IRENA pokazuje, jak spadły koszty OZE

IRENA pokazuje, jak spadły koszty OZE
Dyrektor generalny IRENA Adnan Z. Amin. Fot. IRENA
REKLAMA

Międzynarodowa Agencja Energetyki Odnawialnej opublikowała raport, w którym podsumowała dotychczasowy spadek kosztów w najpopularniejszych technologiach OZE i w którym prognozuje, jak te technologie mogą tanieć w najbliższych latach.

Międzynarodowa Agencja Energetyki Odnawialnej (International Renewable Energy Agency, IRENA) opublikowała analizę spadku kosztów technologii odnawialnych źródeł energii, zapewniając, że OZE staną się konkurencyjne cenowo w porównaniu do produkcji energii w konwencjonalnych źródłach do roku 2020.

Najtańszym źródłem energii wśród technologii OZE jest lądowa energetyka wiatrowa. IRENA wylicza, że koszt produkcji energii z lądowych farm wiatrowych spadł przeciętnie o 23 proc. w latach 2010-17, a obecnie średni koszt wytwarzania w ujęciu LCOE wynosi dla tej technologii średnio około 0,06 USD/kWh, a na przykład w USA przeciętne LCOE to ok. 0,04 USD/kWh.

Dużo większy spadek kosztów we wspomnianym okresie odnotowano w przypadku technologii przemysłowych farm fotowoltaicznych, w przypadku których koszt zmalał od roku 2017 średnio o 73 proc. do poziomu 0,1 USD/kWh.

Koszt produkcji energii w przypadku uruchamianych w 2017 r. elektrowni geotermalnych i biomasowych miał wynosić przeciętnie ok. 0,07 USD/kWh. Natomiast dla uruchamianych w ubiegłym roku elektrowni wodnych przeciętny koszt produkcji energii miał sięgać 0,05 USD/kWh.

IRENA zakłada, że przeciętna cena energii z wiatru na lądzie wyniesie dla projektów uruchamianych w 2020 r. około 0,05 USD/kWh, a dla dużych farm PV – 0,06 USD/kWh. W przypadku najlepszych projektów, LCOE dla farm fotowoltaicznych i wiatrowych na lądzie, uruchamianych już w przyszłym roku, ma spaść do poziomu 0,03 USD/kWh lub nawet niższego.  

Ceny za energię z tych źródeł poniżej tego poziomu były już oferowane w przeprowadzonych w ubiegłym roku aukcjach w krajach Zatoki Perskiej czy Ameryki Południowej, gdzie zbliżyły się do poziomu ok. 0,02 USD/kWh.

Wybór źródeł odnawialnych jako technologii produkcji energii elektrycznej to nie tylko decyzja wynikająca ze świadomości nt. środowiska. Teraz jest to w coraz większym stopniu inteligenta decyzja gospodarcza. Rządy na całym świecie dostrzegają ten potencjał i wdrażają strategie w zakresie niskoemisyjnej gospodarki bazującej na technologiach odnawialnych – komentuje dyrektor generalny IRENA Adnan Z. Amin. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (13)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
ile wynosi LCOE dla wiatru w bezwietrzny dzień?
Paweł |
Tyle samo co dla elektrowni węglowej, gdy z różnych przyczyn węgiel nie dojedzie.
ElektrowniaPV |
Ile w roku mamy bezwietrznych godzin/dni a ile przypadków, że "węgiel nie dojechał"? Jaka jest zmienność w poziomie produkcji elektrowni wiatrowej a jaka elektrownie gazowej, węglowej czy biomasowej, biogazowej?
PV |
@Moja PV odpowiedź jest prosta - tyle co dla elektrowni jądrowej Tchórzewskiego za 10 czy 20 lat
MojaPV |
@PV pięknie ich zaorałeś :)
Kacper |
A co się dzieje z energetyką konwencjonalną gdy temperatura przekroczy +30 stopni przez 2 tygodnie? Temoeratura wodu chłodzącej także się podnosi i elektrownia siada bo jej produkcja spada do 70% mocy znamionowej. A jak nie ma wtedy wiatru 9bo fotowoltaiki wciąz nie mamy) to mamy w systemie 20 stopoeń zasilania jak w 2015 roku lub cenę energii na rynku bilansującym na poziomie 1500 PLn/MWh
ElektrowniaPV |
@Kacper weź przestań - ile masz takich sytuacji a ile dni bez wiatru? a słyszałeś o chłodniach?
Merk |
do Elektrownia-każda technologia ma jakieś plusy i minusy-ale cały cywilizowany świat idzie w tym kierunku-chodzi o to ,żeby logicznie to poukładać-a nie jak rządzący ciemnogród z premedytacją niszczyć wybrane technologie ,a wywyższać państwowe koncerny i geotermie szatana z Torunia.
Merk |
do Elektrownia-każda technologia ma jakieś plusy i minusy-ale cały cywilizowany świat idzie w tym kierunku-chodzi o to ,żeby logicznie to poukładać-a nie jak rządzący ciemnogród z premedytacją niszczyć wybrane technologie ,a wywyższać państwowe koncerny i geotermie szatana z Torunia.
MojaPV |
A niby co zniszczono?
Merk |
moja @-jak co zniszczono ?- czarna plus certyfikat 170 zł za MWh-a wzrost podatku do gminy o 400% -to też ok ?-zainwestuj w ten interes ,a póżniej zabieraj głos.
TwojaPV |
PawianPV inwestuje tylko w legitymacje partyjne, aby utrzymać się zawsze jak świnia przy swoim korycie.
B |
Do MojaPV, Elektrownia PV i innych postępowców z XIX wieku: nie ma najmniejszych wątpliwości, że w obecnej sytuacji elektroenergetycznej opłacalne jest tylko i wyłącznie budowanie nowych OZE zamiast węglówek, do dyskusji i wyliczeń pozostaje w jakich proporcjach źródła niestabilne czy stabilne. Węgiel podzieli los dorożek, wideo i dyskietek, i oby to się stało jak najszybciej dla dobra naszego społeczeństwa.

Giełda OZE

Grunt z dzierżawą PV

Sprzedam grunt o pow 4ha z zawartą dzierżawą farmy foto na 30 lat z rocznym przychodem, bez kosztów czytaj dalej...

TERMIKA eco line - zestaw paneli fotowoltaiczny 2,70 kW

TERMIKA ECO LINE zajmuje się projektowaniem, montażem oraz sprzedażą systemów fotowoltaicznych. Nas czytaj dalej...

sprzedam biogazownie rolniczą

Sprzedam nowoczesną i działającą biogazownię rolniczą 0,99 MW w Łagiewnikach (woj. dolnośląskie) poł czytaj dalej...

Projekty PV i FW

Wykonujemy pełną procedurę administracyjną pozwalającą na rozpoczęcie budowy farm wiatrowych i fotow czytaj dalej...