Energa zbada warunki dla geotermii w Kaliszu

Energa zbada warunki dla geotermii w Kaliszu
Energa press
REKLAMA

Władze Kalisza podjęły inicjatywę zbadania zasobów i możliwości eksploatacji wód geotermalnych na terenie miasta. List intencyjny w celu wykorzystania ciepła pochodzącego z tych odnawialnych źródeł geotermalnych podpisano ze spółką Energa Wytwarzanie.

Jak informuje Energa, w Kaliszu mają zostać zbadane zasoby oraz możliwości eksploatacji wód geotermalnych. W tym celu zostanie wykonany odwiert rozpoznawczy na terenie należącej do Energi Elektrociepłowni Piwonice, który pozwoli na ocenę parametrów złoża.

Do podjęcia decyzji o przydatności złóż do celów ciepłowniczych konieczne będzie określenie wydajności, temperatury, mineralizacji i składu chemicznego wód termalnych.

Jak zaznacza spółka, jeżeli temperatura wód geotermalnych znajdujących się na terenie Kalisza będzie miała ok. 60 st. C, to zasadne stanie się wykorzystanie zasobów wód geotermalnych jako wsparcia produkcji energii cieplnej.

Po etapie rozpoznawczym nastąpi analiza całego przedsięwzięcia. Deklaracja Energa Wytwarzanie o potencjalnie możliwym zagospodarowaniu wydobytych wód geotermalnych pozwoli miastu ubiegać się o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na wykonanie otworu badawczego. Energa szacuje wysokość dofinansowania nawet na kilkanaście milionów złotych.

Prace geologiczne mają potrwać 17 miesięcy, a ich rozpoczęcie jest uzależnione od pozyskania dofinansowania na przedsięwzięcia związane z realizacją odwiertu i zbadaniem złoża. Na ten cel możliwe jest również uzyskanie dofinansowania ze środków NFOŚiGW.

W Kaliszu planowana jest również budowa bloku biomasowego, a ciepło pozyskane z zasobów geotermalnych może być uzupełnieniem dla energii cieplnej wytwarzanej z biomasy, 

Spółka Energa Wytwarzanie koordynuje działalność grupy Energa w ramach wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej w konwencjonalnych źródłach wytwórczych, w tym kogeneracyjnych, świadczenia usług systemowych, przesyłu i dystrybucji ciepła.

Do produkcji energii wykorzystuje wodę, wiatr, biomasę, promieniowanie słoneczne, jak również węgiel kamienny. Posiada 46 elektrowni wodnych, pięć farm wiatrowych, dwie farmy fotowoltaiczne (w tym największą w Polsce elektrownią PV o mocy 3,77 MW zlokalizowaną w Czernikowie), jedną elektrownię konwencjonalną (w Ostrołęce), cztery elektrociepłownie i dwie ciepłownie. Odbiorcom w Kaliszu i Ostrołęce dostarcza ciepło własnymi sieciami ciepłowniczymi.

Energa posiada największy wśród polskich grup energetycznych udział energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
ElektrowniaPV |
Myślę, że nawet jak temp. po odwiercie będzie trochę niższa od "zakładanej minimalnej" to warto postawić na geotermię ponieważ Toruń jest zadowolony z tej nowoczesnej technologi. Nawet jak jest mało wydajna. Zawsze to lepiej niż ochydne wiatraki.
X |
Ojczulek Rydzyk zmienił nazwisko na Toruń? Ciekawe
TobiSHOW |
oCHydna ortografia.
Piernik od wiatraka |
Geotermia Toruń na budowę ciepłowni otrzyma 19,5 mln zł. Za taką kasę, to nawet z łupków da się "wydajnie" produkować ciepło. Tylko, że nie ma łupków, tak jak nie ma warunków na geotermię w Toruniu i kasy ze zbiórki na stocznię Gdańską.
Jan |
Dlaczego Kalisz ???-bo to filia sekty z Torunia !!!

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...