T. Podgajniak: Energetyka prosumencka na pewno za chwilę się rozwinie

T. Podgajniak: Energetyka prosumencka na pewno za chwilę się rozwinie
Tomasz Podgajniak, Polska Izba Gospodarcza Energii Odnawialnej. Fot. Newseria
REKLAMA

Polityka energetyczna oparta na węglu spowoduje nieuchronny wzrost kosztów dla konsumentów, prognozowany na poziomie 4 proc. rocznie szacują eksperci. To z kolei skłoni gospodarstwa domowe do inwestycji we własne źródła energii. Koszt energii wyprodukowanej przez własną instalację fotowoltaiczną nie przekracza dzisiaj 0,30 zł/kWh. Dane Instytutu Energii Odnawialnej pokazują, że na zamontowanie takich instalacji z roku na rok decyduje się coraz więcej osób.

– Prosumenci zaczną się przekonywać do OZE już wkrótce – kiedy tylko się okaże, że wszystkie przedsięwzięcia dotyczące energetyki słonecznej powodują, że spadają im opłaty za energię. W pierwszej kolejności zrobią to zamożniejsi właściciele budynków mieszkalnych. Dla nich będzie to jeszcze bardziej opłacalne, ponieważ zwykle są to budynki nowoczesne, termoizolowane, a więc i koszty pozyskania energii są inne – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Tomasz Podgajniak, wiceprezes Polskiej Izby Gospodarczej Energii Odnawialnej.

Przy aktualnej polityce energetycznej, która zakłada wsparcie przede wszystkim dla energetyki węglowej, ceny energii dla konsumentów będą nieuchronnie rosnąć – prognozuje Instytut Energetyki Odnawialnej. Ikea, która wprowadziła niedawno do komercyjnej sprzedaży panele fotowoltaiczne do zamontowania w domu, wyliczyła, że do 2021 roku ceny energii elektrycznej będą rosnąć o ok. 4 proc. rocznie, co daje łączny wzrost na poziomie 20 proc.

W tej chwili średnia cena energii pozyskiwanej z sieci dla gospodarstw domowych to około 0,65 zł/kWh. Natomiast koszt energii wyprodukowanej przez własną instalację fotowoltaiczną nie przekracza 0,30 zł/kWh.

– Jeżeli tempo spadku kosztów w fotowoltaice będzie tak szybkie jak dotychczas, nie ma w Polsce żadnego sektora, który byłby w stanie z nią konkurować. W takim przypadku opłaca się kupić jeden albo nawet dwa akumulatory za 350 zł i w dzień ogrzewać, a w nocy tylko się oświetlać, ewentualnie oglądać telewizję – i mamy 100 proc. zapotrzebowania na energię pokryte z własnego dachu – mówi Tomasz Podgajniak.

Jak wynika z ubiegłorocznego raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce”, opracowanego przez Instytut Energii Odnawialnej, łączna moc zainstalowana w systemach fotowoltaicznych w Polsce w 2016 roku wyniosła ok. 199 MW, z czego połowa to moc zainstalowana w mikroinstalacjach podłączonych do sieci, które nie korzystają z systemu zielonych certyfikatów. Głównymi wytwórcami energii w takich mikroinstalacjach są osoby fizyczne, które w 90 proc. przypadków mają mniejsze instalacje, do 10 kW.

W samym 2016 roku w fotowoltaice powstało ponad 101 MW nowych mocy (z czego około 73 MW zainstalowanych w mikroinstalacjach), a obroty na tym rynku sięgnęły ok. 550 mln zł. Dane IEO wskazują, że w tej chwili fotowoltaika najprężniej rozwija się właśnie w segmencie osób fizycznych.

 Energetyka prosumencka na pewno za chwilę się rozwinie. 15-proc. udział właścicieli budynków mieszkalnych w całym rynku to klienci, których w pierwszej kolejności straci energetyka konwencjonalna. Tym samym zacznie bankrutować, bo nie będzie miała przychodów. Nie da się natomiast w nieskończoność podnosić cen energii, bo nikt jej nie kupi, a w szczególności gospodarka. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że tak długo jak słońce, wiatr i woda nie są opodatkowane drakońskimi podatkami, tak długo paliwo jest za darmo – mówi Tomasz Podgajniak.

