M. Morawiecki: Polska na drodze do wykonania celu OZE

M. Morawiecki: Polska na drodze do wykonania celu OZE
Premier Mateusz Morawiecki. Fot. KPRM, flickr
REKLAMA

Premier stwierdził dzisiaj, że Polska chce rozwijać odnawialne źródła energii i że „jest na dobrej drodze”, aby wykonać cel OZE na 2020 r. Ostatnie dane Głównego Urzędu Statystycznego czy Eurostatu pokazują jednak, że od krajowego celu w zakresie udziału odnawialnych źródeł energii w krajowym miksie energetycznym się oddaliliśmy.

Cytowany przez „Polską Agencję Prasową” premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że OZE jest „jednym z kierunków, które bardzo intensywnie rozwijamy” i że „,mamy aspiracje, aby ten cel, który został uzgodniony z Unia Europejska, czyli 15 procent naszej energii do roku 2020, został wykonany”. Jak stwierdził premier „jesteśmy na bardzo dobrej drodze, aby go wykonać".

Zgodnie z zobowiązaniami na forum unijnym Polska powinna zrealizować do końca obecnej dekady cel 15-procetnowego udziału OZE w krajowym miksie konsumpcji energii elektrycznej, cieplnej i w transporcie. W tym czasie w Unii Europejskiej średni udział OZE ma wzrosnąć do 20 proc.

Oceniając rozwój OZE w Polsce, premier dodał, że „bardzo bogate kraje, które po II wojnie światowej mogły budować normalny system gospodarczy, zainwestowały już 10-15 lat temu w odnawialne źródła energii” – jak stwierdził – zainwestowały „astronomiczne wielkości”.

Mateusz Morawiecki stwierdził ponadto, że zbudowaną na węglu polską energetykę „staramy się w sposób ekonomiczny i efektywny energetycznie transformować”.

Wcześniej w tym roku o wypełnieniu polskiego celu OZE na 2020 rok zapewniał w odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister energii Andrzej Piotrowski.

Główny Urząd Statystyczny podał tymczasem, że w roku 2016 udział odnawialnych źródeł energii w końcowym zużyciu energii brutto w Polsce wyniósł 11,3 proc. To poziom niższy od zanotowanego w latach 2013-2015, kiedy wyniósł kolejno 11,37 proc., 11,49 proc. oraz 11,93 proc.

Jak podawał GUS, w krajowym pozyskaniu i wykorzystaniu energii ze źródeł odnawialnych dominującą pozycję stanowią biopaliwa stałe. Ich udział w pozyskaniu energii ze źródeł odnawialnych w 2016 r. stanowił 70,74 proc. pozyskanej energii z OZE, udział energii wiatrowej wyniósł 11,93 proc., biopaliw ciekłych 10,16 proc., biogazu 2,88 proc., energii wodnej 2,03 proc., odpadów komunalnych 0,85 proc., pomp ciepła i energii słonecznej po 0,58 proc., a energii geotermalnej 0,28 proc.

Wiceminister Piotrowski zapewniał, że odnotowany w 2016 r. spadek udziału OZE wynikał z odejścia dużej energetyki od wykorzystywania technologii współspalania oraz większego eksportu biopaliw, co przełożyło się na dużo niższy udział zielonej energii w paliwach wykorzystywanych w krajowym transporcie

Kilka tygodni temu swoje statystyki w zakresie udziału OZE w miksach energetycznych krajów UE za rok 2016 przedstawiła unijna agencja statystyczna Eurostat.

Eurostat wskazuje, że w 2016 r. udział źródeł odnawialnych w miksie konsumpcji energii spadł w naszym kraju do 11,3 proc. w stosunku do 11,7 proc. w roku 2015 i wobec 11,5 proc. w roku 2014. 

Eurostat podawał, że udział OZE w unijnym miksie konsumpcji energii elektrycznej, cieplnej i w transporcie wyniósł w 2016 roku 17 proc. (16,7 proc. w roku 2015) wobec unijnego celu na rok 2020, który wynosi 20 proc.

