Pierwszy raz 100 proc. OZE w Niemczech

Pierwszy raz 100 proc. OZE w Niemczech
Fot. Enercon
REKLAMA

Niemcy weszli w 2018 rok z rekordem generacji z OZE. 1 stycznia rano źródła odnawialne w całości zaspokajały zapotrzebowanie na energię u naszych zachodnich sąsiadów. 

Ostatnie rekordy generacji z OZE w Niemczech wskazywały, że dojście do sytuacji, w której cała niemiecka gospodarka będzie zasilana wyłącznie ze źródeł odnawialnych, to tylko kwestia czasu. Bardziej prawdopodobne wydawało się jednak osiągnięcie takiego stanu w jeden z kwietniowych czy majowych weekendów – w sytuacji relatywnie małego popytu na energię, a jednocześnie wzmożonej pracy niemieckich wiatraków i paneli fotowoltaicznych.

Dotychczas rekordowy udział w miksie wytwarzania, na poziomie niemal 90 proc., niemieckie OZE odnotowały w niedzielę 30 kwietnia 2017 r., kiedy spełnione zostały wszystkie powyższe warunki.

Teraz niemieckie media informują, że dojście do symbolicznej sytuacji, w której niemieckie zapotrzebowanie na energię jest zaspokajane w całości ze źródeł odnawialnych, nastąpiło 1 stycznia około godziny 6 rano.

Na osiągnięcie takiego stanu złożyło się niskie, posylwestrowe zapotrzebowanie na energię rzędu ok. 41 GW, czyli o połowę mniejsze niż standardowo, a także duża generacja energii wiatrowej.

Tylko niemieckie wiatraki pokrywały wówczas 85 proc. krajowego zapotrzebowania na energię, a pozostałe 15 proc. dostarczyły elektrownie wodne i biomasowe.

W tym czasie ceny energii na niemieckiej giełdzie spadły poniżej zera, osiągając rano 1 stycznia poziom ok. -76 EUR/MWh. Nadwyżki energii trafiły do krajów sąsiednich. Mimo, że niemieckie zapotrzebowanie na energię w zupełności zaspokajały źródła odnawialne, praca konwencjonalnych elektrowni musiała zostać podtrzymana. 

To wydarzenie pokazuje, że potrzebujemy więcej elastyczności. Nieelastyczne, duże elektrownie podkopują transformację energetyczną – komentuje na łamach „Suddeutsche Zeitung” sekretarz stanu w Federalnym Ministerstwie Gospodarki i Energii Rainer Baake.

W skali całego roku niemieckie OZE odpowiadają już za ponad 1/3 krajowego zapotrzebowania na energię. Według wstępnych szacunków niemieckiego instytutu Agora Energiewende, w roku 2017 odnawialne źródła energii odpowiadały za 36,1 proc. produkcji energii elektrycznej w Niemczech, czyli za ok. 3,8 pkt proc. więcej niż w roku 2016.

Mimo tak dużego udziału OZE w miksie wytwarzania energii elektrycznej Niemcy nadal nie mogą być pewni realizacji wyznaczonego na rok 2020 celu 18-procentowego udziału OZE w ogólnej konsumpcji energii – nie tylko elektrycznej, ale również cieplnej i zużywanej w transporcie.

Według Eurostatu, którego ostatnie dane dotyczą roku 2015, Niemcy posiadali wówczas 14,8-procentowy udział. Wcześniej jednak systematycznie go zwiększali w tempie, którego podtrzymanie może doprowadzić ich do zrealizowania celu na rok 2020.

Jeszcze w roku 2004 udział OZE w energii konsumowanej ogółem w Niemczech wynosił 5,8 proc. Dla porównania w naszym kraju sięgał wówczas 6,9 proc., a w roku 2015 doszliśmy do poziomu 11,8 proc.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (15)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Denis_wind |
Bo niemcy to mądry kraj, wystarczy poparzeć jakimi autami jeźdżą polacy.... starymi niemeickimi 1.9 tdi bo tylko na tyle ich stać. haha
Daniel |
Już za ok 60 lat też tak będziemy mieli. PiS off ;)
MojaPV |
Czyli mamy tak: konieczność ponoszenia dopłat do oze (w Niemczech 25 mld euro rocznie) po to zeby ponosić dodatkowo koszty mocy konwencjonalnych (no bo ktoś za to musi płacić:). Ale przeczytamy tylko o "ujemnych cenach energii" hahaha:D
OZE |
do MojaPV Mam elektrownie wodna.Zaklad energetyczny placi mi razem z zielonymi 20 gr kw a za plotem w fabryce ta energia jest sprzedawana po 37gr plus oplaty. wytlumacz mi kto do czego doplaca.
MEW 15kW |
Do OZE: Ciekawe jak może dostarczyć za 37gr skoro to oplata za samą energię a gdzie dystrybucja? razem to jest około 70 gr. Nie dajmy sobie wmówić że cena 37gr to jest poziom rynkowy, w sytuacji kiedy spółki obrotu nie wykazują zysku a jedynie dystrybucja jest na plus
Wykształciuch |
Wystarczy wprowadzić mechanizm ograniczenia generacji z wiatraków w krytycznym momencie i bezpiecznego zarządzania tym ograniczaniem. Wtedy ograniczenie produkcji energii z wiatru pozwoli spokojnie pracować pozostałym źródłom. Czas i wielkość tych ograniczeń póki co niewielki w ciągu roku oznaczać będzie spadek produkcji energii z wiatraków o wielkość rzędu 1%, a nawet umożliwi dalsze zwiększanie mocy w OZE. Oczywiście można być rozrzutnym i zamiast tego przeznaczyć miliardy na uelastycznianie starych elektrowni, rozbudowę ponad miarę linii przesyłowych do innych krajów i tworzenie wielkich magazynów energii. 5 mld tu, 5 mld tam, a co tam...
ziko |
do Wykształciuch: no niestety w naszym rządzie wykształciuchów brak są tylko kolesie
1234 |
Wykształciuch ma rację ale takie rozwiązanie mogłoby dotyczyć tylko nowych instalacji wiatrowych.
MojaPV |
Ograniczanie pracy wiatraków jest niezgodne z ideologią niestety... choć ida słuszna
Sic |
@wykształciuch a może tak przy wysokim stężeniu pyłów ograniczyć z urzędu produkcje elektrowni i elektrociepłowni, co będziemy się tylko ograniczać do jednego źródła?! Pozwólmy temu rządowi wszystko kontrolować, co będziemy się ograniczać tylko do energetyki. Może pozwólmy im kontrolować twoje życie. Partia będzie ciebie kontrolować, tak jak tego kryminalnistę Janusza W pod pseudonimem mojapv
Wojo |
.... i sie da!!!!! a nie węgiel,węgiel, węgiel....
UFO |
Wiatraki teraz produkowane to kupa zlomu . Ciekawe co niemcy zrobia z ta kupa zlomu jak Chiny zaczna produkowac nowy typ wiatraka na licencji Poolskiej .
X |
@UFO, będzie jak z polskimi elektrykami - kupią je wyłącznie i pod przymusem instytucje państwowe. A beneficjent 500+ nadal będzie się ślinił na myśl o pasacie TDI.
Polak |
X szkoda mi ciebie żeś........D
jOOj |
Ktoś tu zarzuca dotowanie OZE...? A ile Polacy dokładają do węgla...? Czy te osoby odróżniają inwestowanie w nowoczesną energetykę od trzymania trupa (monopolu energetycznego) na finansowym respiratorze......?

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...