Rekonstrukcja rządu: Emilewicz dostanie ministerstwo, Szyszko na wylocie

Rekonstrukcja rządu: Emilewicz dostanie ministerstwo, Szyszko na wylocie
Mateusz Morawiecki. Fot. KPRM, flickr cc
REKLAMA

Brak zmian w Ministerstwie Energii, zmiany w resorcie środowiska, stanowisko ministra dla Jadwigi Emilewicz, która jako wiceminister rozwoju kierowała rządowymi działaniami w obszarze walki ze smogiem i rozwoju elektromobilności. To kluczowe dla obszaru energii i środowiska decyzje premiera Morawieckiego w ramach przeprowadzonej dzisiaj rekonstrukcji rządu.

Mimo dyskusyjnych sukcesów ministra Tchórzewskiego premier najwyraźniej ma do niego spore zaufanie. Resort energii ominęły zmiany, które dzisiaj nastąpiły w rządzie Mateusza Morawieckiego.

W gabinecie Morawieckiego powstanie nowy resort przedsiębiorczości i technologii, którym pokieruje dotychczasowa wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Emilewicz to twarz rządu w obszarze walki ze smogiem i rozwoju elektrycznej mobilności. Można spodziewać się, że w tym drugim przypadku jej resort będzie mocno wspierał działania z zakresu rozwoju elektrycznych pojazdów, które w Ministerstwie Energii nadzoruje wiceszef tego resortu Michał Kurtyka.

Emilewicz z pewnością będzie wspierać także antysmogowe działania rządu, które premier Mateusz Morawiecki nakreślił jako swój priorytet.

Ważna zmiana w kontekście środowiska i polityki klimatycznej to odwołanie ministra Jana Szyszki.

Minister Szyszko zapisał się w czasie dwóch lat kierowania resortem środowiska wojowaniem z unijną polityką klimatyczną. Z drugiej strony przedstawiał Polskę jako lidera w ograniczaniu emisji CO2 i zapisywał jako swój sukces autorską ideę „leśnych gospodarstw węglowych”, dzięki którym Polska miała ograniczać emisje CO2 i realizować postanowienia Porozumienia Klimatycznego.

W kontekście środowiska i OZE na konto ministra Szyszki wpisuje się również rewolucja w wojewódzkich funduszach ochrony środowiska, które są kluczowym elementem krajowego systemu finansowania inwestycji proekoligiczncych. Po zmianach zainspirowanych przez resort Szyszki kontrolę nad funduszami de facto zyskał rząd, a straciły ją samorządy poszczególnych województw.

W zakresie OZE minister Szyszko mocno artykułował potrzebę rozwoju źródeł geotermalnych, co skutkowało m.in. organizacją przez NFOŚiGW konkursów na unijne dofinansowanie dedykowane geotermii.

Teraz zadania ministra Szyszki przejmie Henryk Kowalczyk, z wykształcenia matematyk, pełniący w rządzie Beaty Szydło funkcję przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów, a wcześniej, w latach 2006-2007 sekretarz stanu w resorcie rolnictwa w rządzie PiS.

Jednym z kluczowych zadań nowego ministra środowiska będzie organizacja przyszłorocznego szczytu klimatycznego ONZ, który odbędzie się w Katowicach i podczas którego Polska będzie musiała bronić dotychczasowych „sukcesów” w ograniczaniu emisji CO2 i przeciwstawić się wizerunkowi naszego kraju jako jednego z największych hamulcowych międzynarodowych działań proklimatycznych.

Bez ministerstwa ds. smogu

W ostatnich tygodniach w mediach pojawiły się informacje, że w nowym rządzie pojawi się nowe ministerstwo ds. walki ze smogiem, z którym łączona była osoba Piotra Woźnego, b. doradcy Mateusza Morawieckiego w resorcie rozwoju.

W ramach rekonstrukcji rządu premier Morawiecki nie zdecydował się jednak na tak mocny, antysmogowy akcent, a sprawami walki ze smogiem będzie zajmować się nadal kilku ministrów – w tym nowi jak Henryk Kowalczyk, czy dotychczasowi jak minister energii Krzysztof Tchórzewski mający na razie na koncie w tym obszarze mocno dyskusyjny „sukces” w postaci przeforsowania nowej, nocnej taryfy na ogrzewanie elektryczne, a także niespełnioną od wielu miesięcy obietnicę wprowadzenia nowych norm dla paliw wykorzystywanych w domowych piecach. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (12)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
obiektywizm godny Urbana
MojaPV |
Włącz TVP tam znajdziesz prawdę
TwojaPV |
Chwała Bogu, Szyszki do lasu.
sol |
Szyszko z wozu, koniom lżej.
SPS |
@MojaPV: przedstaw "swoją wersję"! ;o)
zwęglona zielona pyra |
Bicie piany, a cała Polską rządzi ten co za nic nie odpowiada
zwęglona zielona pyra |
MojaPV | 2018-01-09 14:27:46 Włącz TVP tam znajdziesz prawdę Usunięta z listy programów(:-)))))))))))))))))))
IXI |
@zwęglona zielona pyra - masz obsesję na punkcie Kaczyńskiego jak ci z PO czy od Swetru? A co to szkodzi, że ów sobie siedzi i zawija w sreberka? Gdy brak realnego programu dla wyborców i argumentów, to pozostaje jedynie atak personalny i straszenie Kaczyńskim.
alladyn-solar-batt |
Do IXI: pyra napisał co to szkodzi: ,,za nic nie odpowiada". Zasadą rządów prawa na całym świecie jest rządzisz=odpowiadasz. Kiedy jest odmiennie, mamy do czynienia z anarchią i demoralizacją przyszłych pokoleń za pomocą takiego pseudo wzorca. To tak szkodzi. Osobiście jestem zdumiony, że akurat Tobie trzeba takie dziedziny tłumaczyć, ale skoro jest taka potrzeba - to proszę uprzejmie.
alladyn-solar-batt |
Do IXI: w uzupełnieniu - nawet zwykły szeregowy pracownik w zakresie swych obowiązków ma odpowiedzialność. Ten człowiek osiągnął perfekcję w unikaniu odpowiedzialności (a sporo ma za pazurami) oraz co gorsze - pokazuje jako wzorzec wysłuchiwanie się innymi. Brak jaj. Ale oczywiście mamy wolny kraj i niektórym to odpowiada.
Polak |
Jak taki jesteś dobry to proszę do rządu .
EkspertOZE |
@Polak, do tego Rządu profesjonalnych i normalnych ludzi to by trzeba wołami ciągnąć. A i tak nie wiem czy by się dali zaciągnąć... Myśle, że Alladyn zdecydowanie lepiej poradziłby sobie z resortem Energii niż Tchórzewski z Piotrowskim, tyle że Alladyn jest za mądry by się tam pchać. Mnie też tam nie znajdą, choć zapraszano mnie już na Wiejską. Tylko po co ja tam?, oni przecież nie słuchają tylko kiwają głowami robią mądre miny.. i tak robią swoje. Nie z mądrymi ludźmi taką szopkę robić.... poczekamy, jeszcze się przydamy Polsce:)

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...