W roku 2016 swoje krajowe cele OZE na rok 2020 wypełniało już 11 państw, w tym Bułgaria, Czechy, Dania, Estonia, Chorwacja, Włochy, Litwa, Węgry, Rumunia, Finlandia i Szwecja. Ponadto blisko wypełnienia celu była Austria, której zabrakło 1 pkt proc. 

Najdalej od wywiązania się z celu udziału zielonej energii w krajowych miksach energetycznych w roku 2016 były tymczasem: Francja (16 proc. wobec celu 23 proc.), Irlandia (9,5 proc. wobec celu 16 proc.), Wielka Brytania (9,3 proc. wobec 15 proc.) oraz Luksemburg (5,4 proc. wobec celu 11 proc.).

W 2016 roku największy udział w krajowych miksach energetycznych odnawialne źródła posiadały w Szwecji (53,8 proc.), Finlandii (38,7 proc.), na Łotwie (37,2 proc.), w Austrii (33,5 proc.) i w Danii (32,2 proc.).

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (48)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Daniel |
CYMBAŁ jakich mało !
Miks |
Ekonomista, który dobrze tylko liczy u innego w portfelu. Żenada
ElonPV MojaPV |
Mnóstwo państw jest dalej niż my i to sporo bogatszych. A tak generalnie to po kiego grzyba wyznaczanie jakichś minimalnych celów? albo się cos opłaca albo nie i tyle w temacie.
MP |
To co żyd opowiada to same kłamstwa. Szczególnie w obliczu ostatnich działań obostrzających instalacje prosumenckie. Nie ma dość obraźliwych słów w języku Polskim na opisanie działań kasty rządzącej. WSTYD
Aldebaran |
To górnictwo i energia węglowa się opłaca ? Naprawdę nie wiedziałem. Za to co jakiś czas słyszę np. o oddłużaniu - czytaj - likwidacji wielomiliardowych zobowiązań publicznoprawnych i dopłatach do wysokich emerytur górniczych. Zwykły przedsiębiorca nie ma szans na takie uwolnienie od zobowiązań, choćby piszczał z biedy, a harujący pracownik nie ma szans na wcześniejszą emeryturę, nie mówiąc już o dożyciu do niej.
Taka prawda |
@MP: oszust desygnowany na Premiera przez oszustów, którym oszustwa tak weszły w krew, że zatracili zdolności do oceny a w ślad za tym do opamiętania. Cały ten rząd jak poprzedni marionetkowy od a do z, to co za różnica co mówi Pinokio w bryłach. Pinokio zrobił występ przed kamerami o drodze do wykonania celu, bo miał pecha, że Prosumenci w sekundę się pomalowali co ,,przedsrawiciele'' fotowoltaikę zmontowali wespół z Tchórzem . Jedna chołota.
Taka prawda |
Pokapowali
Radek |
Kiedys takich nazywali kretaczami lub kombinatorami a teraz nazywaja pijarowiec. Nasz obecny premier to jest zreczny klamca poprostu.
alladyn-solar-batt |
Oto , Pinokio w bryłach Twój cel: Z ostatniej chwili h ,,Około 85 tys. osób zatrudnionych w górnictwie czeka na podwyżkę pensji bądź jednorazowe premie. We wszystkich spółkach górniczych trwają negocjacje związkowców z zarządami. " ________________________________________________________________ ,,związkowcy w KGHM. Zarząd w wydanym w ostatnich dniach komunikacie podaje, że wzrost płac wyniesie 6,1 proc. To jednak nie zadowala związkowców. Górnicy wnioskują o podwyżkę rzędu 7,6 proc. - tyle, ile w wyniósł średni wzrost wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale roku ubiegłego. Kolejne rozmowy odbędą się na początku przyszłego tygodnia. - Przedstawiciele spółki i organizacji związkowych uzgodnili porozumienie w sprawie wzrostu wynagrodzeń. Wprowadza on od 1 stycznia 2018 r. wyższe o 6,1 proc. stawki osobistego zaszeregowania. To jest 80 proc. wskaźnika przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez nagród z zysku w IV kw. roku ubiegłego" - poinformował w komunikacie prezes spółki Radosław Domagalski-Łabędzki. Warto