Jak giełda zareagowała na ustawę o rynku mocy

Jak giełda zareagowała na ustawę o rynku mocy
Fot. GPW
REKLAMA

Przyjęta w środę przez Sejm ustawa o rynku mocy to dobra wiadomość dla państwowych koncernów energetycznych. Potwierdziły to ich czwartkowe notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. 

Dzięki przyjętej przez Sejm ustawie o ryku mocy państwowe koncerny energetyczne zyskają dodatkowe, istotne źródło przychodów, na które będą zrzucać się w rachunkach za energię wszyscy odbiorcy.

O ile toczy się gra? Firmy Deloitte i Energoprojekt-Katowice wyliczyły, że tylko dla pierwszego planowanego okresu dostaw w ramach rynku mocy – do roku 2022 – koszt subsydiów w ramach tego mechanizmu może wynieść około 4,1 mld zł. Te pieniądze mogą trafić w zdecydowanej większości do państwowych koncernów energetycznych.

Lepsze perspektywy dla państwowej energetyki po przyjęciu ustawy o rynku mocy szybko dostrzegli inwestorzy giełdowi, a PGE, Energa i Tauron znalazły się w gronie spółek, które wczoraj na Giełdzie Papierów Wartościowych zyskały najwięcej.

Najbardziej zyskał największy państwowy koncern energetyczny PGE, którego akcje podrożały wczoraj o 5,79 proc., osiągając wartość 12,8 zł za akcję. Dzienny wolumen obrotów wyniósł 6,777 mln akcji. O ile akcje PGE nie były tak drogie od ponad miesiąca, we wcześniejszych miesiącach br. ich cena regularnie przekraczała jednak poziom 13 zł. Akcje PGE wcześniej traciły na wartości od maja 2015 r., kiedy ich cena przekraczała jeszcze 20 zł, spadając do poziomu poniżej 10 zł w grudniu ubiegłego roku.

Akcje Energi poszły wczoraj w górę o 5,77 proc., osiągając poziom 13,19 zł (przy wolumenie obrotu 2,812 mln akcji). W ostatnich latach akcje tego koncernu energetycznego były najdroższe w kwietniu 2015 r., kiedy kosztowały około 27 zł. Później systematycznie traciły na wartości, spadając rok temu poniżej poziomu 8 zł za akcję.  

Z kolei akcje Taurona podrożały wczoraj o 5,54 proc. – do poziomu 3,24 zł za akcję (przy wolumenie obrotu 5,725 mln akcji). Ta spółka traciła na giełdzie od końca 2014 r., gdy jej akcje były wyceniane jeszcze na ponad 5 zł, a najniższą wartość osiągnęła w listopadzie ubiegłego roku (około 2,5 zł za akcję). W tym roku akcje Taurona rosły do sierpnia, gdy kosztowały ponad 4 zł, później jednak potaniały do poziomu niewiele ponad 3 zł za akcję.  

Akcje czwartego z państwowych koncernów energetycznych – Enei – podrożały wczoraj o 5,35 proc. i kosztowały na koniec dnia 13 zł za akcję. Dzienny wolumen obrotów wyniósł 1,727 mln aukcji. Wartość tej spółki, podobnie jak wymienionych wcześniej, spadała w ostatnich latach mniej więcej od II kwartału 2015 r. W tym roku wartość jej aukcji rosła natomiast do sierpnia, osiągając niemal 16 zł, później jednak traciła na wartości.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Kupię projekty elektrowni wiatrowych, pracujące elektrownie

Kupię projekty elektrowni wiatrowych oraz pracujące elektrownie. czytaj dalej...

Opolskie – pożyczka unijna do 1 mln zł dla inwestorów i instalatorów OZE.

Katana Konsulting zaprasza firmy mikro, małe i średnie do skorzystania z unijnych, więc preferencyjn czytaj dalej...

Dotacje do 90% na oświetlenie LED w firmach w 2019 roku.

Katana Konsulting do końca roku 2018 zaprasza przedsiębiorstwa z całej Polski o aplikowanie o bezzwr czytaj dalej...

FARMY FOTOWOLTAICZNE

Wydżierżawie ziemię 2ha: -kujawsko-pomorskie - miejscowość Brzoza - ziemia klasa 4,5 łąki -100% czytaj dalej...