PE za nowymi prawami dla odbiorców energii i prosumentów

PE za nowymi prawami dla odbiorców energii i prosumentów
Fot. EU2017EE Estonian Presidency, flickr cc
REKLAMA

Posłowie z Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) w Parlamencie Europejskim przyjęli założenia przepisów, które mają wzmocnić i poszerzyć prawa konsumentów, a jednocześnie również producentów energii elektrycznej.

Europosłowie z komisji kierowanej przez Jerzego Buzka podkreślili, popierając kierunek nakreślony przez Komisję Europejską w ramach tzw. pakietu zimowego, że konsumenci i społeczności lokalne powinny mieć możliwość aktywnego uczestnictwa w rynku energii elektrycznej, wytwarzając własną energię elektryczną, konsumując ją, a także sprzedając ją lokalnie lub do sieci.

Komisja ITRE podkreśliła przy tym konieczność zakończenia wszelkiej dyskryminacji, która może spotykać takie podmioty na rynku energetycznym.

Podkreślono, że lokalne społeczności (kooperatywy) energetyczne powinny partycypować w kosztach systemu energetycznego i nie zakłócać konkurencji na rynku energii.

W ramach propozycji przyjętych przez komisję ITRE znalazł się m.in. zapis mówiący o tym, że konsumenci będą mieć możliwość szybszej zmiany – w mniej niż 24 godziny – dostawcy energii elektrycznej bez opłat, chyba że będą chcieli rozwiązać umowę na czas określony przed jej wygaśnięciem – jednak i w tym przypadku opłaty będą musiały być ograniczone kwotowo, a umowy, które zawierają klauzule przewidujące opłaty, będą musiały zaoferować konsumentom wymierne korzyści.

Postulat zmiany sprzedawcy energii w czasie do 24 godzin miałby zostać implementowany do stycznia 2022 r.

Kolejny, przyjęty w tym tygodniu postulat komisji ITRE to zapewnienie dostępu do niezawodnej strony internetowej porównującej oferty sprzedawców energii.

Parlament Europejski zwraca uwagę, że o ile w niektórych krajach Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, konsumenci mogą korzystać z internetowych narzędzi porównywania cen usług oferowanych przez dostawców energii elektrycznej, w każdym kraju członkowskim klienci powinni mieć bezpłatny dostęp do przynajmniej jednego takiego narzędzia, które powinno spełniać minimalne standardy jakości, umożliwiając porównanie ofert sprzedawców.

PE zaznacza, że zgodnie z już obowiązującymi przepisami odbiorca ma prawo do odstąpienia od nowej umowy w ciągu 14 dni, jeśli została zawarta za pośrednictwem Internetu lub telefonu.

Europarlamentarzyści opowiedzieli się także za zobowiązaniem dostawców energii do przedstawienia informacji na temat zużycia energii i kosztów w łatwy do zrozumienia sposób.

Odbiorcy mają zyskać prawo do otrzymania inteligentnego licznika, który pokazuje zużycie energii i koszty w czasie rzeczywistym oraz sam wysyła informację o zużyciu energii za dany okres.

ITRE stoi na stanowisku, że liczniki powinny zostać zainstalowane w ciągu 3 miesięcy od złożenia wniosku, a państwa członkowskie będą musiały zapewnić wdrożenie inteligentnych liczników, ale nie będą zobowiązane do sfinansowania instalacji, jeśli "ich koszty przewyższają korzyści".

Komisja europarlamentu doszła do konkluzji, że konsumenci powinni mieć możliwość dostosowania zużycia energii również w oparciu o informacje cenowe z rynku w czasie rzeczywistym, jeśli zdecydują się na "dynamiczną umowę cenową na energię elektryczną".

Propozycje sformułowane w tym tygodniu przez komisję ITRE będą podstawą do dalszych rozmów na forum PE, ale także w negocjacjach z Komisją i Radą, które wspólnie mają opracować unijne regulacje dla rynku energetycznego po roku 2020, zebrane przez KE w ramach tzw. pakietu zimowego.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
Propozycje potencjalnie pozytywne, ale poza inteligentnymi licznikami - marginalne.
EcoSolar.pl |
Bardzo kosmetyczne te propozycje zmian. Właściwie to bicie piany! Cóż, PE wraz z całą świtą siedzi w kieszeni korporacji elektroenergetycznych. Gdyby byli uczciwi to prawo byłoby równe wobec wszystkich.
zwęglona zielona pyra |
I co z tego skoro 95 proc "ciemnego ludu" nie rozumie co ma na fakturze za prąd napisane

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...