Generacja z elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych EDF w górę

Generacja z elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych EDF w górę
Fot. EDF Énergies Nouvelles

Francuski potentat energetyczny podał wyniki finansowe za 2017 r., informując m.in. o istotnym wzroście generacji ze źródeł odnawialnych. EDF to jeden z najaktywniejszych inwestorów na globalnym rynku energetyki odnawialnej.

EBITDA francuskiego koncernu za 2017 rok zmniejszyła się w porównaniu do wyniku za rok 2016 o 14,8 proc. (o 10 proc. nie licząc zdarzeń jednorazowych w postaci zmiany zasad taryfowania przez francuskie państwo) do poziomu 13,7 mld euro.

Zysk netto EDF za 2017 rok wyniósł 3,2 mld euro i był o 11,3 proc. wyższy niż odnotowany za 2016 r., w którym przychody francuskiej grupy wyniosły w sumie 71 mld euro.

REKLAMA

W ostatnich latach EDF mocno inwestuje w odnawialne źródła energii. Potwierdzają to choćby tylko informacje z pierwszych tygodni 2018 r., w których spółka francuskiego koncernu EDF Énergies Nouvelles (EDF EN) oddała do użytku: farmę wiatrową o mocy 200 MW w USA, farmę fotowoltaiczną o mocy 115 MW w Chile, a także farmę wiatrową o mocy 224 MW w Kanadzie.

Mimo znaczących inwestycji w OZE, najważniejszym biznesem EDF nadal pozostaje energetyka atomowa, z której w ubiegłym roku wyprodukował we Francji w sumie 379,1 TWh energii elektrycznej, czyli o 1,3 proc. mniej niż rok wcześniej. Do tego doszła generacja z atomu w Wielkiej Brytanii na 63,9 TWh, czyli o 1,8 proc. mniej niż rok wcześniej.

Z odnawialnych źródeł energii – elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych – EDF wyprodukował w ubiegłym roku 12,6 TWh, co jest wynikiem lepszym rok do roku o 10,9 proc. Francuzi osobno ujmują generację z elektrowni wodnych, z których wyprodukowali dodatkowo 37,1 TWh, a więc o 12,5 proc. mniej niż w roku 2016.

Udział spółki EDF EN w EBITDA całej grupy wyniósł 751 mln euro.

REKLAMA

Ostatnio EDF EN potwierdzał rosnące zainteresowanie fotowoltaiką, zapowiadając uruchomienie – we współpracy z chińskim Canadian Solar – produkcji nowych linii, na których będą wytwarzane ogniwa i moduły fotowoltaiczne.

Natomiast w ubiegłym tygodniu Francuzi utworzyli w Chinach joint venture z firmą Asia Clean Capital (ACC), którego celem jest budowa w Państwie Środka dachowych instalacji fotowoltaicznych. ACC ma już na koncie budowę takich instalacji choćby dla Danone, Nestlé, Coca-Coli, Volkswagena, Unilevera czy Fujitsu.

Obecnie w energetyce wiatrowej i fotowoltaice EDF może pochwalić się już zrealizowanym portfolio projektów na ponad 8,8 GW, co oznacza wzrost o 1,6 GW w porównaniu do końca 2016 r.

W trakcie budowy są projekty na około 1,9 GW, z czego ok. 0,9 GW to elektrownie fotowoltaiczne realizowane m.in. w Dubaju (266 MW), Izraelu (105 MW), Brazylii (114,9 MW), Chile (115 MW) oraz Meksyku (111 MW).

Co ciekawe EDF nie wspomina o projektach PV realizowanych w Europie – nawet we Francji, gdzie do tej pory uruchomił elektrownie solarne o mocy 311,4 MW i gdzie zapowiedział w grudniu ub.r. budowę w latach 2020-2035 elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 30 GW.

Całe portfolio projektów EDF w energetyce odnawialnej obejmuje obecnie instalacje i projekty o mocy 22,5 GW.

red. gramwzielone.pl