Nowa strategia energetyczna Korei Płd.

Nowa strategia energetyczna Korei Płd.
Farma wiatorwa w regionie Lugang, Tajwan. Fot. Mark Kao, flickr cc
REKLAMA

Władze Korei Południowej zatwierdziły nową strategię rozwoju sektora energetycznego do roku 2030. Do tego czasu udział OZE w koreańskim miksie energetycznym ma wzrosnąć ponad 3-krotnie.

Rząd w Seulu przyjął zwiększenie krajowego potencjału odnawialnych źródeł energii z obecnego poziomu ok. 11,3 GW do 58,5 GW w roku 2030.

W tym kluczową rolę mają odegrać inwestycje w fotowoltaice, której zainstalowany potencjał ma wzrosnąć o ok. 30,8 GW, a także w energetyce wiatrowej, dla której cel to 16,5 GW.

Na koniec 2016 r. Korea Płd. posiadała elektrownie fotowoltaiczne o mocy ok. 5 GW, a także elektrownie wiatrowe o mocy ok. 1,05 GW. Znaczący udział potencjału OZE Koreańczycy posiadali także w energetyce wodnej (1,78 GW) oraz biomasowej (1,8 GW).

W 2016 roku koreański rząd zapowiadał, że do roku 2020 przeznaczy na rozwój OZE około 42 bln wonów, czyli ok. 136 mld zł, co ma skutkować inwestycjami w moce rzędu 13 GW. W tej sumie około 4,5 bln wonów ma wesprzeć budowę magazynów energii. Jednocześnie Seul podniósł wówczas cel w zakresie udziału OZE w krajowym miksie energii do roku 2020 do poziomu 7 proc.

Teraz, dzięki ponad 5-krotnemu wzrostowi zainstalowanych mocy w OZE Korea Płd. przewiduje zwiększenie udziału zielonej energii w krajowym miksie wytwarzania z obecnego poziomu ok. 6 proc. do 20 proc. w roku 2030.

Do tego czasu udział energii z elektrowni węglowych ma spaść do 36,1 proc., a z elektrowni jądrowych do 23,9 proc.

W ubiegłym roku władze czwartej największej gospodarki w Azji zdecydowały o czasowym wstrzymaniu na kilka tygodni pracy 10 najstarszych elektrowni na węgiel. Cel to poprawa stanu powietrza, a jednocześnie przetestowanie systemu elektroenergetycznego przed zapowiedzianym przez Seul całkowitym wyłączeniem tych obiektów.

Aktualny prezydent Korei Płd. Moon Jae-in w swoich obietnicach wyborczych zapowiadał całkowite zamknięcie starych elektrowni na węgiel oraz zrewidowanie planów dotyczących budowy nowych bloków węglowych.

Wcześniej koreańskie władze zapowiadały, że zamkną 10 starych elektrowni węglowych do roku 2025, aby w ten sposób ograniczać zależność od węgla i zmniejszać emisje CO2.

Obecnie udział węgla w koreańskim miksie energetycznym wynosi około 40 proc., a w Korei Płd. działa 59 elektrowni węglowych, z czego moc 10 najstarszych wynosi 3,3 GW. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
TVPis |
Władze polski zatwierdziły nową strategię rozwoju sektora energetycznego do roku 2030. Do tego czasu udział węgla w miksie energetycznym ma wzrosnąć ponad 3-krotnie.
Radek |
Kraj o zbliżonym potencjale do Polski ale jakze skutecznie wykorzystywanym. Bardzo ciekawy partner dla naszego kraju np. w dziedzinie technologii wojskowych. Niestety ze względów politycznych dajemy sie zwodzic USA i przegrywamy wiele szans na zakup technologii.

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...