Bruksela zaakceptowała nowe mechanizmy wsparcia dla OZE w Polsce

Bruksela zaakceptowała nowe mechanizmy wsparcia dla OZE w Polsce
Fot. Andrés Caldera, flickr cc
REKLAMA

Droga do przyjęcia przygotowanej przez rząd nowelizacji ustawy o OZE zostaje otwarta. Dotąd blokowały ją przeciągające się rozmowy z Komisją Europejską na temat zgodności proponowanych regulacji z unijnymi zasadami pomocy publicznej. Dzisiaj KE informuje o ich zaakceptowaniu.

Komisja Europejska podaje, że uznała za zgodne z unijnym prawem konkurencyjności proponowane przez polski rząd nowe zasady wsparcia dla producentów energii ze źródeł odnawialnych.

Projekt nowelizacji ustawy o OZE, do którego wpisano zatwierdzone przez KE regulacje, Ministerstwo Energii opublikowało jeszcze przed wakacjami. Do upublicznionego wówczas projektu wpisano datę wejścia w życie już na wrzesień br.

Później jednak prace nad nowelizacją jeszcze na etapie procedowania w rządzie przeciągały się i do tej pory nie została ona skierowana do prac w parlamencie. Ministerstwo Energii tłumaczyło opóźnienie rozmowami z Komisją Europejską na temat zgodności proponowanych, nowych mechanizmów wsparcia dla OZE z unijnymi zasadami pomocy publicznej.

Dzisiaj Komisja Europejska poinformowała w końcu o zaakceptowaniu nowych mechanizmów wsparcia dla OZE, które chce wdrożyć Ministerstwo Energii.

Bruksela zaznacza, że budżet zatwierdzonych przez nią nowych mechanizmów wsparcia dla OZE w Polsce wyniesie 40 mld zł. KE wspomina, że beneficjenci nowego systemu będą wybierani w drodze aukcji, z których ostatnia ma się odbyć do 30 czerwca 2021 r. Komisja zaznacza przy tym, że dwie pierwsze rundy aukcji już się odbyły – pod koniec grudnia 2016 r. i czerwca br.  

W komunikacie Bruksela wymienia również system taryf gwarantowanych dla instalacji o mocy do 500 kW, a także system wsparcia w postaci premii ponad cenę energii uzyskaną dla rynku, który może objąć również większe instalacje o mocy powyżej 500 kW.

Komisja nie wymienia przy tym technologii, które będą mogły objąć wspomniane mechanizmy wsparcia.

Tłumacząc zasady zaakceptowanego systemu premii, KE zaznacza, że „beneficjenci otrzymają premię jedynie, gdy rynkowa cena energii elektrycznej będzie niższa od ceny zgłoszonej w aukcji”. – Premia ma pomóc inwestorom w zrekompensowaniu kosztów, których nie można pokryć sprzedając energię na rynku i w ten sposób zapewnić sensownego zwrotu z inwestycji – czytamy w komunikacie KE.

Bruksela dalej informuje, że zaakceptowany przez nią system wsparcia dla OZE w Polsce będzie finansowany z opłaty przenoszonej na rachunki odbiorców końcowych. KE dodaje, że polski rząd notyfikował również zmniejszenie tej opłaty dla niektórych energochłonnych sektorów, a Komisja uznała, że te preferencje są zgodne z unijnym prawem.

Więcej o regulacjach wpisanych do opublikowanego w czerwcu br. rządowego projektu nowelizacji ustawy o OZE, który po akceptacji Brukseli może trafić w końcu do prac w parlamencie, w artykule: ME opublikowało projekt nowelizacji ustawy o OZE. Co się zmieni?

