Istotny dla konsumentów zapis w rozporządzeniu ws. taryfy nocnej

Istotny dla konsumentów zapis w rozporządzeniu ws. taryfy nocnej
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Urząd Regulacji Energetyki poinformował o otrzymaniu nowych wniosków o zmianę taryf od niemal wszystkich największych operatorów w związku z wprowadzeniem nowej, nocnej taryfy na energię elektryczną. URE podkreśla jednocześnie, że nowe rozporządzenie spełnia jego postulat, który był artykułowany od wielu lat.

W związku z nowym rozporządzeniem ministra energii z 29 grudnia 2017 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną czterech największych operatorów systemów dystrybucyjnych wystąpiło już do Prezesa URE o zmianę taryfy. Takiego wniosku nie złożył dotychczas innogy Stoen Operator.

URE przypomina, że wynikająca z nowego rozporządzenia Ministerstwa Energii zmiana ma na celu utworzenie odrębnej dodatkowej grupy taryfowej dla odbiorców zużywających energię elektryczną na potrzeby gospodarstw domowych, w celu zachęcenia odbiorców do zużywania większej ilości energii elektrycznej w godzinach od 22 do 6. – W porze nocnej będzie miała zastosowanie obniżona stawka opłaty zmiennej, jednakże w odniesieniu do ilości energii elektrycznej przewyższającej ilość energii elektrycznej zużytej w analogicznym okresie rozliczeniowym poprzedzającego roku. Zmiany te będą widoczne w części dystrybucyjnej rachunków za energię elektryczną – informuje Urząd.

Jednocześnie URE zwraca uwagę, że „po wielu latach starań Prezesa URE” w nowym rozporządzeniu został uwzględniony zapis „bardzo istotny z punktu widzenia konsumenta”.

Chodzi o prawo odbiorców energii do otrzymywania bonifikat wypłacanych przez przedsiębiorstwa energetyczne za niedotrzymanie standardów jakościowych obsługi odbiorców oraz parametrów jakościowych energii elektrycznej w uzasadnionych przypadkach.

Jak zaznacza URE, w praktyce dotąd niewielu odbiorców w gospodarstwach domowych ubiegało się, poprzez złożenie odpowiedniego wniosku, o przysługujące im bonifikaty.

Dotychczas przedsiębiorstwo wypłacało – przysługujące na podstawie taryfy lub umowy – bonifikaty jedynie na wniosek klienta. Natomiast od następnego roku, czyli od 1 stycznia 2019 r. na mocy prawa to przedsiębiorstwo energetyczne wypłaci odbiorcy bonifikatę bez konieczności składania wniosku przez klienta i ubiegania się o przysługujące im prawa.

Bonifikata będzie wypłacana w ciągu 30 dni od dnia, w którym nastąpiło niedotrzymanie standardów jakościowych obsługi odbiorców lub parametrów jakościowych energii elektrycznej. – Jednocześnie w zakresie bonifikat za niedostarczenie odbiorcy energii można będzie się o tym przekonać na podstawie otrzymanej faktury, ponieważ przedsiębiorstwo energetyczne będzie miało obowiązek zamieszczenia na fakturze wielkości przerw w dostawach podlegających bonifikacie – informuje URE.

