M. Šefčovič o priorytetach KE ws. pakietu zimowego

M. Šefčovič o priorytetach KE ws. pakietu zimowego
Maroš Šefčovič. Fot. Komisja Europejska
REKLAMA

W ostatnim czasie przyspieszają prace nad finalną wersją nowych regulacji dla rynku energetycznego w Unii Europejskiej w perspektywie 2020-2030. Jak widzi ich finalny kształt unijny komisarz ds. unii energetycznej Maroš Šefčovič?

W wywiadzie dla „Energy Post” Słowak odpowiedzialny w Brukseli za wdrożenie tzw. pakietu zimowego, czyli zbioru regulacji dla unijnego rynku energetycznego do roku 2030, informuje, że w przyszłym miesiącu prace nad tym obszarem wejdą w fazę tzw. trilogu, czyli uzgadniania stanowisk między Komisją Europejską, Parlamentem Europejskim i państwami UE-28, które swoje stanowiska w tym obszarze wypracowały podczas grudniowego posiedzenia unijnych ministrów ds. energetyki.

Ministrowie z państw UE opowiedzieli się wówczas m.in. za utrzymaniem celu OZE na rok 2030 na poziomie 27 proc., czyli na takim samym, który wskazali szefowie rządów UE podczas Rady Europejskiej w październiku 2014 r.

To jednak cel niższy od obecnej propozycji Komisji Europejskiej, która zmieniła swoje stanowisko, odchodząc od postulowanych wcześniej 27 proc. w kierunku 30 proc. Maroš Šefčovič informując kilka tygodni temu o zmianie stanowiska KE w tym zakresie, uzasadniał, że wobec ostatnich spadków kosztów technologii odnawialnych realizacja celu 30 proc. do roku 2030 będzie kosztować mniej więcej tyle samo, ile przyjęte wcześniej 27 proc

Ponadto, w ostatnich miesiącach za jeszcze ambitniejszym celem opowiedziały się kluczowe komisje Parlamentu Europejskiego, postulując poziom nawet 35 proc.

– Chcę, abyśmy przed następnymi wyborami europejskimi w roku 2019 mogli powiedzieć, że mamy nowy pakiet regulacji, który będzie oznaczać najbardziej szeroką i głęboką transformację systemu energetycznego w Europie od czasu rewolucji przemysłowej – mówi w rozmowie z „Energy Post” Maroš Šefčovič.

Słowak podkreśla też kluczowe obszary dla nowej wizji rynku energetycznego, które ma forsować Komisja Europejska.

– Odejście od paliw kopalnych, wykorzystanie źródeł odnawialnych, nacisk na energetykę rozproszoną, a także rezygnacja ze sztywnych, scentralizowanych struktur i postawienie na cyfrowe i inteligentne sieci, czyniąc je podstawą nowoczesnej gospodarki w Europie – wylicza unijny komisarz.

Mimo, że nowe cele OZE na rok 2030 mają być wiążące jedynie na poziomie wspólnoty, a nie poszczególnych krajów UE, co może poddawać w wątpliwość skuteczność nowej strategii w obszarze produkcji zielonej energii, Maroš Šefčovič wyraża przekonanie, że wyznaczone cele zostaną osiągnięte.

– Osobiście uważam, że osiągniemy cele na 2030 r., szczególnie w zakresie OZE. W każdym tygodniu pojawia się informacja potwierdzająca, że energia odnawialna tanieje. To dzieje się tak szybko, że całkowicie zmieniliśmy nasze modelowanie. Uważam, że dynamika będzie jeszcze większa, ponieważ jesteśmy w punkcie krytycznym krzywej rozwoju – zapewnia.

Wizję Komisji Europejskiej w zakresie transformacji energetycznej mogą jednak pokrzyżować interesy poszczególnych krajów UE, co potwierdziło stanowisko, które w ramach Rady Unii Europejskiej wypracowali w ubiegłym miesiącu unijni ministrowie ds. energii, nie wspierając bardziej ambitnego podejścia w kwestii transformacji energetycznej.

Mówiąc o negocjacjach z poszczególnymi państwami, które Komisja Europejska będzie teraz prowadzić w celu wypracowania ostatecznego kształtu pakietu zimowego, Maroš Šefčovič zapewnia na łamach „Energy Post”, że jest przekonany o tym, jak ważne będzie skupienie się na priorytetach do ostatniego momentu negocjacji i naciskanie na jak najlepszy rezultat.

– Jestem przekonany, że kolejna dekada przesądzi o tym, kto będzie globalnym liderem kolejnej rewolucji przemysłowej. (…) Jeśli zrobimy to dobrze – i zrobię wszystko, aby tak się stało – kolejna dekada może być bardzo mocną dekadą dla Europy. Będziemy odnosić korzyści z wczesnego wejścia w ten obszar i z wszystkich inwestycji wspierających transformacje energetyczną i odnawialne źródła energii. To, co teraz robimy, zdecyduje o miejscu Europy na geopolitycznej mapie w tym stuleciu – zapewnia w rozmowie z „Energy Post” słowacki komisarz UE. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Projekty PV do 1 MW

Sprzedam 2 projekty PV do 1 MW każdy z warunkami przyłączeniowymi. Projekty budowlane w trakcie real czytaj dalej...

Praca dla ekipy monterskiej w Holandii

Witam, Poszukujemy ekipy monterskiej/firmy do pracy przy instalacjach PV na terenie Holandii. czytaj dalej...

Poszukuje 1x generator V902MW do demontazu oraz lopaty do V 39

Poszukuje pilnie lopat do turbiny Vestas V39 ,Gamesa G58 oraz uzywanej turbiny V 90 2MW do demontazu czytaj dalej...

Okazja sprzedam projekt farmy wiatrowej 9MW z wszystkimi pozwoleniami i wykonanym wyprowadzeniem mocy w stacji GPZ

Witam mam do sprzedania spółkę celową z projektem farmy wiatrowej 9MW - 3 Vestasy V112_3MW na wieża czytaj dalej...