K. Tchórzewski: potrzebne biogazownie i fotowoltaika

K. Tchórzewski: potrzebne biogazownie i fotowoltaika
Minister energii Krzysztof Tchórzewski. Fot. Ministerstwo Energii
REKLAMA

Minister energii Krzysztof Tchórzewski poinformował wczoraj, że kierowany przez niego resort w miksie OZE preferuje inwestycje w biogaz i fotowoltaikę. Szef ME skomentował także możliwość przejmowania farm wiatrowych przez państwowe spółki energetyczne.

Minister energii zapewnił wczoraj w Katowicach podczas konferencji dotyczącej projektu Polityki Surowcowej Państwa, że w zakresie odnawialnych źródeł energii jego resort widzi miejsce dla inwestycji w biogazownie rolnicze oraz elektrownie fotowoltaiczne.

Budowę biogazowni i fotowoltaiki minister uzasadnił potrzebą zdywersyfikowania polskiego miksu OZE, który jest obecnie zdominowany przez energetykę wiatrową.

Minister Tchórzewski nie wykluczył też budowy nowych farm wiatrowych – także przez państwowe koncerny energetyczne. – Mamy jeszcze sporo do zrobienia, żeby wypełnić zobowiązania Komisji Europejskiej w zakresie ilości farm wiatrowych w Polsce – powiedział (cyt. za PAP).

Minister odniósł się natomiast z rezerwą do możliwości przejmowania przez państwowe spółki energetyczne istniejących farm wiatrowych, z których na skutek spadku cen zielonych certyfikatów wiele znalazło się w trudnej sytuacji finansowej.

Krzysztof Tchórzewski zapewnił, że jeszcze w tym roku zostaną przeprowadzone kolejne aukcje. – Jeżeli którąkolwiek naszą spółkę stać na to, żeby inwestować, to będą jeszcze w tym roku otwarte aukcje i w tych aukcjach każdy się zobowiązuje (do wytworzenia energii z OZE – PAP), ale my patrzymy na to, żeby powstawały nowe inwestycje w tej dziedzinie – i chcemy finansować te nowe inwestycje, żeby w Polsce było więcej odnawialnych źródeł energii – Polska Agencja Prasowa cytuje ministra energii.

Na razie nadal nie wiadomo, kiedy odbędą się kolejne aukcje dla OZE, ani jakie obejmą technologie i do jakich wolumenów zamawianej energii. Wcześniej konieczne jest przyjęcie nowelizacji ustawy o OZE, w której zostaną wyjaśnione wątpliwości związane z łączeniem inwestycyjnej i operacyjnej pomocy publicznej. Projekt nowelizacji nie trafił jednak jeszcze do parlamentu i nie wiadomo, kiedy zajmie się nim Rada Ministrów. 

Pod koniec 2016 r. minister Tchórzewski zapowiadał już duże aukcje dla OZE, które miały się odbyć pod koniec 2017 r., jednak takie aukcje się nie odbyły, a we wrześniu ubiegłego roku rząd anulował rozporządzeniem wszystkie aukcje, które mogły się odbyć do końca 2017 r.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (13)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Tchórzewski Zajączkowski |
gdzie ustawa, gdzie taryfy?
sol |
Tylko gada i gada... A potem z tego gadania mamy taryfę smogową.
rhb |
Oj ..........niedobrze ...................chyba niedługo wymiana ministra będzie brakować ministra jego brak mógłby zrekompensować tylko ktoś o podobnym potencjale ja osobiście jestem fanem P.Suskiego ;-)))) no ewentualnie P.Zalewska też spory potencjał.
Sołtys |
W 2006 roku też były potrzebne i każda gmina miała ją miec... co z tego wyszło wiemy wszyscy! Polski rząd obojętnie jaki by nie był umie tylko gadać i na tym sie kończy. A durny Kowlaski uwierzy! haha
Master |
Przecież to słowa tylko pod publiczkę, nikt spoza branży tego potem nie weryfikuje, albo prawie nikt
agronom |
Potencjał polskich biogazowni rolniczych jest większy (w mocy) niż planowanej elektrowni atomowej, a z drugiej strony jakby liczyć w biometanie - to będzie go więcej niż cały import gazu ziemnego do Polski.
Pipi |
Znaczy się aukcje dla „naszych spółek”. A potem jeden troll z drugim ci powiedzą, że brać udział może każdy. Wieśniactwo.
dziadek |
Widzę, że rusza program (nie)rządu PIS pod nazwą "Parki Energii Słonecznej w Każdej Parafii Rzymskokatolickiej w Polsce". BRAVO! Ha ha ha.
MojaPV |
A wiatru nie i dobrze. Co do biogazu to cena energii poraża.
Pipi |
SZkoda że nie poraża cię zimna rurka ojca od samochodów. Za nasze pieniądze
Tchórzewski Zajączkowski |
MałpaPV nas razi to że żresz za pieniądze z naszych podatków, jakbyś jeszcze zamknął japę to nikt by nic nie mówił może.
do MojaPV |
No to Cię zmartwię bo minister powiedział dokładnie to- Bardzo niechętnie widzę zakup farm wiatrowych przez spółki energetyczne; wolę, żeby budowały nowe. Jeżeli ktoś zbudował farmy na terenie Polski, to niech je utrzymuje i niech dostarcza prąd. Natomiast my mamy jeszcze sporo do zrobienia, żeby wypełnić zobowiązania Komisji Europejskiej w zakresie ilości farm wiatrowych w Polsce - powiedział Tchórzewski, oceniając, że aktywność w tym zakresie mogą wykazać także nadzorowane przez jego resort spółki. - Jeżeli którąkolwiek naszą spółkę stać na to, żeby inwestować, to będą jeszcze w tym roku otwarte aukcje i w tych aukcjach każdy się zobowiązuje (do wytworzenia energii z OZE - red.), ale my patrzymy na to, żeby powstawały nowe inwestycje w tej dziedzinie - i chcemy finansować te nowe inwestycje, żeby w Polsce było więcej odnawialnych źródeł energii - zapewnił minister, zwracając uwagę na obecną dominację energetyki wiatrowej wśród odnawialnych źródeł energii.- A więc wiedzą że bez wiatru nici
AST |
dziadek: ty się lecz u swego starszego zboru. Tu piszemy nasze stanowiska dotyczące energii z OZE i oceniamy stanowiska rządzących a nie robimy z siebie błaznów.

Giełda OZE

Nowy nabór dotacji OZE do 85% w Woj. Lubuskim.

Katana Konsulting zaprasza firmy i jednostki samorządu terytorialnego w dniach od 26 listopada 2018 czytaj dalej...

Kredyty pomostowe do dotacji na budowę biogazowni.

Katana Konsulting zaprasza wszystkich Wnioskodawców aplikujących obecnie o bezzwrotne dotacje unijne czytaj dalej...

Sprzedam Projekt elektrowni słonecznej 0,5 MW z wygraną aukcją (398 zł za 1 MWh) wraz z gruntem oraz projekt 0,5 MW z gruntem, 30 km od Wrocławia

Oferta sprzedaży100 % udziałów w spółce Perpetum Energia sp z o.o. Właściciela Elektrown isłonecznej czytaj dalej...

Enercon E40 500 kw Certyfikaty

Na sprzedaz Enercon E40 500 kw woj wielkopolskie ziemia dziierżawa osoby zainteresowane proszę czytaj dalej...