Propozycja Berlina: węgiel za Nord Stream II?

Propozycja Berlina: węgiel za Nord Stream II?
Fot. tiseb, flickr cc
REKLAMA

Nieoficjalna propozycja Berlina: Niemcy zgodzą się na mniej restrykcyjne przepisy dla elektrowni węglowych, jeśli Polska przestanie naciskać na zmianę unijnego prawa, która może zablokować budowę podmorskiego gazociągu z Rosji do Niemiec – pisze Rafał Zasuń z portalu WysokieNapiecie.pl.

18 grudnia unijni ministrowie ds. energii podejmą próbę przyjęcia stanowiska w sprawie unijnego pakietu zimowego dla energetyki. Stanowisko, w polsko-unijnym żargonie zwane „ogólnym podejściem” (general approach), określa wspólną propozycję wszystkich państw UE na tzw. trilog, czyli negocjacje między Komisją, Radą a Parlamentem Europejskim.

Komisja Europejska zaproponowała zimą zeszłego roku liczący ponad 1000 stron pakiet aktów prawnych, które mają zrewolucjonizować sposób działania europejskiej energetyki. Dotychczasowy model rynku był przygotowany pod duże elektrownie konwencjonalne, ale rozsypał się pod wpływem taniejących i dotowanych źródeł odnawialnych. Żeby ratować elektrownie węglowe i gazowe część państw wprowadziła także dla nich mechanizmy wsparcia (płatności za moc).

Projekt Komisji zakłada m.in. szybszy rozwój OZE, większą zmienność cen na rynku hurtowym, integrację systemów energetycznych państw UE, ale przede wszystkim dekarbonizację energetyki. Komisja zaproponowała aby elektrownie emitujące więcej niż 550 g CO2 na kWh od 2025 r. nie mogły korzystać z mechanizmów wsparcia, co w praktyce uczyniłoby je nieopłacalnymi.

Polska zabiegała o zmianę tego przepisu albo wynegocjowanie długich okresów przejściowych. Jednocześnie Ministerstwu Energii udało się uzgodnić z Komisją Europejską kształt rynku mocy, który będzie obowiązywał w Polsce od 2018 r. żeby zapewnić wystarczającą ilość mocy w systemie energetycznym.

Wersja Komisji dot. 550 g była stopniowo rozmiękczana podczas negocjacji między rządami. Obecnie omawiana wersja rozporządzenia, proponowana przez przewodzących obecnie UE Estończyków, zakłada, że  wszystkie kontrakty mocowe zawarte przed wejściem w życie rozporządzenia będą ważne aż do ich wygaśnięcia. Oznacza to, że nowe polskie elektrownie węglowe (Kozienice, Opole, Jaworzno, Turów) będą miały przez 15 lat zapewnione dodatkowe przychody z rynku mocy, a starsze bloki, które zostaną zmodernizowane – przez co najmniej pięć lat. Po 2025 r. przychodów tych nie dostaną bloki, co do których „finalna decyzja inwestycyjna” została podjęta po wejściu w życie unijnego rozporządzenia.

Polski sektor energetyczny i polski rząd był całkiem zadowolony z tej wersji. Ale nie wiadomo, czy ona się ostanie. Z dokumentów prezydencji, które widziało WysokieNapiecie.pl, wynika, że kilka krajów UE, m.in. Niemcy, Francja, Holandia, Dania, Szwecja, Luksemburg i Portugalia, zażądało zaostrzenia przepisów dotyczących „550 gramów”. Estonia liczy się z ewentualnością, że 18 grudnia nie uda się przyjąć stanowiska.

Tymczasem według naszych informacji Niemcy już kilkakrotnie zasugerowali Warszawie, że są gotowi do ustępstw w sprawie węgla, jeśli Polska przestanie zabiegać o zmianę rozporządzenia dotyczącego gazu. Komisja Europejska położyła bowiem na stole projekt zmiany przepisów, zwłaszcza definicji interkonektora, tak aby było jasne, że Nord Stream II podlega w całości pod unijne regulacje. Wówczas opłacalność tego projektu stanęłaby pod znakiem zapytania. Polska była jednym z głównych promotorów tej zmiany prawa, choć oczywiście najważniejszą rolę grało to, że Komisja Europejska chciała pokazać, że to ona rozdaje karty. Niemcy i Austria zażądały dodatkowych opinii prawnych w tej sprawie

Co na taki gazowo-węglowy interes mówią polscy negocjatorzy? O ty w dalszej części artykułu na portalu wysokienapiecie.pl.

