IRENA pokazuje, jak spadły koszty OZE

IRENA pokazuje, jak spadły koszty OZE
Dyrektor generalny IRENA Adnan Z. Amin. Fot. IRENA

Międzynarodowa Agencja Energetyki Odnawialnej opublikowała raport, w którym podsumowała dotychczasowy spadek kosztów w najpopularniejszych technologiach OZE i w którym prognozuje, jak te technologie mogą tanieć w najbliższych latach.

Międzynarodowa Agencja Energetyki Odnawialnej (International Renewable Energy Agency, IRENA) opublikowała analizę spadku kosztów technologii odnawialnych źródeł energii, zapewniając, że OZE staną się konkurencyjne cenowo w porównaniu do produkcji energii w konwencjonalnych źródłach do roku 2020.

Najtańszym źródłem energii wśród technologii OZE jest lądowa energetyka wiatrowa. IRENA wylicza, że koszt produkcji energii z lądowych farm wiatrowych spadł przeciętnie o 23 proc. w latach 2010-17, a obecnie średni koszt wytwarzania w ujęciu LCOE wynosi dla tej technologii średnio około 0,06 USD/kWh, a na przykład w USA przeciętne LCOE to ok. 0,04 USD/kWh.

REKLAMA

Dużo większy spadek kosztów we wspomnianym okresie odnotowano w przypadku technologii przemysłowych farm fotowoltaicznych, w przypadku których koszt zmalał od roku 2017 średnio o 73 proc. do poziomu 0,1 USD/kWh.

REKLAMA

Koszt produkcji energii w przypadku uruchamianych w 2017 r. elektrowni geotermalnych i biomasowych miał wynosić przeciętnie ok. 0,07 USD/kWh. Natomiast dla uruchamianych w ubiegłym roku elektrowni wodnych przeciętny koszt produkcji energii miał sięgać 0,05 USD/kWh.

IRENA zakłada, że przeciętna cena energii z wiatru na lądzie wyniesie dla projektów uruchamianych w 2020 r. około 0,05 USD/kWh, a dla dużych farm PV – 0,06 USD/kWh. W przypadku najlepszych projektów, LCOE dla farm fotowoltaicznych i wiatrowych na lądzie, uruchamianych już w przyszłym roku, ma spaść do poziomu 0,03 USD/kWh lub nawet niższego.  

Ceny za energię z tych źródeł poniżej tego poziomu były już oferowane w przeprowadzonych w ubiegłym roku aukcjach w krajach Zatoki Perskiej czy Ameryki Południowej, gdzie zbliżyły się do poziomu ok. 0,02 USD/kWh.

Wybór źródeł odnawialnych jako technologii produkcji energii elektrycznej to nie tylko decyzja wynikająca ze świadomości nt. środowiska. Teraz jest to w coraz większym stopniu inteligenta decyzja gospodarcza. Rządy na całym świecie dostrzegają ten potencjał i wdrażają strategie w zakresie niskoemisyjnej gospodarki bazującej na technologiach odnawialnych – komentuje dyrektor generalny IRENA Adnan Z. Amin. 

red. gramwzielone.pl