Dzisiaj rząd powinien przyjąć projekt nowelizacji ustawy o OZE

Dzisiaj rząd powinien przyjąć projekt nowelizacji ustawy o OZE
Fot. KPRM, flickr cc
REKLAMA

Rada Ministrów zajmie się dzisiaj przygotowanym przez Ministerstwo Energii projektem nowelizacji ustawy o OZE. Jeśli go przyjmie, projekt w końcu trafi do prac w parlamencie.

Ministerstwo Energii pracuje nad aktualnym projektem nowelizacji ustawy o OZE już od wielu miesięcy. Projekt opublikowano na stronach Rządowego Centrum Legislacji już w połowie ubiegłego roku, wpisując wówczas datę wejścia nowych regulacji w życie na 1 września 2017 r.

Od tamtego czasu projekt nowelizacji nie przeszedł jednak jeszcze przez rządowy etap procedowania. Teraz wiele wskazuje, że w końcu nowymi regulacjami dla rynku energii odnawialnej będą mogli zająć się posłowie, którzy w obecnej kadencji parlamentu nowe przepisy dla sektora energetycznego procedują z reguły w błyskawicznym tempie.

Dzisiaj projektem nowelizacji ustawy o OZE ma zająć się Rada Ministrów. Po przyjęciu tego dokumentu przez ME, będzie on mógł trafić do Sejmu.

Mimo ostatnich postępów w pracach nad nowelizacją ustawy o OZE, na stronach Rządowego Centrum Legislacji nadal możemy znaleźć nadal tylko pierwszy projekt tej nowelizacji datowany na 16 czerwca 2017 r.

Wiadomo, że w aktualnej wersji projektu znajdziemy zapisy doprecyzowujące zasady łączenia pomocy publicznej w systemie aukcyjnym z uzyskaną dla danych projektów pomocą inwestycyjną. Doprecyzowanie tego obszaru jest warunkiem uruchomienia kolejnych aukcji.

Poza tym w projekcie mają znaleźć się zapisy o nowych mechanizmach wsparcia producentów energii w mniejszych biogazowniach i elektrowniach wodnych, a Ministerstwo Energii chce też doprecyzować zapisy określające zasady obliczania podatku od elektrowni wiatrowych czy obowiązywania pozwoleń na budowę takich instalacji.