Wiceprezes PIGEOR podkreśla, że w OZE głównym kosztem jest kapitał, który trzeba zainwestować w instalację fotowoltaiczną, natomiast ten wydatek w niedługim czasie się zwraca.

– Ponieważ koszty kapitałowe zależą od kosztów energii, mamy do czynienia ze sprzężeniem zwrotnym. Im tańsza będzie energia, tym mniejsze będą nakłady inwestycyjne, więc docelowo energetyka odnawialna wygra. Co do tego nie ma wątpliwości, pytanie, w jakim czasie to nastąpi. Natomiast w przypadku energetyki tradycyjnej, konwencjonalnej, elektrowni cieplnych, które wykorzystują paliwa stałe lub gaz, istotnym kosztem wytworzenia energii jest właśnie paliwo, to jest koszt zmienny. Dzisiaj w przypadku węgla to jest 12–13 zł za GJ, w przypadku biomasy 30–40 zł, a w przypadku gazu ziemnego – około 40 zł. Te koszty wcale nie będą malały, ponieważ paliw będzie coraz mniej – mówi Tomasz Podgajniak.

Wiceprezes PIGEOR zwraca też uwagę na fakt, że dzisiejsze niskie koszty funkcjonowania energetyki konwencjonalnej wynikają wyłącznie z faktu, że w latach 70. i 80. poniesiono ogromne nakłady na budowę sektora energetycznego w Polsce.

 To wtedy zbudowaliśmy większość potencjału, który dzisiaj jest. On był potem modernizowany, ale nie pamiętam, żeby powstała jakaś nowa elektrownia po 1990 roku – mówi Tomasz Podgajniak. – OZE mają co najmniej kilka zalet, przede wszystkim wykorzystują zasób, który dociera do nas za darmo, więc z czasem koszty będą coraz mniejsze. Ta energetyka może być instalowana wszędzie, bzdurą jest mówienie, że w Polsce nie ma ku temu warunków słonecznych czy wiatrowych. Gorzej z hydrologicznymi, ale i to dałoby się poprawić. Ogółem krajowe zasoby OZE są wystarczające, żeby docelowo pokryć wszystkie nasze potrzeby.

Jak ocenia, przy obecnej rosnącej wydajności paneli fotowoltaicznych, 11 tys. km kw. paneli słonecznych pozwoliłoby pokryć krajowe zapotrzebowanie energetyczne. Fotowoltaika jest coraz tańsza, dlatego z czasem takie inwestycje będą coraz łatwiej dostępne. Może to spowodować całkowitą zmianę podejścia konsumentów do wykorzystania zasobów i oszczędzania energii.

 Kiedy konsument staje się prosumentem, zmienia swoją optykę. Zaczyna się zastanawiać, czy przypadkiem nie marnuje pozyskiwanej energii albo jak ją wykorzystywać w sposób optymalny. Dzisiaj nie zastanawiam się, czy włączyć czajnik, żeby zrobić herbatę o godzinie 20.00 czy 6.00 rano, robię ją wtedy, kiedy chcę. Ale za chwilę może się okazać, że opłaca mi się włączyć lodówkę o godzinie 12, w dolinie cenowej, a wyłączyć ją o 20.00, kiedy system ma największe zapotrzebowanie i ceny powinny być jak najwyższe – mówi wiceprezes PIGEOR. 

