CDU i SPD chcą przyspieszyć Energiewende

CDU i SPD chcą przyspieszyć Energiewende
Fot. Parlament Europejski, flickr cc
REKLAMA

W niemieckich mediach pojawiły się informacje, zgodnie z którymi negocjujące warunki utworzenia nowego rządu partie CDU/CSU i SPD porozumiały się już w kwestii energetyki i OZE. Jakie są ich ustalenia?

Dotychczasowa strategia Niemiec zakładała zwiększenie udziału energetyki odnawialnej w zużyciu energii końcowej do roku 2050 do 60 proc. Do tego czasu udział OZE w krajowym zużyciu energii elektrycznej miał wzrosnąć przynajmniej do 80 proc., przy czym wcześniej – do roku 2030 – do minimum 30 proc. W tym samym czasie udział OZE w konsumpcji energii elektrycznej miał wynieść co najmniej 50 proc.

Teraz w projekcie umowy koalicyjnej miał pojawić się zapis o zwiększeniu udziału OZE w konsumpcji energii elektrycznej w Niemczech do 65 proc. do roku 2030 – podczas, gdy taki poziom niemieckie władze przewidywały wcześniej na rok 2040.

Obecnie udział energii odnawialnej w niemieckim miksie wytwarzania energii elektrycznej istotnie przekracza już 1/3, jednak jeśli uwzględnić energię konsumowaną również w transporcie i cieple, wynik OZE jest o połowę gorszy.

W ramach ostatnich uzgodnień między CDU/CSU i SPD miał się również pojawić zapis o organizacji aukcji dla energetyki wiatrowej na lądzie i fotowoltaiki. W obu przypadkach przewiduje się organizację do roku 2020 aukcji po 4 GW.

Czy tyle wystarczy, aby osiągnąć nowy cel OZE na rok 2030? Niemiecka rządowa agencja środowiskowa Umweltbundesamt (UBA), na którą powołuje się Montel, zakłada, że do osiągnięcia 65-procentowego udziału konieczne będzie zwiększanie mocy zainstalowanej w OZE średnio o 8 GW rocznie – aż do roku 2030.

To więcej niż potencjał OZE, który Niemcy instalują obecnie. Jeszcze kilka lat temu prawie 8 GW nasi zachodni sąsiedzi instalowali co roku wyłącznie w fotowoltaice, jednak po obcięciu taryf gwarantowanych obecnie roczny przyrost mocy w PV wynosi ok. 1,5 GW. Do tego dochodzi ok. 4-5 GW rocznie w energetyce wiatrowej.

Poziom 8 GW mogą dać zaplanowane do 2020 r. aukcje, jednak na razie nie wiadomo, do jakiego stopnia Niemcy będą wspierać poszczególne technologie produkcje zielonej energii po 2020 r.

W przypadku wiatraków na lądzie sygnalizuje się stworzenie nowych zasad inwestycji, które umożliwią zbalansowanie interesów inwestorów i mieszkańców.

Jest również mowa o zwiększeniu produkcji energii wiatrowej na morzu – w tym przypadku obie partie chcą utworzenia „poligonu”, na którym niemieckie firmy będą testować rozwiązania dla offshore.

CDU/CSU i SPD chcą także tworzyć warunki do produkcji energii odnawialnej na poziomie lokalnych samorządów i obywateli, ułatwiając im udział w inwestycjach w OZE.

W przypadku magazynowania energii, które staje  się coraz ważniejszym komponentem niskoemisyjnej gospodarki, obie partie chcą zachęcić do inwestycji w magazyny energii poprzez "stworzenie bardziej rynkowych zasad produkcji energii odnawialnej".

Przewiduje się m.in. utworzenie nowej jednostki badawczej w ramach flagowego niemieckiego instytutu Fraunhofera, a także zbadanie możliwości lokowania instalacji magazynowania energii na terenie wygaszanych elektrowni.

CDU/CSU i SPD ostatnio przyznały, że nie osiągną założonego wcześniej celu ograniczenia emisji CO2 do poziomu 40 proc. do roku 2020 w stosunku do emisji z roku 1990. Niemcy przyjmują teraz, że do tego czasu realna jest redukcja „jedynie” o około 30 proc.

Tymczasem przyjęta wcześniej strategia zakłada ograniczenie emisji CO2 w niemieckiej gospodarce do połowy obecnego stulecia do poziomu 95 proc.

Obie partie zapewniają teraz o podjęciu wysiłków, które przybliżą realizację przyjętego wcześniej celu na 2020 r., a także sprawią, że realne będzie osiągnięcie celu na rok 2030 (minimum 55 proc.).

W kontekście emisji CO2 partie, które mają utworzyć nowy niemiecki rząd, postulują umocnienie unijnego systemu handlu prawami do emisji (ETS), a także ściślejszą współpracę z Francją w zakresie realizacji celów paryskiej umowy klimatycznej.

