Ilu chętnych na Certyfikat Pilotażowego Klastra Energii?
Ministerstwo Energii informuje o zebraniu zgłoszeń od podmiotów, które ubiegają się o certyfikat pilotażowych klastrów energii. Certyfikaty resort energii chce przyznać w tym kwartale.
Polska Agencja Prasowa podaje, powołując się na informacje od Ministerstwa Energii, że certyfikat pilotażowego klastra energii chce uzyskać 115 podmiotów. Zakończenie oceny formalnej i merytorycznej ma nastąpić jeszcze w tym kwartale.
W ocenie merytorycznej brane mają być pod uwagę takie elementy jak zakres funkcjonowania, cele klastra, zasady współpracy z OSD, bilans energii w klastrze, planowane inwestycje czy analiza SWOT.
Jak zapewniał wcześniej resort energii, wyróżnione w konkursie na Certyfikat Pilotażowego Klastra Energii zostaną te klastry, które zaprezentują najatrakcyjniejszą strategie rozwoju obszaru swojej działalności i które powinny przede wszystkim uwzględniać lokalne potrzeby energetyczne danego terenu przy wykorzystaniu lokalnego potencjału i dostępnych zasobów
Ministerstwo Energii zaznaczało wcześniej, że nie przewiduje środków finansowych dla certyfikowanych klastrów, ale nie jest wykluczone, że certyfikacja umożliwi wprowadzenie konkretnych projektów klastrowych do tzw. Kontraktów Terytorialnych, czyli umów między rządem a samorządami województw w sprawie finansowania kluczowych dla danego regionu inwestycji.
We wrześniu zakończył się nabór wniosków na unijne dofinansowanie ze środków Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” na inwestycje w OZE, w konkursie dedykowanym wyłącznie klastrom energii. Rozstrzygnięcie w konkursie, którego budżet sięga 300 mln zł, ma nastąpić w kwietniu br.
Dofinansowanie będzie udzielane w formie dotacji – w przypadku projektów związanych tylko z produkcją energii cieplnej, a także w formie pomocy zwrotnej – w przypadków projektów związanych z produkcją energii elektrycznej lub produkcją energii elektrycznej i cieplnej łącznie – w tym w instalacjach hybrydowych.
Dofinansowanie na pojedynczy projekt nie może przekroczyć 85 proc. kosztów kwalifikowanych lub 15 mln euro.
W drugim unijnym konkursie na dofinansowanie dla klastrów, dotyczącym projektów z zakresu kogeneracji, nabór wniosków był prowadzony do 28 listopada. Budżet konkursu to 200 mln zł, a dofinansowanie będzie można przeznaczyć na budowę nowych lub zwiększenie mocy istniejących jednostek wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w technologii wysokosprawnej kogeneracji w jednostkach o całkowitej nominalnej mocy elektrycznej powyżej 1 MW. Maksymalne dofinansowanie może pokryć do 85 proc. kosztów kwalifikowanych.
red. gramwzielone.pl