Szkołę w Jastrzębiu-Zdroju ogrzeje metan z kopalni

Szkołę w Jastrzębiu-Zdroju ogrzeje metan z kopalni
Fot. Urząd Miasta w Jastrzębiu-Zdroju
REKLAMA

Metan jako źródło energii cieplnej zasili jedną ze szkół podstawowych w Jastrzębiu-Zdroju. To efekt porozumienia podpisanego przez miasto z Jastrzębską Spółką Węglową.

Jak informuje Jastrzębska Spółka Węglowa, najważniejsze prace zmierzające do uruchomienia instalacji grzewczej zostaną przeprowadzone podczas ferii zimowych. Istniejąca instalacja zostanie przystosowana tak, aby mogła być zasilana gazem.

Sposób pozyskiwania gazu i transportowania go do szkoły będzie dosyć prosty. Jastrzębska Spółka Węglowa zbuduje infrastrukturę, która umożliwi wykorzystanie gazu z mobilnych wiązek butli. Odbędzie się to poprzez zabudowę dystrybutora dwuwężowego umożliwiającego swobodne podłączenie i zabudowę urządzenia pozwalającego na załadunek i rozładunek butli z gazem.

Transport będzie odbywał się przy wykorzystaniu dwóch mobilnych wiązek butli, o łącznej pojemności wiązki 390 normalnych m3 na specjalnie oznaczonym pojeździe, który będzie propagował ideę „Zielone JSW”.

–­ Cieszę się, że mieszkańcy dostaną gotowy produkt, który doskonale wpisuje się w strategię zarówno Jastrzębskiej Spółki Węglowej, jak i miasta Jastrzębie-Zdrój. Chodzi o ekologiczne źródło energii, a takim niewątpliwie jest metan – komentuje Artur Dyczko, zastępca prezesa zarządu ds. strategii i rozwoju.

Podpisane porozumienie zakłada również współpracę w sprawie dostarczania metanu także na potrzeby innych miejskich budynków.

W ubiegłym tygodniu JSW podpisała list intencyjny dotyczący programu Geo-Metan, którego  celem jest jest rozwijanie i udoskonalanie krajowych technologii poszukiwania i wydobycia metanu z pokładów węgla przed rozpoczęciem eksploatacji górniczej. Sygnatariuszami porozumienia są również Tauron, PGNiG oraz PGG.

Jastrzębska Spółka Węglowa jest również uczestnikiem utworzonego w ubiegłym roku „Klastra Energii Górniczo-Rolniczej Gminy Gierałtowice”, w który zaangażowane są również Instytut Projektów i Analiz, Krajowa Agencja Poszanowania Energii oraz spółka Control Process jako koordynator klastra.

W planach klastra jest m.in. budowa elektrowni fotowoltaicznych, biogazowni, magazynów energii oraz infrastruktury do ładowania samochodów elektrycznych, ale również źródeł kogeneracyjnych bazujących na metanie odzyskiwanym z kopalń.

W kwietniu ubiegłego roku gmina Gierałtowice zawarła porozumienie z Jastrzębską Spółką Węglową, którego celem jest uruchomienie dostaw metanu odzyskiwanego z kopalni Budryk, z którego śląska gmina chce produkować energię elektryczną i cieplną. JSW zobowiązało się dostarczać gminie 10 metrów sześciennych metanu na minutę. Część metanu ze swoich kopalń JSW wykorzystuję już we własnych instalacjach kogeneracyjnych.

Energia uzyskana z metanu ma w pierwszej kolejności zasilić budynki użyteczności publicznej w Chudowie i Paniówkach.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
obserwator |
1m3 gazu ziemnego to ok 10kWh energii. 10 m3 na minutę to 600 m3 na godzinę czyli ok 6MWh. Licząc samą sprawność generacji prądu (ok 40% - drugie tyle w generacji ciepła) takie źródło może zasilać generator elektryczny o mocy wyjściowej ok 2,4 MWe. Czy aby Autorowi tej wiadomości nie pomyliły się liczby albo jednostki?

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...