Gaz i OZE zamiast elektrowni węglowej wbrew rządowi. Bo taniej

Gaz i OZE zamiast elektrowni węglowej wbrew rządowi. Bo taniej
Fot. Engie / GDF Suez
REKLAMA

Największy australijski koncern energetyczny AGL decyduje, że nie będzie już modernizować jednej ze swoich elektrowni węglowych, a pieniądze, które musiałby wydać na modernizację, zainwestuje w miks generacji z gazu i węglawbrew australijskiemu rządowi, który zażądał utrzymania pracy tej elektrowni węglowej w obawie przed niedoborem mocy w systemie elektroenergetycznym.

AGL postanowił, że nie będzie przedłużać funkcjonowania jednej ze swoich największych elektrowni węglowych w Liddell o mocy 2 GW po roku 2022, ponieważ doszedł do wniosku, że tańszą opcją okaże się zastąpienie produkcji energii z węgla miskem energii produkowanej z gazu, elektrowni słonecznych i wiatrowych, przy udziale magazynów energii i DSR.

Australijski „utility” przedstawił przy okazji wyliczenia, że produkcja energii w ramach proponowanego miksu będzie kosztować przeciętnie 83 AUD/MWh wobec 108 AUD/MWh, które trzeba by płacić za energię z węgla ze zmodernizowanej elektrowni węglowej w Liddell.

AGL podał przy tym, że modernizacja zbudowanej na początku lat 70. XX wieku elektrowni węglowej w celu przedłużenia jej funkcjonowania miałaby kosztować około 920 mln AUD, a inwestycje w źródła, którymi chce ją zastąpić, mają kosztować w sumie 1,36 mld AUD.

Niższy koszt LCOE wytwarzania w ramach miksu gazu, wiatru i słońca ma wynikać z dłuższego okresu funkcjonowania nowych instalacji, szacowanego na 15 do 30 lat. Natomiast warta niemal 1 mld AUD modernizacja elektrowni węglowej mogłaby przedłużyć jej życie tylko o 5 lat.

Australijski koncern zdecydował o wyłączeniu elektrowni węglowej w Liddell już dwa lata temu, jednak ostatnio do jej utrzymania lub odsprzedania wezwał australijski rząd w obawie przed powstaniem niedoboru mocy w krajowym systemie energetycznym po roku 2022, prognozowanego na 1 GW. Premier Malcolm Turnbull wprost zapewnił, że nie pozwoli wyłączyć tej elektrowni. – Luka w energetyce pracującej w postawie jest niedopuszczalna – stwierdził.

Mimo to AGL zapewnił kilka dni temu, że swojej decyzji nie zmieni. Poinformował przy tym, że nie zdecyduje się na sprzedaż elektrowni w Liddell, tłumacząc to planami wykorzystania częściowo obecnej infrastruktury, która po roku 2022 będzie stanowić zaplecze alternatywnej generacji. Australijski koncern tłumaczy zamiar zachowania tej elektrowni również faktem, że posiada ona wspólną infrastrukturę z inną elektrownią węglową w Bayswater (2,64 GW). 

AGL przyjął strategię, której celem jest całkowite wycofanie się z produkcji energii z węgla do roku 2050. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (14)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Prawda |
Epoka nierentownego węgla się kończy - na szczęście! Póki co nasze podatki idą na nierentowne kopalnie węglowe i górników co PIS celowo ukrywają bo górnik to mocny wyborca... Polski wungiel dlatego jest nierentowny bo leży na głębokóści 800m... już lepiej i taniej sprowadzać go z Australii gdzie jest wydobycie odkrywkowe przy świetle dziennym na powierzchni, niż kopać w polsce i budować całą drogą infrastrukurę żeby go wydobyć! Niestety zwykły zjadacz chleba tego nie wie, więc dopłaci i ostro będzie bronił węglowego trupa!
LOL |
Ten z Australi z przywiezieniem i ten Ruski kostzuje po 250zł/ Tona - dlatego polskie czarne złoto na głębokości jest ch.....a warte! :)
MojaPV |
Matoły proponuję sprawdzić cene węgla w portach ARA oraz średnie ceny w polskich kopalniach a potem się wypowiadać
Klon Witczak |
@MojaPV - Matole, właśnie sprawdziłem i polski jest droższy !!! wiec już się nie kompromituj !
TobiSHOW |
Jak matoł, to musi byc z pissu.
TobiSHOW |
Wegiel w ARA ma do tego o 10% wieksza kalorycznosc, matole.
ElektrowniaPV |
Tak? dobra robaczki, który chętny się założyć? Porównanie ceny w odniesieniu do GJ? jest chętny?
TobiSHOW |
Dawaj PiSiorze.
ElektrowniaPV |
o co?
TobiSZOŁ |
o kota prezesa.
AST |
Co nas to obchodzi? Te newsy to wypełniacze stron. My mamy interesować się sprawami Polski i Unii.
X |
@AST, do Polski węgiel jest również sprowadzany z Australii, więc i to jest nasza sprawa.
elektryk |
@LOL - cytuję: "cena węgla z Australii doszła w pierwszym kwartale 2017 r. do 285 USD" - więc jakie 250 zł/tonę?!? tobie KODerasto się dolar amerykański ze złotówka pomieszał ;)
TobiSZOŁ |
dlaczego moderacja nie kasuje postów nachalnych pisowskich trolli obrażających innych użytkowników forum a kasuje posty demaskujące te płatne trąby? Macie rozdwojenie jaźni?

Reklama

Baza firm

Znajdź instalatora w swojej okolicy + Dodaj firmę

Giełda OZE

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Zlecę montaż instalacji solarnych w budynkach mieszkalnych na terenie powiatu Myszkowskiego. Zape czytaj dalej...

Sprzedam kartę Fronius Data Menager 2.0

Sprzedam kartę wifi do inwertera Fronius. Nowa, nigdy nie używana. Pozostałość po inwestycji - stąd czytaj dalej...

Doświadczona ekipa monterów PV

Jesteśmy doświadczoną ekipą monterów PV (również solary i pompy ciepła). Wykonamy zlecone instalacj czytaj dalej...

Wykonanie, budowa PV

Firma z doświadczeniem przyjmie zlecenie budowy na terenie Polski instalacji fotowoltaicznych (z wył czytaj dalej...