Dzisiaj rząd powinien przyjąć projekt nowelizacji ustawy o OZE

Dzisiaj rząd powinien przyjąć projekt nowelizacji ustawy o OZE
Fot. KPRM, flickr cc
REKLAMA

Rada Ministrów zajmie się dzisiaj przygotowanym przez Ministerstwo Energii projektem nowelizacji ustawy o OZE. Jeśli go przyjmie, projekt w końcu trafi do prac w parlamencie.

Ministerstwo Energii pracuje nad aktualnym projektem nowelizacji ustawy o OZE już od wielu miesięcy. Projekt opublikowano na stronach Rządowego Centrum Legislacji już w połowie ubiegłego roku, wpisując wówczas datę wejścia nowych regulacji w życie na 1 września 2017 r.

Od tamtego czasu projekt nowelizacji nie przeszedł jednak jeszcze przez rządowy etap procedowania. Teraz wiele wskazuje, że w końcu nowymi regulacjami dla rynku energii odnawialnej będą mogli zająć się posłowie, którzy w obecnej kadencji parlamentu nowe przepisy dla sektora energetycznego procedują z reguły w błyskawicznym tempie.

Dzisiaj projektem nowelizacji ustawy o OZE ma zająć się Rada Ministrów. Po przyjęciu tego dokumentu przez ME, będzie on mógł trafić do Sejmu.

Mimo ostatnich postępów w pracach nad nowelizacją ustawy o OZE, na stronach Rządowego Centrum Legislacji nadal możemy znaleźć nadal tylko pierwszy projekt tej nowelizacji datowany na 16 czerwca 2017 r.

Wiadomo, że w aktualnej wersji projektu znajdziemy zapisy doprecyzowujące zasady łączenia pomocy publicznej w systemie aukcyjnym z uzyskaną dla danych projektów pomocą inwestycyjną. Doprecyzowanie tego obszaru jest warunkiem uruchomienia kolejnych aukcji.

Poza tym w projekcie mają znaleźć się zapisy o nowych mechanizmach wsparcia producentów energii w mniejszych biogazowniach i elektrowniach wodnych, a Ministerstwo Energii chce też doprecyzować zapisy określające zasady obliczania podatku od elektrowni wiatrowych czy obowiązywania pozwoleń na budowę takich instalacji.