URE zaznacza, że w ciągu 2018 r. obowiązują jeszcze „stare” zasady, obligujące odbiorcę do złożenia wniosku w celu wypłaty należnej im bonifikaty w przypadkach niedotrzymania standardów jakościowych obsługi odbiorców czy parametrów jakościowych energii elektrycznej.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (22)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
energetyk |
Odnośnie bonifikaty za złą jakość energii to jest to zapis martwy bo który konsument zainstaluje monitor jakości energii w sieci?.Takie urzadzenie kosztuje od 20tyś.zl w gorę
JACEK |
Jak zwykle !!! Ci którzy do tej pory starali się nie dymić sąsiadom i używali elektryczności do ogrzewania w dalszym ciągu będą płacić drożej, bo niższa stawka będzie dotyczyła tylko zwiększonego zużycia a ja wręcz chciałbym zmniejszyć zużycie przechodząc na pompę ciepła. Ciekawe jak to się ma do praw obywatelskich. Dotychczasowi użytkownicy elektrycznego ogrzewania KRZYCZCIE
IXI |
U mnie kilka razy w tygodniu dochodzi do przerw w dostarczaniu energii elektrycznej - dłuższych bądź krótkich albo samych wahnięć napięcia w sieci. Chyba powinienem otzymywać 100% bonifikaty z tego powodu.
SPS |
@JACEK: napisz coś więcej o tym. Z tego co zrozumiałem to wszyscy (bez względu na aktualne zużycie) korzystający z nowej taryfy w wyznaczonych godzinach nocnych będą płacić za kWh niższą stawkę.
eko |
@JACEK: nie marudź, tylko załóż pv i wypnij się na te bezwartościowe taryfy.
woytek |
To jak zwykle pozorowanie działania....oprócz tego super obliczania rok do roku, to zabrali 2 godziny w południe.
Szyszko |
I znowu jak zwykle źle. Obojętnie co zostanie wprowadzone musi być schlastane. Już nawet URE przyznaje się do ojcostwa dobrych rozwiązań !!! Czywiście nikt nie wie kiedy ure proponowało aby bonifikata była wypłacana automatycznie a nie na wniosek .Wie tylko URE. No i na koniec mała uwaga. Ta automatyczna bonifikata to chyba uderza w BE ? Chyba nakłada nowe obowiązki ? Dla naszego konsumentów dobra ? Bo wszyscy piszą że ME i BigEnergy to ta sama sitwa, trzymająca sztamę .
suma |
aktualnie mam taryfę g12w pge oddział lublin. ogrzewanie i ładuje EV. od 1 stycznia 2018 r 2 taryfa wzrosła 25 proc!!!!!!! z 28 gr brutto do 35 gr brutto !!!!!!!!! a zużywałem ok 20Mwh co daje wzrost rachunku z 6000 na 7500 na rok. oczywiscie odpowiedzialny jest pge obrót. bo dystrybucja pozostała na swoim poziomie
alladyn-solar-batt |
Do Szyszko: ,,Ta automatyczna bonifikata to chyba uderza w BE ? Chyba nakłada nowe obowiązki ?" - no to wytłumacz nam jakie to rzekomo ,,nowe obowiązki'' nakłada automatyczna bonifikata, a co więcej -pokaż nam Ustawę o obowiązku upublicznienia przez Dystrybutorów danych pomiarowych tak by KAŻDY widział , że miały miejsce i zaszły zdarzenia, które w konsekwencji winny wygenerować ową ,,automatyczną bonifikatę"? Czyli rozumiem, że mamy pozytywną pozorną zmianę i rzeczywiśie Prezez URE widzi w tym pewien pozytyw, niemniej w praktyce zapisy te tak w starej wersji , jak w korzystniejszej (koncepcyjnie) nowej wersji pozostawały i pozostawać będą martwe wobec faktu, że dane o takich zdarzeniach nadal z mocy prawa są prywatną własnością przedsiębiorstw energetycznych. Państwowych z resztą - co za farsa i zakłamanie! Konsument nie zobaczy bonifikaty za NIE dostarczanie energii w często kilkurazowych w tygodniu przerwach jej dopływu. W PGE Mińsk Mazowiecki złożono wniosek o wymianę słupa na 15kV ,,wiszącego'' na jedynie drutach zbrojeniowych i przewodach linni napowietrznej - złożono w kwietniu 2015. PGEodpisało pismem, że słup będzie wymieniony do końca 2015 roku. Mamy rok 2018 - nie wymieniony słup nadal stoi. Takich przyczyn zerwania linii i braku dostaw są setki. Te zapisy nie usuną śmierdzącego nieróbstwa Świetych Krów Dystrybucji.