tutaj podkreślić, że sam wzrost wynika z zapisów w układzie zbiorowym, który w KGHM funkcjonuje od lat. W 2016 r. średnie przeciętne wynagrodzenie z nagrodą roczną wyniosło 9,73 tys. zł brutto. Górnicy otrzymaliby zatem podwyżkę w wysokości ok. 500 zł. Lubelska "Bogdanka" walczy o więcej O wzrost wynagrodzeń walczą również górnicy z Bogdanki. Związkowcy walczą o podwyżkę w wysokości 10 proc. Nie wiadomo jednak, na jakim poziomie skończą się negocjacje. - Jesteśmy w trakcie prowadzenia ze związkami zawodowymi działającymi w LW Bogdanka negocjacji dotyczących poziomu płac w 2018 roku. Jesteśmy przekonani, że jak co roku uda nam się dojść do porozumienia, biorącego pod uwagę zarówno oczekiwania załogi, jak i długofalowe bezpieczeństwo obecnych i przyszłych miejsc pracy w LW Bogdanka - mówi Grzegorz Gawroński, dyrektor Biura Zarządu LW Bogdanka. W ubiegłym roku koszt średniego wynagrodzenia w LW Bogdanka SA w 2017 roku wzrósł o 2 proc. Był on związany z wypłatą premii (w ten sposób od strony formalnej zrealizowana została podwyżka), związanej z realizacją założeń Planu Techniczno-Ekonomicznego (PTE). "Parkiet" wyliczył, że premię kosztowały spółkę 7,7 mln zł." ________________________________________________________________ ,,W 2014 roku średnia płaca w JSW wynosiła około 8,6 tys. zł brutto. Wypłata przywróconych świadczeń pracowniczych jest szacowana na koszty rzędu 350 mln zł w 2018 r. W swojej nowej strategii JSW zaprezentował wzrost zatrudnienia o ok. 1000 osób. PGG wciąż negocjuje Do rozmów na temat podwyżek chcą zasiąść również związkowcy z PGG. Jak podaje portal WNP.PL ma to nastąpić jeszcze w tym tygodniu. Średnie wynagrodzenie w PGG to 6,2 tys. zł."
ElonPV MojaPV |
Już wiele razy to pisałem, że powinno to być upaństwowione, a poza tym ONLY geotermia i węgiel. To jest przyszłość!
klon Witczaka |
MałpaTV - przestan juz pisac te swoje głupkowate komentarze- tego sie nie da czytać
ElonPV MojaPV |
co macie do p. Witczaka?
eko |
Polska na drodze do wykonania celu OZE, ale w prezentacji PowerPoint.
CoNieCo |
Do Eko: ponownie uruchomione zostały instalacje współspalania....
Tadeusz |
Witczak trafimy Cię
Mizgulski |
Jesteście ŻAŁOŚNI Ż-A-Ł-O-Ś-N-I jeden z drugim potraficie tylko pluć jadem i żółcią. Jeden debil nawet posuwa się do "żydów". Popatrzcie na te komentarze?! tego się czytać nie da - bydło. I to z jakiego powodu? bo co? bo nikt wam nie chce dać łatwej kaski?
ElektrowniaPV |
@ElonPV Co powinno być upaństwowione bo nie bardzo rozumiem? Forma własności nie ma żadnego znaczenia.
ElonPV |
@ElektrowniaPV całe oze powyżej np 100 kw czyli każda duża instalacja PV, wiatraki, biogaz, el. wodne. Tak uważam!
ElektrowniaPV |
@ElonPV W pewnym sensie zgoda - jeśli to mają być instalacje subsydiowane z kasy państwa (czyli nas wszystkich) to niech będą też naszą własnością - z takiego punktu widzenia to się skleja.
ekspert |
"Polska na drodze do wykonania celu OZE" - to prawda ale warto dodać, że ta droga jest długa i wyboista, której bez niezwłocznej likwidacji ustawy wiatrakowej nie sposób pokonać...
X |
@ElektrowniaPv, problem w tym że „państwowe” nie potrafią bidować OZE. To co zbudowali sami (wiatraki w Kamieńsku) to porażka (niedobrane urządzenia- niska wydajność, badziewny kabel który trzeba było wyciągać z ziemi). Przepłacili za kilka projektów zagranicznym firmom, bo mie potrafili na własnym podwórku zbudować tego co potrafił co drugi małorolny z Kujaw. Twój adwersarz rozumie państwowe jako nacjonalizacja prywatnego OZE. To jedyne co potrafią - kraść.
