PGE zwiększy produktywność hydroelektrowni Dębe

PGE zwiększy produktywność hydroelektrowni Dębe
Elektrownia wodna Dębe. Fot. PGE Energia Odnawialna
REKLAMA

PGE Energia Odnawialna zmodernizuje jedną ze swoich elektrowni wodnych, znacząco podnosząc jej produktywność. Chodzi o obiekt na stopniu wodnym piętrzącym wodę w Jeziorze Zegrzyńskim, w województwie mazowieckim, w miejscowości Dębe.

Rozpoczęcie kompleksowej modernizacji Elektrowni Wodnej Dębe PGE Energia Odnawialna S.A. planuje w drugiej połowie br. Modernizacja obiektu działającego od 1963 r. obejmie wymianę wyposażenia technologicznego w tym hydrozespołów wraz z układami sterowania i automatyki, a także instalacji elektrycznej oraz odwodnienia.

Prace mają potrwać do końca 2022 r., a po ich zakończeniu produkcja energii elektrycznej w elektrowni powinna wzrosnąć aż o 17 proc., do poziomu ok. 120 GWh/rok.

Budynek elektrowni stanowi element budowli piętrzącej wodę. Jego część podziemna składa się z dwóch bloków żelbetowych, a w każdym z nich zamontowane zostały dwa hydrozespoły z turbinami Kaplana o średnicy wirnika 4,8 m, sprzężone z generatorami o mocy 6,25 MVA każdy. W części nadziemnej znajduje się hala maszyn z pomieszczeniami technologicznymi, nastawnią, rozdzielnią niskiego napięcia oraz halą montażową.

Elektrownia połączona jest z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym pięcioma liniami o napięciu 110 kV poprzez dwa transformatory blokowe o mocy 16 MVA każdy, a jej moc zainstalowana wynosi 20 MW i jest osiągana przy spadzie 5,7 m i przełyku instalowanym turbin 428 m3/s.

W wyniku modernizacji zostanie scentralizowana i zautomatyzowana obsługa urządzeń elektrycznych i mechanicznych. Modernizacja zakłada ponadto poprawę warunków ochrony środowiska. Zminimalizowane zostanie użycie ropopochodnych środków smarnych na rzecz materiałów biodegradowalnych.

PGE Energia Odnawialna zapewnia, że realizacja inwestycji daje gwarancję bezawaryjnej pracy elektrowni przez kolejne minimum 40 lat, zapewniając najwyższą dyspozycyjność i niezawodność pracy, poprawę ergonomii obsługi oraz zmniejszenie zagrożenia pożarowego.

Należąca do grupy PGE spółka administruje 36 elektrowniami wodnymi, 11 farmami wiatrowymi oraz jedną farmą fotowoltaiczną o mocy 600 kW zlokalizowaną na górze Żar w powiecie żywieckim. Łączna moc zainstalowana wszystkich instalacji OZE w PGE EO wynosi 1 955 MW.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Projekty PV do 1 MW

Sprzedam 2 projekty PV do 1 MW każdy z warunkami przyłączeniowymi. Projekty budowlane w trakcie real czytaj dalej...

Praca dla ekipy monterskiej w Holandii

Witam, Poszukujemy ekipy monterskiej/firmy do pracy przy instalacjach PV na terenie Holandii. czytaj dalej...

Poszukuje 1x generator V902MW do demontazu oraz lopaty do V 39

Poszukuje pilnie lopat do turbiny Vestas V39 ,Gamesa G58 oraz uzywanej turbiny V 90 2MW do demontazu czytaj dalej...

Okazja sprzedam projekt farmy wiatrowej 9MW z wszystkimi pozwoleniami i wykonanym wyprowadzeniem mocy w stacji GPZ

Witam mam do sprzedania spółkę celową z projektem farmy wiatrowej 9MW - 3 Vestasy V112_3MW na wieża czytaj dalej...