CDU i SPD szykują nowy etap Energiewende

CDU i SPD szykują nowy etap Energiewende
Angela Merkel. Fot. Philipp, flickr cc
REKLAMA

Nowy niemiecki rząd to również nowy rozdział w historii niemieckiej Energiewende. Po epizodzie w rozmowach z Zielonymi i FDP Angela Merkel wraca do rozmów z SPDpartią, z którą CDU tworzyło dotąd rząd i z którą wdrożyło ostatnią reformę niemieckiego systemu wsparcia odnawialnych źródeł energii.

Ze wstępnych uzgodnień w rozmowach koalicyjnych CDU/CSU i SPD wynika, że Niemcy podtrzymają w najbliższych latach dynamikę rozwoju dużych farm wiatrowych i fotowoltaicznych, które od kilku lat są wspierane w ramach systemu aukcyjnego – co wynikało z wcześniejszych uzgodnień obu partii, które w ostatnich latach współtworzyły niemiecki rząd.

Niemcy testowali aukcje w sektorze fotowoltaicznym od roku 2015. Gdy pierwsze aukcje dla PV okazały się sukcesem, rząd Angeli Merkel z udziałem ministrów z SPD zdecydował się rozszerzyć system aukcyjny także na pozostałe technologie OZE, aby częściowo odejść od wcześniejszego systemu taryf gwarantowanych i w ten sposób obniżać koszty wspierania producentów zielonej energii.

W ubiegłym roku przeprowadzono pierwsze aukcje dla lądowej i morskiej energetyki wiatrowej, a także kontynuowano aukcje dla fotowoltaiki, a każda kolejna aukcja dla danej technologii skutkowała coraz niższymi cenami za energię – zbliżającymi się do cen notowanych na wolnym rynku, co oznacza coraz niższe koszty wsparcia OZE przez niemieckich odbiorców energii.

Z prowadzonych obecnie rozmów koalicyjnych CDU/CSU i SPD wynika, że nowy niemiecki rząd może nawet zwiększyć intensywność aukcji dla OZE, które odbędą się w najbliższych latach.

Przyjęto, że w latach 2019-2020 odbędą się aukcje dla lądowych farm wiatrowych i fotowoltaicznych na łączną moc 4 GW, a do tego przewiduje się organizację aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej na 1 GW.

Wygląda więc, że mimo stwierdzenia niemożności osiągnięcia celów klimatycznych – obie partie zgodziły się, że Niemcy nie zrealizują celu 40-procentowej redukcji emisji CO2 do roku 2020 w stosunku do emisji z 1990 roku – dynamika inwestycji w OZE zostanie utrzymana, a inwestorzy działający na niemieckim rynku źródeł odnawialnych zyskają przewidywalną perspektywę, w ramach której będą mogli planować swoje inwestycje.

Niemcy rozpoczęli 2018 rok od niemal 100-procentowego udziału OZE w krajowym miksie wytwarzania, a w skali roku udział zielonej energii w produkcji energii elektrycznej u naszych zachodnich sąsiadów już teraz przekracza 1/3. Średni udział energii z farm wiatrowych czy fotowoltaicznych w sieciach poszczególnych niemieckich operatorów sieci przesyłowych już teraz może być znacznie wyższy.

Podczas odbywającej się w tym tygodniu corocznej konferencji Międzynarodowej Agencji Energetyki Odnawialnej (IRENA) Boris Schucht, szef 50Hertz, jednego z kilku niemieckich OSP, poinformował, że w ubiegłym roku udział OZE w energii przepływającej sieciami 50Hertz po raz pierwszy przekroczył 50 proc. i miał wynieść, według wstępnych szacunków, nawet 53,4 proc.

W ubiegłym roku przychody z tytułu opłaty EEG, w ramach której niemieccy odbiorcy dorzucają się do wspierania inwestycji w OZE, miały sięgnąć 27,36 mld euro, a ubiegłoroczne koszty systemu wyniosły 26,33 mld euro, co oznacza sięgającą miliarda euro nadwyżkę. W tej sumie wypłaty dla producentów energii odnawialnej miały pochłonąć 25,7 mld euro wobec 24,9 mld euro w roku 2016. Na koniec 2017 r. nadwyżka na rachunku niemieckiej opłaty OZE miała wzrosnąć do 3,92 mld euro. 

