Zmiana szefa sejmowej komisji ds. energii

Zmiana szefa sejmowej komisji ds. energii
Poseł PiS Wojciech Zubowski
REKLAMA

Prace nad kolejnymi projektami ustaw związanych z energetyką, w tym przygotowaną przez rząd kolejną nowelizacją ustawy o OZE, sejmowa komisja ds. energii będzie prowadzić już pod nowym przewodnictwem. Z tej funkcji ustąpił dzisiaj poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski. 

Poseł PiS Marek Suski dzisiaj zrezygnował z funkcji szefa sejmowej Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa (ESK), tłumacząc to nadmiarem obowiązków. W mediach szybko pojawiły się informacje, że Suski zastąpi Henryka Kowalczyka na stanowisku szefa Stałego Komitetu Rady Ministrów.

Nowym szefem komisji ESK został, rekomendowany przez posła Suskiego, inny poseł Prawa i Sprawiedliwości Wojciech Zubowski.

ESK to kluczowa komisja w Sejmie, do której trafiają projekty ustaw związanych z energetyką. W obecnej kadencji Sejmu komisja pod przewodnictwem Marka Suskiego pracowała już nad przyjętymi w ekspresowym tempie trzema nowelizacjami ustawy o OZE.

Wojciech Zubowski pełnił funkcję posła sprawozdawcy m.in. przy pierwszej nowelizacji ustawy o OZE, którą Sejm przyjął po ostatnich wyborach parlamentarnych. Niespodziewana nowelizacja, która trafiła do Sejmu w okresie Świąt Bożego Narodzenia 2015 r. i która została przyjęta przez parlament zaledwie po kilku dniach, zablokowała wprowadzenie nowego systemu wsparcia dla OZE, który miał wejść w życie zaledwie kilka dni później – 1 stycznia 2016 r.

Tamta nowelizacja odroczyła wprowadzenie nowych zasad rozliczeń dla OZE o pół roku. Odroczono – i jak się później okazało – mocno zmodyfikowano zasady wsparcia dla większych producentów energii w systemie aukcyjnym, ale także rozwiązania prosumenckie w postaci przyjętych w lutym 2015 r. w ustawie o OZE taryf gwarantowanych.

Wojciech Zubowski jako poseł sprawozdawca zapewniał wówczas w Sejmie, że tamta nowelizacja tylko odracza wprowadzenie taryf gwarantowanych i daje czas na doprecyzowanie tego mechanizmu. Później okazało się jednak, że system taryf gwarantowanych trafił do kosza, a w jego miejsce wdrożono system tzw. opustów.

Ostatnio poseł Zubowski pełnił funkcję posła sprawozdawcy w zakresie przyjętej przez parlament ustawy o rynku mocy. Poseł PiS zapewniał wówczas w Sejmie, że brak przyjęcia tej ustawy oznaczałby dla polskiej gospodarki straty liczone na 10 mld zł. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
sol |
Stały Komitet Rady Ministrów. Co to za ciało? Kim jest premier, kto tu rządzi?Przecież to kawał biurokracji do likwidacji. I nie mam nic do p. Suskiego. Tylko uchwala się opłaty idące w miliardy PLN a gdzie racjonalizacja biurokracji? Po co 350 powiatów, które tylko generują koszty., itd. lista jest długa.
TobiSZOŁ |
chwalić niebiosa, Siuśki to personifikacja głupoty.
MlaskaczWaflami |
Zgadza się, patrząc na jego publiczne wystąpienia trudno znaleźć równej klasy intelektualistę wśród posłów. Pytanie, czy ten młody będzie lepszy, bo skoro poprzednik go namaścił, może być różnie.
alladyn-solar-batt |
Do SOL: Pytasz po co 350 powiatów....Ano po to by po pierwsze dawać swoim (nagradzać nimi) etaty , po drugie po to by mieć usłużne psy. Po trzecie-skoro obywatel RP przez dziesięciolecia płaci za to anarchizujące społecznie narzędzie środowiskowe władzy - to władza nie widzi potrzeby by przestał płacić. Analogicznie jak z górnikami świętymi krowami - gdy narobią długów i bankrutują (cyklicznie co 10 lat) to aktualna władza dosypuje kasy rabując resztę obywateli bez pytania - bo jeszcze nigdy referendum w sprawie sfinansowania długów kopalń nie było. A tutaj takie Witczyki-komuchy będą mi wypisywały o swej rzekomej trosce o finanse Kowalskiego by ten nie zapłacił więcej za prąd.....Albo będą mi wypisywały jak to rząd PiS (czy którykolwiek inny) rzekomo ,,musiał" rozwiązać ,,sprawę deputatów węglowych" - na koszt podatnika oczywiście. Sprawę zaplanowanego przez Górników obrabowania z kasy Nie górników - tj. reszty społeczeństwa.
Szyszko |
To jest nieprawda. Zubowski mówił że taryfy będą i one są w najnowszej nowelizacji ustawy o OZE , ale tylko dla źródeł stabilnych i słusznie. Taryfy gwarantowane uchwalone w połowie 2015 roku dla Prosumenta nie mogły wejść w życie, ponieważ POPSL specjalnie oszukało prosumentów i nie uchwaliło kilku rozporządzeń do ustawy . Wybory były 25 października, PIS nie miał innego wyjścia jak uchwalić późniejszy termin wejścia ustawy w życia.
ekspert |
TobiSZOŁ słyszałeś o stryjku, siekierce i kijku?

Giełda OZE

Nowy nabór dotacji OZE do 85% w Woj. Lubuskim.

Katana Konsulting zaprasza firmy i jednostki samorządu terytorialnego w dniach od 26 listopada 2018 czytaj dalej...

Kredyty pomostowe do dotacji na budowę biogazowni.

Katana Konsulting zaprasza wszystkich Wnioskodawców aplikujących obecnie o bezzwrotne dotacje unijne czytaj dalej...

Sprzedam Projekt elektrowni słonecznej 0,5 MW z wygraną aukcją (398 zł za 1 MWh) wraz z gruntem oraz projekt 0,5 MW z gruntem, 30 km od Wrocławia

Oferta sprzedaży100 % udziałów w spółce Perpetum Energia sp z o.o. Właściciela Elektrown isłonecznej czytaj dalej...

Enercon E40 500 kw Certyfikaty

Na sprzedaz Enercon E40 500 kw woj wielkopolskie ziemia dziierżawa osoby zainteresowane proszę czytaj dalej...