Nowe rozdanie Funduszy Norweskich. Ile na energię i środowisko?

Nowe rozdanie Funduszy Norweskich. Ile na energię i środowisko?
Fot. Ministerstwo Rozwoju

Wczoraj zostały podpisane międzyrządowe umowy, na mocy których do naszego kraju trafi setki milionów euro m.in. na inwestycje związane z energetyką i ochroną środowiska. Polska pozostaje największym beneficjentem Funduszy Norweskich i EOG.

Podpisanie umowy był efektem zakończonych w październiku br. negocjacji dotyczących uruchomienia III edycji Funduszy Norweskich i EOG w Polsce.

Fundusze Norweskie i EOG są formą bezzwrotnej pomocy przyznawanej przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię kilkunastu państwom członkowskim UE. Za ich wdrażanie w Polsce odpowiada Ministerstwo Rozwoju. W zamian za udzielaną pomoc finansową, państwa-darczyńcy korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego UE mimo, że nie są jej członkami.

REKLAMA

Łącznie państwa-darczyńcy, czyli Norwegia, Islandia i Lichtenstein, przeznaczyły na ten cel ponad 2,8 mld euro. Wsparcie przyznano 15 państwom. Polska z alokacją 809,3 mln euro, podobnie jak w poprzednich edycjach, jest największym beneficjentem tych pieniędzy.

Jednym z kilku głównych obszarów, dla których przewidziano finansowanie w nowym rozdaniu Funduszy Norweskich, jest obszar „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”.

W tym zakresie na realizację inwestycji przewidziano ze środków EOG dofinansowanie w wysokości 140 mln euro, a projektom realizowanym w tym obszarze ma towarzyszyć dodatkowo dofinansowanie ze środków krajowych w wysokości 24,7 mln zł.

REKLAMA

Operatorem programu w obszarze „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu” będzie Ministerstwo Środowiska przy wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Partnerami z państw-darczyńców są Norweska Agencja Środowiska (NEA), Norweska Dyrekcja ds. Zasobów Wodnych i Energii (NVE), a także Krajowa Agencja ds. Energii Islandii (OS).

Ministerstwo Rozwoju informuje, że pierwsze konkursy w ramach trzeciej edycji zostaną ogłoszone po podpisaniu umów na realizację programów w poszczególnych obszarach tematycznych. Pierwsze nabory wniosków mogą rozpocząć się w drugiej połowie 2018 r.

Wcześniej, w drugiej edycji dofinansowano ponad 1,3 tys. projektów. Łączna suma środków na lata 2009-2014 dla Polski wynosiła 578,1 mln euro.

Jak zaznacza Ministerstwo Rozwoju, ważnym elementem Funduszy Norweskich i EOG pozostanie wzmacnianie relacji dwustronnych z państwami-darczyńcami. Cel ten realizowany będzie poprzez specjalnie wydzielony Fundusz Współpracy Dwustronnej. W ramach funduszu finansowane będą działania realizowane wspólnie przez instytucje polskie i z państw-darczyńców.

red. gramwzielone.pl