zyrandol |
Bolszewizm ma to do siebie, że co innego mówi a co innego robi. I tak jest w tym przypadku. A termomodernizacja jest tematem zastępczym, żeby UE nie powiedziała że nic nie robimy. To co ważne w OZE jest niszczone ze względu na doktrynę skierowaną na wungiel. A wungiel można by wykorzystać w całkiem inny sposób z korzyścią dla przyszłych pokoleń.
OZE |
Skąd ten premier czerpie tak optymistyczne informacje kiedy wszystkie statystyki twierdzą, że jest po prostu śmieszny ! Ci dwaj ministrownie rozmontowali i zniszczyli całe OZE w dwa lata !!!
alladyn-solar-batt |
Do żyrandol: no właśnie - ta cała agenda o rzekomej termomodernizacji to bolszewizm. Czyli - nawiązując do tego co powiedziałeś - co innego w tej sprawie Zawsze będzie mówione, co innego robione. Przy czym przyczyną tej ,,wrzutki" jest wyrok za smog w całej Polsce. Przecież Oni już się nawet ochroną zdrowia przestali zajmować bo za nich robi to prywaciarz- czyli Owsiak. Co więcej, ponieważ poprzez fundację Owsiaka przepływa z roku na rok coraz większa kasa, kilka gnid z PiS właśnie ukartował o jak położyć na to swe brudne łapy.
Mahmuud |
Mizgusiasty-zazwyczaj pustaku nie mając argumentów atakowałeś personalnie. W tym zmiany nie ma. Jest w tym, że teraz wojenkę pod swą kopułą prowadzisz że wszystkimi. Dobra zmiana.
aa |
heheee dobre zarty
mm |
Jaki premier zabiera głos ,bez wzgędu na temat ,to mam wrażenie ,że nie bardzo wie o czym mówi .
Mizguski |
Mahmuud jełopie chyba z BigEnergy jesteś jak większość tutaj - każdy krzyczy jakie to oze jest ok ale jak trzeba wyłożyć kaskę, zaryzykować, choćby i dołożyć do interesu dla zdrowia nas wszystkich to sypią się inwektywy i bluzgi. Każdy chciałby się tylko nachapać.
zyrandol |
Na drodze to my może i jesteśmy. Tylko ta droga jest i kręta i wyboista, a dodatkowo bagnista i po górę. To tak ja na K2 zimą.
Machmud |
,,każdy krzyczy jakie to oze jest ok ale jak trzeba wyłożyć kaskę, zaryzykować, choćby i dołożyć do interesu dla zdrowia nas wszystkich to sypią się inwektywy i bluzgi'' - co Ty chlasz chłopie,jaki znowu ,,każdy''? Herbatka malinowa Ci sfermentowała i wali po dekielku. A Twój postulat i marzenia,aby każdy dołożył do OZE, na wzór Twój własny -płonnym jest. Dołożyłeś onegdaj i teraz Ci żal za kontrafałdę ściska, gdy ktokolwiek rozważa czy i w jakim układzie chciałby mieć OZE. A to,że materia OZE jest wielowątkowa -tym trudniej ją ogarnąć poszukiwaczom łatwizny. Zostaw swoje obsesje o dokładaniu do zabawy dzieciom w piaskownicy o ile miałeś kiedykolwiek czas aby je zrobić, bo wywodząc z czasu jaki spędzasz na płatnej agidce za węglem to brak Ci nawet na to czasu. Spuść z kija bo ci emulgamat powłaził w zakamarki i gdy cokolwiesz prawisz to te same śliskości w kółko wyskakują. Czekam na personalny atak. Czas start.
Abel |
,, Był czas żeby walczyć to siedzieliście na dupach teraz płaczecie, że oze ma źle - trzeba było ze mną iść na barykady matole.'' - Marcin, wtedy chciałeś wywalczyć FIT po 1 zł/kW by dobrze zarabiać, ale teraz od roku walczysz tutaj przeciwko wszelkim dotacjom? Czyli jak Ci nie wypaliło, to inni też niech nie dostaną...
ksiądz Marek |
