Co Mateusz Morawiecki sądzi o energetyce i OZE?

Co Mateusz Morawiecki sądzi o energetyce i OZE?
Wicepremier Mateusz Morawiecki. Fot. Kancelaria Premiera, flickr cc
REKLAMA

Premier Beata Szydło mówiła o energetyce niewiele, a jeśli już to głównie o energetyce węglowej i podczas wizyt na Śląsku, ograniczając się do stwierdzeń, że węgiel jeszcze przez lata pozostanie dominującym źródłem energii w polskim miksie energetycznym. Po nowym rządzie premiera Mateusza Morawieckiego trudno oczekiwać wielkiego zwrotu w podejściu do energetyki. Co przyszły premier mówił dotąd o energetyce odnawialnej?

W czasie pełnienia przez Mateusza Morawieckiego funkcji ministra rozwoju jego resort odpowiadał za parę inicjatyw, które są związane z czystymi technologiami w energetyce. Pierwsza to plany rozwoju elektrycznej mobilności.

W realizację wyznaczonego przez Mateusza Morawieckiego i ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego celu miliona samochodów elektrycznych na polskich drogach do roku 2025 wierzą chyba tylko najwięksi optymiści, a do uwierzenia w nadal powtarzane przez rząd deklaracje w tej sprawie nie zachęca obecna liczba elektryków w Polsce, ale również aktualny stan infrastruktury do ich ładowania, która po ponad roku od ogłoszenia tego planu rozrosła się co najwyżej o kilkadziesiąt stacji.

Sytuację ma zmienić przygotowana przez rząd ustawa o elektromobilności. Widać jednak, że jej procedowanie opóźnia się, a rząd i parlament, które potrafią przyjmować ustawy w ekspresowym tempie, z tą ustawą raczej się nie spieszą.

Drugi kluczowy obszar związany z czystymi technologiami w energetyce, z którym do czynienia miał ostatnio resort kierowany przez Mateusza Morawieckiego, to regulacje antysmogowe. Ministerstwo Rozwoju doprowadziło do realizacji pierwszej i jak na razie jedynej spełnionej obietnicy rządu w sprawie walki ze smogiem. Chodzi o przyjęte już rozporządzenie na temat jakości kotłów.

Firmowane przez Ministerstwo Rozwoju rozporządzenie, które weszło w życie 1 października br., zakazuje sprzedaży kotłów na paliwa stałe o mocy do 500 kW, klasy niższej niż 5. Kotły niższej klasy wyprodukowane przed 1 października będzie można sprzedawać tylko do połowy przyszłego roku.

Objęcie przez Morawieckiego teki premiera pozwala mieć nadzieję, że w realizacji swoich antysmogowych obietnic rząd będzie teraz skuteczniejszy.

Zaledwie na początku ubiegłego miesiąca Mateusz Morawiecki obiecał wdrożenie programów antysmogowych w miastach, które są na liście 50 najbardziej zanieczyszczonych smogiem miast w Europie. – W tych 33 miastach chcemy zaproponować jednostkowe programy, na które potrzebne będzie wsparcie m.in. z tej ustawy o torebkach foliowych. Część środków budżetowych na pewno będzie przesunięta na walkę ze smogiem w tych miastach – mówił.

Osobą z resortu rozwoju, która jest kojarzona przede wszystkim ze wspomnianymi obszarami elektromobilności oraz działań antysmogowych, jest wiceminister Jadwiga Emilewicz – wymieniana jako jeden z kandydatów do zastąpienia Morawieckiego na stanowisku szefa tego resortu.

Co jako wicepremier i wiceminister rozwoju Mateusz Morawiecki mówił do tej pory o energetyce, w tym o odnawialnych źródłach energii?

Przyszły premier pokazywał pewien dystans, ale i w pewien sposób zdroworozsądkowe podejście, do forsowanego przez ministra Tchórzewskiego projektu pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, wskazując na problemy i wysokie koszty, które towarzyszą innym projektom jądrowym realizowanym obecnie w Europie. Mateusz Morawiecki zapewniał jednak, że jest zwolennikiem energetyki jądrowej, ale „taniej” – ten epitet w zestawieniu z dziedziną, której w tym przypadku dotyczy, brzmi może dobrze dla podatników, ale może jednak budzić pewien niepokój.

