Polityk, który nie wierzy naukowcom. Z nim spotkał się w Davos premier Morawiecki

Polityk, który nie wierzy naukowcom. Z nim spotkał się w Davos premier Morawiecki
Fot. KPRM, flickr cc
REKLAMA

Premier Mateusz Morawiecki podczas swojego pierwszego oficjalnego spotkania na forum ekonomicznym w Davos spotkał się z amerykańskim sekretarzem ds. energii Rickiem Perry. W Davos z pewnością trudno znaleźć VIP-a, który miałby na koncie bardziej kuriozalne wypowiedzi w kwestii zmian klimatu.

Mateusz Morawiecki miał rozmawiać z przedstawicielem administracji Donalda Trumpa o rozwoju unijnego rynku energii, w tym węgla i gazu. Tematem rozmowy miała być rola poszczególnych źródeł energii w architekturze bezpieczeństwa Europy oraz dywersyfikacja źródeł kluczowych surowców energetycznych. 

Aktualna amerykańska administracja Donalda Trumpa wspiera przede wszystkim energetykę bazującą na paliwach kopalnych i odwróciła się od polityki klimatycznej, czego symbolem jest wycofanie USA z Porozumienia klimatycznego, które zawarto w Paryżu w 2015 roku. Stany Zjednoczone pozostają tym samym jedynym krajem ONZ pozostającym poza paryską umową.

Twarzą antyklimatycznej polityki Trumpa pozostaje szef federalnego departamentu ds. energii Rick Perry, który swoimi dotychczasowymi wypowiedziami w kwestii klimatu przebija nawet amerykańskiego prezydenta twierdzącego m.in., że globalne ocieplenie zostało wymyślone przez Chińczyków, aby w ten sposób uderzyć w amerykańską gospodarkę.

W połowie ubiegłego roku Rick Perry stwierdził wprost w wywiadzie dla CNBC, że to nie aktywność ludzi i gospodarki jest główną przyczyną ocieplenia klimatu, ale „oceany i środowisko, w którym żyjemy”. Również w ubiegłym roku inny polityk z drużyny Trumpa, szef federalnej agencji środowiskowej EPA Scott Pruitt, stwierdził wprost, że to nie dwutlenek węgla jest głównym powodem wzrostu temperatur.

Kilka lat temu, w roku 2011, Rick Perry mówił natomiast w kontekście nauki o zmianach klimatu, że „jest znacząca liczba naukowców, którzy manipulują danymi, aby otrzymywać miliony dolarów na swoje projekty”.

Były gubernator Teksasu, wcześniej związany biznesowo z sektorem paliw kopalnych, stwierdził wówczas, podczas debaty będącej częścią kampanii mającej wyłonić republikańskiego kandydata na prezydenta USA, że jeśli zostanie prezydentem, jednym z departamentów, który zlikwiduje, będzie właśnie departament energii – którym Perry teraz kieruje.

Mówiąc o nauce klimatycznej, zapewnił, że „naukowcy jeszcze jej nie dopracowali, a stawianie amerykańskiej gospodarki w niebezpieczeństwie przez teorię naukową, która nie została jeszcze dopracowana, to nonsens”.

Znanego z walki o powstrzymanie emisji CO2 byłego wiceprezydenta USA Ala Gore obecny szef federalnego departamentu energii nazwał przy okazji „fałszywym prorokiem”.

Nawiązując do swojego oporu wobec polityki klimatycznej, Rick Perry przyrównał się wówczas nawet do Galileusza, który był atakowany przez Kościół za głoszenie idei heliocentryzmu sformułowanej wcześniej przez Mikołaja Kopernika.   

Rok później Perry stwierdził, że w Teksasie udało się mocno ograniczyć emisje gazów cieplarnianych. – Tak to się robi, a nie jak mówią niektórzy naukowcy „tak nam się wydaje, co się tam dzieje” – ocenił.

Urzeczywistnieniem poglądów byłego gubernatora Teksasu, po tym jak objął stanowisko federalnego sekretarza ds. energii, jest m.in. zgłoszony przez administrację Trumpa plan subsydiowania energetyki węglowej i jądrowej, mający na celu utrzymanie funkcjonowania m.in. najstarszych i najbardziej trujących amerykańskich elektrowni. Koszt tych subsydiów oszacowano na 10,6 mld dolarów rocznie i miały być płacone koncernom energetycznym za samo składowanie paliwa.

