Włosi mają nową strategię energetyczną. Co z OZE?

Włosi mają nową strategię energetyczną. Co z OZE?
Fot. Greg Walters, flickr cc
REKLAMA

Włoski rząd przedstawił założenia nowego planu rozwoju krajowego sektora energetycznego. Jaką rolę ma w nim odegrać energetyka odnawialna?

Rzym chce, aby w roku 2030 udział OZE w krajowym miksie energetycznym wzrósł do 27 proc., czyli do poziomu, jaki ma zostać osiągnięty w roku 2030 w całej Unii Europejskiej. Tak przynajmniej zdecydowali w 2014 r. szefowie rządów państw UE i co ostatnio potwierdzili unijni ministrowie ds. energii. – mimo, że Komisja Europejska chce podnieść ten cel do 30 proc., a kluczowe komisje Parlamentu Europejskiego nawet do 35 proc.

W 2015 r. udział OZE w krajowym zużyciu energii brutto we Włoszech wynosił już 17,5 proc. To więcej niż wyznaczony dla tego kraju cel na rok 2020, który wynosi 17 proc. W tym wliczany jest udział nie tylko energii elektrycznej, ale również cieplnej i wykorzystywanej w transporcie.

Według danych włoskiego operatora sieci przesyłowych Terna, w 2015 r. elektrownie we Włoszech wyprodukowały netto ok. 270,7 TWh energii elektrycznej, z czego konwencjonalne elektrownie wytworzyły ok. 180,8 TWh (w roku 2014 – 167 TWh), elektrownie wodne ok. 44,7 TWh (59,5 TWh w 2014 r.), elektrownie fotowoltaiczne – ponad 24,6 TWh (21,8 TWh), wiatrowe – 14,5 TWh (15 TWh), a geotermalne ok. 5,8 TWh (5,5 TWh).

Rzym zakłada, że dużo wyższy udział energetyka odnawialna osiągnie w roku 2030 we włoskim miksie energii elektrycznej. Włoski rząd chce, aby w roku 2030 z OZE pochodziło 55 proc. energii elektrycznej wobec poziomu 33,5 proc. odnotowanego w roku 2015.

W tym celu przewiduje się zwiększenie generacji z farm wiatrowych – z około 15 TWh do 40 TWh. Obecnie zainstalowany potencjał energetyki wiatrowej we Włoszech jest szacowany na około 9,4 GW.

Natomiast produkcja energii z fotowoltaiki ma się zwiększyć z obecnego poziomu około 23 TWh do 72 TWh w roku 2030. Obecnie Włosi posiadają elektrownie fotowoltaiczne o mocy około 20 GW.

Rzym zakłada, że we wzroście potencjału generacji z wiatru i słońca pomoże dalszy, wyraźny spadek kosztów elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych. W pierwszym przypadku ma on wynieść, według ich szacunków, do roku 2030 między 10 a 25 proc., a w drugim – nawet 40-70 proc.

Produkcja energii z elektrowni wodnych ma się utrzymać na koniec przyszłej dekady na poziomie zbliżonym do obecnego, czyli ok. 50 TWh.

W ramach włoskiej Strategia Energetica Nazionale przewiduje się stworzenie stabilnej i przewidywalnej perspektywy inwestycyjnej dzięki organizowanym aukcjom i zawieranym na ich podstawie długookresowym umowom z gwarancją zakupu energii po określonej w aukcjach cenie.

Nowa strategia energetyczna ma współgrać z ogłoszoną dwa miesiące temu przez Rzym deklaracją, zgodnie z którą Włochy zrezygnują całkowicie z wytwarzania energii z węgla do 2025 roku. 

Ważnym elementem nowej strategii energetycznej Włoch mają być również inwestycje w infrastrukturę ładowania samochodów elektrycznych. Cel to zwiększenie liczby publicznie dostępnych ładowarek do 19 tys. juz do roku 2020.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

SPRZEDAM PROJEKTY PV 1MW WOJ. PODLASKIE

Sprzedam projekty pv o mocach do 1MW na terenie województwa podlaskiego czytaj dalej...

GRUNT POD FARMĘ FOTOWOLTAICZNĄ

SPRZEDAM GRUNT POD FARMĘ FOTOWOLTAICZNA O POWIERZCHNI OK.7HA DZIAŁKI ZNAJDUJĄ SIĘ W OKOLICY GRYFINA czytaj dalej...

EXTRA CENY na Zabezpieczenia AC DC dla fotowoltaiki

Firmy PHU POWER QUALITY oraz PHU ZENIT zajmują się sprzedażą wysokiej jakości inwerterów fotowoltaic czytaj dalej...

działka pod PV sprzedaż/dzierżawa - 1,3 ha z pozwoleniem na budowę

Do sprzedania lub dzierżawy działka 1,3 ha pod elektrownię PV o mocy 0,4 MW. Kalsk, woj. lubuskie. czytaj dalej...