Newseria

Zobacz również

Komentarze (37)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Fanspeedway'a |
A wkrótce po zamontowaniu przekonają się , jak ZE odłącza im instalacje bo mają za dużo mocy w sieci - przepisy wchodzące od 1 kwietnia . To się nazywa wpuszczanie w bagno , nic tylko montować PV
Paweł |
Najbardziej zainteresował mnie ten fragment gdzie pan mówi o kupnie dwóch akumulatorów (jeden do oświetlenia, a drugi do ogrzewania) za 350 zł (nie wiem czy za sztukę ale jeśli nawet to spoko). Czy ktoś wie gdzie takie można kupić ;)
Eco Mich |
Ten Pan od akumulatorów miał chwilową pomroczność, nie trzeba traktować go serio ;)
aa |
hehehe akumulatory za 350zł
pesel |
Akumulator za 350 zł jest w stanie zgromadzić 1,2 kWh energii a za 350 zł można go kupić w sklepie, 100 Ah wg kryteriów samochodowych. To, że energia słoneczna może coś konkretnego dostarczyć w okresie zimowym to żart albo niekompetencja. Czekam kiedy w końcu potencjalni prosumenci na poważnie zastanowią się nad mikrokogeneratorami takimi o mocy np. 3-5 kW. Na prądzie zaoszczędza tyle ile wydadzą na gaz do ich zasilania a ogromną ilość ciepła będą mieli za darmo. Na dodatek jest ono dostępne o dowolnej porze dnia i porze roku.
ElektrowniaPV |
Słuchaj PZPRowca, on ci prawdę powie! szczególnie o akumulatorach za 350 zł i o energii z pv zimą...
Seas |
Niedługo się rozwinie - rozwija się i rozwija już od 2013 i nie może się rozwinąć. Na szczęście są filateliści.
m0rwen |
"11 tys. km kw. paneli słonecznych pozwoliłoby pokryć krajowe zapotrzebowanie energetyczne" z pewnością, w panelach 270Wp to jakieś 1800GW mocy. Zważywszy, że obecnie w zainstalowane w całej polskiej energetyce ze 40GW to ładna przebitka. Tak to się można zimą ogrzewać ;-) A latem? Wszystkie huty świata zasilić? :-)
alladyn-solar-batt |
Do PESEL - zadzwoń (kogeneratora)
alladyn-solar-batt |
Pawle, o ile rzeczywiście dla potrzeb oświetlenia może mieć sens zakup magazynu energii (pod pewnymi warunkami) o tyle magazyn energii w postaci akumulatora elektrochemicznego dla potrzeb ogrzewania - to pobożne życzenia . Musisz zacząć od przebudowy oświetlenia na LED + automatyką, a w drugim etapie kupować dla tak przebudowanego oświetlenia źródło prądu tj. akumulatory i układ ich ładowania. Tak zrobiłem- wszystko na prądzie stałym z PV z pominięciem prądu zmiennego.
alladyn-solar-batt |
Do są: to się teraz nazywa ,,oczywista pomyłka pisarska" - się mu bo zero gdzieś zapodziało (a jak powszechnie wiadomo zero=nic....)
alladyn-solar-batt |
Do aa
Paweł |
Do alladyn Tak jeżeli chodzi o światło to faktycznie problemu nie ma. Ale ogrzewanie to inna bajka. Nawet z dobrą pompą ciepła jaki duży musiałby być akumulator? No i druga sprawa jak go ładować w okresie zimowym (wiatrak i PV)? Chyba jeszcze długo będziemy skazani na państwowe firmy energetyczne (w tym kraju nawet na pewno).
woode |
Akumulatory za 350 + są takie widziałem je w TVP Info zasilają wieczorem program 500+ dla TVP Wiadomości. Pozdrawiam p. Tomasza jest Pan rewelacyjnych specem od energii, gratuluję kreatywności i produktu ....
woode |
Akumulatory za 350 + są takie widziałem je w TVP Info zasilają wieczorem program 500+ dla TVP Wiadomości. Pozdrawiam p. Tomasza jest Pan rewelacyjnych specem od energii, gratuluję kreatywności i produktu ....
