Jest decyzja środowiskowa dla elektrowni na Wiśle

Jest decyzja środowiskowa dla elektrowni na Wiśle
Fot. RDOŚ w Bydgoszczy

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy wydał pozytywną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla realizacji przedsięwzięcia „Budowa stopnia wodnego na Wiśle poniżej Włocławka”. To otwiera drogę do realizacji projektu, w ramach którego ma powstać również elektrownia wodna.

Planowany już od wielu lat projekt budowy II stopnia na Wiśle wcześniej spotykał się z wieloma zastrzeżeniami także ze strony Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.

Teraz ten projekt przyspiesza. Najpierw, przed ponad miesiącem, poparcie dla tej inwestycji wyraził Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów, następnie wspólną deklarację na ten temat wydały resorty środowiska, energii i infrastruktury, a teraz na jego realizację zgodził się Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, wydając decyzję środowiskową.

REKLAMA

Wprowadzenie do środowiska tak dużej inwestycji hydrotechnicznej, jaką jest stopień wodny w Siarzewie (gmina Raciążek) wymagało wielu uzgodnień w zakresie warunków korzystania ze środowiska, zarówno na etapie realizacji inwestycji, jak i w trakcie eksploatacji. Warunki te dotyczą przede wszystkim obowiązku zrealizowania kompensacji przyrodniczej, która pozwoli na odtworzenie utraconych siedlisk oraz miejsc bytowania gatunków zwierząt i roślin będących przedmiotami ochrony obszarów Natura 2000 – napisał bydgoski RDOŚ w uzasadnieniu.

Jak zaznaczył RDOŚ, decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach nadano rygor natychmiastowej wykonalności „ponieważ inwestycję należy oceniać w kategorii działań na rzecz istotnego interesu społecznego i jednocześnie ważnego interesu strony, związanego z poprawą bezpieczeństwa powszechnego”. – Stopień wodny Siarzewo jest obok istniejącego stopnia we Włocławku niezwykle istotnym elementem infrastruktury przeciwpowodziowej – zaznaczono.

80 MW na Wiśle

Zakres planowanego przedsięwzięcia obejmuje obiekty związane z budową stopnia wodnego, m.in. jaz o 15 przęsłach, a także elektrownię wodną o mocy ok. 80 MW.

REKLAMA

Zgodnie z harmonogramem opracowanym przez resort środowiska, w latach 2017-2019 planowane jest uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych. Budowa ma ruszyć w roku 2020.

Planowane przedsięwzięcie ma zostać zrealizowane do końca 2025 roku. Koszt realizacji inwestycji szacowany jest na ponad 2,2 mld zł.

Ministerstwo Środowiska podkreśla, że Stopień Wodny Siarzewo będzie wyposażony w elektrownię o mocy ok. 80 MW, co umożliwi „produkcję energii elektrycznej z odnawialnego źródła i zapewnienie energii elektrycznej niezbędnej do rozruchu elektrowni systemowych dla potrzeb Krajowego Systemu Elektroenergetycznego w sytuacji tzw. blackout-u”.

Energa, która dotąd odpowiadała za realizację tego projektu, szacuje, że uruchomienie elektrowni wodnej o mocy 80 MW przełoży się na roczną produkcję energii na poziomie 300 – 450 GWh, przy czym ilość wytworzonej energii zależy oczywiście od wielkości przepływu, a ten od ilości opadów.

Dyrektor projektu Wisła w Enerdze Janusz Granatowicz przywoływał w wywiadzie dla Gramwzielone.pl historyczne dane dla Włocławka z ostatnich 40 lat, które pokazują, że ilości wytworzonej energii w skali roku mogą różnić się nawet ponad dwukrotnie. Najwięcej energii wyprodukowano w latach 1980 i 2010. Wówczas roczne uzyski energii przekroczyły 1000 GWh, a średnia dla Włocławka z ostatnich 44 lat to 750 GWh na rok.

Więcej o projekcie drugiego stopnia wodnego na Wiśle i całego projektu Wisła, którego częścią jest inwestycja w Siarzewie, w artykule: Kaskada na Wiśle – spektakularny plan dla polskiej energetyki i gospodarki.

red. gramwzielone.pl