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (23)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Jan |
Wiadomość miesiąca! Odblokowuje finansowanie dla projektów z aukcją
TTTT |
Czy zdążą wybudować przez 2020 aby ustrzec nas przed karami za brak OZE ?
Jan |
W grze jest tylko żeby kary były jak najmniejsze
prej |
Damy radę.
elektryk |
Do 2020 roku włącznie można wybudować kilkaset MW elektrycznych w biogazowniach. O ile stworzy się szybką ścieżkę omijającą bariery biurokratyczne (i realny przymus wydania decyzji administracyjnych - zwłaszcza środowiskowej - w 30 dni roboczych, jak to jest zapisane w prawie). Ponad 600 projektów w skali kraju stoi i czeka na zmiłowanie (właściciele / inwestorzy już w wielu przypadkach przestali czekać i dali sobie spokój - ale projekty nadal są).
olo |
Ciekawe kto na tym zarobi - stawiam na specjalistę od geotermii z miasta Toruń...
alladyn-solar-batt |
Póki co - przynajmniej formalnie - jest sukces bowiem akceptacja Brukseli cenna w perspektywie kar przy braku zgody. Nie mniej - ustawa antywiatrakowa była błędem w założeniach (zagrożenia nie wykonania celu) i w wykonaniu (skandaliczna legislacyjne) że skutkiem spadku generacji z wiatru w planie PSE na 2018 rok, co już dziś odbijać się zaczyna na kieszeni odbiorców energii elektrycznej bowiem: ,,W porównaniu z bilansem mocy opublikowanym rok wcześniej, na rok 2018 widoczny jest wyraźny spadek mocy dyspozycyjnej krajowych elektrowni systemowych. Rynek zareagował wzrostami cen, szczególnie produktów szczytowych " - to pierwszy alarmowy sygnał z Towarowej Giełdy Energii o poczatku zawałowej sytuacji w wytwarzaniu przez elektrownie systemowe, co generując deficyt bez możliwości pokrycia z innych (np.wiatrowych) źródeł daje sygnał do podwyżek....Dziękujemy zatem PiS za jego umiejętności ekonomii pijanego idioty manipulujące go przy zapalniku bomby jakim jest rynkowa równowaga.Dzięki temu za pasem mamy podwyżki cen energii.Ciekawe czym teraz je uzasadnią i w którą ,,działkę" na rachunkach za prąd wcielą te podwyżki.Cieszmy się - będzie drożej. Cieszmy się - grid parity coraz bliżej w Polsce. Cieszmy się - coraz mocniej opłaca się oszczędzanie.Cieszmy się - coraz więcej ludzi pomyśli o głębokiej Autokonsumpcji z minimalizacją oddawania nadwyżek do sieci.Cieszmy się - coraz chętniej ludzie inwestować będą w semi i pełen off grid. W tym szaleństwie - jest metodą.
Wiatrakowiec |
Alladyn, jak zwykle musze cie pochwalic :)
Hydrotechnik |
Ty elektryk wymyśliłeś już jak się magazynuje energie w MEW czy dalej palisz zwoje? :)))))))))))))))))
ENRGY |
Dwa pytanie ode mnie: Czy ja dobrze rozumiem, że w Polsce planowany jest FIT do 500 kWp? Na ile mocy w fotowoltaice są już wydane warunki przyłaczeniowe? Czytałem gdzieś że na koniec 2016 było to 1,5 GWp. Wie ktoś dokładnie gdzie można to sprawdzić? ok 600 projektów w skali kraju to może być od 500 MW do 3 GW...
zwęglona zielona pyra |
Nie zainwestuje w OZE nawet złotówki tak długo, jak długo rządzić w Polsce będą kaczystowscy naziści
Wiatrakowiec |
A ja juz zandych interesow z Panstwem !!! Nie bede zalezny od jakis widzi mi sie sflustrowanych niedolnych zyciowo Urzedasow - pokroju ZALEWSKA / KACZYNSKI / TCHORZEWSKI i inni .... Milego dnia zycze wszystkim :)
alladyn-solar-batt |