alladyn-solar-batt |
,,Nawet z dobrą pompą ciepła jaki duży musiałby być akumulator?'' - musiałbym znać krzywe z zużycia energii el. w relacji do temperatur zewnątrz/wewnatrz.To przecież ma ścisły związek z konkretną kubaturą/przenikalnością scian/sprawnością PC opartej przecież o zastosowany układ dolnego źródła ciepła. Rejestrator na zasilaniu PC i zmierzysz zapotrzebowanie dobowe vs temperatura tej konkretnej doby dla wykonanego układu PC przy czym inne (wyższe) jest zapotrzebowanie dla ,,taniej'' PC sterowanej stycznikowo- inne dla porządnie zasilanej inwerterem. Zapotrzebowania - temat rzeka.
KW |
Tam się czepiacie akumulatorów za 350 zł, hehe. Ciekawe skąd ten pseudo Prezes wziął koszt mniej niż 0,30zł za 1kWh z PV ? To jest zagadka, może ktoś wyjaśni ?
ElonPV MojaPV |
@KW to proste :) tyle jest w Arabii Saudyjskiej w południe ;)
stef |
Debilek ! no i zaczynam się o Rzeczpospolitą martwić .....
stef |
od 13 lat zajmuję się bateriami i -????? Za 350 złotych to 4 baterie 7ah/12 volt.(3-5 lat ,żywotności) tym można oświetlić i ogrzać przez noc domek ale chomika i to pod warunkiem ,że nie stoi on na podwórku a w naszym domu,,,,,,,idiota ?
alladyn-solar-batt |
Stef- albo nierzetelność dziennikarska i przewałka z tego powodu, albo ktoś mu kiedyś nagadał głupot o aku,a On nie sprawdził.
alladyn-solar-batt |
Stef- albo nierzetelność dziennikarska i przewałka z tego powodu, albo ktoś mu kiedyś nagadał głupot o aku,a On nie sprawdził.
alladyn-solar-batt |
Stef- albo nierzetelność dziennikarska i przewałka z tego powodu, albo ktoś mu kiedyś nagadał głupot o aku,a On nie sprawdził.
pesel |
do Stef - już we wcześniejszym poście wyraziłem się krytycznie o bateriach za 350 zł ale nie przesadzaj. Napiszę, że to przykro iż skoro od 13 lat zajmujesz się akumulatorami i nadal masz takie kiepskie informacja. Po tylu latach tak mało się nauczyłeś czy celowo chcesz siać ferment cenami akumulatorów. Tutaj chyba niemal każdy ma samochód i wie, że jednak akumulatory 12 V są tańsze niż 350 zł za 28 Ah i też raczej nie wymienia się akumulatora co 3 -5 lat. A ponad to w odniesieniu do akumulatorów w fotowoltaice mówi się o pojemności w kWh a nie Ah. A do Alladyna - zadzwonił bym ale nie mam nr telefonu. Nie zapisałem.
alladyn-solar-batt |
Do Pesel -acha, nie zapisałeś...A fe! :-) To, stawiasz piwo, a ja sam Cię znajdę....
Paweł |
@alladyn-solar-batt Żeby coś tam oszacować wziąłem ostatnią fakturę za gaz (bo takie ogrzewanie posiadam) i zużycie na ostatnie 2 zimowe miesiące mam 4392 kWh (z ich dziwnym współczynnikiem konwersji). 4392/60 daje około 73 kWh/dobę. Zakładając, że przy takim samym zużyciu energii mamy powietrzną pompę ciepła, która pracuje ze średnim COP=3 na dobę mamy 73/3 około 24 kWh na dobę za prąd do pompy. Dom 115 m2 i 4 osoby. Myślę, że ten bardzo zgrubny szacunek daje pojęcie o pojemności potrzebnego akumulatora do celów ogrzewania.
stef |
do poseł.... widać ,żeś chyba prawdziwy poseł. na miarę Petru !!!! 12v razy nawet 100 amper daje 1 przecinek 2 kw. przy ogrzewaniu domu jest to moc nieistotna w skali doby,nawet mnożona razy COP 3.5. Widać ,że nie masz zielonego pojęcia,żeby nie być chamem i nie powiedzieć cep. Poza tym ,baterie po 200 złotych samochodowe nie nadają się do tego celu,bo przy większym obciążeniu gazują,ale podejrzewam ,że i tak nie zrozumiesz......
