Włosi mają nową strategię energetyczną. Co z OZE?

Włosi mają nową strategię energetyczną. Co z OZE?
Fot. Greg Walters, flickr cc
REKLAMA

Włoski rząd przedstawił założenia nowego planu rozwoju krajowego sektora energetycznego. Jaką rolę ma w nim odegrać energetyka odnawialna?

Rzym chce, aby w roku 2030 udział OZE w krajowym miksie energetycznym wzrósł do 27 proc., czyli do poziomu, jaki ma zostać osiągnięty w roku 2030 w całej Unii Europejskiej. Tak przynajmniej zdecydowali w 2014 r. szefowie rządów państw UE i co ostatnio potwierdzili unijni ministrowie ds. energii. – mimo, że Komisja Europejska chce podnieść ten cel do 30 proc., a kluczowe komisje Parlamentu Europejskiego nawet do 35 proc.

W 2015 r. udział OZE w krajowym zużyciu energii brutto we Włoszech wynosił już 17,5 proc. To więcej niż wyznaczony dla tego kraju cel na rok 2020, który wynosi 17 proc. W tym wliczany jest udział nie tylko energii elektrycznej, ale również cieplnej i wykorzystywanej w transporcie.

Według danych włoskiego operatora sieci przesyłowych Terna, w 2015 r. elektrownie we Włoszech wyprodukowały netto ok. 270,7 TWh energii elektrycznej, z czego konwencjonalne elektrownie wytworzyły ok. 180,8 TWh (w roku 2014 – 167 TWh), elektrownie wodne ok. 44,7 TWh (59,5 TWh w 2014 r.), elektrownie fotowoltaiczne – ponad 24,6 TWh (21,8 TWh), wiatrowe – 14,5 TWh (15 TWh), a geotermalne ok. 5,8 TWh (5,5 TWh).

Rzym zakłada, że dużo wyższy udział energetyka odnawialna osiągnie w roku 2030 we włoskim miksie energii elektrycznej. Włoski rząd chce, aby w roku 2030 z OZE pochodziło 55 proc. energii elektrycznej wobec poziomu 33,5 proc. odnotowanego w roku 2015.

W tym celu przewiduje się zwiększenie generacji z farm wiatrowych – z około 15 TWh do 40 TWh. Obecnie zainstalowany potencjał energetyki wiatrowej we Włoszech jest szacowany na około 9,4 GW.

Natomiast produkcja energii z fotowoltaiki ma się zwiększyć z obecnego poziomu około 23 TWh do 72 TWh w roku 2030. Obecnie Włosi posiadają elektrownie fotowoltaiczne o mocy około 20 GW.

Rzym zakłada, że we wzroście potencjału generacji z wiatru i słońca pomoże dalszy, wyraźny spadek kosztów elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych. W pierwszym przypadku ma on wynieść, według ich szacunków, do roku 2030 między 10 a 25 proc., a w drugim – nawet 40-70 proc.

Produkcja energii z elektrowni wodnych ma się utrzymać na koniec przyszłej dekady na poziomie zbliżonym do obecnego, czyli ok. 50 TWh.

W ramach włoskiej Strategia Energetica Nazionale przewiduje się stworzenie stabilnej i przewidywalnej perspektywy inwestycyjnej dzięki organizowanym aukcjom i zawieranym na ich podstawie długookresowym umowom z gwarancją zakupu energii po określonej w aukcjach cenie.

Nowa strategia energetyczna ma współgrać z ogłoszoną dwa miesiące temu przez Rzym deklaracją, zgodnie z którą Włochy zrezygnują całkowicie z wytwarzania energii z węgla do 2025 roku. 

Ważnym elementem nowej strategii energetycznej Włoch mają być również inwestycje w infrastrukturę ładowania samochodów elektrycznych. Cel to zwiększenie liczby publicznie dostępnych ładowarek do 19 tys. juz do roku 2020.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Reklama

Baza firm

Znajdź instalatora w swojej okolicy + Dodaj firmę

Giełda OZE

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Zlecę montaż instalacji solarnych w budynkach mieszkalnych na terenie powiatu Myszkowskiego. Zape czytaj dalej...

Sprzedam kartę Fronius Data Menager 2.0

Sprzedam kartę wifi do inwertera Fronius. Nowa, nigdy nie używana. Pozostałość po inwestycji - stąd czytaj dalej...

Doświadczona ekipa monterów PV

Jesteśmy doświadczoną ekipą monterów PV (również solary i pompy ciepła). Wykonamy zlecone instalacj czytaj dalej...

Wykonanie, budowa PV

Firma z doświadczeniem przyjmie zlecenie budowy na terenie Polski instalacji fotowoltaicznych (z wył czytaj dalej...