcześniej uruchomiła w Hiszpanii elektrownie fotowoltaiczne i w którą później uderzyły zmiany wdrożone przez hiszpańskie władze. Wysokość odszkodowania ustalono na 53 mln euro. Dodatkowo naliczono odsetki w wysokości 1,5 proc. liczone od momentu skierowania sprawy do arbitrażu.

To kolejny arbitraż ws. zmian na hiszpańskim rynku OZE, w którym zapada niekorzystny wyrok dla hiszpańskiego rządu.

W maju ubiegłego roku sąd arbitrażowy przy Banku Światowym zasądził odszkodowanie, którego beneficjentami mieli być operatorzy zbudowanych w Hiszpanii elektrowni słonecznych typu CSP (Concentrated Solar Power). Odszkodowanie w wysokości 128 mln euro z odsetkami Madryt miał wypłacić brytyjskiej firmie Eiser Infrastructure Limited i jej spółce zarejestrowanej w Luksemburgu – Energia Solar Luxembourg.

Wcześniej Madryt wygrał jedną ze spraw będących w międzynarodowym arbitrażu, która miała dotyczyć mniejszych cięć wdrożonych wcześniej, w roku 2010. Wyroki na korzyść hiszpańskich władz wydawały też hiszpańskie sądy, zamykając tym samym możliwość dochodzenia praw poszkodowanym inwestorom pochodzącym z Hiszpanii.

Nie jest jednak wykluczone, że Hiszpania przegra kolejne sprawy w zakresie cięć wsparcia dla OZE z lat 2013-14, które mocno obciążą hiszpańskich podatników.

Hiszpańskie stowarzyszenie branży fotowoltaicznej ANPIER szacuje, że obecnie prowadzone arbitraże mogą skutkować odszkodowaniami nawet na kwotę rzędu 7 mld euro.

Podobne, retroaktywne cięcia uderzające w inwestorów z branży OZE wprowadziło w ostatnich latach jeszcze kilka innych europejskich krajów.

W ramach nowych regulacji dla unijnej energetyki, które Komisja Europejska przygotowała w ramach tzw. pakietu zimowego, w części poświęconej energetyce odnawialnej położono nacisk na powstrzymanie się przez państwa UE od wdrażania niekorzystnych zmian w prawie, które obejmowałyby inwestycje w odnawialne źródła energii zrealizowane przed wprowadzeniem tych zmian.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (7)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
"w związku z RETROAKTYWNYMI cięciami zasad hiszpańskiego systemu wsparcia dla OZE." kluczowe zdanie.
ElektrowniaPV |
Nadchodzą ponure czasy dla naszego ukochanego rządu :(
PBC |
Polski rząd blokuje OZE na rzecz nierentownego polaczkowego Wungla :)
MojaPV |
@PBC myślę, iż delikatnie mijasz się z prawdą, niewygodną dla Was prawdą!
Windturbiness |
Co nie którzy komentowali nmie tu nie dawno że nie zapłacili nic ale jak zwykle nie majac pojecia w temacie.
Zniesmaczony |
@ElonPV MojaPV ElektrowniaPV - odstaw psychotropy! Sam na siebie piszesz. Idź na detox!
vcd |
Przykre, że te komentarze nie są merytoryczne tylko przypominają forum onetu i 60groszyzawpis

Giełda OZE

Pompa ciepła All in one 3-12,4 kW

Najciekawsza z naszej oferty pompa ciepła ,z racji na rozwiązanie techniczne Cena netto /sztuka 9 czytaj dalej...

Analiza opłacalności farm PV – 385 za 1 MWh w aukcji jesień 2018 – czy to się opłaca ?

Czy Wiesz jaki wpływ na opłacalność farmy fotowoltaicznej ma limit pomocy publicznej, czy cena 385 z czytaj dalej...

1 MW na gotowo od 650.000,00 € / 2.790.000,00 PLN

Z nasza firma budowa instalacji PV o mocy od 1MW kosztuje 650.000,00 €. Zapraszamy do wspolpracy : czytaj dalej...

SZUKAM EKIP do montażu KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Zlecę montaż instalacji solarnych na budynkach mieszkalnych na terenie powiatu Myszków, woj, Śląskie czytaj dalej...