Pierwsza taka aukcja w Niemczech. Nowy warunek dla deweloperów

Pierwsza taka aukcja w Niemczech. Nowy warunek dla deweloperów
Foto. Conergy

Niemieckie władze ogłosiły pierwszą aukcję dla odnawialnych źródeł energii, w której o wsparcie będą konkurować inwestorzy planujący budowę elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych. Nowym warunkiem, którego nie było w dotychczasowych aukcjach dla OZE w Niemczech, jest konieczność uwzględnienia przez oferentów dodatkowego kosztu związanego z integracją z siecią, w sytuacji gdy ich projekty mają powstać na obszarach zakwalifikowanych jako wymagające modernizacji sieci.

Jak tłumaczy niemiecka federalna agencja Bundesnetzagentur (BNetzA), która ogłosiła wspólną aukcję, wynika ona z oczekiwań Komisji Europejskiej, która dzięki stworzeniu konkurencji między energetyką wiatrową i słoneczną chce jeszcze przyspieszyć spadek cen energii odnawialnej.

Podobną aukcję mają zresztą przeprowadzić w tym roku po raz pierwszy Francuzi, którzy dotąd organizowali aukcje dedykowane wyłącznie poszczególnym technologiom, mocno stawiając przy tym na fotowoltaikę. Wspólne aukcje dla wiatru i PV przewiduje też polska ustawa o OZE.

REKLAMA

W pierwszej wspólnej aukcji dla PV i wiatru w Niemczech, podobnie jak we Francji, udostępniony zostanie w tym roku potencjał rzędu 200 MW.

Na razie nie wiadomo, kiedy odbędzie się francuska aukcja. Znana jest natomiast maksymalna moc projektów, które będzie można zgłosić. Przyjęto poziom 18 MW.

W ubiegłym roku wspólne aukcje dla PV i wiatru przeprowadzili m.in. Hiszpanie. Tam o sukcesie danego typu projektów decydowały dodatkowe kryteria. Więcej o efektach ubiegłorocznych aukcji dla OZE w Hiszpanii w artykule: Wyniki wielkiej aukcji dla OZE w Hiszpanii. Niemal 4 GW dla PV.

REKLAMA

W przypadku Niemiec, w prowadzonych dotychczas systematycznie, osobnych aukcjach dla technologii wiatrowej i PV uzyskiwane ceny za energię regularnie i wyraźnie spadały. Wydaje się, że wobec uzyskiwanych ostatnio rezultatów szanse na wsparcie dla obu technologii w pierwszej wspólnej aukcji wyrównują się. 

O przewadze projektów wiatrowych może jednak przesądzić brak maksymalnej mocy zgłaszanych projektów – efekt skali może pozwolić inwestorom na zaoferowanie niższych cen. Natomiast dla fotowoltaiki przyjęto maksymalną moc dla projektu na poziomie 10 MW – podobnie jak w aukcjach dedykowanych wyłącznie PV. Wyjątkiem są projekty fotowoltaiczne, które będą realizowane na terenach, które ucierpiały z powodu zmian strukturalnych związanych z wygaszaniem produkcji energii elektrycznej z węgla. Dla takich obszarów można przygotować pod najbliższą aukcję projekty PV o mocy do 20 MW.

Minimalna moc projektów wiatrowych i fotowoltaicznych to 750 kW. Wynika to z niemieckiej ustawy EEG, która dla mniejszych projektów przewiduje nadal mechanizm stałej taryfy, o którą inwestorzy nie muszą rywalizować w aukcjach.

Nowością w najbliższej aukcji ma być, ujmowany w składanych ofertach, dodatkowy koszt związany z modernizacją sieci w przypadku projektów planowanch na obszarach zakwalifikowanych przez niemieckie władze jako wymagające rozbudowy sieci elektroenergetycznej (niem. Verteilernetzausbaugebiet). 

Dodatkowy koszt jest szacowany przez Bundesnetzagentur na 0,08-0,88 EUR/kWh w przypadku projektów fotowoltaicznych oraz na 0,07-0,58 EUR/kWh w przypadku inwestycji wiatrowych (takie stawki za BNetzA podaje „PV Magazine”).

Oferty do pierwszej w Niemczech aukcji dla PV i wiatru będzie można składać do 3 kwietnia br. Bundesnetzagentur już podaje, że kolejna tego rodzaju aukcja odbędzie się na początku listopada br.

red. gramwzielone.pl