Kluczowa dla niemieckiej transformacji energetycznej data zamknięcia elektrowni węglowych na razie nie została podana, ale obie strony deklarują jej przyjęcie i ogłoszenie najpóźniej na przełomie 2018/19 r.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (20)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
Niemcy - weźcie się w garść i do roboty. Starczy już tych umów koalicyjnych i dajcie czadu w końcu tym PiSiakom :)
ElektrowniaPV |
Od początku tego wieku ilość energii z oze produkowanej w DE zwiększyła się pięciokrotnie natomiast dopłaty do oze zwiększyły się ponad dwudziestokrotnie
ElektrowniaPV |
i to dlatego DE jest dla mnie wzorem jeśli chodzi o OZE!!!!
MojaPV |
Otóż przykład DE nie jest żadnym wzorem :) ponieważ te 25 mld euro rocznie topione bezpowrotnie w dopłatach nie spowodowały (uwaga) spadku emisji CO2 w zakładanej wielkości
ElektrowniaPV |
w zakładanej ilości to faktycznie nie ale zmniejszyły ją w BARDZO ZNACZNEJ ILOŚCI!!!
ElektrowniaPV |
w zakładanej ilości to faktycznie nie ale zmniejszyły ją w BARDZO ZNACZNEJ ILOŚCI!!!
MojaPV |
Polska w tym czasie zmniejszyła bardziej emisję przy szybszym wzroście PKB :)
MojaPV |
Ale niestety Polska na 50 miast o najbardziej brudnym powietrzu w całym UE ma u siebie tylko te 33 z tych 50. A więc ta Polska o tym wspaniałym pkb ma na 36 mln ludności 33 miasta, a te pozostałe 17 miast rozłożone jest na ponad 450 mln ludzi - niezapominaj o tym PiSiaku ;)
Tchorzewski Zajaczkowski |
Witczyk chyba pochlal wczoraj za bardzo;D
MojaPV |
@Tchorzewski Zajaczkowsk bo to nie jest tak jak myślisz... Każdemu trzeba dać szansę na przemianę. Trzeba mieć wiarę w ludzi (nawet w nas: "luda ciemnego"). Postaram się odzyskać wasze uznanie i będę prostować wszystkie moje wcześniejsze dyrdymały. Było trochę tego więc potrwa to kilka miesięcy ale jeszcze raz PRZEPRASZAM ! wasz Mpv
Tchórzefski Zajączkofski |
Dzięki janusz, w końcu wytrzeźwiałeś :D
ElonPV MojaPV |
hmm... tak się zastanawiam skoro w Niemczech spala się więcej węgla niż w Polsce i to głównie brunatnego a powietrze czystsze :D. Trzeba kumać, że kluczowe jest miejsce spalania - tak by wychodziło :)
ElonPV MojaPV |
A co do kosztów to najprościej porównać rachunek za jednostę energii w PL i DE
Ksiądz |
Niemcy to bardzo mądry kraj nie to co Polaczkowo żyje jedynie, miesięcznicami smolęńskimi, 500+ i innymi pierdołami!
Nsa |
@ElonPV MojaPV - ty trollu Niemcy mają 3x tyle ludności 82,5 mln ludzi +3 mln nielegalnie, dodajmy do tego 1000x większy i mocniejszy przemysł ciężki niż w polsce (bo naszym dobrem narodowym jest cebula).
Prawda |
I to sprowadza nas do faktu że Niemcy nie otwierają nowych kopalni tylko uruchamiaja nowe bloki energetyczne aby skompensować efekt zamykania elektrowni nuklearnych, do czasu gdy wybudują wystarczający potencjal wiatrowy, solarny, biogazowy i hydro, zmodernizują sieci przesylowe oraz rozwiną magazynowanie energii + stacje ładowania samochodów EV. Nie mówiąc już o tym, że ich bloki węglowe są nowoczesne, wydajne i wymieniają filtry cząstek stałych wraz ze spadkiem efektywności ich dzialania.
ElonPV MojaPV |
Pętaki potrafią tylko obrażać w dodatku siebie :) wszak są Polakami :) debilizm ludzki nie zna granic. Natomiast prawda jest banalna u nas za złą jakość powietrza odpowiadają domowe źtródła spalania więc produkcja energii z węgla nie ma tu nic do rzeczy o czym świadczy porównanie Polski i Niemiec
Radek |
Niemcy są na etapie inwestycji w nowe źródła. To fundamentalna zmiana o skali transformacji. W tak wielkiej gospodarce potrwa to pewnie ze 30 lat. Jednak czas żniw przyjdzie niebawem. Dla nas to o tyle dobrze że rozwój niemieckiej gospodarki w większym stopniu wpływa na nasz pkb niż decyzje polskich rządów.
Tchórzewski Zajączkowski |
ElonPV MojaPV@ Witczyk leki przestały działać? ;)
ElonPV MojaPV |
Tchórzewski Zajączkowski@ sorry, pomyliłem swoje psychotropy z viagrą.

Giełda OZE

Turbiny Wiatrowe, Projekty, Budowa i Finansowanie

Vestas, Enercon - Turbiny, Projekty zgodne z Ustawą Odległościową, "Realizacje pod klucz" czytaj dalej...

Wydzierżawię działkę pod farmę fotowoltaiczną

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Prefkwalifikacje do aukcji, promesy, koncesje, technical due diligence

Oferujemy przygotowanie wniosków: - o wydanie zaświadczenia o dopuszczeniu do udziału w aukcji; - o czytaj dalej...

Vestasy V80, 100m wieza

Vestasy V-80, 2000kW, 80m lopaty, 100 m WIEZA, top stan techniczny, w lecie 2018 do demontazu, be czytaj dalej...