alladyn-solar-batt |
Do Suma: bo na tym te ,,korzyści'' od pryncypałów Szyszko polegają - aby jednym dać - innym trzeba zabrać.
alladyn-solar-batt |
do Szyszko:może skomentujesz jakie korzyści ma Suma z opisanej przez niego ,,zmiany'' od 1-go stycznia 2018?
alladyn-solar-batt |
,,Bo wszyscy piszą że ME i BigEnergy to ta sama sitwa, trzymająca sztamę ." - ależ nie, nie, nie! Oczywiście, że nie ta sama! - Bo na tabliczkach przy wejściu do ich siedzib mają inne (różne) nazwy, bo noszą inne (różne nazwiska).....Taka tak - to inna sitwa, nie ta sama .....;-)
Aldebaran |
I właśnie tego się najbardziej obawiałem - przy całym zamieszaniu z tzw. nowo-starą taryfą nocną i zachęcaniem do likwidacji "doliny" nocnej, dotychczasowe akceptowalne ceny prądu w nocy pójdą w górę. Zużycie w szczycie nie spadnie, a w nocy wzrośnie. Zwłaszcza u tych którzy zainwestowali w PC, bufory, lub np. EV. Bo w końcu nie wydawali tyle pieniędzy na te urządzenia, aby teraz służyły za wentylator. Zacisną zęby i będą płacić. Chyba, że zainwestują w PV, ale i na to znajdzie się sposób, aby było drożej niż jest.
Seas |
Czy ktoś, mógłby wymienić choć jeden zapis nowej taryfy grzewczej, który byłby korzystniejszy od dawna obowiązujących G12, G12W. Z wielkim zainteresowaniem przeczytałbym argumentację Szyszko.
magia liczb |
SPS - źle zrozumiałeś. Mniej zapłacą tylko ci - którzy zużyją więcej energii niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Obniżka dotyczy tylko NADWYŻKI zużycia, a nie całego zużycia w nocnej taryfie.
Seas |
Obawiam się, że w komentarzach pojawia się ferment informacyjny. Obniżki w taryfie grzewczej dotyczą taryfy G11 i dotyczą tylko ceny energii. Czyli przy cenie energii 0,3 zł/kWh i cenie dystrybucji 0,24 zł/kWh (wyjściowa cena energii w G11 - 0,54 zł/kWh) nowa taryfa wprowadza zniżkę np. 25%, ale tylko na energię. Mamy więc nową cenę do celów grzewczych 0,225+0,24=0,465 zł/kWh. Której energii dotyczy obniżka - ano tej, którą będziemy zużywać ponad to co do tej pory zużywaliśmy. Oznacza to, że jeżeli do tej pory zużywaliśmy energię w godzinach nocnych w ramach G11 na np. PC, CWU to nie załapiemy się na nową taryfę bo będzie ona dotyczyć tylko wzrostu energii. Rządzący myślą, że Polak jest głupi (ukłony dla Szyszko). Każdy rozsądny opierający CO i CWU na energii elektrycznej już dawno korzysta z G12, G12W, w których cena energii i dystrybucji 1 kWh jest niższa od ceny w nowej pseudo korzystnej taryfie i dodatkowo większość operatorów daje minimum 14 godzin w II i dodatkowo w G12W weekendy i święta. Nie ma tu również żadnych ograniczeń - do woli możesz korzystać z II taryfy przestrzegając godzin. Być może jest to działanie przygotowujące do podwyżek cen dystrybucji dla II taryfy w G12 i G12W i wszyscy będą zadowoleni z wyjątkiem OK. Cóż najlepiej w tej chwili mieć własne PV, tak dobrane by zużycie własne i opust w 100% bilansowały potrzeby energetyczne. Dla typowych gospodarstw mikroinstalacja 6-7 kWp pokryje bieżące potrzeby plus CWU. Z CO jest gorzej, w zależności od technologii, 10 kWp może nie wystarczyć.
alladyn-solar-batt |
