CDU i SPD chcą przyspieszyć Energiewende

CDU i SPD chcą przyspieszyć Energiewende
Fot. Parlament Europejski, flickr cc
REKLAMA

W niemieckich mediach pojawiły się informacje, zgodnie z którymi negocjujące warunki utworzenia nowego rządu partie CDU/CSU i SPD porozumiały się już w kwestii energetyki i OZE. Jakie są ich ustalenia?

Dotychczasowa strategia Niemiec zakładała zwiększenie udziału energetyki odnawialnej w zużyciu energii końcowej do roku 2050 do 60 proc. Do tego czasu udział OZE w krajowym zużyciu energii elektrycznej miał wzrosnąć przynajmniej do 80 proc., przy czym wcześniej – do roku 2030 – do minimum 30 proc. W tym samym czasie udział OZE w konsumpcji energii elektrycznej miał wynieść co najmniej 50 proc.

Teraz w projekcie umowy koalicyjnej miał pojawić się zapis o zwiększeniu udziału OZE w konsumpcji energii elektrycznej w Niemczech do 65 proc. do roku 2030 – podczas, gdy taki poziom niemieckie władze przewidywały wcześniej na rok 2040.

Obecnie udział energii odnawialnej w niemieckim miksie wytwarzania energii elektrycznej istotnie przekracza już 1/3, jednak jeśli uwzględnić energię konsumowaną również w transporcie i cieple, wynik OZE jest o połowę gorszy.

W ramach ostatnich uzgodnień między CDU/CSU i SPD miał się również pojawić zapis o organizacji aukcji dla energetyki wiatrowej na lądzie i fotowoltaiki. W obu przypadkach przewiduje się organizację do roku 2020 aukcji po 4 GW.

Czy tyle wystarczy, aby osiągnąć nowy cel OZE na rok 2030? Niemiecka rządowa agencja środowiskowa Umweltbundesamt (UBA), na którą powołuje się Montel, zakłada, że do osiągnięcia 65-procentowego udziału konieczne będzie zwiększanie mocy zainstalowanej w OZE średnio o 8 GW rocznie – aż do roku 2030.

To więcej niż potencjał OZE, który Niemcy instalują obecnie. Jeszcze kilka lat temu prawie 8 GW nasi zachodni sąsiedzi instalowali co roku wyłącznie w fotowoltaice, jednak po obcięciu taryf gwarantowanych obecnie roczny przyrost mocy w PV wynosi ok. 1,5 GW. Do tego dochodzi ok. 4-5 GW rocznie w energetyce wiatrowej.

Poziom 8 GW mogą dać zaplanowane do 2020 r. aukcje, jednak na razie nie wiadomo, do jakiego stopnia Niemcy będą wspierać poszczególne technologie produkcje zielonej energii po 2020 r.

W przypadku wiatraków na lądzie sygnalizuje się stworzenie nowych zasad inwestycji, które umożliwią zbalansowanie interesów inwestorów i mieszkańców.

Jest również mowa o zwiększeniu produkcji energii wiatrowej na morzu – w tym przypadku obie partie chcą utworzenia „poligonu”, na którym niemieckie firmy będą testować rozwiązania dla offshore.

CDU/CSU i SPD chcą także tworzyć warunki do produkcji energii odnawialnej na poziomie lokalnych samorządów i obywateli, ułatwiając im udział w inwestycjach w OZE.

W przypadku magazynowania energii, które staje  się coraz ważniejszym komponentem niskoemisyjnej gospodarki, obie partie chcą zachęcić do inwestycji w magazyny energii poprzez "stworzenie bardziej rynkowych zasad produkcji energii odnawialnej".

Przewiduje się m.in. utworzenie nowej jednostki badawczej w ramach flagowego niemieckiego instytutu Fraunhofera, a także zbadanie możliwości lokowania instalacji magazynowania energii na terenie wygaszanych elektrowni.

CDU/CSU i SPD ostatnio przyznały, że nie osiągną założonego wcześniej celu ograniczenia emisji CO2 do poziomu 40 proc. do roku 2020 w stosunku do emisji z roku 1990. Niemcy przyjmują teraz, że do tego czasu realna jest redukcja „jedynie” o około 30 proc.

Tymczasem przyjęta wcześniej strategia zakłada ograniczenie emisji CO2 w niemieckiej gospodarce do połowy obecnego stulecia do poziomu 95 proc.

Obie partie zapewniają teraz o podjęciu wysiłków, które przybliżą realizację przyjętego wcześniej celu na 2020 r., a także sprawią, że realne będzie osiągnięcie celu na rok 2030 (minimum 55 proc.).

W kontekście emisji CO2 partie, które mają utworzyć nowy niemiecki rząd, postulują umocnienie unijnego systemu handlu prawami do emisji (ETS), a także ściślejszą współpracę z Francją w zakresie realizacji celów paryskiej umowy klimatycznej.

