Ilu chętnych na Certyfikat Pilotażowego Klastra Energii?

Ilu chętnych na Certyfikat Pilotażowego Klastra Energii?
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Ministerstwo Energii informuje o zebraniu zgłoszeń od podmiotów, które ubiegają się o certyfikat pilotażowych klastrów energii. Certyfikaty resort energii chce przyznać w tym kwartale.

Polska Agencja Prasowa podaje, powołując się na informacje od Ministerstwa Energii, że certyfikat pilotażowego klastra energii chce uzyskać 115 podmiotów. Zakończenie oceny formalnej i merytorycznej ma nastąpić jeszcze w tym kwartale.

W ocenie merytorycznej brane mają być pod uwagę takie elementy jak zakres funkcjonowania, cele klastra, zasady współpracy z OSD, bilans energii w klastrze, planowane inwestycje czy analiza SWOT.

Jak zapewniał wcześniej resort energii, wyróżnione w konkursie na Certyfikat Pilotażowego Klastra Energii zostaną te klastry, które zaprezentują najatrakcyjniejszą strategie rozwoju obszaru swojej działalności i które powinny przede wszystkim uwzględniać lokalne potrzeby energetyczne danego terenu przy wykorzystaniu lokalnego potencjału i dostępnych zasobów

Ministerstwo Energii zaznaczało wcześniej, że nie przewiduje środków finansowych dla certyfikowanych klastrów, ale nie jest wykluczone, że certyfikacja umożliwi wprowadzenie konkretnych projektów klastrowych do tzw. Kontraktów Terytorialnych, czyli umów między rządem a samorządami województw w sprawie finansowania kluczowych dla danego regionu inwestycji.

We wrześniu zakończył się nabór wniosków na unijne dofinansowanie ze środków Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” na inwestycje w OZE, w konkursie dedykowanym wyłącznie klastrom energii. Rozstrzygnięcie w konkursie, którego budżet sięga 300 mln zł, ma nastąpić w kwietniu br. 

Dofinansowanie będzie udzielane w formie dotacji – w przypadku projektów związanych tylko z produkcją energii cieplnej, a także w formie pomocy zwrotnej – w przypadków projektów związanych z produkcją energii elektrycznej lub produkcją energii elektrycznej i cieplnej łącznie – w tym w instalacjach hybrydowych.

Dofinansowanie na pojedynczy projekt nie może przekroczyć 85 proc. kosztów kwalifikowanych lub 15 mln euro.

W drugim unijnym konkursie na dofinansowanie dla klastrów, dotyczącym projektów z zakresu kogeneracji, nabór wniosków był prowadzony do 28 listopada. Budżet konkursu to 200 mln zł, a dofinansowanie będzie można przeznaczyć na budowę nowych lub zwiększenie mocy istniejących jednostek wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w technologii wysokosprawnej kogeneracji w jednostkach o całkowitej nominalnej mocy elektrycznej powyżej 1 MW. Maksymalne dofinansowanie może pokryć do 85 proc. kosztów kwalifikowanych. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
Co to takiego ,, certyfikat pilotażowego klastra", do czego potencjalnie miałby w założeniach służyć i (co najważniejsze) jakie uprawnienia do wydawania takowego ma Ministerstwo Energii? Pytam: kto wydał ME uprawnienia do ,, oceny formalnej i merytorycznej " klastrów?- rozumiem, że uprawnienia te wydał ,, suweren" podczas wyborów parlamentarnych....Czy zatem ten wydający Wam takie uprawnienia - panowie z Ministerstwa - sam posiadał uprawnienia d uprawniania Was? Czyli jest tak - pierwej panowie Ministrowie uczyliście się od Nas co to takiego te Klastry mają być na spotkaniach m.in. w sali Kolumnowej, a wszystko jak widzimy po to , byście teraz rżnęli wielkich fachowców od Klastrów i zarabiali kasę na łaskawym rozdawaniu g.....wartych certyfikatów-wydmuszek. Rozumiem, że mistrzostwo w budowaniu fikcyjnych bytów w tym formalnych (nowe taryfy grzewcze) , gra pozorów do perfekcji kultywowana w ME za pieniądze podatnika - to główne zajęcia nudzących się w swej pezproduktywności dyrektorów departamentów w tym ministerstwie.Zatem pora ,,zainstalować" kolejny ,,biznes" póki się jest urzędnikiem, bo jak zwolnią to firmy ,,certyfikujące" (dla picu) namnożą się jak króliki....No to już wiadomo do czego służy ME.
TobiSHOW |
Certyfikat certyfikacji certyfikowanego certyfikatu.
fan Alladyna |
@alladyn. Nie wiem skąd Pan czerpie zasoby czasowe na bieżące głęboko merytoryczne analizy/komentarze i nieugiętą postawę oraz rzecz najcenniejszą - niezaleznośc sądów. Oby tak dalej, zanim wszyscy nie staniemy się bohaterami antyutopii Orwella. Pan nie przekracza granic przyzwoitej debaty, to rzeczywistość polityczna i legislacyjna odleciała i trzeba ją znowu sprowadzić na Ziemię. Jako środowisko myślące, z misją, dajemy się nabrać na Klastry i inne zabobaony, chcąc głupio zarobić parę gorszy. Wraca Miś: Miś:…. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest miś na skalę naszych możliwości… i nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny.… Prawdziwe pieniądze zarabia się tylko na drogich, słomianych inwestycjach. Więc im on (słomiany miś] jest droższy, ten miś tym... no?" Dziękuję Alladynie, oświecaj nam drogę
ktoś |
Czy ten tekst jest napisany w języku mandżurskim?
Trekstor |
@ ktoś - nie, piszesz zasadniczo po polsku, ale i tak nie wiadomo o co Ci chodzi

Giełda OZE

Enercon E40 500 kw Certyfikaty

Na sprzedaz Enercon E40 500 kw woj wielkopolskie ziemia dziierżawa osoby zainteresowane proszę czytaj dalej...

pracujący Vestas V47, zachodniopomorskie

sprzedam pracującą turbinę Vestas V47, zlokalizowana na terenie woj.zachodniopomorskiego, wszelkie i czytaj dalej...

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW)

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW). Warunki wydane są od czytaj dalej...

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 0.998 MW. Pozwolenie na budowę z warunkami przyłączenia do sieci. Mazowsze.

Projekt położony w powiecie pułtuskim. Przyłącze do linii 15 kV na działce. Projekt , PnB i Warunki czytaj dalej...