M. Šefčovič o priorytetach KE ws. pakietu zimowego

M. Šefčovič o priorytetach KE ws. pakietu zimowego
Maroš Šefčovič. Fot. Komisja Europejska
REKLAMA

W ostatnim czasie przyspieszają prace nad finalną wersją nowych regulacji dla rynku energetycznego w Unii Europejskiej w perspektywie 2020-2030. Jak widzi ich finalny kształt unijny komisarz ds. unii energetycznej Maroš Šefčovič?

W wywiadzie dla „Energy Post” Słowak odpowiedzialny w Brukseli za wdrożenie tzw. pakietu zimowego, czyli zbioru regulacji dla unijnego rynku energetycznego do roku 2030, informuje, że w przyszłym miesiącu prace nad tym obszarem wejdą w fazę tzw. trilogu, czyli uzgadniania stanowisk między Komisją Europejską, Parlamentem Europejskim i państwami UE-28, które swoje stanowiska w tym obszarze wypracowały podczas grudniowego posiedzenia unijnych ministrów ds. energetyki.

Ministrowie z państw UE opowiedzieli się wówczas m.in. za utrzymaniem celu OZE na rok 2030 na poziomie 27 proc., czyli na takim samym, który wskazali szefowie rządów UE podczas Rady Europejskiej w październiku 2014 r.

To jednak cel niższy od obecnej propozycji Komisji Europejskiej, która zmieniła swoje stanowisko, odchodząc od postulowanych wcześniej 27 proc. w kierunku 30 proc. Maroš Šefčovič informując kilka tygodni temu o zmianie stanowiska KE w tym zakresie, uzasadniał, że wobec ostatnich spadków kosztów technologii odnawialnych realizacja celu 30 proc. do roku 2030 będzie kosztować mniej więcej tyle samo, ile przyjęte wcześniej 27 proc

Ponadto, w ostatnich miesiącach za jeszcze ambitniejszym celem opowiedziały się kluczowe komisje Parlamentu Europejskiego, postulując poziom nawet 35 proc.

– Chcę, abyśmy przed następnymi wyborami europejskimi w roku 2019 mogli powiedzieć, że mamy nowy pakiet regulacji, który będzie oznaczać najbardziej szeroką i głęboką transformację systemu energetycznego w Europie od czasu rewolucji przemysłowej – mówi w rozmowie z „Energy Post” Maroš Šefčovič.

Słowak podkreśla też kluczowe obszary dla nowej wizji rynku energetycznego, które ma forsować Komisja Europejska.

– Odejście od paliw kopalnych, wykorzystanie źródeł odnawialnych, nacisk na energetykę rozproszoną, a także rezygnacja ze sztywnych, scentralizowanych struktur i postawienie na cyfrowe i inteligentne sieci, czyniąc je podstawą nowoczesnej gospodarki w Europie – wylicza unijny komisarz.

Mimo, że nowe cele OZE na rok 2030 mają być wiążące jedynie na poziomie wspólnoty, a nie poszczególnych krajów UE, co może poddawać w wątpliwość skuteczność nowej strategii w obszarze produkcji zielonej energii, Maroš Šefčovič wyraża przekonanie, że wyznaczone cele zostaną osiągnięte.

– Osobiście uważam, że osiągniemy cele na 2030 r., szczególnie w zakresie OZE. W każdym tygodniu pojawia się informacja potwierdzająca, że energia odnawialna tanieje. To dzieje się tak szybko, że całkowicie zmieniliśmy nasze modelowanie. Uważam, że dynamika będzie jeszcze większa, ponieważ jesteśmy w punkcie krytycznym krzywej rozwoju – zapewnia.

Wizję Komisji Europejskiej w zakresie transformacji energetycznej mogą jednak pokrzyżować interesy poszczególnych krajów UE, co potwierdziło stanowisko, które w ramach Rady Unii Europejskiej wypracowali w ubiegłym miesiącu unijni ministrowie ds. energii, nie wspierając bardziej ambitnego podejścia w kwestii transformacji energetycznej.

Mówiąc o negocjacjach z poszczególnymi państwami, które Komisja Europejska będzie teraz prowadzić w celu wypracowania ostatecznego kształtu pakietu zimowego, Maroš Šefčovič zapewnia na łamach „Energy Post”, że jest przekonany o tym, jak ważne będzie skupienie się na priorytetach do ostatniego momentu negocjacji i naciskanie na jak najlepszy rezultat.

– Jestem przekonany, że kolejna dekada przesądzi o tym, kto będzie globalnym liderem kolejnej rewolucji przemysłowej. (…) Jeśli zrobimy to dobrze – i zrobię wszystko, aby tak się stało – kolejna dekada może być bardzo mocną dekadą dla Europy. Będziemy odnosić korzyści z wczesnego wejścia w ten obszar i z wszystkich inwestycji wspierających transformacje energetyczną i odnawialne źródła energii. To, co teraz robimy, zdecyduje o miejscu Europy na geopolitycznej mapie w tym stuleciu – zapewnia w rozmowie z „Energy Post” słowacki komisarz UE. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...