Kluczowa dla niemieckiej transformacji energetycznej data zamknięcia elektrowni węglowych na razie nie została podana, ale obie strony deklarują jej przyjęcie i ogłoszenie najpóźniej na przełomie 2018/19 r.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (20)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
Niemcy - weźcie się w garść i do roboty. Starczy już tych umów koalicyjnych i dajcie czadu w końcu tym PiSiakom :)
ElektrowniaPV |
Od początku tego wieku ilość energii z oze produkowanej w DE zwiększyła się pięciokrotnie natomiast dopłaty do oze zwiększyły się ponad dwudziestokrotnie
ElektrowniaPV |
i to dlatego DE jest dla mnie wzorem jeśli chodzi o OZE!!!!
MojaPV |
Otóż przykład DE nie jest żadnym wzorem :) ponieważ te 25 mld euro rocznie topione bezpowrotnie w dopłatach nie spowodowały (uwaga) spadku emisji CO2 w zakładanej wielkości
ElektrowniaPV |
w zakładanej ilości to faktycznie nie ale zmniejszyły ją w BARDZO ZNACZNEJ ILOŚCI!!!
ElektrowniaPV |
w zakładanej ilości to faktycznie nie ale zmniejszyły ją w BARDZO ZNACZNEJ ILOŚCI!!!
MojaPV |
Polska w tym czasie zmniejszyła bardziej emisję przy szybszym wzroście PKB :)
MojaPV |
Ale niestety Polska na 50 miast o najbardziej brudnym powietrzu w całym UE ma u siebie tylko te 33 z tych 50. A więc ta Polska o tym wspaniałym pkb ma na 36 mln ludności 33 miasta, a te pozostałe 17 miast rozłożone jest na ponad 450 mln ludzi - niezapominaj o tym PiSiaku ;)
Tchorzewski Zajaczkowski |
Witczyk chyba pochlal wczoraj za bardzo;D
MojaPV |
@Tchorzewski Zajaczkowsk bo to nie jest tak jak myślisz... Każdemu trzeba dać szansę na przemianę. Trzeba mieć wiarę w ludzi (nawet w nas: "luda ciemnego"). Postaram się odzyskać wasze uznanie i będę prostować wszystkie moje wcześniejsze dyrdymały. Było trochę tego więc potrwa to kilka miesięcy ale jeszcze raz PRZEPRASZAM ! wasz Mpv
Tchórzefski Zajączkofski |
Dzięki janusz, w końcu wytrzeźwiałeś :D
ElonPV MojaPV |
hmm... tak się zastanawiam skoro w Niemczech spala się więcej węgla niż w Polsce i to głównie brunatnego a powietrze czystsze :D. Trzeba kumać, że kluczowe jest miejsce spalania - tak by wychodziło :)
ElonPV MojaPV |
A co do kosztów to najprościej porównać rachunek za jednostę energii w PL i DE
Ksiądz |
Niemcy to bardzo mądry kraj nie to co Polaczkowo żyje jedynie, miesięcznicami smolęńskimi, 500+ i innymi pierdołami!
Nsa |
@ElonPV MojaPV - ty trollu Niemcy mają 3x tyle ludności 82,5 mln ludzi +3 mln nielegalnie, dodajmy do tego 1000x większy i mocniejszy przemysł ciężki niż w polsce (bo naszym dobrem narodowym jest cebula).
Prawda |
I to sprowadza nas do faktu że Niemcy nie otwierają nowych kopalni tylko uruchamiaja nowe bloki energetyczne aby skompensować efekt zamykania elektrowni nuklearnych, do czasu gdy wybudują wystarczający potencjal wiatrowy, solarny, biogazowy i hydro, zmodernizują sieci przesylowe oraz rozwiną magazynowanie energii + stacje ładowania samochodów EV. Nie mówiąc już o tym, że ich bloki węglowe są nowoczesne, wydajne i wymieniają filtry cząstek stałych wraz ze spadkiem efektywności ich dzialania.
ElonPV MojaPV |
Pętaki potrafią tylko obrażać w dodatku siebie :) wszak są Polakami :) debilizm ludzki nie zna granic. Natomiast prawda jest banalna u nas za złą jakość powietrza odpowiadają domowe źtródła spalania więc produkcja energii z węgla nie ma tu nic do rzeczy o czym świadczy porównanie Polski i Niemiec
Radek |
Niemcy są na etapie inwestycji w nowe źródła. To fundamentalna zmiana o skali transformacji. W tak wielkiej gospodarce potrwa to pewnie ze 30 lat. Jednak czas żniw przyjdzie niebawem. Dla nas to o tyle dobrze że rozwój niemieckiej gospodarki w większym stopniu wpływa na nasz pkb niż decyzje polskich rządów.
Tchórzewski Zajączkowski |
ElonPV MojaPV@ Witczyk leki przestały działać? ;)
ElonPV MojaPV |
Tchórzewski Zajączkowski@ sorry, pomyliłem swoje psychotropy z viagrą.

Giełda OZE

Kupię turbinę wiatrową DEWIND 1MW

Kupię turbinę wiatrową DEWIND 1MW czytaj dalej...

Sprzedam pozwolenie na budowę turbiny wiatrowej 1 MW

Sprzedam pozwolenie na budowę turbiny wiatrowej 1 MW czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV w całej Polsce

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV w całej Polsce. Wymagana minimalna powierzchnia dz czytaj dalej...

Panele monokrystaliczne BYD 305Wp Tier -1

Witam, W ofercie mamy moduły monokrystaliczne marki BYD o mocy 305Wp. Podana cena jest dla zamówi czytaj dalej...