jakież to ludzkie, charakterystyczne......niech mu Bóg wybaczy, bo nie wie co czyni....Zapraszamy Cię Synu do Parafii Wniebowzięcia NMP. Człowiek od stworzenia był grzeszny lecz szczera spowiedź stanowi oświeconą światłem wiekuistym do Zbawienia Wiecznego. W tym tygodniu rozpoczeliśmy w Kościele okres Wielkiego Postu. Msze św. tego dnia będą o godz. 7.30, 9.00, 16.30, 18.00 i 19.30. Na każdej mszy św. będzie miał miejsce obrzęd posypania głów popiołem. Przypominamy, że wszystkich katolików od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki roku (z wyjątkiem uroczystości liturgicznych) oraz w Popielec. Ponadto katolicy pomiędzy 18. a rozpoczęciem 60. roku życia zobowiązani są do postu ograniczającego się do jednego posiłku do syta i dwóch lekkich w ciągu dnia w Popielec i w Wielki Piątek. W Środę Popielcową przypada też Tydzień modlitw o trzeźwość narodu.
zwęglona zielona pyra |
Pytanie na dziś: Czego się pinokio najarał ?
aa |
Skąd na tym forum znalazło się tylu po...ów?
MojaPV |
poziom żółci i desperacji sięga zenitu
Lipa |
Trzeba działać samemu, zarabiam mało co mogę to robię dom dociepliłem, solary, piec na pellet. Mógłbym tego nie robić np kupić lepszy samochód a nie mój stary 5 tysiecznik. Wielu czeka aż będą dotacje albo liczy kiedy to się zwróci, obuddzie się żyjemy w Polsce dotacje nie sa dla ludzi . wszystko z góry narzucane, marnowanie kasy na programy, które nawet nie wystartowały pracują nad czymś parę lat i z dnia na dzień zamykają i od nowa coś wymyślają, tony papierów analiz i dupa. Samochody elektryczne to już jakaś kpina, już widzę za parę jak do sąsiada podjeżdża elektryczny dostawczak i zrzuca mu 4 tony węgla i odjeżdża rozwiewając tym bezemisyjnym cudem chmurę dymu ze świeżo rozpalonego pieca. Mam zamiar zakupić 4 kw foto ale żygać mi się chce bo przecież oni zaraz coś wymyślą ale trudno wię co możecie to działajcie bo robimy to dla samych sie siebie. może dożyje czasu gdy o 16 można będzie wyjść na zewnątrz i odetchnąć pełną piersią. Narazie w moim miasteczku z większości kominów widać dymek koloru brunatnego.
dziadek |
Kopalnie pochwałą się większymi zyskami że sprzedaży detalicznej węgla brunatnego, miały i mułu? Bravo.
OZE-aGONIA |
Dlaczego ten dziwny Morawiecki nie czyta statystyk tylko wierzy tym kłamcom Tchórzewskiemu i Piotrowskiemu. Ci dranie, którzy kierują się tylko i wyłącznie zemstą na inwestorach OZE doprowadzą ten sektor do agonii.
Prawdomówność Premiera w sprawie energetyki? |
Morawiecki używa w wywiadzie dla "Der Spiegel" argumentów niezgodnych z faktami __________________________________________________________________ Premier Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu ważnemu niemieckiemu tygodnikowi "Der Spiegel", powtarzając wielokrotnie słyszane w Polsce argumenty, uzasadniające konieczność dogłębnej reformy systemu sądownictwa. Argumenty te wziął pod lupę pewien profesor prawa z Londynu i wykazał, że wiele z nich pozostaje w niezgodzie z ogólnie dostępną informacją. __________________________________________________________________Wypowiedzi premiera sprawdził profesor prawa europejskiego z Uniwersytetu Middlesex w Londynie, Laurent Pech i opublikował swoje wnioski na Twitterze Metodyczny wywód Pecha był małą sensacją w Brukseli, podczas gdy trwało tam spotkanie przywódców 27 krajów członkowskich Unii __________________________________________________________________ Pech wykazał, że podane w wywiadzie dane dotyczące opinii Polaków na temat sądownictwa, przewlekłości procesów czy nadmiernych kosztów systemu są sprzeczne ze statystykami __________________________________________________________________Uzasadniając przyczyny, dla których Prawo i Sprawiedliwość przeprowadza gruntowną reformę sądownictwa, premier użył w wywiadzie znanych argumentów, przytaczanych w Polsce zarówno przez polityków rządzącej partii, jak i bliskie im media. __________________________________________________________________Profesor