W pierwszych trzech kwartałach 2017 r. przybyło w Polsce ponad 9 tys. prosumentów

W pierwszych trzech kwartałach 2017 r. przybyło w Polsce ponad 9 tys. prosumentów
Fot. Soltech Energy
REKLAMA

Energetyka prosumencka to obecnie najaktywniejszy obszar jeśli chodzi o inwestycje w odnawialne źródła energii w Polsce. Potwierdzają to dane za III kwartał 2017 r. zebrane od największych operatorów systemów dystrybucyjnych, do których sieci przyłączają się prosumenci.

Jak wynika z danych zebranych przez portal Gramwzielone.pl, w trzecim kwartale 2017 r. w sieci pięciu największych operatorów systemów dystrybucyjnych pojawiło się 3898 mikroinstalacji OZE o łącznej mocy ok. 22,66 MW. To wynik porównywalny do odnotowanego we wcześniejszym kwartale oraz w analogicznym okresie roku 2016.

W drugim kwartale 2017 roku w Polsce przybyły 3216 mikroinstalacje o łącznej mocy 21,571 MW, w tym ok. 1,17 tys. zostało podłączonych do sieci Taurona Dystrybucji, ok. 900 przyłączyła PGE Dystrybucja, niemal 670 przyłączyła Energa Operator, a niewiele ponad 450 – Enea Operator. Natomiast w trzecim kwartale 2016 r. w sieci pięciu największych OSD pojawiły się 3353 mikroinstalacje o łącznej mocy ok. 21,477 MW.

W trzecim kwartale ubiegłego roku wśród największych operatorów systemów dystrybucyjnych najwięcej mikroinstalacji przyłączyły PGE Dystrybucja oraz Tauron Dystrybucja. Obaj operatorzy przyłączyli po około 1,3 tys. mikroinstalacji o mocy odpowiednio 7,45 MW oraz 7,1 MW. Energa Operator przyłączyła 616 mikroinstalacji o mocy 3,68 MW, Enea Operator wykonała 572 przyłączenia mikroinstalaji o mocy 3,92 MW, a w sieci działającego na terenie Warszawy i okolic operatora innogy Stoen Operator pojawiły się 83 mikroinstalacje o mocy 0,514 MW.

Z danych za pierwsze trzy kwartały 2017 r., które najwięksi operatorzy systemu dystrybucyjnego w kraju przekazywali portalowi Gramwzielone.pl, wynika, że w tym czasie w Polsce przybyło około 9,12 tys. prosumentów, a łączna moc posiadanych przez nich mikroinstalacji wynosi 59,1 MW.

Na razie czekamy jeszcze na dane dotyczące przyłączeń mikroinstalacji za ostatni kwartał 2017 r., jednak mając na uwadze, że ten kwartał jest z reguły gorszy niż kwartały II i III jeśli chodzi o aktywność inwestycyjną, można założyć, że segment energetyki prosumenckiej odnotuje nieco gorszy wynik jeśli chodzi o łączną ilość i moc przyłączonych mikroinstalacji niż w roku wcześniejszym.

W całym 2016 r. w sieci pięciu największych OSD pojawiło się około 14,87 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy ok. 91,3 MW.  Wcześniej, na koniec 2015 r. w Polsce działało około 4,45 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy 32,05 MW.

Oznacza to, że na koniec trzeciego kwartału 2017 r. łączna liczba prosumentów w Polsce, którzy eksploatują mikroinstalacje OZE o mocy do 40 kW, wynosiła niemal 28,5 tys., a potencjał należących do nich instalacji wynosił ok. 182,5 MW.

Niemal wyłącznie zainstalowany potencjał mikroinstalacji OZE w naszym kraju stanowi technologia fotowoltaiczna. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
kaja |
to dzięki tej niedobrej uni która daje dotacje - bo rząd nie pomaga nic ( zabiera całość vatu wprowadza opłaty stałe od mocy - co tylko zniechęca do oczczędzania )
kaja |
to dzięki tej niedobrej uni która daje dotacje - bo rząd nie pomaga nic ( zabiera całość vatu wprowadza opłaty stałe od mocy - co tylko zniechęca do oczczędzania )
TT |
@kaja- bez podniety, każde euro dotacji kosztuje nas wszystkich podatników 1,10 Euro do kasy unii. I jeśli przy projektach społecznie uzasadnionych jest do zaakceptowania to w przypadku gospodarki dotacje UE to działania zaburzające zasady uczciwej konkurencji i tyle.
EcoSolar.pl |
@kaja Wszelkie dotacje są niekorzystne dla wolnego rynku i powodują powstawanie grup interesu specjalizujących się tylko i wyłącznie w wyłudzaniu dotacji poprzez działania korupcyjne na czym tracą wszyscy. Poza tym prawdą jest to co napisał @TT - nic dodać nic ująć. Dotować trzeba te sektory gdzie jest problem. Np. wyeliminować tradycyjne ogrzewanie w piecach, tak abyśmy nie umierali w Polsce na raka z powodu zanieczyszczenia powietrza.
TTTT |
"wyeliminować tradycyjne ogrzewanie w piecach, tak abyśmy nie umierali w Polsce na raka z powodu zanieczyszczenia powietrza. " A czym to zastąpić ? Solarami ? Bez spalania paliw kopalnych się po prostu nie da .... ale fakt że wiele osób palić nie umie.

Giełda OZE

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Last minute dla tegorocznych aukcji PV / wiatr na kredyt 0%

Do godziny 16:00 dnia 21.11.2018 proszę Developerów PV i Wiatru o kontakt w celu aplikowania o kredy czytaj dalej...

Preferencyjne kredyty na budowę biogazowni rolniczych

Katana Konsulting zaprasza inwestorów w biogazownie do aplikowania o pożyczki preferencyjne w wysoko czytaj dalej...

Linia do produkcji pelletu 2018

Linia do produkcji pelletu z trociny o wydajności 1 t/h Rok produkcji 2018 Linia składa się z: czytaj dalej...