Soliński Klaster Energii z udziałem PGE EO

Soliński Klaster Energii z udziałem PGE EO
Arkadiusz Sekściński, wiceprezes PGE Energia Odnawialna. Fot. Newseria
REKLAMA

Spółka PGE Energia Odnawialna przystąpiła do porozumienia w sprawie powołania Solińskiego Klastra Energii. Partnerami projektu są: powiat leski, gmina Solina oraz spółka Elbest, która zarządza hotelem SPA Solina.

PGE Energia Odnawialna – poprzez Oddział ZEW Solina-Myczkowce – będzie pełnić funkcję koordynatora Solińskiego Klastra Energii.

Jak informuje spółka, plany klastra obejmują m.in. budowę instalacji fotowoltaicznych.

Dla powiatu leskiego i gminy Solina – które są tak mocno związane z Bieszczadami i turystyką, a poprzez elektrownię wodną również z energetyką odnawialną – tego typu programy ekologiczne są niezmiernie ważne. Ich dodatkową zaletą jest aktywizacja lokalnej społeczności – komentuje Adam Piątkowski, wójt gminy Solina. 

Dla Polskiej Grupy Energetycznej udział w Solińskim Klastrze Energii to zaangażowanie się w kolejne przedsięwzięcie tego typu. Wcześniej PGE Energia Odnawialna przystąpiła do utworzonego na terenie powiatu zgorzeleckiego Południowo-Zachodniego Klastra Energii.

Wpisuje się to w prowadzone w całej naszej grupie kapitałowej działania na rzecz rozwoju energetyki rozproszonej. Nasza spółka chce rozwijać farmy fotowoltaiczne, a województwo podkarpackie, obok lubelskiego, ma najlepsze warunki słoneczne, by tego typu instalacje realizować – zapewnia Arkadiusz Sekściński, wiceprezes PGE Energia Odnawialna. 

Dla gminy Solina to kolejne przedsięwzięcie związane z odnawialnymi źródłami energii. Gmina jest beneficjentem unijnych dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego, które można przeznaczyć na montaż domowych instalacji OZE.

Dzięki zakwalifikowaniu do dofinansowania z UE projektu parasolowego o nazwie „Wsparcie energetyki rozproszonej w Gminach Bieszczadzkich poprzez instalację systemów energii odnawialnej dla gospodarstw domowych”, mieszkańcy gminy mogą otrzymać dotację w wysokości około 70 proc. kosztów instalacji kolektorów słonecznych służących do podgrzewania wody użytkowej, instalacji fotowoltaicznych pozwalających na produkcję energii elektrycznej z energii słonecznej i automatycznych kotłów CO opalanych biomasą do ogrzewania domów mieszkalnych i produkcji ciepłej wody użytkowej.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Sprzedam pozwolenie na budowę turbiny wiatrowej 1 MW

Sprzedam pozwolenie na budowę turbiny wiatrowej 1 MW czytaj dalej...

Kupię turbinę wiatrową DEWIND 1MW

Kupię turbinę wiatrową DEWIND 1MW czytaj dalej...

SPRZEDAM PROJEKTY PV 1MW WOJ. PODLASKIE

Sprzedam projekty do 1 MW na terenie woj. podlaskiego, szczegóły telefonicznie czytaj dalej...

Vestas V80 2,0MW

Do sprzedania pracujące Vestas V80 100 m. wieża Termin demontażu początek września. manufakturae czytaj dalej...