Świdwiński klaster OZE: biogazownie, PV i magazyny energii

Świdwiński klaster OZE: biogazownie, PV i magazyny energii
Biogazownia rolnicza w Brzeżnie. Foto. Polskie Stowarzyszenie Producentów Biogazu Rolniczego
REKLAMA

Na terenie położonego w woj. zachodniopomorskim powiatu świdwińskiego działalność rozpoczyna klaster energii. Jeśli zaplanowane działania znajdą odzwierciedlenie w zrealizowanych instalacjach, wkrótce powiat świdwiński może być w dużej mierze zasilany energię produkowaną na jego terenie.

Świdwiński Klaster Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej, bo tak brzmi jego pełna nazwa, powstał pod koniec III kwartału ubiegłego roku. Jego twórcy zapewniają, że to największy klaster na terenie województwa pomorskiego.

W jego skład wchodzą jednostki samorządu terytorialnego: powiat śŚwidwiński, gmina wiejska Świdwin, gmina Brzeżno, gmina Sławoborze, spółki Wind Grupa ADJ sp. z o.o., Biogazownia Brzeżno Sp. z o.o., a także jednostka naukowo-badawcza Poltegor Instytut I.G.O.

Głównymi jednostkami wytwórczymi klastra mają być dwie biogazownie rolnicze w połączeniu z fotowoltaiką. Nadwyżki energii będą gromadzone w lokalnych magazynach energii i mogą zasilać lokalny transport elektryczny.

Biogazownia rolnicza ma powstać w gminie Sławoborze, jej moc wyniesie 0,8 MW, a substratem będzie lokalna biomasa pochodzenia rolniczego.

Inwestycja uzyskała potwierdzenie częściowego dofinansowania ze środków WFOŚIGW w Szczecinie. Pozostałe finansowanie ma pochodzić ze środków własnych inwestora – firmy Wind Grupa ADJ, a także z unijnych funduszy z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Zachodniopomorskiego w ramach działania 2.10.

Zakładany termin realizacji biogazowni to przełom 2018  i 2019 r. Jej uruchomienie uzależnione jest jednak od rozstrzygnięcia konkursu w ramach zachodniopomorskiego RPO, co powinno nastąpić w najbliższych tygodniach.

W kontekście tej biogazowni spółka Wind Grupa ADJ informuje o planach pozyskania dofinansowania na budowę lokalnej sieci ciepłowniczej, która zasili w ciepło wieś Sławoborze. Budowa tej sieci jest jednak uzależniona od pozyskania dofinansowania z WFOŚiGW w Szczecinie.

Energia elektryczna ma natomiast trafiać do sieci dystrybucyjnej spółki Enea Operator, a inwestor liczy na rozliczanie sprzedaży w ramach systemu aukcyjnego.

Na terenie klastra działa już zresztą biogazownia rolnicza, którą w Brzeżnie na przełomie 2014 i 2015 r. uruchomiła spółka Biogazownia Brzeżno Sp. z o.o. i która może również stać się elementem lojalnego systemu energetycznego. Moc elektryczna tej instalacji wynosi również 0,8 MW.

Instalacje fotowoltaiczne mają powstać w pierwszej kolejności na budynkach użyteczności publicznej należących do powiatu świdwińskiego. Odbiorcą energii mają być budynki zarządzane przez lokalny samorząd.

Bezpośrednim obszarem oddziaływania projektu ma być powiat świdwiński, a odpowiednie zapisy wprowadzono w tym celu w planie gospodarki niskoemisyjnej.

Twórcy klastra deklarują wykorzystanie części produkowanej energii elektrycznej do zasilenia niskoemisyjnego transportu publicznego, na którego rozwój chcą pozyskać dofinansowanie z unijnych programów operacyjnych „Inteligentny Rozwój” oraz „Infrastruktura i Środowisko”.

W ramach klastra przewiduje się również uruchomienie magazynów energii, których właścicielem mają być uczestniczące w klastrze jednostki samorządowe. Również w tym celu twórcy klastra chcą pozyskać dofinansowanie ze wspomnianych unijnych programów operacyjnych. 

Obecnie twórcy klastra ubiegają się o przyznanie im przez Ministerstwo Energii statusu Certyfikat Pilotażowego Klastra Energii, co powinno otworzyć drogę do nowych programów, z których świdwiński klaster mógłby otrzymać środki na wdrożenie lokalnego systemu energetycznego.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Amator |
Mam pytanie: czy do tego typu działalności nie będzie potrzebna koncesja na OEE?
Master |
Wszędzie dotacje, jaki to ma sens?

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...