W projekcie nowelizacji ustawy o OZE mają zostać także wpisane wolumeny energii, jaka zostanie udostępniona w poszczególnych koszykach aukcyjnych w zaplanowanych na 2018 r. aukcjach.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (30)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
zNIECIERPLIWIONY |
Szkoda gadać ! Myślę, że i tak już wszyscy producenci OZE z grupy zielonych świadectw zostali wykończeni. Nie wiem czy reanimacja tego sektora się uda przy takich specjalistach z ME.
alladyn-solar-batt |
No tak- skoro na ,,tapecie'' jest miedzynarodowa awantura z żydami, to trzeba uwagę wyborcy zająć innymi wydarzeniami....oto przyczyny dla których ogłasza się - jakoby cokolwiek było robione w sprawie OZE. __________________________________________________________ Przypomnę, że mówimy o tej konkretnie nowelizacji, która przecież jak zapowiadali wszyscy oz A do Z Ministrowie - uchwalona będzie w październiku 2017 r. Czy to ta sama co wtedy (nie) była uchwalona? Czy też tuż przed wejściem na salę - wykreślono jedne, dopisano inne zapisy? Którą konkretnie wersją - jest ów ,,aktualny projekt nowelizacji'' ?
ElonPV MojaPV |
A podobno w obszarze oze nic się nie dzieje - dziwne. Jest takie powiedzenie, że "złej baletnicy nawet rąbek u spódnicy..."
ElonPV MojaPV |
Dodatkowo słyszałem z pewnego źródła, że wraz z globalnym ociepleniem, wiatry z nad morza północnego mają przesunąć się w okolice Polski. Wtedy wiatrakowcy będą mieli prawdziwe eldorado. Nudzi mnie już ich namiętny płacz o wszystko!
slawek_woatrowiec |
To jest żart i skandal niebywały, że w sercu Europy jest kraj w którym nie dostrzega się dobrobytu jaki spływa z wiatraków! na lud.
X |
ciekawe że zmieniają tylko te elementy które doskwierają bigenergy- czyli wyższy podatek wpłacany do samorządu a nie skarbu państwa, oraz niemożność skończenia projektów wiatrowych, które mają w portfolio. PGE trochę się pospieszyło - tydzień temu ogłosiło rozpoczęcie przebudowy infrastruktury w Błaszkach (zakończenie inwestycji 2021), aby przyłączyć 40MW wiatraków. Bez nowelizacji, nie miałoby to sensu. Czy tylko ja mam wrażenie że to bigenergy rządzi politykami, a nie odwrotnie? A małe polskie przedsiębiorstwa, politycy mają głęboko w okolicach okrężnicy. I tak bez zmian od 25 lat. @ElonPV MojaPV , dwa miesiące temu mądrowałeś się że żadnych zmian w kwestii wiatraków nie będzie, tak ci niby powiedzieli na tych spotkaniach AA, i co ? Może jakaś wymówka w stylu Richarda Cz.?
alladyn-solar-batt |
,,nic się nie dzieje''- zdefiniuj proszę ,,dzieje się''?
MojaTeslaPV |
@X Idealny przykład roszczeniowej postawy! A Tobie nie zmieniają zasad opodatkowania? tylko PGE? może Tobie powinni obniżyć bardziej co? Naklej sobie 100 zł na czoło i idź protestować z rezydentami - a nie sorry! oni już dostali to musisz poszukać innych np. zwiazkowców górniczych.
qba |
do ElonPV MojaPV - nienawidzisz "wiatrakowców", OZE, myślę że z taką nienawiścią pomyliłeś forum, na stronie Telewizji Trwam czekają na CIEBIE.
ElonPV MojaPV |
@qba To nie tak jak myślisz... Ja was kocham ale wqr...ć :):)
X |
@MojaTeslaPV, w którym miejscu moja wypowiedź jest roszczeniowa? No chyba w tym, w którym domagam się od ciebie odpowiedzi na bzdury które głosisz/ głosiłeś.
TobiSHOW |
Po co wy dyskutujecie z ta MalpaPv w ogóle.
MojaTeslaPV |
@X Krytykujesz zmiany, które dotyczą wszystkich a domagasz się uwzględniania interesu określonej grupy (do której prawdopodobnie należysz)
Janek |
Moim zdaniem wiekszość wiatrakowców ma problemy z utrzymaniem, ponieważ brali kredyty na potęgę nie mając prawie żadnej gotówki i teraz jest to co jest..... zatem jak inwestować to tylko kapitał, który się ma w kieszeni a nie wirtualnie. Przykładem rozwiązania, jest/była możliwość kupienia wiatraka na spółkę z innymi inwestorami bez zadnych kredytow i wtedy to ma ręce i nogi.
Mm |
do Elon PV Moja PV -a teraz oczekuję od was hymnów pochwalnych na cześć prezesa -a wogóle doradzam zmienić miejsce dyskusji ,bo jesteście cieńcy w tym temacie !!!
alladyn-solar-batt |
