PSE nadal bez przyłączeń nowych instalacji OZE

PSE nadal bez przyłączeń nowych instalacji OZE
Fot. Senvion
REKLAMA

Te dane potwierdzają marazm inwestycyjny w sektorze dużych instalacji odnawialnych źródeł energii w Polsce. W ubiegłym roku krajowy operator sieci przesyłowych PSE nie przyłączył żadnej instalacji OZE. Trudno spodziewać się, aby taka sytuacja uległa zmianie w tym roku. Nowe, duże elektrownie OZE zobaczymy zapewne dopiero po aukcjach dla tego rodzaju instalacji, ale nadal nie wiemy, kiedy takie aukcje się odbędą.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne nie przyłączyły w ubiegłym roku żadnej dużej elektrowni OZE. Ostatnie tego rodzaju przyłączenie zostało zrealizowane w pierwszych miesiącach 2016 roku – jeszcze jako konsekwencja poprzedniego systemu wsparcia dla OZE. Podłączono wówczas drugi etap farmy wiatrowej Banie o mocy 56 MW, która załapała się jeszcze na system zielonych certyfikatów – wygaszony dla nowych instalacji w połowie 2016 r.

W odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl rzecznik PSE Beata Jarosz-Dziekanowska informuje, że w drugiej połowie ubiegłego roku zmalała ilość umów na przyłączenie OZE, które posiadały Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Krajowy operator sieci przesyłowej na koniec III kwartału 2017 r. posiadał 26 umów na przyłączenie odnawialnych źródeł energii o mocy 6,523 GW.

Natomiast na koniec IV kwartału 2017 r. liczba ważnych umów zmalała do 21, a zawarty w nich potencjał OZE zmniejszył się do 5,313 GW, czyli o 1,21 GW w stosunku do końca III kwartału.

Tendencję spadkową w tym zakresie PGE odnotowało także w I połowie 2017 r. Na koniec czerwca ubiegłego roku potencjał w ważnych umowach na przyłączenie OZE, które posiadało PSE, zmalał w stosunku do końca I kwartału 2017 r. o 1,2 GW.

Na koniec I półrocza ubiegłego roku PSE posiadało 26 umów na przyłączenie odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy 6,523 GW.

Łączna moc odnawialnych źródeł energii przyłączonych do infrastruktury przesyłowej Polskich Sieci Elektroenergetycznych wynosi 993 MW, na co składają się bloki biomasowe o mocy 255 MW oraz farmy wiatrowe o mocy 738 MW.

W całej II połowie 2017 r. do PSE wpłynął tylko jeden kompletny wniosek o określenie warunków przyłączenia odnawialnego źródła energii. Chodzi o elektrownię fotowoltaiczną o mocy aż 116,95 MW.

