PGE zwiększy produktywność hydroelektrowni Dębe

PGE zwiększy produktywność hydroelektrowni Dębe
Elektrownia wodna Dębe. Fot. PGE Energia Odnawialna
REKLAMA

PGE Energia Odnawialna zmodernizuje jedną ze swoich elektrowni wodnych, znacząco podnosząc jej produktywność. Chodzi o obiekt na stopniu wodnym piętrzącym wodę w Jeziorze Zegrzyńskim, w województwie mazowieckim, w miejscowości Dębe.

Rozpoczęcie kompleksowej modernizacji Elektrowni Wodnej Dębe PGE Energia Odnawialna S.A. planuje w drugiej połowie br. Modernizacja obiektu działającego od 1963 r. obejmie wymianę wyposażenia technologicznego w tym hydrozespołów wraz z układami sterowania i automatyki, a także instalacji elektrycznej oraz odwodnienia.

Prace mają potrwać do końca 2022 r., a po ich zakończeniu produkcja energii elektrycznej w elektrowni powinna wzrosnąć aż o 17 proc., do poziomu ok. 120 GWh/rok.

Budynek elektrowni stanowi element budowli piętrzącej wodę. Jego część podziemna składa się z dwóch bloków żelbetowych, a w każdym z nich zamontowane zostały dwa hydrozespoły z turbinami Kaplana o średnicy wirnika 4,8 m, sprzężone z generatorami o mocy 6,25 MVA każdy. W części nadziemnej znajduje się hala maszyn z pomieszczeniami technologicznymi, nastawnią, rozdzielnią niskiego napięcia oraz halą montażową.

Elektrownia połączona jest z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym pięcioma liniami o napięciu 110 kV poprzez dwa transformatory blokowe o mocy 16 MVA każdy, a jej moc zainstalowana wynosi 20 MW i jest osiągana przy spadzie 5,7 m i przełyku instalowanym turbin 428 m3/s.

W wyniku modernizacji zostanie scentralizowana i zautomatyzowana obsługa urządzeń elektrycznych i mechanicznych. Modernizacja zakłada ponadto poprawę warunków ochrony środowiska. Zminimalizowane zostanie użycie ropopochodnych środków smarnych na rzecz materiałów biodegradowalnych.

PGE Energia Odnawialna zapewnia, że realizacja inwestycji daje gwarancję bezawaryjnej pracy elektrowni przez kolejne minimum 40 lat, zapewniając najwyższą dyspozycyjność i niezawodność pracy, poprawę ergonomii obsługi oraz zmniejszenie zagrożenia pożarowego.

Należąca do grupy PGE spółka administruje 36 elektrowniami wodnymi, 11 farmami wiatrowymi oraz jedną farmą fotowoltaiczną o mocy 600 kW zlokalizowaną na górze Żar w powiecie żywieckim. Łączna moc zainstalowana wszystkich instalacji OZE w PGE EO wynosi 1 955 MW.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...