stef |
stosuje się akumulatory samochodowe do magazynów energii,ale z hybryd,,i to są bardzo dobre i bardzo drogie baterie (litowo-jonowe lub inne wynalazki) ,nawet jeśli są 4-letnie kosztują tysiące euro na ebay-u...Najgorzej,,jak ktoś ważny coś poczyta ,ale nie doczyta do końca.Potem opowiada głupoty. ale jeszcze gorzej, jeśli jest na dodatek decydentem...wtedy jest katastrofa....
ProfZbieraczZnaczków |
Rozważałem zapisanie się do PIGEOR ale jak tam sa sami tacy "fachowcy" to strach mnie ogarnął.. i tego nie zrobię., Tyle bzdur powiedziec w jednej wypowiedzi bez sprostowania ? On chyba powinien zostać doradcą Ministra Energii, tam by się dobrze sprawdził... Kto tych ludzi wybiera ???? CHyba BigEnergy..
Stef |
Każdy normalny człowiek,który ma zainstalowane w domu 5-10 kw paneli fotowoltaicznych,wie że uzyski energii w zimie (to jest grudzień ,styczeń i luty ) to przysłowiowa Lipa .A 80 % przypada na maj,czerwiec,lipiec i sierpień (w naszej szer.geograficznej.A kto w tym okresie ogrzewa mieszkanie? Ma sens tylko system opustów,chyba ,że ktoś zapłaci za oddaną energię tak,jak w pozostałych krajach UE.
pesel |
Oj Staf, Staf, ale Ciebie ubodło. Broń swojego stanowiska a nie posiłkuj się epitetami. W jednym poście piszesz, że baterie są do wymiany po 3-5 latach a w innym jak to dobrze nadają się baterie z samochodów po 4 latach. Kto wymienią baterie po 4 latach skoro jonowe nadają się w samochodach przez 7 lat. Argument o gazowaniu dyskwalifikującym akumulatory kwasowe też słaby. Można rozładowywać prądem 10 godzinowym albo nawet 5 godzinowym albo można rozrusznikiem w samochodzie w 5 minut. Czy komuś wybuchł akumulator z racji gazowania? Pisząc o 1,2 kWh ze 100 Ah to nie twierdziłem, że to "korzyść" dla ogrzewania domu bo założyłem, że tu wszyscy raczej rozumieją, że to wielkie ZERO. No chyba że ktoś kto widzi tylko jedno kryterium dyskwalifikujące cena 350 zł za 28 Ah po 13 latach zajmowania się akumulatorami. Strasznie mnie drażnią argumentacje, że "wiem bo się długo czymś zajmuję" W wielu przypadkach to smutne, że po wielu latach pracy z czymś jeszcze nie wie prostych rzeczy.
james bond |
Sluchanie i czytanie pana Tomasza Podgajniaka a nie wspomne juz o wizerunku to ogromna tortura. Prosze pana niech pan sie katapultuje z przestrzeni publicznej
stef |
do posęł. Człowieku ,czy ty nie widzisz różnicy między baterią za 300 złotych a za 4 tys. euro....Jedne są ołowiowe najgorszego sortu,drugie litowo- jonowe gdzie wytrzymałość to kilka tysięcy cykli.i 4 lata to ubytek 20 % wartości,,,,Przy zasięgu samochodu,gdzie ilość potrzebnego miejsca jest ograniczona,ma to zasadnicze znaczenie o dla użytku innego np OZE nieistotne.MOJA RADA ,DAJ SOBIE SPOKÓJ I NIE DYSKUTUJ ,BO KTOŚ CIĘ SKOJARZY,I WYJDZIESZ RZECZYWIŚCIE NA PETRU, A TEGO NA PEWNO NIE CHCESZ
stef |