Mimo tak ogromnej nadwyżki wartość opłaty EEG na 2018 r. została obniżona przez niemieckich operatorów systemu przesyłowego tylko nieznacznie. W tym roku wysokość tej opłaty naliczanej gospdarstwom domowym wynosi 0,06792 EUR/kWh i jest o 1,3 proc. niższa od opłaty obowiązującej w roku 2017. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (29)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
" ubiegłoroczne koszty systemu (dopłaty do oze) wyniosły 26,33 mld euro"
alladyn-solar-batt |
,,ubiegłoroczne koszty systemu (dopłaty do oze) wyniosły 26,33 mld euro" - to jak wielką sumę są w stanie wydać Niemcy na ekologiczną przyszłość swej energetyki oraz tym samym na presję by tę energetykę przebudować wskazuje jak krzepki gospodarczo jest ten kraj w porównaniu z np. Polską..... Cytując takie fakty należy przede wszystkim pamiętać, że w koszta te zawierają m.in. takie inicjatywy jak stworzenie przez f-mę Siemens technologii wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej z węgla o sprawności 60.2% - sprawności nigdy i nigdzie indziej nie osiągniętej przez kogokolwiek. To jedynie jeden przykład. Takich kosztów z powodu tworzenia innowacyjnych rozwiązań jest multum i składają się na energiewende, ale dzięki takiej postawie społeczeństwa je ponoszące wiodą prym pośród narodów świata i nie jest to prym w dziedzinie uchwalania nocą ustaw działających wstecz bądź poprawek wywłaszczających firmy prywatne z rozpoczętych przez nie biznesów na rzecz BigEnergy reprezentowanego przez posłów przeciwko własnemu Narodowi
ENRGY |
@MojaPV - możesz to również czytać: "ubiegłoroczne dodatkowe przychody inwestorów w OZE wyniosły 26.33". Kasa wraca do ludzi, również tych którzy mają swoje małe 5 kWp na dachu. Idzie od wszystkich a wpływa do tych, którzy upowszechniają OZE. W Polsce jest wiele podobnych sposobów redystrybucji (500+, dotowanie górnictwa) te jednak w żaden sposób nie promują przyszłościowych trendów... Niemcy mają 38 mld EUR nadwyżki budżetowej za 2017. O ich interes nie sie martw :P
ElektrowniaPV |
@alladyn "koszta te zawierają m.in. takie inicjatywy jak stworzenie przez f-mę Siemens technologii wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej z węgla o sprawności 60.2% " - Poważnie? nie wprowadzaj w błąd - ani cent z tych 26,3 mld euro na to nie poszedł. To są tylko dopłaty do produkcji energii.
MojaPV |
@ENERGY Możesz sobie wymyślić dowolny podatek i "cieszyć się", że gdzieś on wpływa. A czemu ci inwestorzy nie potrafią się sfinansować na wolnym rynku tylko muszą się finansować podatkami nakładanymi odgórnie? Nie myl celów socjalnych z dziadowskim łupieniem przez państwo obywateli w celu zapewnienia odpowiedniej stopy zwrotu z inwestycji wybranej (zamożnej) grupce społecznej.
Prawda |
Tymczasem w polsce: Nasze podatki idą na nierentowne kopalnie węglowe i górników co PIS celowo ukrywają bo górnik to mocny wyborca... Polski wungiel dlatego jest nierentowny bo leży na głębokóści 800m... już lepiej i taniej sprowadzać go z Australii gdzie jest wydobycie odkrywkowe przy świetle dziennym na powierzchni, niż kopać w polsce i budować całą drogą infrastrukurę żeby go wydobyć! Niestety zwykły zjadacz chleba tego nie wie, więc dopłaci i ostro będzie bronił węglowego trupa!
Ksiądz |
