Niemcy przeprowadzą wspólną aukcję dla wiatru i PV

Niemcy przeprowadzą wspólną aukcję dla wiatru i PV
Fot. Conergy
REKLAMA

Do tej pory Niemcy organizowali cyklicznie osobne aukcje na sprzedaż energii z elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych. Teraz niemieckie władze ogłosiły, że w przyszłym roku przeprowadzą pierwszą pilotażową aukcję, w której o wsparcie w postaci gwarantowanych cen za energię będą konkurować inwestorzy planujący budowę zarówno elektrowni wiatrowych jak i fotowoltaicznych. Wcześniej jednak zostaną przeprowadzone pierwsze przyszłoroczne aukcje osobno dla wiatru i PV.

Niemiecka federalna agencja Bundesnetzagentur ogłosiła, że najbliższa aukcja dla fotowoltaiki odbędzie się 1 lutego 2018 r. Przewidziano w niej do podziału 200 MW, a maksymalną cenę za energię, którą mogą zgłosić deweloperzy, określono na 88,4 EUR/MWh.

To znacznie więcej niż średnie ceny osiągnięte w ostatniej aukcji dla PV, którą Bundesnetzagentur przeprowadziła w październiku. W tamtej aukcji odnotowano średnią cenę na poziomie 49,1 EUR/MWh, a najniższa zakwalifikowana oferta opiewała na 42,9 EUR/MWh.

W tym samym czasie odbędzie się pierwsza przyszłoroczna aukcja dla energetyki wiatrowej na 700 MW. Maksymalną cenę określono 63 EUR/MWh.

W obu aukcjach kontynuowany będzie model wynagrodzenia tzw. pay-as-bid, w którym wygrany aukcji uzyskuje prawo do sprzedaży energii po cenie, którą zaoferował.

Bundesnetzagentur jednocześnie ogłosiła pierwszą wspólną aukcję dla energetyki wiatrowej i fotowoltaicznej, która odbędzie się 1 kwietnia 2018 r. W tym przypadku na razie nie podano więcej szczegółów.

Ostatnie aukcje w Niemczech, prowadzone osobno dla energetyki wiatrowej i słonecznej, skutkowały wyraźnym spadkiem średnich cen uzyskiwanych w obu rodzajach aukcji. Mimo, że fotowoltaika mocno zbliżyła się cenami do wiatru, energia z tego drugiego źródła, którą sprzedano w ostatnich aukcjach, nadal pozostaje tańsza.

W ostatniej aukcji dla wiatru na lądzie średnia cena za energię wyniosła 38,2 EUR/MWh i była o 11 proc. niższa od średniej z poprzedniej aukcji z sierpnia br., która wyniosła 42,9 EUR/MWh.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Reklama

Baza firm

Znajdź instalatora w swojej okolicy + Dodaj firmę

Giełda OZE

Ruszyły dotacje do 90% na wózki widłowe dla firm.

Ruszyły dotacje do 90% dla mikro firm, do 80% dla małych na prewencję przedwypadkową. Katalog możliw czytaj dalej...

Sprzedam 4,25ha pod farmę foto , projekt, pozwolenie na budowę , wszystkie uzgodniena

Do sprzedaży/wydzierżawienia - 4,25ha w woj. podkarpackim , 6km od Tarnobrzega , z projektem farmy czytaj dalej...

Vestas V80 2,0MW 100m. wieża

Turbiny do demontażu na przełomie lipca-sierpnia. manufakturaenergii@gmail.com +48 690 984 216 czytaj dalej...

sprzedam grupę elektrociepłowni 8700 MWh/rok

Sprzedaż udziałów w spółce celowej, operatora projektu w wysokości do ustalenia z inwestorem. Inwest czytaj dalej...