Do ENRGY: twardych danych na temat o który pytasz nie ma (weryfikowalnych) - są jedynie szacunki.Najdokładniejszymi szacunkami posługuje się PSE i to Oni właśnie w połowie bieżącego roku po raz pierwszy w historii wydali komunikat oficjalny, w którym nieco napisano w tej sprawie choć nie kompleksowo. Ogłosili, że w/g nich w Polskim systemie (uwaga ! Sic) - potrzeba 2000MW w PV - co oznacza ,że będą się starali ,,rozdać" taki wolumen dla PV w aukcjach. Nadto - komunikat wyjašniał, że po pewnych modernizację pod tym kątem - możliwe byłoby przyłączenie większej mocy PV (ponad wspomniane 2000MW) lecz oficjalnie nie deklarowano ile konkretnie miałoby to być. Ponieważ odpowiedzialni w PSE za ten komunikat (który i tak jest oznaką wielkiej odwagi i wielkiego nowym w PSE) nie chcieli stracić stanowisk pracy - nie wypowiadano się o wiatrówce. Swoją drogą dobry temat poruszyłeś bowiem sprawa okradania przez Spółki z BigEnergy Polskiego społeczeństwa z możliwości poznana danych na ten temat poprzez ich utajnianie (więcej wiadomo o Polskim Wojsku niż o informacjach wskazujących jak wiele i czego konkretnie da się przyłączyć, gdzie się da przyłączyć) to nadal wskaźnik zagnieżdżenia KOMUNIZMU i separatyzmu od społeczeństwa tzw. ,,Polski resortowej". To bodaj najistotniejszą kwestia generalna (utajnienie tych danych) stanowiąca podwalinę wszelkich anty ozowych opracowań rządowych prokurowanych na potrzebę np. prac w Komisjach Sejmowych gdy proceduje się jakiekolwiek Ustawy związane z OZE. Ostatnio (słusznie) już po raz n-ty Grzegorz Wiśniewski z Instytutu OZE postulował o wprowadzenie nowelizacji nakazującej udostępnianie tzw. danych pomiarowych na bazie których dokonuje się takich wyliczeń. Postulował w odniesieniu do ujawnienia danych pomiarowych póki co w zakresie Dystrybucji (a nie generalnie dla każdego przesyłu) lecz bez echa gdyż to największe tabu i rzecz najmniej interesującą Kowalskiego. A szkoda, że Kowalski swymi zachowaniami utwierdza władzę, że ta może nadal (gdy już zniewoliła jego samego) - przygotować zniewolenie energetyczne przyszłych pokoleń. Do tego właśnie prowadzi utajnianie tych danych. Dowód: nawet Ty nie jesteś w stanie ustalić i weryfikować czy ,,władza" planuje trafnie i słusznie rozwój energetyki...A o to właśnie chodzi by wiedza ta fana była wybrańcom np. takim co dobrze za te dane płacą bo inwestują na GPW, bo doradzają Bankom. Kto ma wiedzę-ten pan!
alladyn-solar-batt |
Do Wiatrakowiec i Zwęglona Pyra: ogólnie rzecz ujmując są dwa typy państw. Pierwszy to państwa bandyckie (Polska niechlubnie do nich należy) budowane przez władzę dla wygody w dalszym rządzeniu tejże władzy.PO+PSL nie umiały dla swej pomyślności dobrze zarządzać tą domeną. Dlatego powstała luka w którą wpasował się przekupstwem PiS. Gdy jednak jeden bandyta zastępuje poprzedniego, to nawet starając się bardzo nie czynić jak to zwykli wyparci od władzy - władzę traktuje po swojemu choć inaczej. I w tym rzecz - tutaj NADAL nie ma miejsca na OBYWATELA, na jego osobistą pomyślność i dobrobyt, ponieważ władza NADAl rabuję takich, którzy coś posiadają. Władzy pasuje wyłącznie, by to Ona sama posiadała jak najwięcej (zwłaszcza decyzyjności) i miała nadal klucze w postaci zasady ,,dzieł i rządź". Coś jak w Korei Północnej tyko, że (jeszcze) nie zabierają nam możliwości obrotu dewizowego. Ale gdy ,,spolszczą" wszystkie Banki - to kto wie?
alladyn-solar-batt |
Do Wiatrakowiec i Zwęglona Pyra: drugi model Państwa to ten, gdy metodyka rządów, litera Prawa, Sądy - stają za zaufaniem do Państwa że strony Obywatela tak by ten (zasadniczo Łódź wsparł Państwo gdy będzie tego potrzebowało w poczuciu (wzajemnej a nie jednostronnej) głębokiej Solidarności...A Czyż nie jest tak, że Kaczyński dobrze pamięta jak wielką siłą w Polsce był wybuch masowo napędzającej ludzi Solidarności? - Kaczyński to pamięta i boi się najmocniej na świecie, by za JEGO rządów coś TAKIEGo mu się nie przydarzyło - stąd w połowie robi jak poprzednicy i ....póki co - rozdaje prezenty na koszt przyszłych pokoleń. A to kopalnie do energetyki, a to deputaty (XXI w. a my wciąż słyszymy to słowo ) , a to coš dla wiernych (generałów), a to też dla wiernych (500+) temu co jałmużnę rozdaje, etc, etc. Jak to było w Zorbie? ...ale będzie ,,piękna katastrofa", gdy domach energią elektryczną w poszczególnych rejonach Polski będzie w określonych rozdzielnikiem godzinach...
