BP będzie inwestować w czystą energię. Nawet 500 mln USD rocznie

BP będzie inwestować w czystą energię. Nawet 500 mln USD rocznie
Fot. Mike Mozart, flickr cc
REKLAMA

BP zapewnia, że zainwestuje co roku w sektor czystej energii około 0,5 mld dolarów. Rosnące zainteresowanie sektorem energii odnawialnej paliwowy potentat potwierdził pod koniec 2017 r., przejmując czołowego europejskiego dewelopera farm fotowoltaicznych.

W połowie grudnia ub.r. BP poinformował, że przejmie za 200 mln dolarów 43 proc. udziałów w jednym z największych europejskich deweloperów elektrowni fotowoltaicznych Lightsource, który dotąd uruchomił farmy fotowoltaiczne o mocy 1,3 GW, a ponadto posiada kontrakty na serwisowanie elektrowni PV na 1,9 GW.

Według aktualnych prognoz, których autorem jest BP, do roku 2035 udział fotowoltaiki w globalnym miksie energii elektrycznej wzrośnie do 10 proc., a z PV będzie generowane wówczas 1/3 wytwarzanej na świecie energii odnawialnej. 

Teraz paliwowy gigant zapewnia, że jest zainteresowany przejmowaniem kolejnych firm i aktywów związanych z czystą energią. BP podkreśla jednak, że tradycyjne paliwa pozostaną nadal jego podstawowym biznesem.

To nie wyścig o energię odnawialną, to wyścig o obniżenie emisji gazów cieplarnianych. Odnawialna i czysta energia może rosnąć tak szybko, jak żadne inne paliwo w przeszłości, jednak świat jeszcze przez dekady będzie potrzebować ropy i gazu – komentuje CEO paliwowego koncernu Bob Dudley.

O ile BP deklaruje inwestowanie w sektor czystej energii 0,5 mld dolarów, jego całkowite wydatki inwestycyjne wynoszą 15-16 mld dolarów. Suma 0,5 mld dolarów to ponadto czterokrotnie mniej niż w czystą energetykę chce co roku inwestować paliwowy potentat Shell.

W energię odnawialną mocno inwestują fundusze z Zatoki Perskiej, gdzie w perspektywie kilku najbliższych dekad podstawowym źródłem energii elektrycznej mają stać się fotowoltaika i elektrownie słoneczne typu CSP.

W energetykę odnawialną inwestują też europejscy potentaci paliwowi tacy jak Statoil inwestujący w farmy wiatrowe na morzu, a także Shell czy Łukoil, które budują własne elektrownie fotowoltaiczne. Z kolei francuski Total przejął czołowego amerykańskiego producenta sprzętu PV – firmę SunPower, a w ubiegłym roku kupił 23 proc. udziałów francuskiego dewelopera OZE – firmy EREN RE. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
ElonPV MojaPV |
0,5 mld w stosunku do 15 mld całkowitych inwestycji :) czyli jakieś.... 3% ;) hahaha
Prawda |
Dlatego tankuje tylko na BP a nie na złodziejskim Orlenie, który nic nie robi w tej kwestii :)
Radek |
Wielkie korporacje probuja kontrolować ten rynek. Mam wątpliwości czy te przejęcia to dobre wiadomości. Nie pozwolą na szybszy niż obecnie spadek cen energii z nowych źródeł. Tani prąd, powszechnie dostępny to rozpad ich świata.
Radek |
Wielkie korporacje probuja kontrolować ten rynek. Mam wątpliwości czy te przejęcia to dobre wiadomości. Nie pozwolą na szybszy niż obecnie spadek cen energii z nowych źródeł. Tani prąd, powszechnie dostępny to rozpad ich świata.

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...