Gaz i OZE zamiast elektrowni węglowej wbrew rządowi. Bo taniej

Gaz i OZE zamiast elektrowni węglowej wbrew rządowi. Bo taniej
Fot. Engie / GDF Suez
REKLAMA

Największy australijski koncern energetyczny AGL decyduje, że nie będzie już modernizować jednej ze swoich elektrowni węglowych, a pieniądze, które musiałby wydać na modernizację, zainwestuje w miks generacji z gazu i węglawbrew australijskiemu rządowi, który zażądał utrzymania pracy tej elektrowni węglowej w obawie przed niedoborem mocy w systemie elektroenergetycznym.

AGL postanowił, że nie będzie przedłużać funkcjonowania jednej ze swoich największych elektrowni węglowych w Liddell o mocy 2 GW po roku 2022, ponieważ doszedł do wniosku, że tańszą opcją okaże się zastąpienie produkcji energii z węgla miskem energii produkowanej z gazu, elektrowni słonecznych i wiatrowych, przy udziale magazynów energii i DSR.

Australijski „utility” przedstawił przy okazji wyliczenia, że produkcja energii w ramach proponowanego miksu będzie kosztować przeciętnie 83 AUD/MWh wobec 108 AUD/MWh, które trzeba by płacić za energię z węgla ze zmodernizowanej elektrowni węglowej w Liddell.

AGL podał przy tym, że modernizacja zbudowanej na początku lat 70. XX wieku elektrowni węglowej w celu przedłużenia jej funkcjonowania miałaby kosztować około 920 mln AUD, a inwestycje w źródła, którymi chce ją zastąpić, mają kosztować w sumie 1,36 mld AUD.

Niższy koszt LCOE wytwarzania w ramach miksu gazu, wiatru i słońca ma wynikać z dłuższego okresu funkcjonowania nowych instalacji, szacowanego na 15 do 30 lat. Natomiast warta niemal 1 mld AUD modernizacja elektrowni węglowej mogłaby przedłużyć jej życie tylko o 5 lat.

Australijski koncern zdecydował o wyłączeniu elektrowni węglowej w Liddell już dwa lata temu, jednak ostatnio do jej utrzymania lub odsprzedania wezwał australijski rząd w obawie przed powstaniem niedoboru mocy w krajowym systemie energetycznym po roku 2022, prognozowanego na 1 GW. Premier Malcolm Turnbull wprost zapewnił, że nie pozwoli wyłączyć tej elektrowni. – Luka w energetyce pracującej w postawie jest niedopuszczalna – stwierdził.

Mimo to AGL zapewnił kilka dni temu, że swojej decyzji nie zmieni. Poinformował przy tym, że nie zdecyduje się na sprzedaż elektrowni w Liddell, tłumacząc to planami wykorzystania częściowo obecnej infrastruktury, która po roku 2022 będzie stanowić zaplecze alternatywnej generacji. Australijski koncern tłumaczy zamiar zachowania tej elektrowni również faktem, że posiada ona wspólną infrastrukturę z inną elektrownią węglową w Bayswater (2,64 GW). 

AGL przyjął strategię, której celem jest całkowite wycofanie się z produkcji energii z węgla do roku 2050. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (14)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Prawda |
Epoka nierentownego węgla się kończy - na szczęście! Póki co nasze podatki idą na nierentowne kopalnie węglowe i górników co PIS celowo ukrywają bo górnik to mocny wyborca... Polski wungiel dlatego jest nierentowny bo leży na głębokóści 800m... już lepiej i taniej sprowadzać go z Australii gdzie jest wydobycie odkrywkowe przy świetle dziennym na powierzchni, niż kopać w polsce i budować całą drogą infrastrukurę żeby go wydobyć! Niestety zwykły zjadacz chleba tego nie wie, więc dopłaci i ostro będzie bronił węglowego trupa!
LOL |
Ten z Australi z przywiezieniem i ten Ruski kostzuje po 250zł/ Tona - dlatego polskie czarne złoto na głębokości jest ch.....a warte! :)
MojaPV |
Matoły proponuję sprawdzić cene węgla w portach ARA oraz średnie ceny w polskich kopalniach a potem się wypowiadać
Klon Witczak |
@MojaPV - Matole, właśnie sprawdziłem i polski jest droższy !!! wiec już się nie kompromituj !
TobiSHOW |
Jak matoł, to musi byc z pissu.
TobiSHOW |
Wegiel w ARA ma do tego o 10% wieksza kalorycznosc, matole.
ElektrowniaPV |
Tak? dobra robaczki, który chętny się założyć? Porównanie ceny w odniesieniu do GJ? jest chętny?
TobiSHOW |
Dawaj PiSiorze.
ElektrowniaPV |
o co?
TobiSZOŁ |
o kota prezesa.
AST |
Co nas to obchodzi? Te newsy to wypełniacze stron. My mamy interesować się sprawami Polski i Unii.
X |
@AST, do Polski węgiel jest również sprowadzany z Australii, więc i to jest nasza sprawa.
elektryk |
@LOL - cytuję: "cena węgla z Australii doszła w pierwszym kwartale 2017 r. do 285 USD" - więc jakie 250 zł/tonę?!? tobie KODerasto się dolar amerykański ze złotówka pomieszał ;)
TobiSZOŁ |
dlaczego moderacja nie kasuje postów nachalnych pisowskich trolli obrażających innych użytkowników forum a kasuje posty demaskujące te płatne trąby? Macie rozdwojenie jaźni?

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...