Ile by ich to nie kosztowało teraz to dobrze robią bo za 20 lat będa mieli energię za darmo i czyste powiterze. Ale polska i polacy są za TĘPI i krótkowzroczni żeby to zrozumieć. Dla polaka jedyne co się opłaca to UMRZEĆ! Bo zawsze stawia pytanie czy mi sie to opłaca i że wszytsko dla niego jest za drogie. Faktem jest że jesteśmy biedakami europy.
PV |
@MojaPV to dużo, ale ta kasa wraca do gospodarki i do ludzi, a z czasem zyski będą xx razy większe
ENRGY |
@MojaPV - możemy dyskutować na ten temat dalej ale nie ma sensu. Choćbyśmy wchodzili głębiej w detale nie zmieni to faktu, że Twoje przekonania wynikają z jednego. Nie bierzesz zupełnie pod uwagę tego, że przejście gospodarek na OZE jest konieczne ze względu na wyzwania związane z zanieczyszczeniami, zmianami klimatu i wyczerpującymi się zasobami. Liczy się tylko koszt dla ciebie nie ma negatywnych efektów zewnętrznych.... A więc dopóki nie bedzie grid parity Cię nie przekonam. Mimo wszystko wierzę, że pozostaniesz takim orendownikiem wolnego rynku jak począwszy od 2020 LCOE na OZE spadnie poniżej tego z konwencjonalnych źródeł. Być może wtedy jeszcze bedziesz wspominał o dostępności mocy, preferencji w sieci itp. ale już wtedy nie bedzie miało to znaczenia a i to zniknie jak OZE + Magazyn spadną poniżej LCOE z węgla pewnie gdzieś ok 2030. Jedno pytanie. Czy uważasz, że OZE + Magazny może być za 10 lat konkurencyjne z generacją z węgla?
Polak |
Ksiądz | 2018-01-17 13:02:06 Ile by ich to nie kosztowało teraz to dobrze robią bo za 20 lat będa mieli energię za darmo i czyste powiterze. Za 20 lat to ich na nic już nie będzie stać ze starym sprzętem.
MojaPV |
Prawda i Ksiądz - ta sama osoba. Dyskutujemy z kolesiami typu "kopiuj-wklej" non stop to samo.
ElektrowniaPV |
@Energy Oczywiście, że może być! Choć to w dużej mierze pochodna uregulowań i polityki... niestety. Każda technologia wraz z jej upowszechnieniem tanieje, tyle że to nie jest liniowa zależność. Marginalny spadek kosztu jest coraz mniejszy. Zgoda, że "kiedyś trzeba będzie przejść" ale to tak samo jak ze wszystkim... kiedyś będziesz musiał kupić nowy samochód, żelazko itd. zawsze masz najnowszy model?
Ksiądz |
@ MojaPV - a Polaka nie było nigdy stac, nie jest stać i nigdy nie będzie na nic stać! haha taka jest przykra prawda :)
Wójt |
Ksiądz ma rację - Polaki biedaki róbta dzieci na 500+ żeby ktoś w niedalekiej przysżłości mógł fedrować nasze polskie "złoto" na głebokości 900metrów haha Kiedy to już cały cywilizowany świat przjedzie na darmowe OZE!
ENRGY |
@ElektrowniaPV - technologia konwencjonalna jest już rozpowszechniona. Z powodu większych kosztów wydobycia LCOE bedzie pewnie stałe lub rosnąć (jeżeli nie będzie poprawy sprawności). Zauważ wspominam o kosztach wydobycia a nie np. finansowania (które też bedzie rosło) aby nie brać pod uwagę tego co nazwałeś pochodną uregulowań i polityki. Bez dotacji i rozpowszechnienia OZE impuls do rozwijania technologii OZE i magazynowania, jak i efekty skali produkcji w redukcji kosztów, są niższe. Jeżeli jednak założymy (możesz się nie zgodzić) że LCOE z OZE + Magazyny mają potencjał w DALSZEJ przyszłości do spadku np. 30 % poniżej LCOE z węgla, to oznacza, że zainwestowane teraz środki(w technologie i skale rynku) się poprostu zwrócą. Wyobraź sobie sytuacje, że np. w latach 2030-2040 to Polska będzie płacić miliardy rocznie dlatego, że ma generacje z 10-20 % wyższym LCOE. A w rok nie bedzie można zmienić całej generacji na OZE bo to trwa latami! Skupiam się tylko na ekonomii... nie wspominając o negatywnych efektach zewnętrznych technologii konwencjonalnych, które wg. mnie powinny tę duskusję zamknąć, zanim się zaczeła :) Pozdrawiam