Firmowany przez Ricka Perry plan ratowania energetyki bazującej na paliwach kopalnych póki co odrzuciła na początku tego roku kontrolowana notabene przez Republikanów Federalna Komisja Regulacji Energetyki (FERC), która wskazywała wcześniej, że wdrożenie podobnych pomysłów może „na dekady zablokować inwestycje w nowoczesny system elektroenergetyczny”. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (13)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Randy Mott |
Actually we are really looking at the science now in the US, but just the UN climate models which have been totally inaccurate to date. The US data which is used for all of the models was adjusted to fit the hypothesis. New efforts to create real and transparent data are underway. None of the data over the earth's history shows CO2 to be a significant climate driver. I am happy to debate this publicly anytime in Warsaw. Właściwie to naprawdę szukamy najnowszego na świecie. Dane z USA skorygowano tak, aby pasowały do hipotezy. Trwają nowe starania, aby stworzyć prawdziwe i przejrzyste dane. Żadne z danych na temat historii Ziemi nie pokazuje, że CO2 jest znaczącym czynnikiem klimatycznym. Cieszę się, że mogę o tym publicznie dyskutować w Warszawie.
Al Gore 2007 |
- Jest 75 procent szans, że w ciągu zaledwie 5-7 lat pokrywa lodowa na Biegunie Północnym całkowicie stopnieje - ostrzega Al Gore i powołuje się na pracę prof. Wiesława Masłowskiego.
2018 |
@Al Gore To sobie przejrzyj ostatnie fakty i zobaczysz, że szans na zniknięcie pokrywy lodowej z Bieguna jest znacznie więcej
Daniel |
Wiedziałem, że można 'liczyć' na Morawieckiego - że stać go tylko na tyle żeby spotkać się z takim bucem jak Perry. Wróci do Polski i będzie powtarzał te swoje farmazony zasłyszane od buca z U.S i A. rechrystianizator krzywousty.
MojaPV |
Wolę kogoś trzeźwo myślącego od innych, którzy rozhisteryzowani stawiają teorie nie mające pokrycia w rzeczywistości vide Al Gore po to by trzepać na tym biznes.
Al Gore 2000 r. |
W niektórych regionach Polski dzieci są regularnie opuszczane do głębokich kopalni, by mogły odpocząć od skażenia powietrza na powierzchni. Można sobie niemal wyobrazić ich nauczycieli, wyprowadzających dzieci tymczasowo z kopalni, trzymających kanarki, by ostrzegały o tym, że dalsze przebywanie na powierzchni jest niebezpieczne. In some areas of Poland, children are regularly taken underground into deep mines to gain some respite from the buildup of gases and pollution of all sorts in the air. One can almost imagine their teachers emerging tentatively from the mine, carrying canaries to warn the children when it’s no longer safe for them to stay above the ground.
Al Gorol |
@2018 wg przepowiedni Gore'a pokrywa lodowa nie istnieje już od 2016r
Daniel |
@MojaPV - ile dostajesz za wpis od spółek węglowych? Trolu ze smogiem w mózgu.
laik fotowoltaik |
Zauważcie, że bardzo przemyślane jest wymieszanie pojęć. Do jednego worka wrzuca się smog i globalne ocieplenie. Trudno jest zmusić człowieka do wydatków na ograniczenie emisji " niewidzialnego" . Lody na biegunach są daleko. A smog widać i czuć. Ale tu jest problem. Jeśli kasę na walkę ze smogiem się weźmie a efektów brak to będzie problem. A na walkę z emisją CO2 można brać i nikt tego nie rozliczy. Dlatego terminów " smog" i " emisja CO2" używa się zamiennie, żeby wywołać wrażenie, że to właściwie jest to samo. Jeśli sprawa jest czysta to i określenia jednoznaczne. A wiecie gdzie najłatwiej ukryć liść ? W lesie. A gdy nie ma lasu? Trzeba go zasadzić.
ElektrowniaPV |
@laik Ta sztuczka ze smogiem i CO2 to nie jedyny przykład. Kiedyś np. karierę robiło stwierdzenie "globalne ocieplenie" gdy się okazało, że to nie tak do końca natychmiast wrzucono "zmiany klimatyczne" - jest to o tyle fajne i wygodne, że można pod to podczepić w zasadzie wszystko.
TwojaPV |
PawianTVP prawie orgazmu dostał że jego nosacz spotkał się z drugim nosaczem, a obydwoje to zwykłe kukły :)
Randy Mott |
Ice in the Antarctic is growing. The ice in the Arctic is within historical levels and still more than the 1930s. None of the ice levels correlate well with greenhouse gas levels, but they are very well correlated to solar radiance levels. FACTS. Lód na Antarktydzie rośnie. Lód w Arktyce mieści się w historycznych poziomach, a jeszcze bardziej niż w latach 30. XX wieku. Żaden z poziomów lodu nie koreluje dobrze z poziomem gazów cieplarnianych, ale są one bardzo dobrze skorelowane z poziomami promieniowania słonecznego. FAKTY.
Seb |
Mr. Mott, what are you up to? should we burn more coal then and don't bother at all? {Czy powinniśmy w takim wypadku spalać węgiel i nie martwić się niczym?}

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...