do Seas: jak tylko padła zapowiedź tego ,,picu" dokładnie w jednym z komentarzy napisałem, że z punktu widzenia generacji - w interesie generacji BigEnergy jest swiekszenie wolumenu produkcji w dolinie nocnej. To z kolei przy nawet niższych niż dotychczasowe marżach- są dodatkowe (dziś nie osiągane) wpływy. Pod tym kątem to było napisane, ale ostateczną gwarancją zwiększenia wpływów ze sprzedaży jest dopisek bezsensowny z punktu widzenia troski o obywatela ,,w odniesieniu do ilości energii elektrycznej przewyższającej ilość energii elektrycznej zużytej w analogicznym okresie rozliczeniowym poprzedzającego roku''. To jest dopisek zwiększający zyski BigEnergy. No a teraz kochani - zobaczmy kto się na tę śmierdzącą przynętę złapie. Zapewne kilku kiepów się znajdzie na kilka milionów nakierunkowanych mentalnie na schlebianie Swietoszkom.
TTTT |
Nie będzie zainteresowania nowymi taryfami ... ale jest szansa że dzięki szumowi medialnemu więcej polaków zainteresuje się taryfami G12
oz |
Wniosek z tego prosty wszyscy zapłacą więcej wszak dystrybucja bez zmian a faktyczny spadek ceny energii niezauważalny. Nic nie jest w stanie zmusić mnie do wyboru tej taryfy a wszystko w domu pracuje na prąd (zboczenie zawodowe i wiedza z ....) Wieści z BOK-ów zerowe zainteresowanie praktycznym przejściem na taryfę zero smogu. BE się nie obłowi nie zarobi nikt oprócz JSW, grup wydobywczych węgla. Tak to zostało przemyślnie skonstruowany. My to widzimy i rozumiemy zagrywkę. Oszustwo się znowu nie udało.
suma |
Muszę się troszkę poprawić jeśli chodzi o opinię o pge obrót. po podwyżce od 1 stycz 2018 udałem się do punktu aby przejść do enea tam prad czyli cena za energie w g12w w 2 taryfie po 0.1801 brutto a w pge o 7 groszy więcej. Ale!!!!!! dostałem ofertę nie do odrzucenia!!!!!! dla prosumentów którym jestem taryfa za 1 grosz netto !!!! każda g11 i g12 i g12w w obu taryfach . tylko opłata handlowa czyli abonament od 40 zł g12w do 50 zl brutto w g11 ale przy dużym zużyciu i tak rewelacja. warunek to bycie prosumentem lub zobowiązanie do bycia w ciągu 6 miesięcy. dodatkowo dostane żarówki led gratis oraz pomoc fachowców. oferta do końca 2020 roku i to jest zachęta!!!!! warunki bezkonkurencyjne!!!!!!! tylko oferta jakiś mało medialna. oczywiście jako prosument zostałem w pge!!!!!!! oferta jest dla zużycia do 10Mwh . ja zużywałem 25Mwh na rok z czego 5 z własnego pv i 5 net metering reszte ok 17 Mw płaciłem w 2 taryfie . do tej pory dom woda ogrzewanie na prąd plus 2 samochody Ev. ale ofertę otrzymałem i podpisałem. aktualnie dokupiłem PC . moja pv to 10800W. pompa ciepła 8kw za 8tys netto promocja w ecohvac 50proc dotacji celowej od producenta szweckiego. reasumując trochę fotowoltaiki i może lecz niekoniecznie Pompa Ciepła i już jest tanio nawet bardzo tanio.!!!!!
alladyn-solar-batt |
Do Suma: na Ile lat jest gwarancja dla tej PC?
wapelman |
A ja proszę Państwa nie mogę wbić się z ogrzewaniem elektrycznym ,jest nowością w naszym kraju przeciętny elektryk ,instalator oraz inni mędrcy odradzają klientom nie wiedząc na czym polega,i razem z firmą która zakłada PV powiedziała mi że aby wdrożyć ten system potrzebuję 8 lat tak jak potrzebowały np.pompy ciepła.Zuzycie energii tego systemu to ok 2200 zł na sezon ,ale nie potrzebujemy żadnych serwisów itd.a gwarancję są na wiele lat.I co i nic nie wbiję się.. może za 8 lat

Giełda OZE

Dzierżawa pod Farmę Fotowoltaiczną

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Teren równy, bez rowów i miejsc zalewo czytaj dalej...

Kredyt

Szukam prywatnego inwestora, który udzieli pożyczki w wysokości 75000 euro do połowy 2019 roku na ni czytaj dalej...

Ring Fundamentowy Vestas V80

Do sprzedania Ring fundamentowy Vestas V80. W razie pytań proszę o kontakt: +48 690 984 216 +48 czytaj dalej...

Kupie projekty PV z wygraną aukcją

Witam, poszukujemy projektów PV z wygrana aukcją zarówno większe pakiety jak i pojedyncze projekty. czytaj dalej...