alladyn-solar-batt |
,,Jak to było w Zorbie? ...ale będzie ,,piękna katastrofa", gdy w domach energia elektryczną w poszczególnych rejonach Polski będzie w określonych rozdzielnikiem godzinach..." . Oczywiście nie stanie się tak za przyczyną upadku czy też kontynuacji działalności Tesli Elona Muska, ale z zupełnie innej dziś rażąco widocznej przyczyny o której mówią wiele postawy np. Wiatrakowca,Zwęglonej Pyry, czy innych im podobnych , których są miliony i choć (jeszcze) władza ma czym ich kupować - to jednak ich twórczego potencjału nie wykorzystuje bo tego nie potrafi.Dlatego upadnie.Dlatego upadnie, bo ludzie nie widzą perspektyw dla siebie, perspektyw ulokowanych we własnej ciężkiej pracy (której dorobek można zabrać jednym nocnym głosowaniem), we własnych staraniach, bo suveniry od władzy były już kiedyś i wiemy jak to się skończyło. Ludziom trzeba dać wolność decydowania o ich własnej pomyślności, która nie może być w pakietach jałmużny rozdawanej przez władzę....
sol |
@alladyn. Jak zwykle trafna ocena sytuacji.
ENRGY |
@Alladyn dzięki za info!
TT |
Tak Alladyn słuszna racja, od lat brakuje mi związku obywatele- rząd- państwo (czyt. kasa) w tej właśnie kolejności, a teraz każdy kto chce coś zrobić w tym państwie widzi to zupełnie na odwrót. Jesteśmy na szarym końcu obarczeni kosztami funkcjonowania tego grajdołu i co mamy się cieszyć bo mogło być gorzej, ja mówię nie, mogliśmy mieć lepiej, znacznie lepiej dlatego jak już wiele razy powtarzałem robię wszystko aby być niezależnym i jestem już blisko oj blisko.
Bubu |
Od wiosny 2012 Departament Odnawialnych Źródeł Energii MG a teraz ME niestrudzenie usiłuje udowodnić sens swojego istnienia tworząc coraz bardziej skomplikowane programy wsparcia - niewsparcia. Poprzednio chociaż było wiadomo dla kogo pracowali, teraz nawet tego nie wiadomo. Nikt o zdrowych zmysłach nie zainwestuje w OZE bez prostego i gwarantowanego systemu wsparcia.
Ekspert |
Aukcje to wsparcie dla bogatych bandytów i złodziei - dla normalnego inwestora nie mają żadnego sensu. Wszelkie klastry i spółdzielnie to porażki rodem z PRL. Innymi słowy przez PIS kontynuowana jest polityka jaką prowadziło PO, a ta polityka to blokowanie energetyki odnawialnej, tak, żeby Kowalskiemu nie opłacało się inwestować. Inwestować mogą tylko przyjaciele królika dla których system był stworzony - tak to niestety wygląda!!!
Ekspert |
Aukcje to wsparcie dla bogatych bandytów i złodziei - dla normalnego inwestora nie mają żadnego sensu. Wszelkie klastry i spółdzielnie to porażki rodem z PRL. Innymi słowy przez PIS kontynuowana jest polityka jaką prowadziło PO, a ta polityka to blokowanie energetyki odnawialnej, tak, żeby Kowalskiemu nie opłacało się inwestować. Inwestować mogą tylko przyjaciele królika dla których system był stworzony - tak to niestety wygląda!!!
Merk |
Jakie wsparcie ,nie ma żadnego wsparcia dla małych i średnich inwestorów-dotowane są duże koncerny no i geotermia wiadomo czyja.

Giełda OZE

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV w całej Polsce

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV w całej Polsce. Wymagana minimalna powierzchnia dz czytaj dalej...

Dotacje do 80% na innowacje OZE.

… w zakresie OZE i efektywności energetycznej. Nawet 80% dotacji bezzwrotnej o wysokości do 340 tys czytaj dalej...

moduły GCL 270

Sprzedam moduły GCL 270 Wp, w Suwałkach, czytaj dalej...

PV 40 kW kpl. dach panele Używane Inw.NOWY 2000 zł kW

sprzedam komplet 40 kW cena 2000 zł panele mono 200 Wp używane 6 lat Inwerter NOWY gwarancja 2 czytaj dalej...