BP będzie inwestować w czystą energię. Nawet 500 mln USD rocznie

BP będzie inwestować w czystą energię. Nawet 500 mln USD rocznie
Fot. Mike Mozart, flickr cc
REKLAMA

BP zapewnia, że zainwestuje co roku w sektor czystej energii około 0,5 mld dolarów. Rosnące zainteresowanie sektorem energii odnawialnej paliwowy potentat potwierdził pod koniec 2017 r., przejmując czołowego europejskiego dewelopera farm fotowoltaicznych.

W połowie grudnia ub.r. BP poinformował, że przejmie za 200 mln dolarów 43 proc. udziałów w jednym z największych europejskich deweloperów elektrowni fotowoltaicznych Lightsource, który dotąd uruchomił farmy fotowoltaiczne o mocy 1,3 GW, a ponadto posiada kontrakty na serwisowanie elektrowni PV na 1,9 GW.

Według aktualnych prognoz, których autorem jest BP, do roku 2035 udział fotowoltaiki w globalnym miksie energii elektrycznej wzrośnie do 10 proc., a z PV będzie generowane wówczas 1/3 wytwarzanej na świecie energii odnawialnej. 

Teraz paliwowy gigant zapewnia, że jest zainteresowany przejmowaniem kolejnych firm i aktywów związanych z czystą energią. BP podkreśla jednak, że tradycyjne paliwa pozostaną nadal jego podstawowym biznesem.

To nie wyścig o energię odnawialną, to wyścig o obniżenie emisji gazów cieplarnianych. Odnawialna i czysta energia może rosnąć tak szybko, jak żadne inne paliwo w przeszłości, jednak świat jeszcze przez dekady będzie potrzebować ropy i gazu – komentuje CEO paliwowego koncernu Bob Dudley.

O ile BP deklaruje inwestowanie w sektor czystej energii 0,5 mld dolarów, jego całkowite wydatki inwestycyjne wynoszą 15-16 mld dolarów. Suma 0,5 mld dolarów to ponadto czterokrotnie mniej niż w czystą energetykę chce co roku inwestować paliwowy potentat Shell.

W energię odnawialną mocno inwestują fundusze z Zatoki Perskiej, gdzie w perspektywie kilku najbliższych dekad podstawowym źródłem energii elektrycznej mają stać się fotowoltaika i elektrownie słoneczne typu CSP.

W energetykę odnawialną inwestują też europejscy potentaci paliwowi tacy jak Statoil inwestujący w farmy wiatrowe na morzu, a także Shell czy Łukoil, które budują własne elektrownie fotowoltaiczne. Z kolei francuski Total przejął czołowego amerykańskiego producenta sprzętu PV – firmę SunPower, a w ubiegłym roku kupił 23 proc. udziałów francuskiego dewelopera OZE – firmy EREN RE. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
ElonPV MojaPV |
0,5 mld w stosunku do 15 mld całkowitych inwestycji :) czyli jakieś.... 3% ;) hahaha
Prawda |
Dlatego tankuje tylko na BP a nie na złodziejskim Orlenie, który nic nie robi w tej kwestii :)
Radek |
Wielkie korporacje probuja kontrolować ten rynek. Mam wątpliwości czy te przejęcia to dobre wiadomości. Nie pozwolą na szybszy niż obecnie spadek cen energii z nowych źródeł. Tani prąd, powszechnie dostępny to rozpad ich świata.
Radek |
Wielkie korporacje probuja kontrolować ten rynek. Mam wątpliwości czy te przejęcia to dobre wiadomości. Nie pozwolą na szybszy niż obecnie spadek cen energii z nowych źródeł. Tani prąd, powszechnie dostępny to rozpad ich świata.

Giełda OZE

Grunt z dzierżawą PV

Sprzedam grunt o pow 4ha z zawartą dzierżawą farmy foto na 30 lat z rocznym przychodem, bez kosztów czytaj dalej...

TERMIKA eco line - zestaw paneli fotowoltaiczny 2,70 kW

TERMIKA ECO LINE zajmuje się projektowaniem, montażem oraz sprzedażą systemów fotowoltaicznych. Nas czytaj dalej...

sprzedam biogazownie rolniczą

Sprzedam nowoczesną i działającą biogazownię rolniczą 0,99 MW w Łagiewnikach (woj. dolnośląskie) poł czytaj dalej...

Projekty PV i FW

Wykonujemy pełną procedurę administracyjną pozwalającą na rozpoczęcie budowy farm wiatrowych i fotow czytaj dalej...