Superkondensatory w warszawskiej sieci innogy Stoen Operator

Superkondensatory w warszawskiej sieci innogy Stoen Operator
Fot. innogy
REKLAMA

Działający na terenie Warszawy i okolic operator systemu dystrybucyjnego innogy Stoen Operator uruchomił na Bemowie pierwszą w Warszawie stację SN/nn z dodatkowym układem podtrzymania zasilania automatyki wyposażonym w superkondensatory. Rozwiązanie opracowane przez Instytut Energetyki Zakładu Doświadczalnego w Białymstoku ma zapewnić podtrzymanie zasilania automatyki obszaru zasilającego ponad 2000 odbiorców w przypadku wystąpienia zakłóceń w dostawach energii elektrycznej.

innogy Stoen Operator zapewnia, że szuka nowych technologii, które poprawią bezpieczeństwo pracy sieci i stabilność dostaw energii. Przykładem takiego rozwiązania jest wprowadzenie dodatkowego układu zabezpieczeń zasilania gwarantowanego automatyki opartego na superkondensatorach w stacjach średniego i niskiego napięcia (SN/nn). Pilotażowa instalacja została zamontowana w stacji na warszawskim Bemowie.

Dzięki dodatkowym systemom ma wzrosnąć pewność działania automatyki, ryzyko przerwy w dostawach prądu dla odbiorców zmniejszy się, a w przypadku wystąpienia przerwy w dostawach energii czas potrzebny do przywrócenia zasilania ulegnie skróceniu.

Dodatkowy układ zasilania umożliwi odciążenie tradycyjnego akumulatorowego układu zasilania stacji, tym samym wydłuży jego żywotność. W przypadku ograniczenia pojemności akumulatora lub przy jego uszkodzeniu, superkondensatory zapewnią podtrzymanie funkcjonowania automatyki stacji do czasu wykonania przełączeń na sieci.

– Zainstalowanie i testowanie nowych rozwiązań podtrzymujących funkcjonowanie stacji w przypadku wystąpienia zakłóceń pozwoli nam umocnić pozycję najbardziej niezawodnego dostawcy energii w Polsce. Dzięki kolejnym inwestycjom w warszawską sieć elektroenergetyczną ciągłość dostaw energii elektrycznej ulegnie dalszej poprawie. Cieszymy się, że do modernizacji sieci możemy wykorzystać rozwiązana stworzone przez polskich inżynierów z Instytutu Energetyki Zakładu Doświadczalnego z Białegostoku. Tam gdzie to możliwe staramy się wykorzystywać krajowe rozwiązania, dlatego też współpracujemy z uczelniami technicznymi i instytutami naukowymi takimi jak Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Politechnika Poznańska, Akademia Górniczo-Hutnicza oraz Instytut Tele- i Radiotechniczny – komentuje Robert Stelmaszczyk, prezes zarządu innogy Stoen Operator.

innogy Stoen Operator dodaje, że systematycznie podłącza kolejne stacje do systemu zdalnego nadzoru i zarządzania siecią SCADA, dzięki któremu znacznie skraca się czas wykrycia awarii i przywrócenia zasilania.

Działający w regionie Warszawy OSD na modernizację i rozwój sieci elektroenergetycznej tylko w 2017 r. wydał ok. 220 mln zł.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
Brawo-taki sprzęt winien działać już w 70%polskich podstacji SN/nn. Nadto same superkondensatory winny być w Polsce produkowane na bazie świetnych rozwiązań w tej materii z Politechniki Częstochowskiej.
bs_boss |
@ alladyn - podeślij link to jakiegoś materiału o tych rozwiązaniach z Politechniki Częstochowskiej

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...