W projekcie nowelizacji ustawy o OZE mają zostać także wpisane wolumeny energii, jaka zostanie udostępniona w poszczególnych koszykach aukcyjnych w zaplanowanych na 2018 r. aukcjach.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (30)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
zNIECIERPLIWIONY |
Szkoda gadać ! Myślę, że i tak już wszyscy producenci OZE z grupy zielonych świadectw zostali wykończeni. Nie wiem czy reanimacja tego sektora się uda przy takich specjalistach z ME.
alladyn-solar-batt |
No tak- skoro na ,,tapecie'' jest miedzynarodowa awantura z żydami, to trzeba uwagę wyborcy zająć innymi wydarzeniami....oto przyczyny dla których ogłasza się - jakoby cokolwiek było robione w sprawie OZE. __________________________________________________________ Przypomnę, że mówimy o tej konkretnie nowelizacji, która przecież jak zapowiadali wszyscy oz A do Z Ministrowie - uchwalona będzie w październiku 2017 r. Czy to ta sama co wtedy (nie) była uchwalona? Czy też tuż przed wejściem na salę - wykreślono jedne, dopisano inne zapisy? Którą konkretnie wersją - jest ów ,,aktualny projekt nowelizacji'' ?
ElonPV MojaPV |
A podobno w obszarze oze nic się nie dzieje - dziwne. Jest takie powiedzenie, że "złej baletnicy nawet rąbek u spódnicy..."
ElonPV MojaPV |
Dodatkowo słyszałem z pewnego źródła, że wraz z globalnym ociepleniem, wiatry z nad morza północnego mają przesunąć się w okolice Polski. Wtedy wiatrakowcy będą mieli prawdziwe eldorado. Nudzi mnie już ich namiętny płacz o wszystko!
slawek_woatrowiec |
To jest żart i skandal niebywały, że w sercu Europy jest kraj w którym nie dostrzega się dobrobytu jaki spływa z wiatraków! na lud.
X |
ciekawe że zmieniają tylko te elementy które doskwierają bigenergy- czyli wyższy podatek wpłacany do samorządu a nie skarbu państwa, oraz niemożność skończenia projektów wiatrowych, które mają w portfolio. PGE trochę się pospieszyło - tydzień temu ogłosiło rozpoczęcie przebudowy infrastruktury w Błaszkach (zakończenie inwestycji 2021), aby przyłączyć 40MW wiatraków. Bez nowelizacji, nie miałoby to sensu. Czy tylko ja mam wrażenie że to bigenergy rządzi politykami, a nie odwrotnie? A małe polskie przedsiębiorstwa, politycy mają głęboko w okolicach okrężnicy. I tak bez zmian od 25 lat. @ElonPV MojaPV , dwa miesiące temu mądrowałeś się że żadnych zmian w kwestii wiatraków nie będzie, tak ci niby powiedzieli na tych spotkaniach AA, i co ? Może jakaś wymówka w stylu Richarda Cz.?
alladyn-solar-batt |
,,nic się nie dzieje''- zdefiniuj proszę ,,dzieje się''?
MojaTeslaPV |
@X Idealny przykład roszczeniowej postawy! A Tobie nie zmieniają zasad opodatkowania? tylko PGE? może Tobie powinni obniżyć bardziej co? Naklej sobie 100 zł na czoło i idź protestować z rezydentami - a nie sorry! oni już dostali to musisz poszukać innych np. zwiazkowców górniczych.
qba |
do ElonPV MojaPV - nienawidzisz "wiatrakowców", OZE, myślę że z taką nienawiścią pomyliłeś forum, na stronie Telewizji Trwam czekają na CIEBIE.
ElonPV MojaPV |
@qba To nie tak jak myślisz... Ja was kocham ale wqr...ć :):)
X |
@MojaTeslaPV, w którym miejscu moja wypowiedź jest roszczeniowa? No chyba w tym, w którym domagam się od ciebie odpowiedzi na bzdury które głosisz/ głosiłeś.
TobiSHOW |
Po co wy dyskutujecie z ta MalpaPv w ogóle.
MojaTeslaPV |
@X Krytykujesz zmiany, które dotyczą wszystkich a domagasz się uwzględniania interesu określonej grupy (do której prawdopodobnie należysz)
Janek |
Moim zdaniem wiekszość wiatrakowców ma problemy z utrzymaniem, ponieważ brali kredyty na potęgę nie mając prawie żadnej gotówki i teraz jest to co jest..... zatem jak inwestować to tylko kapitał, który się ma w kieszeni a nie wirtualnie. Przykładem rozwiązania, jest/była możliwość kupienia wiatraka na spółkę z innymi inwestorami bez zadnych kredytow i wtedy to ma ręce i nogi.
Mm |
do Elon PV Moja PV -a teraz oczekuję od was hymnów pochwalnych na cześć prezesa -a wogóle doradzam zmienić miejsce dyskusji ,bo jesteście cieńcy w tym temacie !!!
alladyn-solar-batt |
,, PGE trochę się pospieszyło - tydzień temu ogłosiło rozpoczęcie przebudowy infrastruktury w Błaszkach (zakończenie inwestycji 2021), aby przyłączyć 40MW wiatraków. Bez nowelizacji, nie miałoby to sensu. Czy tylko ja mam wrażenie że to bigenergy rządzi politykami, a nie odwrotnie? A małe polskie przedsiębiorstwa, politycy mają głęboko w okolicach okrężnicy. I tak bez zmian od 25 lat.'' - przecież tę oczywistą oczywistość tłumaczę Wam wszystkim średnio 2-3 razy w miesiącu. np. dowodem ewidentnym była Lex Energa. __________________________________________________________________ Nie istniejązatem jakiekolwiek ,,projekty rządowe''. Tektóre oficjalnie tak są zwane - pisane są przez zarządy Spółek BigEnergy. Taka,,praworządność'' na wschód od odry.....
