Co z VAT-em w dotacjach na domowe instalacje OZE?

Co z VAT-em w dotacjach na domowe instalacje OZE?
Maciej Żywno, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego. Fot. Wrota Podlasia
REKLAMA

Kwestia rozliczania podatku VAT w inwestycjach polegających na montażu domowych instalacji OZE z udziałem unijnych dotacji było tematem zorganizowanego wczoraj spotkania dla samorządowców z Podlasia, których projekty na instalacje fotowoltaiczne i kolektory słoneczne zostały wybrane do dofinasowania w ostatnim konkursie z działania 5.1 RPOWP.

Jak zwraca uwagę Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, problem jest poważny i dotyczy całego kraju. Samorządy nie wiedzą bowiem czy zgodnie z interpretacją Ministerstwa Rozwoju muszą zapłacić podatek VAT od dotacji otrzymanej na budowę instalacji OZE. Chodzi o sytuacje, gdy gmina kupuje instalacje, a następnie przekazuje je mieszkańcom, którzy również wnoszą swój wkład w inwestycję.

UMWP podaje, że ten problem tylko w województwie podlaskim dotyczy 62 projektów, na które Zarząd Województwa Podlaskiego przyznał w październiku ubiegłego roku ponad 70 mln zł dofinansowania z RPO.

Związek Gmin Wiejskich i Samorząd Województwa Podlaskiego wystosowały pisma w tej sprawie do Ministerstwa Rozwoju. Zwróciliśmy uwagę na to, że reguły gry zmieniły się w trakcie jej trwania. Ministerstwo Rozwoju przekazało nasze pismo do Ministerstwa Finansów, więc na odpowiedź z pewnością trzeba będzie długo poczekać, a my nie możemy czekać – mówił podczas spotkania Maciej Żywno, wicemarszałek województwa podlaskiego

To do państwa należy decyzja, czy projekty będą realizowane czy nie. Dzisiejsze spotkanie ma pokazać, jaki jest stan obecny, co może się wydarzyć i jak gminy mogą radzić sobie z przeszkodami – ocenił wicemarszałek, zwracając się do przedstawicieli podlaskich miast i gmin będących beneficjentami unijnych dotacji na OZE.

Maciej Żywno zwrócił uwagę na fakt, że za każdym z 62 dofinansowanych w województwie podlaskim projektów kryje się ok. 100 rodzin, które miały skorzystać z dotacji na domowe instalacje OZE.

O wyjaśnienie tej kwestii do Ministerstwa Rozwoju zwrócił się w grudniu ub.r. Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego.

Uważamy, że powoływanie się przez ministerstwo na dyrektywę unijną jest błędne, jest robione na zapas, ale daje dodatkowe wpływy do budżetu państwa – ocenił na wczorajszym spotkaniu Mirosław Lech, wójt Korycina i przewodniczący Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego.

Wójt Korycina zaznaczył, że w jego gminie z powodu wyższych kosztów związanych z podatkiem VAT z udziału w projekcie zrezygnowało już 30 proc. mieszkańców. Konieczność zapłacenia podatku VAT to bowiem średnio ok. 5 tys. zł więcej kosztów po stronie mieszkańca.

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego zaapelował do rządu o jak najszybsze rozwiązanie problemu naliczania podatku VAT przy domowych instalacjach OZE realizowanych z udziałem unijnych dotacji.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (7)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Master |
przecież ta kaska łata lukę w VAT, jak uznają rację prosumentów to słupki będą wyglądały gorzej!!
alladyn-solar-batt |
Na rozliczenie VAT jest prosty sposób....No ale jeszcze sto lat minie zanim w samorządzie będą osoby kompetentne. Poczytajcie sobie wyroku w sprawie VAT od kanalizacji po 5-ciu latach.
Master |
alladyn zapodaj jakiś konkret bo akurat sam rozważam PV z dotacją i może mi się przyda może być na quake2017 at wp dot pl
Fanspeedway'a |
Też poproszę o konkretnego linka
Fanspeedway'a |
Gmina zaraszów została wydymają przez skarbówkę http://portal.zaraszow.pl/vat-od-dotacji-solary-kotly/
klon Witczaka |
to jest to słynne uszczelnianie vatu ....patałachy dobrozmianowe.
RewolucjonistaOZE |
No i tak właśnie wygląda nieodpowiedzialne prawo - raz się daje Indywidualną Intepretację dla Gminy Bychawa, a za kilka miesięcy nakazuje się wszystkim mieszkańcom przynieść w zębach VAT, to są chyba jakieś jaja... a nie odpowiedzialne Państwo. Chcieliście PISolski oto ją macie, skumbrie w tomacie... pstrąg.

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...