Soliński Klaster Energii z udziałem PGE EO

Soliński Klaster Energii z udziałem PGE EO
Arkadiusz Sekściński, wiceprezes PGE Energia Odnawialna. Fot. Newseria
REKLAMA

Spółka PGE Energia Odnawialna przystąpiła do porozumienia w sprawie powołania Solińskiego Klastra Energii. Partnerami projektu są: powiat leski, gmina Solina oraz spółka Elbest, która zarządza hotelem SPA Solina.

PGE Energia Odnawialna – poprzez Oddział ZEW Solina-Myczkowce – będzie pełnić funkcję koordynatora Solińskiego Klastra Energii.

Jak informuje spółka, plany klastra obejmują m.in. budowę instalacji fotowoltaicznych.

Dla powiatu leskiego i gminy Solina – które są tak mocno związane z Bieszczadami i turystyką, a poprzez elektrownię wodną również z energetyką odnawialną – tego typu programy ekologiczne są niezmiernie ważne. Ich dodatkową zaletą jest aktywizacja lokalnej społeczności – komentuje Adam Piątkowski, wójt gminy Solina. 

Dla Polskiej Grupy Energetycznej udział w Solińskim Klastrze Energii to zaangażowanie się w kolejne przedsięwzięcie tego typu. Wcześniej PGE Energia Odnawialna przystąpiła do utworzonego na terenie powiatu zgorzeleckiego Południowo-Zachodniego Klastra Energii.

Wpisuje się to w prowadzone w całej naszej grupie kapitałowej działania na rzecz rozwoju energetyki rozproszonej. Nasza spółka chce rozwijać farmy fotowoltaiczne, a województwo podkarpackie, obok lubelskiego, ma najlepsze warunki słoneczne, by tego typu instalacje realizować – zapewnia Arkadiusz Sekściński, wiceprezes PGE Energia Odnawialna. 

Dla gminy Solina to kolejne przedsięwzięcie związane z odnawialnymi źródłami energii. Gmina jest beneficjentem unijnych dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego, które można przeznaczyć na montaż domowych instalacji OZE.

Dzięki zakwalifikowaniu do dofinansowania z UE projektu parasolowego o nazwie „Wsparcie energetyki rozproszonej w Gminach Bieszczadzkich poprzez instalację systemów energii odnawialnej dla gospodarstw domowych”, mieszkańcy gminy mogą otrzymać dotację w wysokości około 70 proc. kosztów instalacji kolektorów słonecznych służących do podgrzewania wody użytkowej, instalacji fotowoltaicznych pozwalających na produkcję energii elektrycznej z energii słonecznej i automatycznych kotłów CO opalanych biomasą do ogrzewania domów mieszkalnych i produkcji ciepłej wody użytkowej.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...