prawa europejskiego z Uniwersytetu Middlesex w Londynie, Laurent Pech, wziął te argumenty po lupę i posługując się m.in. raportem Komisji Europejskiej na temat systemów sądowniczych w Unii ("The 2017 EU Justice Scoreboard" – link dostępny jest na końcu tego artykułu) stwierdził co następuje: __________________________________________________________________"Złe sądy" - Premier Morawiecki powiedział dziennikarzowi "Der Spiegel", że według sondaży trzy czwarte Polaków uważa sądownictwo za "złe" lub "bardzo złe". __________________________________________________________________Profesor Pech przedstawia wyniki badań przeprowadzonych przez Eurobarometer – stałego badania międzynarodowego, zlecanego przez Komisję Europejską. Wynika z nich, że w 2017 roku, 50 procent Polaków uważało niezależność sądów za "dobrą" lub "bardzo dobrą", przy czym nastąpił tu wzrost o pięć punktów procentowych w porównaniu z rokiem 2016. Stosunek Polaków do sądów, według tego badania, sytuuje nasz kraj w samym środku wśród wszystkich 28 krajów Unii. __________________________________________________________________ "Przewlekłość procesu" - Morawiecki: "Nasze sądy są całkowicie nieskuteczne, podejmowanie decyzji zajmuje im mnóstwo czasu i nie są przejrzyste". __________________________________________________________________Pech przedstawia badanie prezentowane we wspomnianym raporcie Komisji i wskazuje, że polskie sądy I instancji są na piątym miejscu w Unii (na 23 kraje, z których dostępne są dane) w rozstrzyganiu spraw. Raport dostarcza jeszcze kilku innych danych, które kompletnie przeczą tezie przedstawionej przez premiera Morawieckiego. __________________________________________________________________"Nadmiernie kosztowny system" - Morawiecki: "Polska wydaje trzy razy więcej na sędziów niż średnia wśród krajów UE". __________________________________________________________________Pech przytacza dane dotyczące całej Europy i zebrane przez Europejską Komisję na rzecz Efektywności Wymiaru Sprawiedliwości (CEPEJ), która jest afiliowana przy Radzie Europy. Wynika z nich, że polskie wydatki na wymiar sprawiedliwości, w przeliczeniu na jednego obywatela, wyniosły w 2014 r. 49 euro i były dużo poniżej europejskiej średniej – 60 euro. I były też niewiele powyżej mediany – 45 euro. __________________________________________________________________"Nadmiar sędziów" - Morawiecki: "Mamy 10 tys. sędziów w porównaniu do 7 tys. we Francji, znacznie większego kraju". __________________________________________________________________Pech przedstawia kolejną statystykę CEPEJ, z której wynika, że owszem ten wskaźnik się zgadza, ale dotyczy jedynie sędziów zawodowych. Jednak Morawiecki pomija fakt, że jeśli wziąć pod uwagę również ławników, to proporcje się wyrównują – w Polsce jest w sumie 24 tys. sędziów i ławników, a we Francji 32 tys. Pech nie wspomina przy tym, że np. w Niemczech jest ponad 19 tys. sędziów, czyli proporcjonalnie podobnie jak w Polsce – odpowiednio 24 i 26 na 100 tys. mieszkańców. __________________________________________________________________Polemika w sprawie "demokratycznej kontroli" nad sądami Morawiecki: "Polska chce ponownie poddać swoje sądownictwo kontroli demokratycznej" oraz "nasze reformy sprawiają, że aparat sądowniczy staje się bardziej przejrzysty, skuteczny i niezależny". __________________________________________________________________Pech przedstawia tu argumenty polemiczne – czyli nie poparte statystyką, ale wypowiedziami rozmaitych