Według Urzędu Regulacji Energetyki potencjał wszystkich odnawialnych źródeł energii podłączonych do krajowych sieci elektroenergetycznych, głównie dystrybucyjnych, wynosił na koniec III kwartału 2017 roku 8538,34 MW.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (14)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Dawid |
W PSE siedzą same leśne dziadki, zatrudnione jeszcze za KOMUNY, w tym momencie jest to najgorsza i najbardziej zacofana jednostka blokująca nowe inestycje OZE (Np. zawsze wymagają polskich kart katalogowych, z innymi operatorami np Tauron, Enegra, Enea nie ma tego problemu - ponieważ mają ambitnych młodych ludzi z znajomością języka angielskiego a nie leśnych dziadków :)
olik74 |
Kogo chcą przyłączać skoro nie ma aukcji ?
alladyn-solar-batt |
Dawidzie - nic bardziej mylnego, te jak nazywasz leśne dziadki realizujæ pewien plan i dokładnie wiedzæ do czego zmierzajæ blokujæc OZE......
alladyn-solar-batt |
Dawidzie - nic bardziej mylnego, te jak nazywasz leśne dziadki realizujæ pewien plan i dokładnie wiedzæ do czego zmierzajæ blokujæc OZE......
Duch Witczaka |
tak z ciekawości, do czego?
Ted |
Widzę że GramW zielone usuwając informacje o mafii energetycznej w Polsce realizuje interesy określonej grupy. Powinszować.
alladyn-solar-batt |
Do duch Witczyka: poczytaj wątek ,, Bankrutuje farma wiatrowa. Jej majątek przejmuje Polenergia" oraz watek ,,PGE Dystrybucja zwiększy możliwości przyłączenia OZE''. A generalnie do trzymania za mordę całej przedsiębiorczości w Polsce, bo na całym świeciektorozdaje dostęp do energii - ten Pan.Prawdziwego Rządu w Polsce poszukiwalbym pomiedzy skladem osobowym w BigEnergy. Oczywiście to część inicjacyjna Gabinetu - część wykonawcza chętna do ,,współpracy'' w ekwiwalencie za przyszłe stanowiska - zawsze znajdzie się w czeluściach ministerialnych nieruchomości.
alladyn-solar-batt |
Dlaczego (jeden z licznych powodów) z punktu widzenia BigEnergy należy eliminować widmo przyłączeńmocy z OZE? Ano dlatego, że znika sukcesywnie szerg bloków energetycznych o małych mocach (element regulacyjny) w podstawie - a wiadomo, bez podstawy przyłacczanie czy eksploatacja przyłączonych dawniej OZE zaczyna zgrażąć stabilnośi Systemu. I tak: ,,Wyłączenie pięciu bloków elektrowni Adamów, która należy do grupy ZE PAK, czyli 600 MW na węgiel brunatny, według informacji dostępnych na Giełdowej Platformie Informacyjnej (GPI), planowane jest od 1 stycznia 2018 roku." ______________________________________________________________________1 stycznia 2018 roku o godzinie 2.49 wyłączono ostatni z pięciu bloków elektrowni Adamów. 600 MW zniknęło z Systemu. Stanąl także pierwszy w elektrowni Bełchatów (PGE). ______________________________________________________________________,,Z danych dostępnych na GPI wynika też, że od 1 lipca 2018 planowane jest obniżenie mocy osiągalnej bloku 2 elektrowni Bełchatów. '' ______________________________________________________________________,,od 1 stycznia 2019 , planowane jest wycofanie z eksploatacji dwóch bloków - nr 6 i 7 - na węgiel kamienny, po 120 MW mocy zainstalowanej każdy, w elektrowni Łagisza należącej do Tauron Wytwarzanie" - ,,przy obecnym stanie prawnym oraz wiążącymi się z modernizacją wysokimi nakładami finansowymi na dostosowanie do wymogów ochrony środowiska dalsza eksploatacja bloków nr 6 i 7 nie posiada uzasadnienia ekonomicznego - informuje biuro prasowe Tauron Polska Energia.''
sol |
Otóż będzie współspalanie. Na pierwszy ogień pójdą zasoby Lasów Państwowych, potem lasy białoruskie i rosyjskie, a potem biomasa egzotyczna. Cała kasa pierwszego rzutu zostanie w przy rządzie i jego sługach. Potem paliwo będzie trzeba dokupować, ale i tak zostaną w Big Energy dopłaty za produkcję energii. Już raz to przerabialiśmy z PO. Wszystko jest w internecie. Inwestorom prywatnym zezwoli się tylko na wybudowanie urządzeń stabilizujących, które PSE uznał za potrzebne, ale ani jednego MW więcej. To na 15 lat. Wcześniej przejęte zostaną wszystkie farmy wiatrowe, a nie tylko ta jedna. BE ma dużo czasu i poczeka. Pozostają jeszcze prosumenci, ale to tak znikoma produkcja, że decydenci olewają ich ciepłym płynem. Energia ma być państwowa, zwłaszcza w kontekście rosnącej roli pojazdów elektrycznych.
alladyn-solar-batt |
Widzę Sol,że potrafisz trafiać w sedno. Odnawialne są przy tym.......zasoby decydentów jacy/którzy będą z ramienia partii kontrolowali zachodzące w tej materii procesy. Pal sześć, że to do niczego nie zmierza. Znaczy zmierza - do Zorby....
sol |
@Alladyn. No tak, napisałem energia państwowa, ale to tak jak radziecki slogan z czasów bolszewizmu: "mówimy partia a w domyśle Lenin, mówimy Lenin a w domyśle partia". Nasz Gomułka też zresztą jasno nakreślił sytuację: "raz zdobytej władzy nie oddamy nigdy". A jak władzy to i energii. Amen.
alladyn-solar-batt |
do Sol: widzisz, zaczasów bolszewizmu partia (Lenin) jednak w tamtejszyh i ówczesnych realiach w wielu dziedzinach w Rosji zostawiła po sobie ,,bolsze'' - dziś malo kto pamięta jak wyglądała infrastrukturalnie Rosja przed bolszewikami pomimo starań cara, który miał oczy i uszy otwarte na nowinki naukowe i techniczne (wystarczy spojrzeć, że i w warszawie fundował uniwersytety). Problem w tym, że tutaj nie dostrzegam ,,bolsze'' ani w ujęciu ilościowym ani w ujęciu jakościowym (brak strategii energetycznej dla przyszłości Polski), a niestety nasz Gomółka porównując mozliwości technologiczne i różnice wtedy/dziś jest głęboko mniej oczytany niż Lenin. Obaj popełnili te same grzechy - rządy ideoligii. Co po naszym Gomółce pozostanie poza kacem z powodu utraconych możliwości cywilizacyjnych i tak zapóźnionych obszarów co jest niczym jak się okazuje wobec światłości posiadania miałkiego grobowca na Wawelu? Elektryfikacji od zera (jak tamci) nie jakożyciowego celu i tak ten .........by nie podźwignął, bo On jedynie aspiruje do poziomu zmiany Królika. Teraz Krolik tej partii jest przy żłobie - zamiast krolika poprzednich partii.zastanawiające jest generalnie, czy w ujęciu bardziej ogólnym zakazanie funkcjonowania systemów politycznych opieranych na partiach ( oraz innych towarzystwach wzajemnej adoracji) nie byłoby znacznym impulsem akcelerującym kraje rozwijające się. Tutaj mamy dyktaturę jak się patrzy, która o zgrozo - krzepnie w swej małostkowości. Zakłada się liczne biznesy wokół energetyki, pod które zaprojektowane są całe zestawy Ustaw. Likwidacja niezależności Trybunału gwarantuje bezpiezeństwo w bezkarności tych procederów. Ciekawe kto z dzisiejszych akceptantów hulanek rządzącej gawiedzi poniesie ciężar odbudowy Kraju z ruiny, gdy dziedziny wymagająe rotacyjnych, planowych inwestycji - zostaną jak to dziś ustalono w 10-cio letniej zamrażarce. Zamrażarce zbudowanej, by dać czas Gomółce na odejście w niebyt. Ot - patriotyzm....!
sol |
Właśnie zakończyła żywot elektrownia Adamów. Ja ko ciekawostkę podaję, że na 150 pracowników istniało w niej 6 związków zawodowych.
alladyn-solar-batt |
Do Sol: procentowa statystyka jak wielu wśrod tych 150-ciu to Dyrektorzy byłaby jeszcze ciekawsza...

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...