W kwestii odnawialnych źródeł energii Mateusz Morawiecki w ostatnich dwóch latach wypowiadał się publicznie kilka razy.

W 2016 roku podczas Forum w Krynicy ocenił, że Polska nie powinna rozwijać potencjału produkcji zielonej energii zbyt szybko.

– Dziś bardzo ważna jest energia odnawialna. Do roku 2020 mamy jej pozyskiwać 15 proc. w stosunku do pozostałych źródeł. Nie chcemy pozyskiwać jej więcej, ale nie dlatego, że jesteśmy wrogami energii odnawialnej. Uważamy, że postęp w tym zakresie jest tak ogromny, że być może turbiny czy panele fotowoltaiczne, które będziemy instalować za pięć lat, kiedy przyjdzie kolejna perspektywa i kiedy przyjmiemy następne obowiązki na siebie, będą dwa razy tańsze, tak jak dzisiaj są dwa razy tańsze niż były pięć lat temu – stwierdził wicepremier. 

Odnosząc się do forsowanej przez siebie strategii gospodarczej wicepremier Morawiecki ocenił, że zarysowane przez niego w Krynicy podejście do OZE daje polskiej gospodarce "elastyczność”. – Dzisiaj jesteśmy do przodu przez to, że nie rozwijamy tego nadmiarowo – mówił.

Wiele o energii Mateusz Morawiecki mówił w ubiegłym miesiącu przy okazji podsumowania dwóch lat rządu Beaty Szydło.

Przyszły premier zapewniał wówczas, że „my od tego węgla odchodzimy w tempie najszybszym w Europie”. Mówił, że Polska zmniejszyła swoje uzależnienie od węgla w ciągu 15 lat o 15 proc., a Niemcy tylko o 8 proc.

Niemcom dostało się wówczas szczególnie, mimo że minister Morawiecki miał mówić o dokonaniach rządu Beaty Szydło. Naszych zachodnich sąsiadów nazwał „najbardziej brudnym węglowym krajem”, wskazując, że znajduje się u nich 7 z 10 najbardziej emisyjnych elektrowni węglowych w UE.

Morawiecki zapewniał, że polski rząd chce odchodzić od uzależnienia od węgla, jednak zaznaczył, że musimy mieć na względzie „gigantyczne obciążenie w miksie energetycznym z przeszłości” oraz konieczność utrzymania konkurencyjności gospodarki poprzez zabezpieczenie niskich cen energii.