,, PGE trochę się pospieszyło - tydzień temu ogłosiło rozpoczęcie przebudowy infrastruktury w Błaszkach (zakończenie inwestycji 2021), aby przyłączyć 40MW wiatraków. Bez nowelizacji, nie miałoby to sensu. Czy tylko ja mam wrażenie że to bigenergy rządzi politykami, a nie odwrotnie? A małe polskie przedsiębiorstwa, politycy mają głęboko w okolicach okrężnicy. I tak bez zmian od 25 lat.'' - przecież tę oczywistą oczywistość tłumaczę Wam wszystkim średnio 2-3 razy w miesiącu. np. dowodem ewidentnym była Lex Energa. __________________________________________________________________ Nie istniejązatem jakiekolwiek ,,projekty rządowe''. Tektóre oficjalnie tak są zwane - pisane są przez zarządy Spółek BigEnergy. Taka,,praworządność'' na wschód od odry.....
alladyn-solar-batt |
,, PGE trochę się pospieszyło - tydzień temu ogłosiło rozpoczęcie przebudowy infrastruktury w Błaszkach (zakończenie inwestycji 2021), aby przyłączyć 40MW wiatraków. Bez nowelizacji, nie miałoby to sensu. Czy tylko ja mam wrażenie że to bigenergy rządzi politykami, a nie odwrotnie? A małe polskie przedsiębiorstwa, politycy mają głęboko w okolicach okrężnicy. I tak bez zmian od 25 lat.'' - przecież tę oczywistą oczywistość tłumaczę Wam wszystkim średnio 2-3 razy w miesiącu. np. dowodem ewidentnym była Lex Energa. __________________________________________________________________ Nie istnieją zatem jakiekolwiek ,,projekty rządowe''. Tektóre oficjalnie tak są zwane - pisane są przez zarządy Spółek BigEnergy. Taka,,praworządność'' na wschód od odry.....
alladyn-solar-batt |
To,co powinno być legislacją, sztuką legislacji - w wydaniu PiS w każdej sprawie,w każdym temacie wygląda następująco: _____________________________________________________________________ Cytat z gzaet z ostatniej chwili:,,Małpa z brzytwą pisze kodeks pracy Z komisji kodyfikacyjnej prawa pracy co jakiś czas wyciekają informacje o nowych pomysłach. A co pomysł, to bardziej zadziwiający - mówiąc najdelikatniej. __________________________________________________________________ ,,Do tego stopnia, że Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poczuło się niedawno w obowiązku przypomnieć, że radosna twórczość komisji to jedynie propozycje. Z tym że na bazie tych propozycji ma przecież powstać nowy Kodeks Pracy."
X |
Robaczku, zmiany są robione w celu zaspokojenia wąskiej grupy bigenergy, jeżeli spadnie jakiś ochłap pozostałym 90% to tylko przypadkiem.
MojaTeslaPV |
Motylku to, że marzy Ci się jakieś uprzywilejowanie w stosunku do innych technologii to jeszzce mało? teraz jeszcze chcesz dzielić rynek w ramach tej samej technologii na big i small? To może zadekretujmy, że masz zawsze zarabiać, bez względu na wszystko - tak będzie ok?
Janusz Pawiańczyk |
Beka z tego pissowskiego trolla powyżej. Chyba stara mu nie chce dawać wiec wylewa swoje żale na forum.
MojaTeslaPV |
@Janusz Pawiańczyk żal to mi jest ale was! Ubzduraliście sobie jakieś roszczenia od naszego państwa. Energia z OZE to strategicznia sprawa państwowa i całe oze w tym oczywiście wiatraki powinny być jak najszybciej upaństwowione bo tylko wtedy państwo może czuć się bezpieczne. Z tego co jest mi wiadome to jest to już wdrażane....
Kolis |
Właśnie dałeś dowód żeś KOMUCH z krwi i kości.
Kolis |
Oczywiście chodzi o Ciebie Tesla czy inny PV
X |
Robaczku, pewnie myślisz że zrobią cię ekonomem na tym „upaństwowionym” OZE. Teraz wszystko jasne, czemu się tak podlizujesz władzy.
Janusz Pawiańczyk |
naszego państwa? na pewno nie twojego państwa ty beneficjencie polskiego więziennictwa. A rynek niemocy to co jest? grabienie suwerena aby utrzymać ciepłe posadki niedojdów twojego pokroju!
MojaTeslaPV |
Uważam, iż zbytnio przeżywacie coś co dla mnie jest oczywiste. Musicie się z tym pogodzić i możecie sobie dumać ale oze musi być tylko i wyłącznie PAŃSTWOWE!
Janusz Pawiańczyk |
to jest jakis trolling niskich lotów, widać Witczyk nie wyrabiał więc trollownia przysłała jakiś cymbałów z forum WP i Onetu którzy nawet nie wiedzą o co w tym chodzi.
MojaPV |
@Janusz Pawiańczyk nie przesadzasz czasamI?
słonecznik |
mojaPV to jest takie cóś, co można tylko lekceważyć...

Giełda OZE

Kupię projekt elektrowni fotowoltaicznej z PNB i wygraną aukcją.

Kupię projekt elektrowni fotowoltaicznej z PNB i wygraną aukcją. Zainteresowani sprzedażą proszę pod czytaj dalej...

Firma poszukuje działek pod projekty PV

Firma KRD Global Group poszukuje działek do wydzierżawienia pod projekty fotowoltaiczne w całej Pols czytaj dalej...

V80/ 2 MW

Vestasy V-80, 2MW, sprzedamy czytaj dalej...

Micon 500+600kW+750kW

Micony 500, 600kW, DeWind 500kW, Wind World 750kW, do sprzedazy i demontazu do stycznia 2019 czytaj dalej...