Rafał Zasuń, WysokieNapiecie.pl

Zobacz również

Komentarze (7)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Master |
Wszystko jest na sprzedaż, nawet własne zdanie
wtk |
Niemcy mówią: Zgodzimy się na dalszy rozwój nieprzyszłościowej, nieekologicznej energetyki, na którą coraz trudniej będzie otrzymać finansowanie, która bedzie coraz droższa i ostatecznie w perspektywie 10-15 lat poniesie klęskę w konkurencji (również cenowej) z rozproszoną energetyką nowej generacji... jeżeli wy pozwolicie się dogadać z Rosjanami. Polska mówi: Ok! Zgadzamy się Brawa dla polski, deal stulecia
alladyn-solar-batt |
Zgoda na ten deal będzie bo PiS to energetyczne niemoty - to jednocześnie zdrada interesu narodowego bowi przetrwanie PiS nie równać się interesowi narodowu, któr jest przebudowa generacji w podstawie z węglowej do konkurencyjnej cenowo na rynkach europejskich. Betonowanie węglowych trupów w roli systemowej podstawy w tym kształcie poprzez rynek mocy + na to konto akceptacja NordStream to generalne dno intelektualne, zero moralności . Tą perspektywę podsuwają Niemcy rozgrywając Polskę jak 36 milionowe przedszkole....Gdybym był negocjatorem, to ujawniłbym te zakulisowe propozycje świń od Schroedera i oświadczył, że albo poważne pertraktacje albo Polska reprezentacja w proteście zmuszona będzie opuścić to głęboko skorumpowane forum.
rr |
i TO WSZYSTKO NASZYM KOSZTEM - POLAKOW !!! Zdrowie, pieniadze wyrzucone w bloto , ZWYKLA PATOLOGIA !!! ALE PIS w tym sie specjalizuje wiec nie ma co sie dziwic !
Wiatrakowiec |
Juz kiedys pisalem , my jestesmy chorym KRAJEM tzn Tacy ludzie nami rzadza i taki mamy chory klimat :( wszyscy ida w oze, Rosja, Brazylja, Ukraina itd poprostu odechciewa sie na te mordy patrzec !!!!
pros |
Rzeczywiście deal życia. Wygląda na to że Niemy mówią: "Jeśli jesteście tak głupi i nie widzicie tego co się dzieje na świecie, to ładujcie pieniądze w węgiel, czyli w błoto. To w sumie nie nasz interes i nie mamy już siły was przekonywać. Za 10-15 lat i tak wasze elektrownie węglowe będą nieopłacalne i będziecie je musieli albo zamknąć albo dotować z podatków. To, że zmarnujecie grube miliardy, co spowolni wasz rozwój przestaje nas interesować. Skoro jesteście tak krótkowzroczni i uparci to mamy was już głęboko w d... wasze małpy, wasz cyrk.". Jest takie powiedzenie: Dlaczegoś biedny ? Boś głupi....
Wiatrakowiec |
pros... dobrze napisales, szkoda tylko ze to cala prawda :(

Giełda OZE

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV w całej Polsce

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV w całej Polsce. Wymagana minimalna powierzchnia dz czytaj dalej...

Dotacje do 80% na innowacje OZE.

… w zakresie OZE i efektywności energetycznej. Nawet 80% dotacji bezzwrotnej o wysokości do 340 tys czytaj dalej...

moduły GCL 270

Sprzedam moduły GCL 270 Wp, w Suwałkach, czytaj dalej...

PV 40 kW kpl. dach panele Używane Inw.NOWY 2000 zł kW

sprzedam komplet 40 kW cena 2000 zł panele mono 200 Wp używane 6 lat Inwerter NOWY gwarancja 2 czytaj dalej...