Kluczowe decyzje w obszarze energetyki w rządzie Mateusza Morawieckiego będą zależeć od ministra energii. Tutaj musimy czekać na potwierdzenie, czy stanowisko zachowa minister Tchórzewski – podobnie jak na potwierdzenie, jak zmiana premiera odbije się na stanowiskach w związanych z energetyką kluczowych spółkach skarbu państwa – w tym w Enerdze, w której w ostatnich latach karuzela stanowisk była szczególnie intensywna, a którą ostatnio kierował związany z Beatą Szydło Daniel Obajtek. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (36)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
zwęglona zielona pyra |
mateuszek sadzi to co prezes i już
AtakKlonów |
Branża liczy na to że Tchórz pójdzie na przemiał, jednak dalej jesteśmy głęboko w tyle w sprawie rozwoju OZE i bez zdecydowanych działań nie zmieni się to do 2020 ani nigdy.
Seba |
Tchórz niech spiernicza ze stołka.Leśny Dziadek bez wizji
TchórzewskiZajączkowski |
ale dziś cisza ze strony rządowych trolli na forum, zmiana kaprala to trzęsą portami po kątach czy dalej będą potrzebni czy nie.
Master |
Unia udupi PIS, prędzej czy później, jeśli będziemy zmuszeni niejako do tego samego progu (35%) jak inne kraje to Panowie, 20% w ciągu 10 lat... Rydzyk nie ma tyle geotermii, współspalanie nie podoba się UE, oni kochają wiatraki i pv. Nie cieszmy się, ale nie jest tragicznie
Genek |
Jakie 20%, jak już to z 22%, zapomniałeś o procentach których nie zrobimy do 2020
MojaPV |
chłopaki @Master i @Genek czytanie ze zrozumieniem to nie jest trudna rzecz :) - 35% to propozycja nierobów z Brukseli pierdzących w stołki parlamentu czyli nikogo szczególnego, jeśli chodzi o decyzyjność. A co jeszcze ważniejsze to jest cel na poziomie całej EU a nie obowiązkowo dla kazdego.
TchorzewskiZajączkowski |
wróciłeś już od narady u nowego kaprala sługo za szlugi?
MojaPV |
Idź do przedszkola z takimi tekstami
Wiatrakowiec |
MojaPV , my POLSZA z Wami PIS-wcami to nawet do 15% nie dobijemy heheee chyba ze PIS DOPISZE nowe/wyremontowane weglowki jako technologia OZE Buhahaaa
Tchórzefski Zajączkofski |
to wy idźcie do przedszkola, bo tylko tam może ktoś się nabierze na te wasze kłamstwa !
X |
jak wszystko pozmieniać żeby pozostało po staremu? Trzon kołtuństwa - szyszko, macierewicz, tchórzewski, zalewska zostają. UE raczej nie nabierze się na bankstera w drogim garniturku, to co myśli o OZE jest bez znaczenia, bo to nie on rządzi, tylko wykonuje polecenia, nawet najgłupsze.
Master |
@MojaPV Też czytaj ze zrozumieniem, to nie jest już propozycja dla całej uni, to ma dotyczyć każdego kraju, tzw linearne wykonanie założeń I nie sądzę by zeszli poniżej 30%, bo te to już chyba szczyt marzeń każdego z branży Ciekawe jak wtedy PIS się będzie wił i kombinował? Bo póki co zabija branżę za branżą która im nie pasuje, zamiast zmieniać to co w tych branżach nieodpowiednie
Wiatrakowiec |
Master... w 100% sie z toba zgadzam, Oni nie naprawiaja oni NISZCZA branze OZE, a spokojnie mogli by uzdrowic system, wyprowdzic na prosta , dac inwestorom zachete na nastepne inwestycje i rozwoj a tu pi.... !!!
Master |
wiatrakowiec- to się prędzej czy później na nich zemści
sol |
@Wiatrakowiec. Gdzie indziej MojaPV już odpowiedział na moje zastrzeżenia co PIS zrobi zęby osiągnąć cel OZE na 2020 r. Będą zakupy statystyczne. PIS nie zamierza wcale osiągać jakichś celów linearnych czy innych. Chyba, że Morawiecki zmieni kurs.
sds |
Bardzo rozsadna wypowiedz Morawieckiego. OZE w PL trzeba rozwijac rozsadnie. Co roku bedzie coraz wiecej PV bo beda tansze. Celem jest niska cena pradu
Sds |
Bzdury Morawieckiego, chłopina jest na krótkiej smyczy prezesa.
zwęglona zielona pyra |
i tak nie kupię nazistowskiego elektromobila !
fizyk |
Zamiast narzekać, że turbiny są drogie można rozwinąć własną produkcję i sprzedawać na zachód. Czy zachód nam zabrania produkować turbiny?
TadekM |
Co za paplanina.Wstydżcie się.Jak narazie wszystko się rządowi udaje i jak nawet są jakieś potknięcia to szybko modyfikują dane decyzje.Co nagle to po diable.Uczyć się od lepszych od siebie, a nie zazdrościć.
TadekM |
Zapomniałem dodać - nikt od 1989 roku tak jak PiS nie zwiększał deficytu. Udało się wszystko ale na papierze.
alladyn-solar-batt |
