IRENA pokazuje, jak spadły koszty OZE

IRENA pokazuje, jak spadły koszty OZE
Dyrektor generalny IRENA Adnan Z. Amin. Fot. IRENA
REKLAMA

Międzynarodowa Agencja Energetyki Odnawialnej opublikowała raport, w którym podsumowała dotychczasowy spadek kosztów w najpopularniejszych technologiach OZE i w którym prognozuje, jak te technologie mogą tanieć w najbliższych latach.

Międzynarodowa Agencja Energetyki Odnawialnej (International Renewable Energy Agency, IRENA) opublikowała analizę spadku kosztów technologii odnawialnych źródeł energii, zapewniając, że OZE staną się konkurencyjne cenowo w porównaniu do produkcji energii w konwencjonalnych źródłach do roku 2020.

Najtańszym źródłem energii wśród technologii OZE jest lądowa energetyka wiatrowa. IRENA wylicza, że koszt produkcji energii z lądowych farm wiatrowych spadł przeciętnie o 23 proc. w latach 2010-17, a obecnie średni koszt wytwarzania w ujęciu LCOE wynosi dla tej technologii średnio około 0,06 USD/kWh, a na przykład w USA przeciętne LCOE to ok. 0,04 USD/kWh.

Dużo większy spadek kosztów we wspomnianym okresie odnotowano w przypadku technologii przemysłowych farm fotowoltaicznych, w przypadku których koszt zmalał od roku 2017 średnio o 73 proc. do poziomu 0,1 USD/kWh.

Koszt produkcji energii w przypadku uruchamianych w 2017 r. elektrowni geotermalnych i biomasowych miał wynosić przeciętnie ok. 0,07 USD/kWh. Natomiast dla uruchamianych w ubiegłym roku elektrowni wodnych przeciętny koszt produkcji energii miał sięgać 0,05 USD/kWh.

IRENA zakłada, że przeciętna cena energii z wiatru na lądzie wyniesie dla projektów uruchamianych w 2020 r. około 0,05 USD/kWh, a dla dużych farm PV – 0,06 USD/kWh. W przypadku najlepszych projektów, LCOE dla farm fotowoltaicznych i wiatrowych na lądzie, uruchamianych już w przyszłym roku, ma spaść do poziomu 0,03 USD/kWh lub nawet niższego.  

Ceny za energię z tych źródeł poniżej tego poziomu były już oferowane w przeprowadzonych w ubiegłym roku aukcjach w krajach Zatoki Perskiej czy Ameryki Południowej, gdzie zbliżyły się do poziomu ok. 0,02 USD/kWh.

Wybór źródeł odnawialnych jako technologii produkcji energii elektrycznej to nie tylko decyzja wynikająca ze świadomości nt. środowiska. Teraz jest to w coraz większym stopniu inteligenta decyzja gospodarcza. Rządy na całym świecie dostrzegają ten potencjał i wdrażają strategie w zakresie niskoemisyjnej gospodarki bazującej na technologiach odnawialnych – komentuje dyrektor generalny IRENA Adnan Z. Amin. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (13)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
ile wynosi LCOE dla wiatru w bezwietrzny dzień?
Paweł |
Tyle samo co dla elektrowni węglowej, gdy z różnych przyczyn węgiel nie dojedzie.
ElektrowniaPV |
Ile w roku mamy bezwietrznych godzin/dni a ile przypadków, że "węgiel nie dojechał"? Jaka jest zmienność w poziomie produkcji elektrowni wiatrowej a jaka elektrownie gazowej, węglowej czy biomasowej, biogazowej?
PV |
@Moja PV odpowiedź jest prosta - tyle co dla elektrowni jądrowej Tchórzewskiego za 10 czy 20 lat
MojaPV |
@PV pięknie ich zaorałeś :)
Kacper |
A co się dzieje z energetyką konwencjonalną gdy temperatura przekroczy +30 stopni przez 2 tygodnie? Temoeratura wodu chłodzącej także się podnosi i elektrownia siada bo jej produkcja spada do 70% mocy znamionowej. A jak nie ma wtedy wiatru 9bo fotowoltaiki wciąz nie mamy) to mamy w systemie 20 stopoeń zasilania jak w 2015 roku lub cenę energii na rynku bilansującym na poziomie 1500 PLn/MWh
ElektrowniaPV |
@Kacper weź przestań - ile masz takich sytuacji a ile dni bez wiatru? a słyszałeś o chłodniach?
Merk |
do Elektrownia-każda technologia ma jakieś plusy i minusy-ale cały cywilizowany świat idzie w tym kierunku-chodzi o to ,żeby logicznie to poukładać-a nie jak rządzący ciemnogród z premedytacją niszczyć wybrane technologie ,a wywyższać państwowe koncerny i geotermie szatana z Torunia.
Merk |
do Elektrownia-każda technologia ma jakieś plusy i minusy-ale cały cywilizowany świat idzie w tym kierunku-chodzi o to ,żeby logicznie to poukładać-a nie jak rządzący ciemnogród z premedytacją niszczyć wybrane technologie ,a wywyższać państwowe koncerny i geotermie szatana z Torunia.
MojaPV |
A niby co zniszczono?
Merk |
moja @-jak co zniszczono ?- czarna plus certyfikat 170 zł za MWh-a wzrost podatku do gminy o 400% -to też ok ?-zainwestuj w ten interes ,a póżniej zabieraj głos.
TwojaPV |
PawianPV inwestuje tylko w legitymacje partyjne, aby utrzymać się zawsze jak świnia przy swoim korycie.
B |
Do MojaPV, Elektrownia PV i innych postępowców z XIX wieku: nie ma najmniejszych wątpliwości, że w obecnej sytuacji elektroenergetycznej opłacalne jest tylko i wyłącznie budowanie nowych OZE zamiast węglówek, do dyskusji i wyliczeń pozostaje w jakich proporcjach źródła niestabilne czy stabilne. Węgiel podzieli los dorożek, wideo i dyskietek, i oby to się stało jak najszybciej dla dobra naszego społeczeństwa.

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...