autorytetów prawnych. Powołuje się m.in. na krytyczne opinie tzw. Komisji Weneckiej. __________________________________________________________________ "Brak dekomunizacji w sądach" - Morawiecki: "Nie doszło do zwolnienia sędziów skażonych przez czasy komunizmu. W dawnych Niemczech Wschodnich, po weryfikacji przez Agencję Gaucka, tylko 58 proc. sędziów i prokuratorów mogło utrzymać pracę. W Polsce było to 100 procent". __________________________________________________________________Pech powołuje się w odpowiedzi jedynie na materiały prasowe zadające kłam temu stwierdzeniu. Pomija przy tym świadectwo profesora Adama Strzembosza, który przewodniczył Sądowi Najwyższemu zaraz po obaleniu komunizmu i wielokrotnie informował w wywiadach, że w sądzie tym przeprowadzono najgłębszą z możliwych czystkę po roku 1989. __________________________________________________________________ Strzembosz stwierdził, że z najbardziej skompromitowanej izby karnej Sądu Najwyższego usunięto 100 procent sędziów, a w całym jego składzie pozostało jedynie 20 procent dawnego składu orzekającego.
alladyn-solar-batt |
Nadal chcecie zawieraćkontrakty na OZE podczas rządów PiS?
alladyn-solar-batt |
Do OZE-aGONIA ,,Ci dranie, którzy kierują się tylko i wyłącznie zemstą na inwestorach OZE doprowadzą ten sektor do agonii.'' - żebyż to jeszcze tak było....Zemstą, to się można kierować, gdy ma się za co. Absolutnie oni po pierwsze:nie kierują się -lecz działają odskandalu do skandalu, odjednego posiedzenia KE na które szykują puste obietnice czyli kłamstwa, do kolejnego. Po drugie: kiedy nie robią już wymienionego - to posłusznie wykonują dokumentu Władców Polski , czyli ludzi od Dystrybucji Energii elektrycznej, którzy ich szantażują....To kompletny rozkład Państwa.
...na drodze do wykonania celu OZE |
– Na zewnątrz dbają o pozory. Błędy PO czegoś ich nauczyły. Nawet pan nie wie, jak bardzo dużą wagę przywiązują do tego, żeby nie mieć zegarka – opowiada jeden z urzędników pracujący w biurze PiS. __________________________________________________________________ Ale luksusy kuszą. Minister Beata Kempa osobiście poleciała do USA, żeby dobrać kolor tapicerki i dywaników w samolocie Gulfstream G550 dla VIP-ów (wybrała szare obicia, wykładzinę w kolorze cieplejszym). Samoloty dla VIP-ów należało kupić już dawno, przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo. Ale rząd PO-PSL bał się opinii publicznej, latał Boeingami wynajętymi od LOT-u. Nowa władza poszła na całość: oprócz dwóch mniejszych Gulfstreamów za 440 mln zł kupiła też trzy Boeingi 737-800. Te ostatnie bez przetargu – za 2,5 mld zł. Krajowa Izba Odwoławcza dopatrzyła się naruszenia ustawy o zamówieniach publicznych, ale ostatecznie machnęła ręką i zgodziła się na zakup. Nowe maszyny, kupione przed Bożym Narodzeniem, znacząco podwyższyły wartość polskiego importu w grudniu. Pieniądze dał MON, jedno z najbogatszych ministerstw. Nie udało mu się kupić śmigłowców dla żołnierzy, ale przynajmniej kupił samoloty dla władzy. __________________________________________________________________ Rzut oka na dochody odwołanej niedawno premier Beaty Szydło daje pojęcie, kto jest „dojną zmianą”. Jeszcze w 2016 r. zarabiała jako prezes Rady Ministrów 230 tys. zł, rok później – ok. 265 tys. zł. W 2017 r. Szydło przyznała sobie i wszystkim ministrom od 65 tys. zł do 82 tys. zł. nagród. Nagrody dostali także ci ministrowie, którzy w grudniu 2017 r. mieli stracić pracę. Prymusami byli: Mariusz Błaszczak, Mateusz Morawiecki i Anna Zalewska. Odwołany