Nowe taryfy za dystrybucję i energię na 2018 r.

Nowe taryfy za dystrybucję i energię na 2018 r.
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy na dystrybucję i energię, które w 2018 roku będą obowiązywać dystrybutorów i tzw. sprzedawców z urzędu.  Podobnie jak w poprzednich latach apetyty zainteresowanych firm na podniesienie cen były znacznie wyższe.

Prezes URE zatwierdził taryfy dla energii elektrycznej dla Operatora Systemu Przesyłowego (PSE SA) oraz pięciu największych dystrybutorów energii elektrycznej, tj. PGE Dystrybucja SA, Tauron Dystrybucja SA, Enea Operator Sp. z o.o., Energa Operator SA oraz innogy Stoen Operator Sp. z o.o.

Urząd zatwierdził też przyszłoroczne taryfy na energię czterem tzw. sprzedawcom z urzędu. – Oczekiwania przedsiębiorstw w zakresie planowanych kosztów we wnioskach taryfowych były zdecydowanie wyższe niż ostatecznie uznane w taryfie przez prezesa URE jako uzasadnione – zaznacza URE.

W wyniku postępowania administracyjnego, które przeprowadził URE, średni spadek stawek opłat w dystrybucji dla wszystkich grup taryfowych ustalono na 0,8 proc. Urząd tłumaczy ten fakt zmniejszeniem na przyszły rok do zera tzw. opłaty OZE, w której przenoszone są na odbiorców koszty wsparcia producentów energii ze źródeł odnawialnych w nowym systemie wsparcia. Więcej o tym, dlaczego URE zmniejszył przyszłoroczną stawkę opłaty OZE z tegorocznego poziomu 3,51 zł/MWh do 0 zł/MWh, w artykule: Opłata OZE w 2018 roku wyniesie 0 zł/MWh. 

URE zatwierdził też taryfy dla energii elektrycznej w obrocie dla gospodarstw domowych przedsiębiorstwom pełniącym funkcję sprzedawców z urzędu tj. Enea SA, PGE Obrót SA, Energa Obrót SA i Tauron Sprzedaż Sp. z o.o.  

Dla odbiorców grupy taryfowej G w przypadku czterech największych sprzedawców energii elektrycznej wzrost cen w obrocie, który ustalono na rok 2018, wynosi średnio ok. 0,5 proc., niewiele różniąc się między poszczególnymi przedsiębiorstwami.

Zmiany taryf za dystrybucję i energię na 2018 r. obrazuje poniższy wykres (dane za URE).

Jakie będą skutki zmian taryfy na energię dla gospodarstw domowych, które są klientami czterech spółek obrotu, dla których URE przyjął taryfy na rok 2018? Urząd przedstawił w tym zakresie odpowiednie wyliczenia, które obrazuje poniższa tabela. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Seb |
gdzie ten tani prąd z węgla? bo ceny w hurcie rosną.
alladyn-solar-batt |
Do Seb: oj ta,oj tam,jak to Ty ,,nic nie rozumiesz''.....BigEnergy chciałoby by prąd był znacznie droższy - stąd wymyśla kolejne podatki i daniny takie jak opłata mocowa. Zaś niedobry i brzydki Prezez URE pomimo rekomendacji wynikającej z cen giełdowych - obniża i obniża (zupełnie niepolitycznie przecież) cenę energii i dustrybucji - zatem prąd jest tani,a propoganda dokrzyczy, że,,bo z węgla'' :-)
Szyszko |
Jak pokazują te dwie tabele ENERGIA I DYSTRYBUCJA tanieje !!! A różni tacy wieszczyli że będą podwyżki po 10-20-30% . Gdzie są dzisiaj ci pseudo eksperci ? Bo lampka jak zwykle pisze to samo
Seb |
Rubryka zmiana średniej ceny w obrocie wyraźnie mówi że cena rośnie od 0,3 do 0,8 %, to jakaś alternatywna logika którą uprawiasz tam z resztą Towarzyszy z Partii że jak rośnie to maleje, czarne jest białe itp?

Giełda OZE

Kupię projekty elektrowni wiatrowych, pracujące elektrownie

Kupię projekty elektrowni wiatrowych oraz pracujące elektrownie. czytaj dalej...

Opolskie – pożyczka unijna do 1 mln zł dla inwestorów i instalatorów OZE.

Katana Konsulting zaprasza firmy mikro, małe i średnie do skorzystania z unijnych, więc preferencyjn czytaj dalej...

Dotacje do 90% na oświetlenie LED w firmach w 2019 roku.

Katana Konsulting do końca roku 2018 zaprasza przedsiębiorstwa z całej Polski o aplikowanie o bezzwr czytaj dalej...

FARMY FOTOWOLTAICZNE

Wydżierżawie ziemię 2ha: -kujawsko-pomorskie - miejscowość Brzoza - ziemia klasa 4,5 łąki -100% czytaj dalej...