Lewiatan do rządu Morawieckiego: potrzebne odblokowanie OZE

Lewiatan do rządu Morawieckiego: potrzebne odblokowanie OZE
Premier Mateusz Morawiecki. Fot. KPRM, flickr cc
REKLAMA

Zrzeszająca przedsiębiorców Konfederacja Lewiatan przedstawiła wskazówki w zakresie działań, które jej zdaniem powinien podjąć rząd premiera Mateusza Morawieckiego.

Wśród rekomendacji wskazanych przez Lewiatana znalazło się kilka związanych z energetyką, w tym z odnawialnymi źródłami energii.

Lewiatan w zakresie polityki energetycznej wskazuje na potrzebę lepszej koordynacji z gospodarczymi strategiami rządu w innych obszarach.

Dotychczas nie udało się rozwiązać problemu tzw. Polski Resortowej, gdzie poszczególne obszary polityki społeczno-gospodarczej nie współgrają ze sobą, a nawet się znoszą lub sobie szkodzą. Przykładem mogą być działania w ochronie zdrowia i farmacji, które to dziedziny są na świecie ważnym motorem wysoko efektywnych inwestycji opartych o innowacje. Potrzebne są rozwiązania prawne, finansowe sprzyjające rozwojowi tej branży w Polsce i wsparcie ekspansji za granicę. (…) Gospodarka polska do wyjścia z pułapki średniego dochodu potrzebuje koordynacji wszystkich polityk przez pryzmat budowania potencjału do rozwoju gospodarczego – czytamy w stanowisku Lewiatana.

Lewiatan podkreśla potrzebę zebrania rządowej strategii w obszarze energetyki w ramach dokumentu strategicznego Polityka energetyczna Polski 2040. Mimo wielu zapowiedzi resort energii, który w nowym rządzie Morawieckiego nadal jest kierowany przez Krzysztofa Tchórzewskiego, dotąd nie przyjął takiego dokumentu.

Eksperci Konfederacji wzywają ponadto do odblokowania inwestycji w obszarze odnawialnych źródeł energii.

Konieczna jest nowelizacja ustawy o OZE, korygująca przepisy niezgodne z wymogami Komisji Europejskiej, usprawniająca funkcjonowanie systemu aukcyjnego, wprowadzająca system cen gwarantowanych dla małych instalacji, aukcje dla instalacji hybrydowych oraz cofająca przepisy hamujące powstawanie farm wiatrowych – wyliczają eksperci Lewiatana.

W kontekście OZE Lewiatan wskazuje ponadto na potrzebę rozwoju morskiej energetyki wiatrowej wraz zapleczem w postaci polskiego zaplecza produkcyjnego.

Postulowane są również modernizacja ciepłownictwa w powiązaniu z programem rozwoju kogeneracji, krajowym planem termomodernizacji budynków prywatnych i publicznych oraz wdrożeniem przedstawionego w styczniu tego roku przez rząd Beaty Szydło planu walki ze smogiem. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (7)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
olik74 |
To jest wołanie na puszczy.
Szyszko |
Morawiecki to zna i wesprze - oczywiście za wyjątkiem wiatru i wielkoskalowej PV ( pow. 1 MW ) - bo doskonale wie jakie są koszty i nie jest głupi.
CoNieCo |
Uchmm...tak,srak. Już dwa lata i dwa miesiące tego słuchamy.Od Ciebie kłamco. Który tutaj ich kłamstwa ogłaszasz. Tak, wesprze. Napnie się, nadmierną, wygłosi kolejne orędzia, pustosłowia, ogólniki.
Sic |
@szyszko koszty?! Przecież ty i twoi koledzy ciągle piszecie, że w Polsce są tylko same niemieckie szroty. Dlaczego więc ma to cokolwiek kosztować? Czysty zysk! Tylko sąsiadom wątroba z zazdrości się zepsuje.
zwęglona zielona pyra |
W tej kadencji sejmu nic sie w kwestii oze w Polsce nie zmieni. Naziści potrzebują drugiej kadencji, a nie dostana jej bez ogłupionych chłopów i górników. W kolejnej kadencji oberwią już wszyscy
kolis |
Szyszko czy tylko siejesz propagandę czy ordynarnie kłamiesz??Przecież nawet Ty wiesz że nie ma nic tańszego od wiatru.Sam z kolegami ustaliłeś to w cenach referencyjnych w aukcjach.Więc się nie ośmieszaj.Takie bzdety to możesz pisać na stopwiatrakom bo tam same kłamstwa,a nie tutaj gdzie ludzie wiedzą o co chodzi.
analityk |
Nowy Premier jest wybitnym CYNIKIEM. Kłamie mając świadomość, że nic się nie zmieni. BIG ENERGY (czyt. PGE, Tauron, Enea i Energa) dobrze policzą koszty i same będą odchodzić od węgla na rzecz gazu. Najlepszy przykład Dolna Odra nośnik gaz cena za 2-3mln za MW, węgiel 6-7 mln. Do poczytania dla zainteresowanych http://www.energetyka24.com/655733,nowy-blok-elektrowni-dolna-odra-jednak-na-gaz https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pge-elektrownia-dolna-odra-nowy-blok-wegiel,187,0,2341563.html

Giełda OZE

SPRZEDAM PROJEKTY PV 1MW WOJ. PODLASKIE

Sprzedam projekty pv o mocach do 1MW na terenie województwa podlaskiego czytaj dalej...

GRUNT POD FARMĘ FOTOWOLTAICZNĄ

SPRZEDAM GRUNT POD FARMĘ FOTOWOLTAICZNA O POWIERZCHNI OK.7HA DZIAŁKI ZNAJDUJĄ SIĘ W OKOLICY GRYFINA czytaj dalej...

EXTRA CENY na Zabezpieczenia AC DC dla fotowoltaiki

Firmy PHU POWER QUALITY oraz PHU ZENIT zajmują się sprzedażą wysokiej jakości inwerterów fotowoltaic czytaj dalej...

działka pod PV sprzedaż/dzierżawa - 1,3 ha z pozwoleniem na budowę

Do sprzedania lub dzierżawy działka 1,3 ha pod elektrownię PV o mocy 0,4 MW. Kalsk, woj. lubuskie. czytaj dalej...