Antoni Macierewicz dostał aż 70 tys. zł. nagrody. __________________________________________________________________ Zobacz, jak wysokie nagrody otrzymali niedawno prezydenccy ministrowie: W 2013 r. Solidarna Polska ministra Ziobry chciała zakazać nagród dla polityków-ministrów. Cztery lata później Ziobro przyjął 75 tys. zł nagrody, a jego wiceministrowie związani z partią – od 21 do 36 tys. zł. W sumie, w ciągu dwóch lat na premie i nagrody dla urzędników z rządowej centrali i jej agend podatnicy zapłacili ok. 200 mln zł. __________________________________________________________________Od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych premii zgarnęli też prawie wszyscy wojewodowie i wicewojewodowie. Nawet Dariusz Drelich z Pomorza, który po sierpniowych nawałnicach nie zwołał sztabu kryzysowego i nie wystąpił o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej. – Do zbierania gałęzi, zamiatania liści nie będziemy wzywać wojska – tłumaczył. Dzień po wichurze bawił na urodzinach arcybiskupa Głodzia. Mimo wpadki Drelich przyjął 15 tys. zł nagrody za ubiegły rok.
alladyn-solar-batt |
Powyżej opisane ,,specjalności'' - to krąg zainteresowań rządzących. To tym (nie energetyką) się zajmują. Gdzieś w przerwie pomiędzy tym wszystkim, w 3 minuty akceptuje się pomysły ,,doratców''- w tym doradców z BE. __________________________________________________________________Na miejscu wszystkich tu czytających rozmaite wątki- zamknąłbym rozdział p.t. oczekiwanie gospodarskiego działania, bo szanse na skorzystanie z działań PiS dla energetyki są podobne jak ręcznego wyłapania pcheł z zapchlonego osła. Kłopot w tym, że tutaj osłów jest cała zdeterminowana rodzina. __________________________________________________________________ Jedyne, podkreślam - jedyne działania w tych warunkach to konsolidacja i współpraca tych -co chcą i potrafią. Jedyne działania to projektowanie i instalowanie indywidualnych OZE na bazie sprzętu nabywanego w Grupach Zakupowych. Jedyne działania- to projektowanie w kierunku i celu autokonsumpcji. Właściwe działania to budowa w Polsce kogeneratorów CHP wyspecjalizowanych we współpracy z PV, PC, Magazynami Energii - kogeneratorów bez których zimowa niezalezność jest wątpliwa
Prawda |
debil
Dawid |
Polska na drodze do wykonania celu OZE, ale w prezentacji Worda, bo na power pointa ich nie stać - Polska biedą stoi :)
m-c2 |
Mam nadzieję, że system wymiaru sprawiedliwości usprawnicie tak, że wszystkich pisiorów, odpowiedzialnych za ten cyrk polityczny i niszczenie Polski sprawnie i skutecznie pozamykają po zakończeniu ich kadencji. Przyczynią się do tego : emeryci i renciści, frankowicze, sędziowie, lekarze, urzędnicy, studenci, etc. Pozostaną z wami chyba tylko górnicy, którym wchodzicie w d...pę za nasze piniądze.
Wojo |
Chyba mu żona nie daje, bo bredzi jak rzadko....
AST |
Jeżeli biopaliw było w 2017 roku 10,16% to znaczy, że musiało ich być 2 miliardy litrów. Produkcja paliw ciekłych wyniosła 20 mln m3. Według danych z URE wyprodukowaliśmy 1 miliard a więc skąd ten drugi? Wyjaśniam. Podwójnie się fakturuje o czym pisali Niemcy. Tak też jest. Brak biokomponentów w paliwach powoduje płacenie kar i to w setkach milionów złotych rocznie czyli rafinerie pogorszyłyby swoje wyniki i dlatego jest przyzwolenie na podwójne fakturowanie. Tak się okłamuje Rząd. Tak okłamywano poprzednie Rządy bo nikt tych danych nie sprawdza. Nie wykonamy produkcji OZE i będziemy płacić miliardy kar.

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...