Lewiatan do rządu Morawieckiego: potrzebne odblokowanie OZE

Lewiatan do rządu Morawieckiego: potrzebne odblokowanie OZE
Premier Mateusz Morawiecki. Fot. KPRM, flickr cc
REKLAMA

Zrzeszająca przedsiębiorców Konfederacja Lewiatan przedstawiła wskazówki w zakresie działań, które jej zdaniem powinien podjąć rząd premiera Mateusza Morawieckiego.

Wśród rekomendacji wskazanych przez Lewiatana znalazło się kilka związanych z energetyką, w tym z odnawialnymi źródłami energii.

Lewiatan w zakresie polityki energetycznej wskazuje na potrzebę lepszej koordynacji z gospodarczymi strategiami rządu w innych obszarach.

Dotychczas nie udało się rozwiązać problemu tzw. Polski Resortowej, gdzie poszczególne obszary polityki społeczno-gospodarczej nie współgrają ze sobą, a nawet się znoszą lub sobie szkodzą. Przykładem mogą być działania w ochronie zdrowia i farmacji, które to dziedziny są na świecie ważnym motorem wysoko efektywnych inwestycji opartych o innowacje. Potrzebne są rozwiązania prawne, finansowe sprzyjające rozwojowi tej branży w Polsce i wsparcie ekspansji za granicę. (…) Gospodarka polska do wyjścia z pułapki średniego dochodu potrzebuje koordynacji wszystkich polityk przez pryzmat budowania potencjału do rozwoju gospodarczego – czytamy w stanowisku Lewiatana.

Lewiatan podkreśla potrzebę zebrania rządowej strategii w obszarze energetyki w ramach dokumentu strategicznego Polityka energetyczna Polski 2040. Mimo wielu zapowiedzi resort energii, który w nowym rządzie Morawieckiego nadal jest kierowany przez Krzysztofa Tchórzewskiego, dotąd nie przyjął takiego dokumentu.

Eksperci Konfederacji wzywają ponadto do odblokowania inwestycji w obszarze odnawialnych źródeł energii.

Konieczna jest nowelizacja ustawy o OZE, korygująca przepisy niezgodne z wymogami Komisji Europejskiej, usprawniająca funkcjonowanie systemu aukcyjnego, wprowadzająca system cen gwarantowanych dla małych instalacji, aukcje dla instalacji hybrydowych oraz cofająca przepisy hamujące powstawanie farm wiatrowych – wyliczają eksperci Lewiatana.

W kontekście OZE Lewiatan wskazuje ponadto na potrzebę rozwoju morskiej energetyki wiatrowej wraz zapleczem w postaci polskiego zaplecza produkcyjnego.

Postulowane są również modernizacja ciepłownictwa w powiązaniu z programem rozwoju kogeneracji, krajowym planem termomodernizacji budynków prywatnych i publicznych oraz wdrożeniem przedstawionego w styczniu tego roku przez rząd Beaty Szydło planu walki ze smogiem. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (7)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
olik74 |
To jest wołanie na puszczy.
Szyszko |
Morawiecki to zna i wesprze - oczywiście za wyjątkiem wiatru i wielkoskalowej PV ( pow. 1 MW ) - bo doskonale wie jakie są koszty i nie jest głupi.
CoNieCo |
Uchmm...tak,srak. Już dwa lata i dwa miesiące tego słuchamy.Od Ciebie kłamco. Który tutaj ich kłamstwa ogłaszasz. Tak, wesprze. Napnie się, nadmierną, wygłosi kolejne orędzia, pustosłowia, ogólniki.
Sic |
@szyszko koszty?! Przecież ty i twoi koledzy ciągle piszecie, że w Polsce są tylko same niemieckie szroty. Dlaczego więc ma to cokolwiek kosztować? Czysty zysk! Tylko sąsiadom wątroba z zazdrości się zepsuje.
zwęglona zielona pyra |
W tej kadencji sejmu nic sie w kwestii oze w Polsce nie zmieni. Naziści potrzebują drugiej kadencji, a nie dostana jej bez ogłupionych chłopów i górników. W kolejnej kadencji oberwią już wszyscy
kolis |
Szyszko czy tylko siejesz propagandę czy ordynarnie kłamiesz??Przecież nawet Ty wiesz że nie ma nic tańszego od wiatru.Sam z kolegami ustaliłeś to w cenach referencyjnych w aukcjach.Więc się nie ośmieszaj.Takie bzdety to możesz pisać na stopwiatrakom bo tam same kłamstwa,a nie tutaj gdzie ludzie wiedzą o co chodzi.
analityk |
Nowy Premier jest wybitnym CYNIKIEM. Kłamie mając świadomość, że nic się nie zmieni. BIG ENERGY (czyt. PGE, Tauron, Enea i Energa) dobrze policzą koszty i same będą odchodzić od węgla na rzecz gazu. Najlepszy przykład Dolna Odra nośnik gaz cena za 2-3mln za MW, węgiel 6-7 mln. Do poczytania dla zainteresowanych http://www.energetyka24.com/655733,nowy-blok-elektrowni-dolna-odra-jednak-na-gaz https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pge-elektrownia-dolna-odra-nowy-blok-wegiel,187,0,2341563.html

Giełda OZE

Sprzedam pellet przemysłowy 17 kj/kg

Sprzedam pellet drzewny przemysłowy z mieszaniny trociny oraz odpadów z produkcji mebli i płyt wiór czytaj dalej...

Nowy nabór dotacji OZE do 85% w Woj. Lubuskim.

Katana Konsulting zaprasza firmy i jednostki samorządu terytorialnego w dniach od 26 listopada 2018 czytaj dalej...

Kredyty pomostowe do dotacji na budowę biogazowni.

Katana Konsulting zaprasza wszystkich Wnioskodawców aplikujących obecnie o bezzwrotne dotacje unijne czytaj dalej...

Sprzedam Projekt elektrowni słonecznej 0,5 MW z wygraną aukcją (398 zł za 1 MWh) wraz z gruntem oraz projekt 0,5 MW z gruntem, 30 km od Wrocławia

Oferta sprzedaży100 % udziałów w spółce Perpetum Energia sp z o.o. Właściciela Elektrown isłonecznej czytaj dalej...