alladyn-solar-batt |
,, PGE trochę się pospieszyło - tydzień temu ogłosiło rozpoczęcie przebudowy infrastruktury w Błaszkach (zakończenie inwestycji 2021), aby przyłączyć 40MW wiatraków. Bez nowelizacji, nie miałoby to sensu. Czy tylko ja mam wrażenie że to bigenergy rządzi politykami, a nie odwrotnie? A małe polskie przedsiębiorstwa, politycy mają głęboko w okolicach okrężnicy. I tak bez zmian od 25 lat.'' - przecież tę oczywistą oczywistość tłumaczę Wam wszystkim średnio 2-3 razy w miesiącu. np. dowodem ewidentnym była Lex Energa. __________________________________________________________________ Nie istnieją zatem jakiekolwiek ,,projekty rządowe''. Tektóre oficjalnie tak są zwane - pisane są przez zarządy Spółek BigEnergy. Taka,,praworządność'' na wschód od odry.....
alladyn-solar-batt |
To,co powinno być legislacją, sztuką legislacji - w wydaniu PiS w każdej sprawie,w każdym temacie wygląda następująco: _____________________________________________________________________ Cytat z gzaet z ostatniej chwili:,,Małpa z brzytwą pisze kodeks pracy Z komisji kodyfikacyjnej prawa pracy co jakiś czas wyciekają informacje o nowych pomysłach. A co pomysł, to bardziej zadziwiający - mówiąc najdelikatniej. __________________________________________________________________ ,,Do tego stopnia, że Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poczuło się niedawno w obowiązku przypomnieć, że radosna twórczość komisji to jedynie propozycje. Z tym że na bazie tych propozycji ma przecież powstać nowy Kodeks Pracy."
X |
Robaczku, zmiany są robione w celu zaspokojenia wąskiej grupy bigenergy, jeżeli spadnie jakiś ochłap pozostałym 90% to tylko przypadkiem.
MojaTeslaPV |
Motylku to, że marzy Ci się jakieś uprzywilejowanie w stosunku do innych technologii to jeszzce mało? teraz jeszcze chcesz dzielić rynek w ramach tej samej technologii na big i small? To może zadekretujmy, że masz zawsze zarabiać, bez względu na wszystko - tak będzie ok?
Janusz Pawiańczyk |
Beka z tego pissowskiego trolla powyżej. Chyba stara mu nie chce dawać wiec wylewa swoje żale na forum.
MojaTeslaPV |
@Janusz Pawiańczyk żal to mi jest ale was! Ubzduraliście sobie jakieś roszczenia od naszego państwa. Energia z OZE to strategicznia sprawa państwowa i całe oze w tym oczywiście wiatraki powinny być jak najszybciej upaństwowione bo tylko wtedy państwo może czuć się bezpieczne. Z tego co jest mi wiadome to jest to już wdrażane....
Kolis |
Właśnie dałeś dowód żeś KOMUCH z krwi i kości.
Kolis |
Oczywiście chodzi o Ciebie Tesla czy inny PV
X |
Robaczku, pewnie myślisz że zrobią cię ekonomem na tym „upaństwowionym” OZE. Teraz wszystko jasne, czemu się tak podlizujesz władzy.
Janusz Pawiańczyk |
naszego państwa? na pewno nie twojego państwa ty beneficjencie polskiego więziennictwa. A rynek niemocy to co jest? grabienie suwerena aby utrzymać ciepłe posadki niedojdów twojego pokroju!
MojaTeslaPV |
Uważam, iż zbytnio przeżywacie coś co dla mnie jest oczywiste. Musicie się z tym pogodzić i możecie sobie dumać ale oze musi być tylko i wyłącznie PAŃSTWOWE!
Janusz Pawiańczyk |
to jest jakis trolling niskich lotów, widać Witczyk nie wyrabiał więc trollownia przysłała jakiś cymbałów z forum WP i Onetu którzy nawet nie wiedzą o co w tym chodzi.
MojaPV |
@Janusz Pawiańczyk nie przesadzasz czasamI?
słonecznik |
mojaPV to jest takie cóś, co można tylko lekceważyć...

Giełda OZE

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW. Można stawiać turbiny nowe, lub używane. Krótkie pr czytaj dalej...

szukamy ekipy montaż instalacji PV pod Koninem

Szukamy doświadczonej ekipy do montażu mikro instalacji fotowoltaiki na terenie Konina między Poznan czytaj dalej...

szukamy podwykonawców instalacji fotowoltaliki

Szukamy doświadczonych samodzielnych ekip, podwykonawców instalacji PV najlepiej z okolic Łodzi, War czytaj dalej...

Poszukiwani dyrektorzy placówek bankowych do projektów OZE.

Katana Konsulting zaprasza do współpracy przy finansowaniu pomostowym projektów OZE dla naszych Klie czytaj dalej...