ElektrowniaPV |
"darmowe oze" :D haah tak, tak! jak wprowadzano dopłaty w Niemczech to socjaliści z SPD i zieloni obiecywali, że to koszt co nawyżej kulki lodów raz w miesiącu (dosłowny cytat) ...26,3 mld euro rocznie
Niemiec |
Te 26 mld Euro tylko n apierwszy rzut oka wydaje siÄ dużo. Nikt z dyskutantów nie uwzględnił, że w Niemczech w ostatnich 15-20 latach ceny energii POPRZEZ OZE spadły o ponad 30%. A ponieważ OZE dostaje FIT (do 2020 jeszcze żadne źródło nie wyszło z systemu wsparcia ponieważ EEG 2000 gwarantowł wszystkim 20 lat wsparcia liczone od 2000, nawet gdy powstały przed 2020. To powoduje że trzeba dopłacać więcej, ale po uwzględniniu spowodowanego przez OZE spadku cen "czarnej" energii z tych 26 mld zostaje per saldo kilka mld, które dopłacono do tego interesu.
X |
O, moja pv się pojawił. Jak tam argumenty wcspraeie prawa działającego wstecz. Skończ jedno zanim otworzysz nowy wątek z przekazu dnia.
TwojaPV |
Własnie PawianPV, poradziłeś się już swojego cesarza o definicje? czy Dudy w miech?
MojaPV |
@X i Twoja Nie jest moim zamiarem dokszcałcanie was :)
ElektrowniaPV |
@Niemiec To dość przewrotne co piszesz. Sądzisz, że koszt produkcji energii w ostatnich latach w DE spadły w jakiś magiczny sposób o 30%?:) otóż mylisz cenę na rynku hurtowym, z rzeczywistą ceną jaką płaci się za funkcjonowanie całego systemu. Czy cena jaka płaci końcowy odbiorca spadła? nie. To co masz w spadku ceny hurtowej jest wyrównane w innych segmentach typu przesył, dystrybucja, sprzedaż czy np usługi systemowe. Koszty wcale nie spadły w magiczny sposób :)
TwojaPV |
Pawian skończ najpierw szkołę podstawową albo dokończ odsiadywanie wyroków, wszakże to także edukacja. PRAWDA JEST TAKA ŻE PO PROSTU NIE MASZ NIC DO POWIEDZENIA !!!
Dyktatorek |
PawianiePV, jak PIS wprowadzi kretyńską taryfę pseudo-antysmogową to będzie taniej? Nie, zapłacą za to przedsiębiorcy. Zawsze tak u nas jest że doi się tych co mają, żeby nieroby miały tanio. Ma czyli ukradł, typowe myślenie pisuara.
MojaPV |
Przestań się jeden z drugim mazgaić i weź się za robotę. PS łapanie wiatru to nie jest robota ;)
Dyktatorek |
Energiewende stoi kością w oku węglarzom jak WOŚP klerowi. Tak, robotą kasiarze nazywają pójście na złodziejkę, znasz to pawianie przecież z autopsji. Pewnie sądy były niesprawiedliwe, hahaha.
TwojaPV |
P.S. ujadanie w PiS to nie robota. CO NIE PAWIAN? SKONSULTOWAŁEŚ SIĘ Z CEZAREM CZY CZEKASZ NA AUDIENCJE DALEJ JAK W UCHU PREZESA?
ElektrowniaPV |
WOŚP, ucho prezesa, PiS hahahaha :D typowe cymbały
TwojaPV |
Pawiani (PV) pomiot się rozlał po forum i śmierdzi :)
Przemo |
Proste. Pisowski 20+miliardów poszło na kiełbasę wyborczą, którą można łatwo i szybko rozdysponować wśród wdzięcznych wyborców. Niemcy podobna kwotę liczbowo w Euro (proporcjonalnie do PKB znacznie mniej) wydają na swoje wiatraczki, zasilają budżet shmita który okleil stodole fotowoltanika. Niemieckie rodziny też wzbogaca się na tej strategii jednak później, będzie to uzyskane jako efekt uboczny. Tymczasem Polak za 500+ czym prędzej kupi używanego golfa z Niemiec

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...