do posęł. Człowieku ,czy ty nie widzisz różnicy między baterią za 300 złotych a za 4 tys. euro....Jedne są ołowiowe najgorszego sortu,drugie litowo- jonowe gdzie wytrzymałość to kilka tysięcy cykli.i 4 lata to ubytek 20 % wartości,,,,Przy zasięgu samochodu,gdzie ilość potrzebnego miejsca jest ograniczona,ma to zasadnicze znaczenie o dla użytku innego np OZE nieistotne.Gdyby baterie rozruchowe do auta się nadawały do oze,,to by nikt normalny nie kupował drogich ,po ponad 1000 złotych ,czy trakcyjnych po kilka tysięcy.Czy ty myślisz ,że ludzie to idioci kupujący drogo ,jeśli mogą kupić kilkakrotnie taniej....też nadające się do tego celu ,baterie... Ubliżasz inteligencji Polaka,Naprawdę masz coś z posła i naszych elyt !!!!!!!!!!!!!!!!! MOJA RADA ,DAJ SOBIE SPOKÓJ I NIE DYSKUTUJ ,BO KTOŚ CIĘ SKOJARZY,I WYJDZIESZ RZECZYWIŚCIE NA PETRU, A TEGO NA PEWNO NIE CHCESZ
pros |
@KW, Skąd 30gr/kWh ? Wystarczy policzyć, a okaże się, że jest to ze sporą rezerwą. A więc, pv kupujesz w cenie 4,5kzł/kWp, będą działać 25lat produkując 22,5 MWh, czyli 1kWh kosztuje Cię 20gr. Nikt nie mówi, że panele pokryją całe twoje roczne zapotrzebowanie, ale jeśli masz zapotrzebowanie na poziomie 4MWh rocznie, a zainstalujesz 1kWp, to zużyjesz prawie całą energię u siebie nie wprowadzając prawie nic do sieci - wtedy swoja kWh kosztuje Cię 20gr i nie potrzebujesz net-meteringu. Budując większą instalację masz dziś net-metering 1:0,8 i wtedy płacisz za swój prąd mniej niż 0,24 gr/kWh, bo część zużyjesz samemu, a część wprowadzisz do sieci "płacąc" za to 20%. Zakładając pesymistycznie, że rząd zlikwiduje net-metering przejdziesz wtedy na taryfę G12w lub G13 i drogi prąd w dzień będziesz miał własny, a tani w nocy z sieci i też na tym wyjdziesz lepiej niż nie kupując pv. Jak się uprzesz, to na wieczór postawisz mały akumulator i możesz się wypiąć na energetykę, gdyż utraci ona 80% generowanych przez Ciebie przychodów. Rozumiesz już co to jest rewolucja energetyczna i dlaczego wielka energetyka nie ma szans ? Nikt nie zapłaci 1, czy 1,5zł/kWh - nie da się już podnieść cen energii. Czym będą wyższe ceny, tym szybciej ludzie (i firmy) będą się odłączać - nie zawsze fizycznie, wystarczy wirtualnie.
pesel |
Stef - nawet gdyby kwasowoołowiowe to był najgorszy sort to jak wynika w Twojego wyliczenia porównującego je z jonowymi to wychodzi, że są 13 razy tańsze. To napisz, że zanim jedna litowo-jonowa się zużyje to trzeba by zużyć 13 kwasowych. Został byś tutaj wyśmiany. A ludzie to rzeczywiście nie są idioci tylko być może zaślepieni różnymi namawianiami reklamowymi. Może zaprzeczysz, że jazda samochodem na gaz LPG jest o połowę tańsza? A jest!!! I z tego co obserwuję przy tankowaniu to może nawet 10 razy tyle samochodów tankuje benzynę i ropę co gaz. Gaz jest lepszym paliwem, ma wyższą liczbę oktanową (metanową) i powstaje znacznie mniej nagaru. Ja jeżdżę na gazie już 17 rok w 4 samochodzie, szacuję, że zaoszczędziłem w tym czasie prawie 40 tys zł. I co Ty na to? Jeśli większość coś robi to znaczy że to jest jedynie słuszne? Dziwne kryterium.
stef |
do poseł....z gazem się zgadzam ...też jeżdziłem 10 lat i sporo zaoszczędziłem.... Co do baterii rozruchowych....sąsiadowi tylko raz buchnęły 4 baterie połączone w szereg z apc5000...przy pełnej mocy bierze 100A I 48v i nie jest to wtedy c10 a c1) Szkoda ,że nie porobiłem zdjęć jego twarzy I rąk...posłał bym Ci je i byłby spokój w temacie .oczywiście znowu powiesz :-nie dawaj małpie brzytwy. Przed paru laty temat był tu na forum wałkowany przy oze gdy o on-gridzie nie było mowy .

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...