Fizyk - to nie jest kwestia wyłącznie produkcji i jej rozwinięcia. To na przykład podstawowe kwestie stabilności otoczenia prawnego, stabilności i przede wszystkim przewidywalności systemu podatkowego, niskich cen energii dla przemysłu, nakładów na marketing i reklamę, potężnego i wiarygodnego systemu serwisu przed i pogwarancyjnego, umiejętności negocjacyjnych w dużych przetargach etc.etc. Dopiero na ostatnim miejscu jest umiejętność produkowania sprzętu. Nadto konkurencja na tym polu jest mordercza....
PolakiBiedakiCebulaki |
Polska Radomiem Europy :)
Darek |
Moc komputerów, telefonów też rośnie co pięć lat wykładniczo (albo cena spada). Czy w związku z tym Pan Premier też będzie czekał pięć lat z zakupem nowych komputerów, telefonów, a potem znowu pięć lat, bo znowu będą mocniejsze, tańsze?
sol |
@fizyk. Niestety to o jakieś 20 lat za późno na rozpoczęcie projektowania, a 20 na zaistnienie na rynkach. Teraz jak zwykle w Polsce będą produkowane podzespoły (elementy wież już są produkowane) dla firm sprzedających końcowe produkty. Zresztą nie to nie tylko sprzedaż, to jest inżynieria finansowa, gwarancje, serwisy, bardzo często inwestowanie zastępcze, budowa, operowanie procesem produkcji i sprzedaży. I jeszcze centra badawczo rozwojowe z setkami specjalistów z wielu branż, ze środkami liczonymi w setkach milionów euro. W przypadku np. Vestasa to chyba 40 lat doświadczenia. Wsparcie rządu Danii, który od wielu lat realizuje politykę dekarbonizacji i przechodzenia na OZE. Obecnie budowane są turbiny o mocy 8,2 MW, a w Polsce jest to 70 kW, ponad 100 mniejsza moc. To tak jakby w Emiratach zaczęli konkurować na światowym rynku mocnych alkoholi.
Szyszko |
poziom na forum coraz wyższy ...
sol |
@Szyszko. Potwierdzam.
Lipa |
Kogo to obchodzi co myśli Morawiecki jak i tak nic nie ma do powiedzenia.
wodniak |
Dalej głosujemy n PiS . to z workiem pieniędzmi pujdziemy do komornika to PiSu chyba cel.
Ksiądz |
Jak co - ma to głęboko w dupie bo Prezes Kaczyński popiera wungiel a on go wybrał!
Wojciech |
"Przyszły premier zapewniał wówczas, że „my od tego węgla odchodzimy w tempie najszybszym w Europie”. Mówił, że Polska zmniejszyła swoje uzależnienie od węgla w ciągu 15 lat o 15 proc., a Niemcy tylko o 8 proc" Te dane wział z kazania w jego parafii.
andgan |
Cóż choć generalnie popieram działania obecnego rządu to jednak działania w obszarze OZE zwłaszcza wsparcia osób fizycznych w realizacji mikro-instalacji oceniam delikatnie mówiąc jako dalece niewystarczające. Przecież chodzi nie tylko o pewien zysk z pozyskanej energii dla osób które się zdecydują na zainstalowanie np. ogniw fotowoltaicznych ale o kreowanie trendu i kultury proekologicznej a co za tym idzie rozszerzanie perspektywy na kolejne elementy takie jak elektro-mobilność; samochody, inne środki transportu oraz wszelkie zasoby. Mikro OZE powinno stać się elementem nowej całościowej strategii także jako przejaw kultury i świadomości społecznej. Ponadto jednym z najważniejszych elementów tej strategii powinno stać się innowacyjne magazynowanie i przechowywanie energii z OZE tak aby tworzyć całościowy system od ekologicznego uzyskania energii poprzez jej efektywne i ekologiczne zmagazynowanie, przechowanie do jej efektywnego i ekologicznego zużywania. To wielkie innowacyjne i odpowiedzialne zadanie na drodze Polski do nowoczesności i rzeczywistej innowacyjności.
JU |
Wreszcie zlikwiduje te pseudoenergię wiatrakową. Straszna to lipa. Pierwsze do likwidacji PGE EO
Jędrek |
Morawiecki jest dobrym strategiem dla Polski, przemawia za nim patriotyzm, bo nikt nie rzuca kilkudziesięciu tysięcy pensji w banku za tekę premiera, pomyślcie tylko. Nie wszystko na raz, niemcy już wymieniają przestarzałe panele i ładują do Polski za grosze tak samo wiatraki po regeneracji. A my sobie kupimy najnowsze technologie ale trochę cierpliwości.
Jędrek |
Morawiecki jest dobrym strategiem dla Polski, przemawia za nim patriotyzm, bo nikt nie rzuca kilkudziesięciu tysięcy pensji w banku za tekę premiera, pomyślcie tylko. Nie wszystko na raz, niemcy już wymieniają przestarzałe panele i ładują do Polski za grosze tak samo wiatraki po regeneracji. A my sobie kupimy najnowsze technologie ale trochę cierpliwości.

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...